jméno

Dámy, od příštího roku si budete moci vybrat příjmení. S -ová, nebo bez

ilustrační foto didakticus.cz

Od příštího roku si bude moci kterákoli česká žena nechat zapsat své příjmení v mužském tvaru. Novelu, která ruší podmínky pro nepřechylování ženských příjmení, podepsal prezident Miloš Zeman.

Možnost žádat o oficiální uvádění příjmení bez přechylovací přípony - ová mají dosud jen cizinky, české občanky s trvalým pobytem v cizině nebo ženy, jejichž manžel je cizinec. Stejnou možnost nepřechylování svého příjmení mají i české občanky, které mají jinou než českou národnost.

Parlament přistoupil na návrh někdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Ta změnu zdůvodnila tím, že vzrůstá zájem žen zvolit si nepřechýlené příjmení, čemuž stávající právní úprava brání a vytváří nerovné postavení.

Za oblibu Elišky může pohádka

ilustrační foto internet, E. Bučková

 

Jméno Eliška znamená můj Bůh je přísaha a je to jméno původem hebrejské. O vánočních svátcích ho od roku 1994 slýcháme z televizní obrazovky. Jmenuje se tak hlavní představitelka pohádky Princezna ze mlejna. Právě věčně rozesmátá Eliška v podobě Andrey Černé měla za následek renezanci jména v českých rodinách.

I ve středověku to bylo velmi oblíbené jméno. Vzpomeňme třeba čtvrtou manželku Karla IV. Legendární Eliška Pomořanská, vnučka polského krále Kazimíra, vynikala mimo jiné velkou silou. Pro radost manželových hostů ohýbala koňské podkovy či trhala pancíře. Po době slávy nastal útlum a tak se do poloviny devadesátých let minulého století pro Elišku rozhodlo maximálně pár stovek rodičů ročně.

Zřejmě i díky oblíbené pohádce Zdeňka Trošky se už dlouhodobě každý rok narodí kolem dvou tisíc Elišek. V současné době je jich v České republice přes 42 tisíc. (ber)

Jestřábi nebo Gladiátoři? Zatím se změna nechystá

ilustrační foto: zdroj www.lhkjestrabi.cz

S příchodem nového vedení v čele s jaroslavem Luňákem se v prostějovském hokeji událo mnoho změn. Stále více se v poslední době řeší otázka možného přejmenování klubu.

Na veřejnost totiž pronikly dohady, že nové vedení klubu chystá změnu názvu klubu, který by se místo Jestřábi měl jmenovat Gladiátoři. Do diskuse nyní zasáhl i samotný Jaroslav Luňák, který vydal tiskové prohlášení. V něm se vyjádřil, že změna názvu připadá v úvahu pouze, pokud by byl splněn nový cíl mužstva v podobě postupu do druhé nejvyšší soutěže.