strom

Hledá se Strom roku 2022. Nominujte své favority!

Foto stromroku.cz

Borovice, jabloň, lípa. Stromy tak rozdílné a přeci mají něco společného – své lidi. Ty, kteří je obdivují, pečují o ně a vynesli je na stupínek pro vítěze v anketě Strom roku 2022. Máte-li ve svém okolí a srdci svého stromového favorita, můžete ho přihlásit právě teď.

„Anketou Strom roku chceme podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a představit veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy. Nominovat strom může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce,“ uvádí pořádající Nadace Partnerství. Pokud chcete do ankety přihlásit strom, zjistěte si o něm základní informace a poté vyplňte jednoduchou elektronickou přihlášku.

Přihlášky do 21. ročníku můžete posílat do 30. dubna 2022.

OBRAZEM: Slavnostní připomínku státního svátku doplnilo zasazení stromu V. Havla

foto Magistrát města Prostějova

Pietní vzpomínka se uskutečnila v úterý 16. listopadu v 10 hodin u sochy T. G. Masaryka před budovou radnice. Následně byl ve Smetanových sadech zasazen památný strom Václava Havla.

Za vedení města se zúčastnili první náměstek primátora Jiří Pospíšil, náměstkové Jiří Rozehnal, Milada Sokolová, Alena Rašková. Dále si pietní akci připomněli exprimátor Miroslav Pišťák, zástupci radních, České obce sokolské, Policie ČR, Městské policie Prostějov a zástupci jiných organizací a složek. (red)

Strom v Kolářových sadech musí být kvůli bezpečnosti pokácen

foto Magistrát města Prostějova

Dnes nad ránem se odlomila jedna z kosterních větví u jednoho ze stromů v Kolářových sadech v Prostějově.

Jedná se o dřevinu rostoucí v těsné blízkosti pěšinky ke hvězdárně, oválu, cyklostezky, chodníku pro pěší a workoutového hřiště. „Na místě proběhlo v 9 hodin šetření za účasti vlastníka pozemku, správce zeleně a odboru životního prostředí. Na základě zpracované inventarizace ze dne 4. května má dřevina infekci kmene, infekci báze kmene, infekce kosterního větvení, podezření na infekci kořenů a kořeny a kosterní větve jsou napadeny houbovou chorobou. V odlomené kosterní větvi bylo identifikováno bílé tlení, bílá hniloba.

Cipísek má unikátní Láskovník. Pro maminky

Foto FB Mateřské centrum Cipísek Prostějov

Mateřské centrum Cipísek se chlubí unikátním stromem. Vzrostlý topol u centra se změnil v Láskovník.

„Je věnovaný nedělnímu Dni matek a všem maminkám,“ uvedla Markéta Skládalová s tím, že rodiče s dětmi si mohli přijít pro výtvarný materiál nebo i tvořit z vlastních zdrojů. Zdobit jej můžete až do neděle. (ber)

Jerlín japonský je nominován do ankety Strom roku

ilustrační foto

Prostějov se rozhodl v letošním roce přihlásit do celostátní soutěže Strom roku jerlín japonský. Více než 120 let starý strom, který svou rozhlehlou korunou krášlí Petrské náměstí, je jediným chráněným jerlínem v Olomouckém kraji.

„Dotváří klidné prostředí sakrálních staveb – kostela svatého Petra a Pavla a blízké zvonice – kontrastu s rušnou křižovatkou.  Jerlín japonský, jehož obvod kmene činí 300 centimetrů, byl za památný prohlášen 15. června 2001, " uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Stále chybí více než osmdesát nesplněných přání! Staňte se Ježíškem pro děti a seniory!

ilustrační foto ber

Desátý ročník akce Strom splněných přání pořádá Okrašlovací spolek města Prostějova ve spolupráci se spolkem Dobré místo pro život. Radost můžete opět udělat dětem i seniorům z naší oblasti, a to do 10. prosince. Zbývá posledních osm desítek přání. 

Dárky poputují do Domova pro seniory Jesenec, Charity Daliborka, Domova pro seniory Prostějov na Nerudově ulici, Centra sociální pomoci na Lidické, ADP - SANCO - Dům domácí péče, prostějovské Léčebny dlouhodobě nemocných, Azylového domu pro rodiče s dětmi, SOS Kompas Prostějov  a Dětského domova Plumlov a Konice. "Letos sociální pracovníci vytipovali 330 potřebných. V úterý ráno zbývalo 21 přání seniorů a 62 dětských," vypočítala prostějovská hlavní organizátorka, předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova Milada Sokolová.

Vánoce. Živý či umělý stromek?

Foto Vlastimil Svoboda FB

V České republice je zakořeněn názor, že vánoční stromky nejsou ekologické, protože jsou řezány v lese, kde by mohly růst dále. Jenže je to omyl.  Vánoční stromky pocházejí z plantáží, zakládaných speciálně za účelem jejich pěstování. Vánoční stromek je obnovitelný přírodní zdroj, což se nedá říci o látkách, ze kterých je vyrobena jeho umělá atrapa.

Přírodní vánoční stromky na našem trhu jsou převážně vypěstovány na speciálních plantážích. Stromky se pěstují ze semene 2–4 roky ve školkách, potom se přesadí na plantáže, přičemž doba pěstování každého druhu je jiná. Do výšky 180 cm naroste ze semínka jedle kavkazská 10-15 let, smrk pichlavý 10-13, let smrk ztepilý 9-10 let, borovice černá 8–9 let, borovice lesní 7–8 let.

Návrhů na jméno vánočního stromu se sešlo přes 140!

Foto ber

Už po třetí v řadě měli obyvatelé Prostějova možnost navrhnout jméno pro vánoční strom. Smrku, který připutoval od soukromého dárce z Lipové, jich vymysleli přes sto čtyřicet.

„Návrhy se shodují v jednom tématu, a tím je současná koronavirová situace. Ale nejsou jen o nemoci, řada lidí v pojmenování zdůrazňuje touhu po lepších časech,“ uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že ona sama se přiklání k druhé variantě.

Vybrané jméno pro letošní strom radnice oznámí tento pátek. „Vůbec první jméno, Charlotta – Sněhulka I., měla v roce 2018 douglaska tisolistá, vloni nesl smrk pichlavý jméno Horáček. (ber)

Strom už stojí!

Foto ber

Své místo na prostějovském hlavním náměstí v pondělí dopoledne zaujal letošní vánoční strom. Městu jej daroval soukromý majitel z Lipové.

Smrk, seřezaný na tradičních 12 metrů, bude slavnostně rozsvícen 27. listopadu. "V tento den bude vyhlášeno i jeho jméno, které bude vybráno na základě výsledků ankety, která se letos koná už potřetí," uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová.

První pojmenovaný prostějovský vánoční strom, douglaska tisolistá, dostal jméno Charlotta – Sněhulka I., vloni nesl smrk pichlavý jméno Horáček.  (ber)

Na Octavii spadl strom. U Stínavy

Foto PČR

Ve středu 14. října krátce před šestnáctou hodinou projížděl 53letý muž z Blanenska se svým vozem Škoda Octavia po silnici od obce Stínava směrem na Nové Hradisko.

V důsledku povětrnostních podmínek mu náhle na přední část automobilu spadl vzrostlý strom. Řidič měl velké štěstí a z nehody vyvázl bez zranění. Hmotná škoda na vozidle byla předběžně odhadnutá na 105 tisíc korun. "Na místě zasahovali také hasiči, kteří strom jako překážku provozu odstranili," doplnila policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)