úklid

Tip na výlety. Ke stromům roku

Foto stromroku.cz

Netradiční možnost prázdninového výletování nabízejí organizátoři ankety Strom roku. K 20. narozeninám populární soutěže připravili tipy na výlety ke všem stromům, které se v minulosti staly vítězi ankety.

Navštivte během letních prázdnin alespoň 3 vítězné stromy a posbírejte po cestě ke každému z nich nejméně jeden 30litrový pytel odpadků.

Na návštěvu se těší: popovský jasan, buk u kostela v Jihlavě, šestikmenná lípa, pernštejnský tis, lípa na hradě Sádek, Stojanova lípa, lípa Jana Gurreho, kotelská lípa, Hromův dub, alej ve Skaličce, lípa z Novodvorské aleje, dub ochránce ve Višňové, opatovická borovice, tatobitská tisíciletá lípa, lípa na Lipce, kvasický ořešák, zádvorská lepa, chudobínská borovice a jabloň u Lidmanů

Hloučela žadoní o úklid

Foto čtenář

Ještěže se již blíží sobota. V rámci té nacházející se totiž v Prostějově uskuteční akce Ukliďme Svět, Ukliďme Česko.

Dobrovolníci se vydají mimo jiné do biokoridoru Hloučela, aby jej vyčistili od nejrůznějšího odpadu. "Dorazí snad i k pivovarskému rybníčku ve Vrahovicích. Něco málo jsem posbíral, ale druhý den byla situace skoro stejná," zaslal PvNovinkám fotografie čtenář Honza. 

A jedna rada pro místní. Pokud v parčíku vidíte a slyšíte někoho "tábořit", zavolejte Městskou policii Prostějov. Jak je totiž z fotek zřejmé, přesunuly se sem nejrůznější párty z dosud uzavřených pohostinství. (ber)

Ukliďme Česko: Pytlomaty čekají na dobrovolníky

Ilustrační foto ber

V sobotu 27. března proběhne hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Úklidy budou probíhat bezkontaktně a v rámci povolených území. Na dobrovolníky čeká více než tisícovka tzv. Pytlomatů. Uklízet se bude i v našem regionu. Dobrovolníci se sejdou v Hamrech, Otinovsi, Alojzově, Hradčanech – Kobeřicích, Kralicích, Lešanech. V Prostějově bude termín pozdější, až 24. dubna.

Jako podporu dobrovolníkům organizátoři po celé republice zřídili místa, kde si jednotlivci a rodiny mohou vyzvednout pytle na odpad, takzvané Pytlomaty. Ty jsou doplněné o bezpečnostní pravidla a jednoduchou mapku, kde je potřeba uklidit a kde zanechat sesbíraný odpad. „Míst, kde se bude uklízet, najdete momentálně v mapě úklidů na https://www.uklidmecesko.cz/map/ přes 1200, pytlomatů však bude výrazně více, protože někteří organizátoři jich zřídili až desítky.

Pojďme a „Ukliďme svět, Ukliďme Česko!“

Ilustrační foto ber

Ukliďme Česko i Ukliďme svět jsou dobrovolnické úklidové akce, které probíhají na území celé České republiky. Jejich cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.

Letošní úklidové akce se bude účastnit Statutární město Prostějov, Okrašlovací spolek města Prostějova a ČSOP Iris.

„Velmi bych se chtěla v současné době obrátit na obyvatele města, kteří využívají k procházkám břehy řeky Hloučely, zda by si vzali s sebou pytel či tašku a sesbírali odpadky při kterékoliv své procházce touto lokalitou. Pomůže se tím přírodě nejen v době organizovaných akcí,“ apeluje náměstkyně primátora Milada Sokolová, která má oblast životního prostředí ve své pracovní náplni a doplňuje:

Podzimní úklid města se ruší

ilustrační foto FCC

V souvislosti s nařízením vlády, které platí od 22.10.2020, se ruší podzimní úklid města.

Zrušena jsou tato stanoviště velkoobjemových van:

22.10. – Domamyslice – u samoobsluhy, Domamyslice – ul. 5.května, Domamyslice – u kapličky, Gen. Sachera

23.10. – Čechovice – u pošty, Čechovice – Luční, Čechovice – u kapličky, Čechovická u ZD

26.10. – Krasice – Západní, Krasice – Moravská za obchodem, Krasice – Na Brachlavě, Kosířská – Na Vyhlídce

27.10. – Vrahovice – Trpinky, Vrahovice – K.Světlé, Vrahovice – Čechůvky točna, Vrahovice – M.Alše-P.Jilemnického

29.10. – Vrahovice – Jano Köhlera,  Vrahovice – J.Suka. (red)

Při úklidu kolem přehrady pomáhají děti z Dětského domova

Foto DD Plumlov

I letos pokračuje Dětský domov Plumlov v pomoci městu Plumlov s úklidem veřejného prostranství a údržbou zeleně.

