jméno

Madam si zvolila nové jméno. A přejmenovala i auto

Foto Magistrát města Prostějova

Ve středu 10. dubna 2024 v odpoledních hodinách si strážníci povšimli vozidla, jedoucího za služebním vozidlem. Vozidlo hlídku zaujalo tím, že mělo jinou registrační značku než tu, která mu byla přidělena. Za použití výstražného světla s nápisem STOP byla řidička zastavena na ulici Kostelecká. Strážníkům žena tvrdila, že se jmenuje tak jak má uvedeno na registrační značce. Dokonce předložila plastovou kartičku s tímto jménem.

„Na zákonnou výzvu k prokázání totožnosti, kterou užívá při úředním styku, žena nereagovala. Odmítla svoji pravou totožnost sdělit. Dle VIN kódu byla zjištěna provozovatelka vozidla. Lustrací si strážníci ověřili, že dotyčná tajemná řidička je zároveň i provozovatelkou vozidla, a navíc má více jak rok neplatný občanský průkaz," uvedla komisařka Tereza Greplová. Svým jednáním je čtyřiašedesátiletá žena důvodně podezřelá z několika přestupků. Vzhledem k tomu, že si nezažádala nebo si nevyzvedla, nový doklad totožnosti, porušila zákon o Občanských průkazech.

Navrhněte jméno Kromaňonky z Mladečských jeskyní

Foto mladecske.caves.cz

Jak vypadala sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních u Litovle, už naznačil společný projekt brazilských a českých vědců. Nyní by ale mohla mít i „jméno“ či přezdívku. S nápadem přišli mladečtí radní a vyhlásili anketu, do které může jméno navrhnout kdokoli.

„Například známý ledovcový muž z Tyrol dostal podle místa nálezu přezdívku Ötzi´. Přišlo nám líto, že naše sličná předchůdkyně je taková anonymní. Tak jsme uvítali nápad mladečských radních, že by bylo dobré uspořádat anketu mezi veřejností o dívčino jméno,“ říká spoluautor výzkumu rekonstrukce dívčiny tváře Karel Drbal ze Správy jeskyní ČR.

Další změny v matričním zákoně. Registrované partnerství, zdrobnělá jména i sporné otcovství

ilustrační foto pixabay.com

Vyšší poplatky, jednodušší svatby a také možnost zapsat si příjmení i v jiném tvaru. To je jen zlomek toho, co s lednem nového roku přinesla novela matričního zákona. PvNovinky přináší další změny v rodinném právu a na matrikách.

Registrované partnerství kdekoliv

Zájemci o registrované partnerství už nebudou muset do krajských měst. Do registrovaného partnerství bude možné vstoupit před kterýmkoli matričním úřadem, a to na jím určeném místě a čase. Osoby vstupující do registrovaného partnerství budou moci požádat matriční úřad o vstup do partnerství na kterémkoli vhodném místě a ve kteroukoli vhodnou dobu (obdobně jako u manželství). Prohlášení o uzavření manželství nebo vstupu do registrovaného partnerství bude možné učinit při splnění zákonných podmínek i v jazyce národnostní menšiny.

Hledá se jméno pro vánoční strom!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Město Prostějov opět vyhlašuje anketu, při které budou lidé moci sami určit výstižné jméno pro vánoční strom roku 2023. Centrum města ve vánoční čas ozdobí dvanáctimetrový smrk omorika z majetku města Prostějova.

Hlasování začne 9. listopadu 2023, ukončeno bude 19. listopadu 2023. „Autor vítězného návrhu společně s námi vánoční dominantu města slavnostně rozsvítí. Pro inspiraci uvádím, že jména vánočních stromů v předchozích letech byla například Charlotta – Sněhulka I., Horáček nebo Bystroušek," dodala 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Dámy, od příštího roku si budete moci vybrat příjmení. S -ová, nebo bez

ilustrační foto didakticus.cz

Od příštího roku si bude moci kterákoli česká žena nechat zapsat své příjmení v mužském tvaru. Novelu, která ruší podmínky pro nepřechylování ženských příjmení, podepsal prezident Miloš Zeman.

Možnost žádat o oficiální uvádění příjmení bez přechylovací přípony - ová mají dosud jen cizinky, české občanky s trvalým pobytem v cizině nebo ženy, jejichž manžel je cizinec. Stejnou možnost nepřechylování svého příjmení mají i české občanky, které mají jinou než českou národnost.

Parlament přistoupil na návrh někdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Ta změnu zdůvodnila tím, že vzrůstá zájem žen zvolit si nepřechýlené příjmení, čemuž stávající právní úprava brání a vytváří nerovné postavení.

Za oblibu Elišky může pohádka

ilustrační foto internet, E. Bučková

 

Jméno Eliška znamená můj Bůh je přísaha a je to jméno původem hebrejské. O vánočních svátcích ho od roku 1994 slýcháme z televizní obrazovky. Jmenuje se tak hlavní představitelka pohádky Princezna ze mlejna. Právě věčně rozesmátá Eliška v podobě Andrey Černé měla za následek renezanci jména v českých rodinách.

I ve středověku to bylo velmi oblíbené jméno. Vzpomeňme třeba čtvrtou manželku Karla IV. Legendární Eliška Pomořanská, vnučka polského krále Kazimíra, vynikala mimo jiné velkou silou. Pro radost manželových hostů ohýbala koňské podkovy či trhala pancíře. Po době slávy nastal útlum a tak se do poloviny devadesátých let minulého století pro Elišku rozhodlo maximálně pár stovek rodičů ročně.

Zřejmě i díky oblíbené pohádce Zdeňka Trošky se už dlouhodobě každý rok narodí kolem dvou tisíc Elišek. V současné době je jich v České republice přes 42 tisíc. (ber)

Jestřábi nebo Gladiátoři? Zatím se změna nechystá

ilustrační foto: zdroj www.lhkjestrabi.cz

S příchodem nového vedení v čele s jaroslavem Luňákem se v prostějovském hokeji událo mnoho změn. Stále více se v poslední době řeší otázka možného přejmenování klubu.

Na veřejnost totiž pronikly dohady, že nové vedení klubu chystá změnu názvu klubu, který by se místo Jestřábi měl jmenovat Gladiátoři. Do diskuse nyní zasáhl i samotný Jaroslav Luňák, který vydal tiskové prohlášení. V něm se vyjádřil, že změna názvu připadá v úvahu pouze, pokud by byl splněn nový cíl mužstva v podobě postupu do druhé nejvyšší soutěže.