Ukliďme Česko

10. ročník akce Ukliďme Česko přivítá miliontého dobrovolníka

Foto archiv PVNovinky

Těsně před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko přes 4000 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. V Prostějově dnes úklid Hloučely od 8:30 organizují Okrašlovací spolek města Prostějova a ČSOP Iris.

Letošní zájem o dobrovolnické uklízení je nebývalý, v minulých týdnech tak organizátoři řešili především logistiku celé akce. Rozeslali po České republice místním organizátorům více než 3 000 balíčků se 120 000 pytlů na sběr odpadků, a i díky zapojení více než tisícovky škol také zhruba 160 000 párů pracovních rukavic. „Letošní 10.

Ukliďme svět, ukliďme Česko. Už v sobotu!

Ilustrační foto archiv PvN

 Ukliďme svět, ukliďme Česko - dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Cílem je odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Letošní úklidovou akci organizují v Prostějově v sobotu 1. dubna Statutární město Prostějov, Okrašlovací spolek města Prostějova, ČSOP Iris a Základní škola E. Valenty.

„Opět bych se chtěla obrátit na obyvatele města, kteří využívají k procházkám břehy řeky Hloučely, zda by si vzali s sebou pytel či tašku a sesbírali odpadky při kterékoliv své procházce touto lokalitou. Pomůže se tím přírodě, a to nejen v době organizovaných akcí,“ apeluje 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. 

Uklízet se bude trasa od Tiché po vrahovický rybník, srazy dobrovolníků jsou v době od 8,30 do 9 hodin u Občerstvení u Abrahámků a v Olomoucké ulici u penzionu Stella. (red)

Apríl ve znamení tradičních jarních úklidů. Přidejte se!

Foto Uklidmecesko.cz

Měsíc před hlavním termínem jubilejního 10. ročníku dobrovolnické akce Ukliďme Česko evidují organizátoři přes 2000 nahlášených úklidových akcí. Desítky tisíc dobrovolníků tak opět budou uklízet v lesích, obcích a městech, podél komunikací, ale také na řekách, či v chráněných územích. Uklízet se bude i v Prostějově.

Na Apríla – v sobotu 1. dubna 2023, proběhne hlavní termín největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko, zaměřené na úklidy černých skládek a drobného nepořádku z přírody, měst a obcí. Zájemci o uspořádání úklidů ještě stále mohou na stránkách projektu www.UklidmeCesko.cz registrovat své akce. Organizátoři registrací získají nejen užitečné rady k naplánování a propagaci úklidu, ale do 9. března si také mohou zažádat o úklidové pomůcky (pytle a rukavice), organizátorské tričko a samolepky pro účastníky.

Ukliďme svět, ukliďme Česko. Už 1. 4. 2023!

Foto plakát

Ukliďme svět, ukliďme Česko – dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Cílem je odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Letošní úklidovou akci budou v Prostějově organizovat Statutární město Prostějov, Okrašlovací spolek města Prostějova, ČSOP Iris a Základní škola E. Valenty.

„Opět bych se chtěla obrátit na obyvatele města, kteří využívají k procházkám břehy řeky Hloučely, zda by si vzali s sebou pytel či tašku a sesbírali odpadky při kterékoliv své procházce touto lokalitou. Pomůže se tím přírodě, a to nejen v době organizovaných akcí,“ apeluje 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

„Do úklidu se pustíme 1. dubna v dopoledních hodinách. Lidé by se mohli i s dětmi zapojit a ukázat jim, co je správné…,“ míní náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí Marcela Župková. (red)

Na Den zeber odpad z přírody sebe

Ilustrační foto uklidmecesko.cz

Ptáte se, jak to spolu souvisí? Jednoduše, EKOkalendář.cz uvádí, že včerejšek - 31. leden byl Mezinárodním dnem zeber, a zároveň jsou nyní přesně 2 měsíce do hlavního termínu největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Její pořadatelé, kteří stojí i za vznikem EKOkalendáře tím upozorňují, že sehnout se pro odpadek může každý z nás prakticky kdykoliv. A jak nám prozradila první náměstkyně primátora Milada Sokolová, chystá se akce opět i v Prostějově.

Nicméně hlavní úklidový den letošního jubilejního 10. ročníku akce Ukliďme Česko připadá na sobotu 1. dubna. Organizátoři si mohou své úklidy registrovat na www.UklidmeCesko.cz, kde je nyní, 2 měsíce před hlavním termínem, nahlášeno bezmála 600 plánovaných akcí a denně přibývají desítky dalších. Jejich organizátoři si již nyní mohou vyplňovat požadavky na zaslání pytlů a rukavic pro své dobrovolníky.

