okrašlovací spolek

Před sto padesáti lety byl v Prostějov založen Sadařský a okrašlovací spolek. Má pokračovatele

Foto Okrašlovací spolek

Tento spolek byl založen 24. dubna 1873 na setkání několika občanů města, kteří měli smysl pro přírodní krásu.

Zároveň byly vypracovány stanovy spolku „pro činnost k výzdobě města stromovím“. Byly schváleny 10. července 1873 moravským místodržitelstvím. Spolek měl tehdy 143 členů a svou činnost začal oznámením obecnímu výboru, že hodlá část městských valů upravit na sady. Obecní výbor návrh přijal a v roce 1874 vydal rozhodnutí, že po obou stranách valů na severní straně města bude zřízen městský park. Josef Ošťádal pořídil situační plán a zahradník Josef Šeha vypracoval plán na sadovou úpravu. Tak začala výstavba Jungmannových (od roku 1934 Smetanových) sadů dokončená v roce 1892.

Den Země se vydařil

Foto Magistrát města Prostějova

Na náměstí T. G. Masaryka se v sobotu uskutečnil tradiční Den Země, který pořádal ČSOP Iris Prostějov. Návštěvníci mohli navštívit řadu osvětových i prodejních stánků s ekologickou tématikou. Děti mohly opět soutěžit v zábavné vědomostní soutěži. Na pódiu hrály kapely či vystupovalo loutkové divadlo. Představovaly se mnohé organizace spjaté s tematikou přírody, od záchrané stranice v Němčicích po Okrašlovací spolek města Prostějova.

Město Prostějov se prezentovalo panely s ekologickou tématikou, u nichž důležité projekty města v oblasti životního prostředí představovaly 1. náměstkyně Milada Sokolová a náměstkyně Marcela Župková. Akce se těšila velkému zájmu návštěvníků. (red)

Ochránci zvou na Den Země a Ekojarmark

Foto plakát

Den Země a Ekojarmark se bude konat už tuto sobotu  od 8 do 13 hodin na náměstí  T. G. Masaryka v Prostějově.

„Pro návštěvníky budou připraveny aktivity pro děti i dospělé, informace o přírodě Prostějovska, ukázka živočichů ze záchranné stanice, lidoví řemeslníci, zdravá výživa, živá hudba, mažoretky, orientální tance, divadlo pro děti a jiné,“ přidala pozvání za Iris Eva Zatloukalová. (red)

Děti hledaly velikonoční kraslice. Ve Smetanových sadech

Foto Magistrát města Prostějova

Děti z prostějovských mateřských škol v pondělí opět hledaly ve Smetanových sadech velikonoční kraslice.

„Děti z mateřských škol ručně namalovaly polystyrenová vajíčka, která město školkám dodalo. Vyzdobená vajíčka byla následně umístěna ve vyhrazeném prostoru ve Smetanových sadech. K těm malovaným jsme přidali čokoládové dobroty, vajíčka, zajíčky a podobně," uvedla předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova a 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Velikonoční hledání kraslic uspořádal Okrašlovací spolek města Prostějova ve spolupráci s Rodinným centrem Lodička, vše pod záštitou Zdravého města Prostějov.

Ukliďme svět, ukliďme Česko. Už v sobotu!

Ilustrační foto archiv PvN

 Ukliďme svět, ukliďme Česko - dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Cílem je odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Letošní úklidovou akci organizují v Prostějově v sobotu 1. dubna Statutární město Prostějov, Okrašlovací spolek města Prostějova, ČSOP Iris a Základní škola E. Valenty.

„Opět bych se chtěla obrátit na obyvatele města, kteří využívají k procházkám břehy řeky Hloučely, zda by si vzali s sebou pytel či tašku a sesbírali odpadky při kterékoliv své procházce touto lokalitou. Pomůže se tím přírodě, a to nejen v době organizovaných akcí,“ apeluje 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. 

Uklízet se bude trasa od Tiché po vrahovický rybník, srazy dobrovolníků jsou v době od 8,30 do 9 hodin u Občerstvení u Abrahámků a v Olomoucké ulici u penzionu Stella. (red)

Děti těšte se! Chystá se velikonoční hledání kraslic!

