strom roku

Kostelecké krbál je Stromem hrdinou

ilustrační foto

Čestný titul Strom hrdina, který uděluje Nadace Partnerství, si letos odnáší pět stromů, jejichž život je ohrožen lidskou (ne)činností nebo přežívají v nepříznivých podmínkách. Jedním z nich je lípa s přízviskem Kostelecké krbál. 

V Kostelci na Hané je natolik úrodná půda, že pro samé zemědělství nezbývalo pro jiné než ovocné stromy příliš místa. Tato lípa, přezdívaná Kostelecké krbál, si přesto své místo vydobyla, snad už za dob Jednoty bratrské. Stala se součástí literatury, dětských her, sedával pod ní básník Petr Bezruč. Byla poškozena, málem skácena kvůli výstavbě, ale místní ji vždy dokázali zachránit. Nyní by potřebovala ošetřit spolu s dalšími čtyřmi lípami rostoucími u bývalého sakrálního místa u obrázku sv. Františka v Romži.

Hledá se Strom roku 2022. Nominujte své favority!

Foto stromroku.cz

Borovice, jabloň, lípa. Stromy tak rozdílné a přeci mají něco společného – své lidi. Ty, kteří je obdivují, pečují o ně a vynesli je na stupínek pro vítěze v anketě Strom roku 2022. Máte-li ve svém okolí a srdci svého stromového favorita, můžete ho přihlásit právě teď.

„Anketou Strom roku chceme podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a představit veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy. Nominovat strom může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce,“ uvádí pořádající Nadace Partnerství. Pokud chcete do ankety přihlásit strom, zjistěte si o něm základní informace a poté vyplňte jednoduchou elektronickou přihlášku.

Přihlášky do 21. ročníku můžete posílat do 30. dubna 2022.

Najdeme v Prostějově strom vhodný pro anketu Strom roku?

ilustrační foto Strom roku

Odstartoval jubilejní 21. ročník ankety Strom roku České republiky. Na www.stromroku.cz mohou lidé nominovat své favority až do 22. dubna. Najde se nějaký i na Prostějovsku? 

„V loňském roce jsme nominovali jerlín, rostoucí na Petrském náměstí. Ten se bohužel do finále neprobojoval. Doufejme, že letos najdeme strom, který svým příběhem zaujme nejen porotu,“ říká náměstkyně Milada Sokolová.

Podat návrh může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Dvanáct nejzajímavějších finalistů, kteří vzejdou z výběru poroty, bude soutěžit o titul Strom roku v letním on-line hlasování.

Tip na výlety. Ke stromům roku

Foto stromroku.cz

Netradiční možnost prázdninového výletování nabízejí organizátoři ankety Strom roku. K 20. narozeninám populární soutěže připravili tipy na výlety ke všem stromům, které se v minulosti staly vítězi ankety.

Navštivte během letních prázdnin alespoň 3 vítězné stromy a posbírejte po cestě ke každému z nich nejméně jeden 30litrový pytel odpadků.

Na návštěvu se těší: popovský jasan, buk u kostela v Jihlavě, šestikmenná lípa, pernštejnský tis, lípa na hradě Sádek, Stojanova lípa, lípa Jana Gurreho, kotelská lípa, Hromův dub, alej ve Skaličce, lípa z Novodvorské aleje, dub ochránce ve Višňové, opatovická borovice, tatobitská tisíciletá lípa, lípa na Lipce, kvasický ořešák, zádvorská lepa, chudobínská borovice a jabloň u Lidmanů

Do finále ankety Strom roku se prostějovský jerlín neprobojoval

Foto MMP

Město Prostějov nominovalo do ankety jerlín japonský. Více než 120 let starý strom, který svou rozhlehlou korunou krášlí Petrské náměstí, je jediným chráněným jerlínem v Olomouckém kraji. Bohužel, odborná porota k závěrečnému hlasování vybrala do finálové dvanáctky jiné stromy.

"Dotváří klidné prostředí sakrálních staveb – kostela svatého Petra a Pavla a blízké zvonice – kontrastu s rušnou křižovatkou. Jerlín japonský, jehož obvod kmene činí 300 centimetrů, byl za památný prohlášen 15. června 2001," uvedla tehdy náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Strom roste v místech, kde se, tehdy daleko od centra města, rozkládal křesťanský hřbitov. Jerlín pamatuje vznik Československa, rozvoj města, nové ulice a cesty, které kolem něj vznikaly. Pamatuje válečnou vřavu i obsazení města vojsky Varšavské smlouvy, události listopadu 89 a porevoluční vývoj.