Do úklidu Česka se letos zapojil rekordní počet dobrovolníků

Foto plakát

V letošním roce se do úklidů zapojilo téměř 200 000 dobrovolníků, kteří během 4 687 akcí uklidili 2 730 tun odpadů, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme Česko.

Pátý prosinec je Mezinárodním dnem dobrovolníků již přes 30 roků. Díky tomu si na začátku adventu každoročně připomínáme, jak jsou dobrovolníci důležití pro společnost. Spolu s poděkováním všem zapojeným dobrovolníkům shrnují pořadatelé naší největší dobrovolnické akce ze spolku Ukliďme Česko výsledky letošní úklidové sezóny. Ty překonaly i dosavadní rekordní účast z roku 2019, což dokazuje sílící význam tématu ochrany přírody a životního prostředí pro nejširší veřejnost.

Ukliďme svět, ukliďme Česko, ukliďme Prostějov. Již v sobotu!

ilustrační foto archiv PvN

„Ukliďme Česko“ i „Ukliďme svět“ jsou dobrovolnické úklidové akce, které probíhají na území celé České republiky. Jejich cílem je odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Letošní podzimní úklid v Prostějově organizují Okrašlovací spolek města Prostějova a ZŠ E. Valenty pod záštitou Zdravého města, a to v sobotu 17. září.

Půjde o společný úklid břehů Hloučely od ulice Pod Kosířem až po Močidýlka. Odpady opět zlikviduje a kontejnery k OBI a Mateřské škole v Květné ulici přistaví společnost FCC. Organizátoři poskytnou rukavice a pytle na kontaktním místě v Olomoucké ulici u penzionu Stella v době od 8:30 do 9 hodin. 

"Děkujeme za spolupráci firmě FCC a všem, kterým není životní prostředí lhostejné," doplnila náměstkyně primátora a předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova Milada Sokolová. (ber)

Ukliďme svět, ukliďme Česko, ukliďme Prostějov!, zvou pořadatelé

ilustrační foto plakát, ber

„Ukliďme Česko“ i „Ukliďme svět“ jsou dobrovolnické úklidové akce, které probíhají na území celé České republiky. Jejich cílem je odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Letošní podzimní úklid v Prostějově organizují Okrašlovací spolek města Prostějova a ZŠ E. Valenty pod záštitou Zdravého města Prostějov, a to v sobotu 17. září.

Půjde o společný úklid břehů Hloučely od ulice Pod Kosířem až po Močidýlka. Odpady opět zlikviduje a kontejnery k OBI a Mateřské škole v Květné ulici přistaví společnost FCC. Organizátoři poskytnou rukavice a pytle na kontaktním místě v Olomoucké ulici u penzionu Stella v době od 8:30 do 9 hodin. 

Jarní kampaň Ukliďme Česko vrcholí vyhlášením fotosoutěže

ilustrační foto

Česko, Morava i Slezsko opět znatelně prokoukly díky dobrovolnickým úklidům. Ty letos na jaře proběhly na bezmála 4 000 lokalitách a podařilo se při nich odstranit z přírody, měst a obcí na 1 800 tun odpadů. Jarní kolo úklidů vrcholí v těchto dnech soutěží fotografií, kuriózních nálezů a videí z akce.

Letošní zájem o dobrovolnické uklízení je vskutku rekordní. Celkový počet zaregistrovaných úklidů již nyní přesáhl počet akcí za celý (doposud nejúspěšnější) předkovidový rok 2019. A další třicítka úklidů je ještě naplánována na zbytek května a červen.

Při úklidu Česka foťte a natáčejte, vzkazují organizátoři

ilustrační foto Ukliďme Česko

V letošní dobrovolnické akci Ukliďme Česko evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko již přes 3 300 nahlášených úklidů, což je více než za poslední dva roky dohromady. Akce se stala letos i „mezinárodní“, díky zapojení vietnamské a ukrajinské komunity. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na https://www.uklidmecesko.cz/map/ a také se těšit na tradiční fotosoutěž.

Tradičními kategoriemi fotosoutěže jsou Mládež, Video z akce a chybět nemůže nejoblíbenější Kuriozita. Je až k neuvěření, co vše lze při úklidových akcích nalézt. Dokladem jsou každoročně stovky fotografií. Na nejzajímavější z nich se může veřejnost těšit v průběhu měsíce května na facebookové stránce akce Ukliďme Česko. „Letos jsme nově zařadili i kategorii Report z úklidu, abychom motivovali resp. odměnili organizátory, kteří nám po akci vyplní údaje o tom, jak jejich úklid dopadl a připojí zajímavé fotografie,“ říká Miroslav Kubásek z pořadatelského spolku.