Foto Magistrát města Prostějova

Okrašlovací spolek města Prostějova opět pořádá Velikonoční hledání kraslic. Uskuteční se v úterý 4. dubna od 10 hodin ve Smetanových sadech.

„Oslovili jsme opět mateřské školky s návrhem, aby jejich děti ručně namalovaly polystyrenová vajíčka, která jim dodáme. Vajíčka následně vysbíráme a umísíme je ve vyhrazeném prostoru ve Smetanových sadech. K těm malovaným ale opět přidáme čokoládové dobroty," uvedla předsedkyně Okrašlovacího spolku Prostějov Milada Sokolová.

Děti budou následně vajíčka, jak ta malovaná, tak čokoládová, hledat. Ta, která najdou, si také odnesou. (ber)

O hrobku významného zahradníka Františka Havránka se bude starat město

Foto Magistrát města Prostějova

Rada města Prostějova odsouhlasila na svém jednání zařazení hrobky Františka Havránka mezi významné hroby a hrobky udržované Statutárním městem Prostějovem.

„Na město Prostějov se před časem obrátila vnučka Františka Havránka se žádostí o převzetí jeho hrobky do péče Statutárního města Prostějova s odůvodněním významu osobnosti Františka Havránka v oblasti městské zeleně,“ vysvětluje náměstek primátora Jiří Pospíšil s tím, že František Havránek (1867–1944) byl zahradník a zahradní architekt, který realizoval sadové úpravy městského hřbitova na ul. Brněnská po jeho založení v roce 1900. Od roku 1899 vykonával funkci městského zahradníka. V roce 1930 se zasadil o výstavbu skleníku a zimní zahrady (oranžérie).

Apríl ve znamení tradičních jarních úklidů. Přidejte se!

Foto Uklidmecesko.cz

Měsíc před hlavním termínem jubilejního 10. ročníku dobrovolnické akce Ukliďme Česko evidují organizátoři přes 2000 nahlášených úklidových akcí. Desítky tisíc dobrovolníků tak opět budou uklízet v lesích, obcích a městech, podél komunikací, ale také na řekách, či v chráněných územích. Uklízet se bude i v Prostějově.

Na Apríla – v sobotu 1. dubna 2023, proběhne hlavní termín největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko, zaměřené na úklidy černých skládek a drobného nepořádku z přírody, měst a obcí. Zájemci o uspořádání úklidů ještě stále mohou na stránkách projektu www.UklidmeCesko.cz registrovat své akce. Organizátoři registrací získají nejen užitečné rady k naplánování a propagaci úklidu, ale do 9. března si také mohou zažádat o úklidové pomůcky (pytle a rukavice), organizátorské tričko a samolepky pro účastníky.

Ukliďme svět, ukliďme Česko. Už 1. 4. 2023!

Foto plakát

Ukliďme svět, ukliďme Česko – dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Cílem je odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Letošní úklidovou akci budou v Prostějově organizovat Statutární město Prostějov, Okrašlovací spolek města Prostějova, ČSOP Iris a Základní škola E. Valenty.

„Opět bych se chtěla obrátit na obyvatele města, kteří využívají k procházkám břehy řeky Hloučely, zda by si vzali s sebou pytel či tašku a sesbírali odpadky při kterékoliv své procházce touto lokalitou. Pomůže se tím přírodě, a to nejen v době organizovaných akcí,“ apeluje 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

„Do úklidu se pustíme 1. dubna v dopoledních hodinách. Lidé by se mohli i s dětmi zapojit a ukázat jim, co je správné…,“ míní náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí Marcela Župková. (red)

Gurmáni pozor! Restaurant Day už v neděli!

Foto archiv PVNovinek

Restaurant Day uvítá návštěvníky již tuto neděli 20. listopadu v restauraci prostějovského Národního domu v době od 11 do 13 hodin.

Těšit se můžete na pochoutky již tradičně spojené s prostějovským Restaurant Day, ale také na řadu novinek. Ochutnat tentokrát bude možné vynikající baskické speciality, tapas či tortilly, miniburgery, šafránové rizoto, domácí i šlehačkové zákusky, řeckou kuchyni, sirupy, zvěřinový guláš, domácí sýry, makronky i chilli con carne. „Chybět nebude ani španělské víno a nezbytné grilované chobotnice,“ přidala pozvání za pořadatele majitelka Marky obchůdku Markéta Valentová.