úklid

Prostějované uklízeli. Město svezlo téměř 37 tun komunálního odpadu

Foto MMP

Začátkem dubna byl zahájen v ulicích města Jarní úklid. V okrajových částech Prostějova zase proběhl jarní Mobilní sběr odpadu. Přistavené kontejnery firmy FCC lidé využili na komunální, zahradní a nebezpečný odpad.

„Na určená stanoviště byly přistavovány velkoobjemové kontejnery, do nichž mohli občané odkládat například velké kusy komunálního odpadu nebo zahradní bioodpad. Po městě bylo celkem rozmístěno na pětašedesát kusů kontejnerů. Přibylo jedno stanoviště, obnovili jsme zrušené místo na Kostelecké ulici u kotelny,“ uvedl náměstek primátora pro komunální oblast Jiří Pospíšil s tím, že svezeno bylo celkem 35,43 tun směsného komunálního odpadu.

Začíná blokové čištění města

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Počínaje úterkem 4. dubna 2023 začnou v Prostějově opět bloková čištění ulic města. První blokové čištění bude probíhat v ulicích za nemocnicí a bude postupně přecházet do sídliště Hloučela a na severní část města.

Na každý týden jsou naplánována dvě bloková čištění, přesně strojní zametání, ruční úklid ploch v majetku města, splachování komunikací a kontrola a čištění dešťových vpustí.

„Město je rozděleno celkem na 54 bloků a čištění bude probíhat až do konce října letošního roku. Novinkou je možnost zjistit prostřednictvím QR kódu, ve kterých ulicích probíhá čištění v aktuálním týdnu. Letáčky s QR kódem hodláme ve spolupráci se společností FCC, která bude blokové čištění zajišťovat, umisťovat ve vybraných lokalitách, např. na sídl. Hloučela, za stěrače zaparkovaných vozidel. Naším cílem je zajistit uvolnění ulic od stojících

Apríl ve znamení tradičních jarních úklidů. Přidejte se!

Foto Uklidmecesko.cz

Měsíc před hlavním termínem jubilejního 10. ročníku dobrovolnické akce Ukliďme Česko evidují organizátoři přes 2000 nahlášených úklidových akcí. Desítky tisíc dobrovolníků tak opět budou uklízet v lesích, obcích a městech, podél komunikací, ale také na řekách, či v chráněných územích. Uklízet se bude i v Prostějově.

Na Apríla – v sobotu 1. dubna 2023, proběhne hlavní termín největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko, zaměřené na úklidy černých skládek a drobného nepořádku z přírody, měst a obcí. Zájemci o uspořádání úklidů ještě stále mohou na stránkách projektu www.UklidmeCesko.cz registrovat své akce. Organizátoři registrací získají nejen užitečné rady k naplánování a propagaci úklidu, ale do 9. března si také mohou zažádat o úklidové pomůcky (pytle a rukavice), organizátorské tričko a samolepky pro účastníky.

Na Den zeber odpad z přírody sebe

Ilustrační foto uklidmecesko.cz

Ptáte se, jak to spolu souvisí? Jednoduše, EKOkalendář.cz uvádí, že včerejšek - 31. leden byl Mezinárodním dnem zeber, a zároveň jsou nyní přesně 2 měsíce do hlavního termínu největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Její pořadatelé, kteří stojí i za vznikem EKOkalendáře tím upozorňují, že sehnout se pro odpadek může každý z nás prakticky kdykoliv. A jak nám prozradila první náměstkyně primátora Milada Sokolová, chystá se akce opět i v Prostějově.

Nicméně hlavní úklidový den letošního jubilejního 10. ročníku akce Ukliďme Česko připadá na sobotu 1. dubna. Organizátoři si mohou své úklidy registrovat na www.UklidmeCesko.cz, kde je nyní, 2 měsíce před hlavním termínem, nahlášeno bezmála 600 plánovaných akcí a denně přibývají desítky dalších. Jejich organizátoři si již nyní mohou vyplňovat požadavky na zaslání pytlů a rukavic pro své dobrovolníky.

Vánoční stromky ukládejte ke kontejnerům

ilustrační foto ber

Použité vánoční stromky mohou občané Prostějova ukládat vedle kontejnerů na směsný odpad nebo u stanovišť s tříděným odpadem. Jejich svoz bude probíhat průběžně až do poloviny února.

