Ukliďme Česko

Pojďme společně a „Ukliďme svět, Ukliďme Česko!“

ilustrační foto plakát

„Ukliďme Česko“ i „Ukliďme svět“ jsou dobrovolnické úklidové akce, které probíhají na území celé České republiky. Jejich cílem je odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Letošní úklidovou akci budou v Prostějově organizovat Statutární město Prostějov, Okrašlovací spolek města Prostějova a ČSOP Iris.

„Opět bych se chtěla obrátit na obyvatele města, kteří využívají k procházkám břehy řeky Hloučely, zda by si vzali s sebou pytel či tašku a sesbírali odpadky při kterékoliv své procházce touto lokalitou. Pomůže se tím přírodě, a to nejen v době organizovaných akcí,“ apeluje náměstkyně primátora Milada Sokolová, která má oblast životního prostředí ve své pracovní náplni a doplňuje:

Ukliďme Česko: Pytlomaty čekají na dobrovolníky

Ilustrační foto ber

V sobotu 27. března proběhne hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Úklidy budou probíhat bezkontaktně a v rámci povolených území. Na dobrovolníky čeká více než tisícovka tzv. Pytlomatů. Uklízet se bude i v našem regionu. Dobrovolníci se sejdou v Hamrech, Otinovsi, Alojzově, Hradčanech – Kobeřicích, Kralicích, Lešanech. V Prostějově bude termín pozdější, až 24. dubna.

Jako podporu dobrovolníkům organizátoři po celé republice zřídili místa, kde si jednotlivci a rodiny mohou vyzvednout pytle na odpad, takzvané Pytlomaty. Ty jsou doplněné o bezpečnostní pravidla a jednoduchou mapku, kde je potřeba uklidit a kde zanechat sesbíraný odpad. „Míst, kde se bude uklízet, najdete momentálně v mapě úklidů na https://www.uklidmecesko.cz/map/ přes 1200, pytlomatů však bude výrazně více, protože někteří organizátoři jich zřídili až desítky.

Ukliďme Česko – ukliďme si za humny!

ilustrační foto Ukliďme Česko

Slunečné počasí posledních dnů nás lákalo k vycházkám do přírody. Tam však na nás čeká povětšinou nemilé překvapení v podobě nepořádku po loňské (a bohužel i letošní) „koronaturistické“ sezóně. Pojďme s tím společně něco udělat a #UkliďmeZaHumny…

Již rok trvá nepříznivá epidemiologická situace, lidé jsou již znechucení a otrávení a bohužel se začínají chovat stylem „po nás potopa“. „Můžeme to pozorovat přímo v našem okolí, neboť takový nepořádek jako nyní, jsme za sedm roků, co se věnujeme uklízení Česka, nezaznamenali. Rouška sem, rouška tam," říká Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

V sobotu se dobrovolníci vydali uklidit Hloučelu

Foto Radek Kadlčík, PM

Úklidu Česka, v našem případě lesoparku Hloučela, se za město Prostějov zúčastnil primátor František Jura. Organizace se ujala náměstkyně Milada Sokolová, předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova.  

Největšími kusy odhozenými u Hloučely byly například lednice, dvě televize, židle, matrace, větrák nebo dřevěné palety. “Jsme rádi, že se nám opět podařilo aspoň kousek Hloučely uklidit a ulevit přírodě,“ přidala poděkování všem dobrovolníkům Sokolová. (red)

 

Uklidíme Hloučelu. Již v sobotu!

ilustrační foto ber

Hloučela je velmi významnou přírodní lokalitou ve městě a je v zájmu města, aby takovou i zůstala. Důležité je, abychom Hloučelu udržovali stále v čistotě. Proto náměstkyně primátora Milada Sokolová zve dobrovolníky ke společnému úklidu  v rámci kampaně Ukliďme Česko.

Sraz účastníků se uskuteční na dvou místech, jeden v 8:45 u penzionu Stella na Olomoucké ulici, druhý v 9 hodin u občerstvení U Abrahámka. „Ti, kteří dorazí k penzionu Stella, budou uklízet okolí Hloučely směrem k ulici Pod Kosířem a opačným, na Močidýlka, ti, kteří to mají blíže k občerstvení U Abrahámka, budou čistit okolí toku směrem na Tichou, či opačným směrem, k ulici Kostelecká. Tuto část úklidu si vzalo pod patronám ČSOP Iris. Za organizátory bychom byli rádi, kdyby se k nám přidalo co nejvíce občanů,“ říká náměstkyně Sokolová.