Jerlín japonský je nominován do ankety Strom roku

ilustrační foto

Prostějov se rozhodl v letošním roce přihlásit do celostátní soutěže Strom roku jerlín japonský. Více než 120 let starý strom, který svou rozhlehlou korunou krášlí Petrské náměstí, je jediným chráněným jerlínem v Olomouckém kraji.

„Dotváří klidné prostředí sakrálních staveb – kostela svatého Petra a Pavla a blízké zvonice – kontrastu s rušnou křižovatkou.  Jerlín japonský, jehož obvod kmene činí 300 centimetrů, byl za památný prohlášen 15. června 2001, " uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Povězte jeho příběh ostatním. Nominace na Strom roku končí Dnem Země

ilustrační foto stromroku

Nadace Partnerství již po dvacáté hledá Strom roku České republiky. Kdo naváže na úspěch poslední vítězky Jabloně u Lidmanů, může následující dva týdny ovlivnit každý, a to až úderu půlnoci Dne Země 22. dubna. Přihláškou provede jednoduchý formulář na www.stromroku.cz. Že se najde nějaký i na Prostějovsku, doufá náměstkyně primátora Prostějova Milada Sokolová.

„Nominovali jsme kandidáty do ankety Alej roku a byli úspěšní. V roce 2019 byla platanová alej v Rejskově ulici druhá v republice, vloni pak alej lip na Hloučele třetí. Doufejme, že najdeme strom, který svým příběhem zaujme nejen porotu,“ říká náměstkyně.

Podat návrh může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Dvanáct nejzajímavějších finalistů, kteří vzejdou z výběru poroty, bude soutěžit o titul Strom roku v letním online hlasování.

Nominujme Strom roku, vyzývá Milada Sokolová

ilustrační foto stromroku

Odstartoval jubilejní 20. ročník ankety Strom roku České republiky. Na www.stromroku.cz mohou lidé nominovat své favority až do 22. dubna. Najde se nějaký i na Prostějovsku? V to doufá náměstkyně primátora Prostějova Milada Sokolová.

„Již dvakrát jsme nominovali kandidáty do ankety Alej roku a byli úspěšní. V roce 2019 byla platanová alej v Rejskově ulici druhá v republice, vloni pak alej lip na Hloučele třetí. Doufejme, že najdeme strom, který svým příběhem zaujme nejen porotu,“ říká náměstkyně.

Podat návrh může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Dvanáct nejzajímavějších finalistů, kteří vzejdou z výběru poroty, bude soutěžit o titul Strom roku v letním online hlasování.

Povězte jeho příběh ostatním. Nominace na Strom roku prodlouženy do konce května

foto stromroku.cz

Nadace Partnerství už po devatenácté hledá Strom roku České republiky. Kdo naváže na úspěch Chudobínské borovice, vítězky posledního národního i evropského kola, může ovlivnit každý, a to nově až do 31. května. Přihláškou provede jednoduchý formulář na www.stromroku.cz.

Prozatím přišly nominace od bezmála dvaceti uchazečů. „Letošní přihlášky jsou velmi pestré. Sešlo se nám několik majestátních dubů, včetně Veledubu, nejstaršího dubu na Třeboňsku, který zde roste od 17. století, nebo pět set let starého kmeta Krále dubů z Olomoucka. Nechybí také řada národních stromů – lip, jako je pozoruhodná 440 let stará lípa z Brna-Bystrce nebo pamětnici velkého požáru z roku 1779 v Moravském Berouně.

Výzva: Nominujme svůj Strom roku 2015!

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

 

Do 30. dubna máte možnost navrhnout kandidáta do celostátní ankety Strom roku, kterou letos již po čtrnácté pořádá Nadace Partnerství. Jedná se o charitativní projekt, a tak se finálové stromy kromě větší pozornosti mohou dočkat i odborného ošetření nebo výsadby nových dřevin. Vyzýváme proto čtenáře PvNovinek k nominaci některého ze stromů v našem regionu.

Co takhle nominovat zajímavý strom z okolí u příležitosti Dne Země, který celosvětově připadá na středu 22. dubna? Máme na to ještě několik málo dnů a stromů hodně. Mezi ty, kolem nichž chodíme denně, patří jírovec u sokolovny či jerlín u Petrského kostela. V regionu máme ale krásných a zajímavých stromů s historií daleko více. Nestálo by za to oprášit jejich příběh a přihlásit je do soutěže? Popřemýšlejte, třeba vítěz roste právě pod vašimi okny.

Podrobnosti o anketě jsou dostupné na www.stromroku.cz. (ber)