„Z důvodu negativních zkušeností již nebudou rozmístěny kontejnery na sídlišti Hloučela a sídlišti Svobody, kdy došlo opakovaně k úmyslnému založení požáru. Děkujeme za pochopení,“ vzkazuje jménem magistrátu mluvčí Jana Gáborová. (red)

Z Močidýlek zmizelo bezdomovecké hnízdo

ilustrační foto

V lokalitě bývalé zahrádkářské kolonie na Močidýlkách se v uplynulém týdnu likvidoval a uklízel nepořádek, který v těchto místech nashromáždili lidé bez domova.

Úklidové práce probíhaly ve spolupráci s odborem Správy a údržby majetku města Prostějova a pracovníky firmy FCC. Aby se předešlo možným neshodám s bezdomovci, asistovali při těchto úklidových pracích strážníci Městské policie Prostějov.

„Na tento opravdu velký nepořádek upozornili účastníci akce Ukliďme Česko, který před několika týdny pořádal v této lokalitě Okrašlovací spolek. Společně se skauty jsme tehdy jedno podobné hnízdo zlikvidovali, ale na další už dobrovolníkům nezbývala kapacita,“ uvedla předsedkyně spolku Milada Sokolová.

Celosvětový úklidový den se kvapem blíží! Přidejte se

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Český svaz ochránců přírody opět vybízí dobrovolníky k účasti na podzimním pokračování české verze celosvětové kampaně „Ukliďme svět“. Letos půjde již o 28. ročník!

„Ukazuje se, že tato akce se pevně uchytila v povědomí českých ochránců přírody i dalších dobrovolníků z řad veřejnosti. Magistrát města Prostějova se opětovně zapojí. Uklízet budeme ve spolupráci s Okrašlovacím spolkem města Prostějova a ČSOP Iris v sobotu 25. září 2021. Budu moc ráda, když si lidé udělají čas na pomoc přírodě a přidají se,“ informuje náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Tip na výlety. Ke stromům roku

Foto stromroku.cz

Netradiční možnost prázdninového výletování nabízejí organizátoři ankety Strom roku. K 20. narozeninám populární soutěže připravili tipy na výlety ke všem stromům, které se v minulosti staly vítězi ankety.

Navštivte během letních prázdnin alespoň 3 vítězné stromy a posbírejte po cestě ke každému z nich nejméně jeden 30litrový pytel odpadků.

Na návštěvu se těší: popovský jasan, buk u kostela v Jihlavě, šestikmenná lípa, pernštejnský tis, lípa na hradě Sádek, Stojanova lípa, lípa Jana Gurreho, kotelská lípa, Hromův dub, alej ve Skaličce, lípa z Novodvorské aleje, dub ochránce ve Višňové, opatovická borovice, tatobitská tisíciletá lípa, lípa na Lipce, kvasický ořešák, zádvorská lepa, chudobínská borovice a jabloň u Lidmanů

Hloučela žadoní o úklid

Foto čtenář

Ještěže se již blíží sobota. V rámci té nacházející se totiž v Prostějově uskuteční akce Ukliďme Svět, Ukliďme Česko.

Dobrovolníci se vydají mimo jiné do biokoridoru Hloučela, aby jej vyčistili od nejrůznějšího odpadu. "Dorazí snad i k pivovarskému rybníčku ve Vrahovicích. Něco málo jsem posbíral, ale druhý den byla situace skoro stejná," zaslal PvNovinkám fotografie čtenář Honza. 

A jedna rada pro místní. Pokud v parčíku vidíte a slyšíte někoho "tábořit", zavolejte Městskou policii Prostějov. Jak je totiž z fotek zřejmé, přesunuly se sem nejrůznější párty z dosud uzavřených pohostinství. (ber)

Ukliďme Česko: Pytlomaty čekají na dobrovolníky

Ilustrační foto ber

V sobotu 27. března proběhne hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Úklidy budou probíhat bezkontaktně a v rámci povolených území. Na dobrovolníky čeká více než tisícovka tzv. Pytlomatů. Uklízet se bude i v našem regionu. Dobrovolníci se sejdou v Hamrech, Otinovsi, Alojzově, Hradčanech – Kobeřicích, Kralicích, Lešanech. V Prostějově bude termín pozdější, až 24. dubna.

Jako podporu dobrovolníkům organizátoři po celé republice zřídili místa, kde si jednotlivci a rodiny mohou vyzvednout pytle na odpad, takzvané Pytlomaty. Ty jsou doplněné o bezpečnostní pravidla a jednoduchou mapku, kde je potřeba uklidit a kde zanechat sesbíraný odpad. „Míst, kde se bude uklízet, najdete momentálně v mapě úklidů na https://www.uklidmecesko.cz/map/ přes 1200, pytlomatů však bude výrazně více, protože někteří organizátoři jich zřídili až desítky.