Pomozme uklidit Hloučelu. Již 19. září!

ilustrační foto plakát

Hloučela je velmi významnou přírodní lokalitou ve městě a je v zájmu Prostějova, aby takovou i zůstala.

„Důležité však zároveň je, abychom Hloučelu udržovali stále v čistotě. Proto bych ráda pozvala všechny dobrovolníky ke společnému úklidu této lokality v rámci kampaně Ukliďme Česko. Sraz účastníků se uskuteční na dvou místech, jeden v 8:45 u penzionu Stella na Olomoucké ulici, druhý v 9:00 hodin u občerstvení U Abrahámka. Ti, kteří dorazí k penzionu Stella, budou uklízet okolí Hloučely směrem k ulici Pod Kosířem a opačným, na Močidýlka, ti, kteří to mají blíže k občerstvení U Abrahámka, budou čistit okolí toku směrem na Tichou, či opačným směrem, k ulici Kostelecká.

Již za měsíc dobrovolníci uklidí Zemi! Uklízet se bude i v Prostějově!

ilustrační foto Ukliďme Česko

Situace úklidu letos nepřála a většina z 2 500 naplánovaných úklidů na jaře nemohla proběhnout. Organizátoři věří, že 19. září se podaří uklidit kus Česka při Celosvětovém úklidovém dni. Pro letošek bylo „zaděláno“ na rekordní účast, vždyť již měsíc před plánovaným jarním termínem bylo zaregistrováno na 2 500 místních úklidů. Bohužel zrádný virus organizované akce zhatil a aktivní jednotlivci v rouškách nemohli nahradit spojené úsilí spolků, obcí, firem, škol a dalších kolektivů.

Situaci vzápětí nepřidali ani neukáznění „sváteční“ turisté, kteří po sobě zanechali v přírodě spousty obalů od svačin a papírových kapesníků. Vše pak dovršilo dočasné uzavření sběrných středisek odpadů. … Česko proto potřebuje letos na podzim uklidit více než kdy předtím. Prozatím je naplánováno přes 500 úklidových akcí (většina na 19. září v termínu Celosvětového úklidového dne) a další průběžně přibývají.

Půjdete-li procházkou, sesbírejte odpadky individuálně...

Foto Pavel Copek

Na dnešní den byla vyhlášena akce Ukliďme Česko, která byla z důvodu vládních nařízení zrušena. Organizátoři ovšem žádají občany, že mohou při svých procházkách část lesa či okolí řek uklidit.

"Organizované úklidové akce tak proběhnou s největší pravděpodobností až na podzim při Celosvětovém úklidovém dni, který je letos vyhlášen na 19. září. Bylo by však škoda nevyužít příležitosti, kdy nebývalý počet lidí vyráží s rodinou či jednotlivě do přírody, k jejímu jarnímu úklidu. Pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitu a je jednou z mála smysluplných činností, které lze v současné době provozovat. Proč nespojit pobyt v přírodě s jejím úklidem?", nechali se slyšet organizátoři akce Ukliďme Česko.

Ukliďme Česko, koronaviru navzdory! Při individuálních procházkách přírodou

ilustrační foto plakát

Pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitu a je jednou z mála smysluplných činností, které lze v současné době provozovat. Proč nespojit pobyt v přírodě s jejím úklidem?

Konání organizovaných úklidových akcí, kterých bylo naplánováno před vyhlášením stavu nouze přes 2400, je minimálně do jeho ukončení pozastaveno. Organizované úklidové akce tak proběhnou s největší pravděpodobností až na podzim při Celosvětovém úklidovém dni, který je letos vyhlášen na 19. září. Bylo by však škoda nevyužít příležitosti, kdy nebývalý počet lidí vyráží s rodinou či jednotlivě do přírody, k jejímu jarnímu úklidu.

Akce Ukliďme Česko se rozjede 4. dubna! Uděláme si čas?!

ilustrační foto

I letos se Okrašlovací spolek města Prostějova zapojil do celostátní akce Ukliďme Česko. Ta se bude konat v sobotu 4. dubna 2020.

Okrašlovací spolek města Prostějova uklízí již několik let, a to prostory podél říčky Hloučely od Olomoucké směrem na Močidýlka, ale také opačným směrem, od Olomoucké směrem k ulici Pod Kosířem. „I letos se zapojí, stejně jako vloni, děti se svými rodiči ze Základní školy E. Valenty, právě ti si vezmou na starosti prostory od Olomoucké ulice směrem k ulici Pod Kosířem. Členové ČSOP Iris tradičně uklízí od občerstvení U Abrahámka směrem na Tichou, i na stranu druhou, směrem k ulici Kostelecká,“ uvedla předsedkyně spolku Milada Sokolová.