"V této těžké době nouzového stavu, kdy děti musí být zavřené v domově nebo mohou maximálně na zahradu, jsme uvítali žádost od paní starostky o pomoc při úklidu kolem nově budované cyklostezky u přehrady. Děti s tetou se v sobotu zúčastnili úklidové brigády, při které se jim podařilo nasbírat několik pytlů plastových lahví, papírků a jiných odpadků. Navázali jsme tak na úspěšnou spolupráci s městem Plumlov, která započala v loňském roce, kdy jsme pomáhali s údržbou zeleně a s úklidem," říká ředitel Radim Kratochvíl.

Hloučely si nevážíme, říká čtenářka Veronika

Foto čtenářka Veronika

Do redakce pvNovinek dorazil e-mail čtenářky Veroniky. Mimo komentáře obsahoval i fotografie z biokoridoru Hloučela. "Byla bych ráda, pokud by byl článek uveřejněn. Neustále se mluví o solidaritě a pomoci, ale tohle, co lidé dělají, je opravdu odporné," připsala Veronika. S jejím názorem se ztotožňujeme. 

"Byla jsem se  proběhnout na Hloučele a chtěla jsem se nadýchat čerstvého vzduchu a pokochat se probouzející přírodou. Vzduch byl fajn, ale ta příroda... Začala se uvolňovat opatření, ale bohužel i před tím se začal na Hloučele hromadit bordel, a to doslova. Hospůdky podél biokoridoru mají již otevřeno, to je fajn, ale bohužel jejich návštěvníci navzdory odpadkovým košům házejí vše kolem. Kelímky hlavně od piva, ubrousky a jiné obaly jsou rozházené od Cavala až do konce stezky k silnici, neuvěřitelné dva kilometry odpadků a nepořádku.

Dnes je šedivé úterý

Ilustrační foto pixabay.com

Do Velikonoc zbývá už jen pár dnů a dnes je šedivé úterý. A my pro vás máme malý tip na dnešní program.

Podle tradic je tento den zvykem vzít do rukou košťata a ze všech rohů a zákoutí v bytě vymést prach a pavučiny. Vzhledem k letošní nezvyklé situaci se do této úklidové akce mohou zapojit nejen hospodyňky, ale všichni členové rodiny. Tak vzhůru do úklidu. (ber)

Nedělní úklid na Hloučele? Nic nemožného

Foto čtenář

Nedělní procházka udělala čtenářce Kamile velkou radost. Zachytila dva mladé lidi, dívku a chlapce ve věku náctiletých, při úklidu Hloučely.

"Šla jsem na procházku s naším pejskem a narazila jsem na dva teenagery, kteří měli s sebou pytle a rukavice, a uklízeli v okolí Hloučely u sídliště E. Beneše. Udělalo mi to nesmírnou radost a zeptala jsem se, co je to napadlo. Prý, že byli nedávno tady na procházce a viděli ten neskutečný nepořádek, tak se pustili dnes do úklidu", napsala k zaslaným fotografiím čtenářka Kamila.

A my jsme nesmírně rádi, že o takovém skutku můžeme napsat. (red)

Uklízet po psech se musí na celém katastru města!

Foto čtenář

S dotazem, týkajícím se úklidu psích exkrementů, se na redakci PvNovinek obrátila jedna z obyvatelek Domamyslic. Trápí ji, že majitelé psů po svých zvířatech neuklízejí v ulici Pod vinohrádky exkrementy.

S dotazem, jak to v dané lokalitě je, jsme se obrátili na Magistrát města Prostějova. Podle fotografie, kterou čtenářka přiložila, jde totiž o polní cestu, vedoucí kolem budovy zemědělského družstva. "Na katastru města Prostějova (městské pozemky) je povinnost držitelů psů uklízet po svých mazlíčcích exkrementy. Okrskář městské policie situaci prověří. Podle fotografie totiž není zřejmé, zda jde o pozemek města nebo o pozemek soukromý," odpověděla mluvčí magistrátu Jana Gáborová. (ber)