Prostějov

ProstěJOV! festival dobrého jídla i letos!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Hledáme restauratéry, kavárníky, vinárníky! Ve dnech 23. – 24. června 2023 se v Prostějově uskuteční už třetí ročník festivalu dobrého jídla ProstěJOV! Jedná se o výjimečnou akci, která propojí originální gurmánské pochoutky se zajímavými kulturními zážitky.

„Během dvou dnů budete moci navštívit zapojené restaurace a kavárny v našem městě, kde ochutnáte výborné degustační menu. Zároveň před těmito podniky budou vystupovat místní umělci. Ve společnosti nejen svých přátel, ale také řady dalších nových tváří, budete mít i v rámci letošního ročníku tohoto festivalu možnost zažít příjemné chvíle. Festival jedinečných chutí nabízí možnost dobře stráveného času, vytvoření pohody a pocitu volnosti.

Prostějov se zapojí do prestižního Mezinárodního výzkumu dospělých PIAAC

foto Magistrát města Prostějova

Během září 2022 až července 2023 bude v Prostějově probíhat prestižní Mezinárodní výzkum dospělých PIAAC, který pořádá Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Česká republika se výzkumu účastní společně s více než 30 zeměmi z celého světa. Výzkum realizuje Národní pedagogický institut ČR z pověření Ministerstva školství.

Na vybrané domácnosti se v této době obrátí tazatelé výzkumných společností STEM/MARK a MEDIAN. Rozhovor s tazatelem bude trvat přibližně dvě hodiny. Každý respondent obdrží za účast ve výzkumu finanční odměnu 800 Kč. Pro úspěch výzkumu je zásadní, aby se co nejvíce oslovených domácností do výzkumu zapojilo, neboť jsou vybrané právě ony a podle mezinárodní metodiky nemohou být nahrazeny. Data budou uchována jako přísně důvěrná, budou zpracována hromadně a použita výhradně pro účely výzkumu.

Nemocnice Prostějov ruší antigenní testování!

Ilustrační foto pixabay.com

Z důvodů vážné epidemiologické situace je Nemocnice Prostějov nucena od pondělí 18. 11. zrušit antigenní testování.

Na odběrovém místě bude nadále možné využít PCR test (indikovaný pacient lékařem, samoplátce, samoplátce expres). (red)

Na pořádání X. letní olympiády dětí a mládeže ČR 2022 se bude podílet i Prostějov

Ilustrační foto odm.olympic.cz

Město Prostějov se bude podílet na spolupořadatelství Her X. letní olympiády dětí a mládeže ČR 2022. Rozhodli o tom radní na své poslední schůzi. Na území Olomouckého kraje se budou hry konat ve dnech 26. června až 1. července 2022. Olympiáda představí tradiční sporty: atletiku, plavání, basketbal či volejbal.

 „Na společné schůzce mezi představiteli města a kraje byly již v loňském roce dohodnuty podmínky spolupráce. Hry X. letní olympiády dětí a mládeže ČR 2021 se v letošním roce nekonaly z důvodu epidemické situace a pořadatel, Olomoucký kraj, přesunul konání akce na rok 2022,“ vysvětlil primátor František Jura.

Byznysovému světu na Olomoucku dominuje Prostějov

ilustrační foto MMP

Prostějov je nejlepším městem z hlediska podnikatelského potenciálu v celém Olomouckém kraji. Kvalitní podnikatelské podmínky jsou také v Zábřehu a Litovli. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2020. Analytici agentury Datank v něm hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Prostějov podnikatelsky těží z výborné dopravní dostupnosti, v rámci Olomouckého kraje vykazuje také vysoce nadprůměrný podíl podnikatelů na celkový počet obyvatel. V rámci regionu výrazně mladá populace města se rozšiřuje o další nově přistěhovalé, přičemž jejich přírůstek je v kraji jeden z nejvyšších, což svědčí o atraktivitě města. Radnice si zakládá na dobrém nakládání s finančními prostředky, ze všech měst na Olomoucku vynakládá nejméně prostředků na dluhovou službu. O to více peněz může věnovat na rozvoj bydlení, vzdělávání nebo třeba na sport.

McDonald’s s prostějovskou provozovnou zatím nepočítá

Foto MacDonalds.cz

Již v roce 2013 se řetězec z McDonald’s ČR zabýval myšlenkou otevřít svou provozovnu v Prostějově. Od té doby uplynulo osm let. Podle ankety, kterou magistrát města Prostějova vyhlásil v roce 2018, je McDonald’s jedna z věcí, která obyvatelům chybí.  A chybět bude zřejmě i nadále. 

Na otázku, jestli McDonald’s zamíří v nejbližší době do našeho města, odpověděla PvNovinkám Jitka Pajurková, ředitelka komunikace & PR pro McDonald’s ČR a SR. „V současné době můžeme potvrdit pouze to, co již víte a sice, že Prostějov či jiná okresní města jsou předmětem diskusí uvnitř naší společnosti ve vztahu k příležitostem pro otevírání nových restaurací. Jakýkoliv bližší příslib ve vztahu k městu Prostějov by z naší strany byl v tuto chvíli předčasný.“ 

Na burgry tak budeme i nadále muset do Olomouce. (ber)

Německá okupace Prostějova: gestapo, jízda vpravo a omezená otvíračka restaurací

foto Magistrát města Prostějova

Jak vypadal první týden německé okupace Prostějova v březnu roku 1939, je možné detailně rozklíčovat při pohledu do tehdejších prostějovských novin.

Patnáctého března byla v roce 1939 středa. Ráno ještě v Prostějově jako obvykle vyšly místní sociálnědemokratické noviny Hlas lidu, v nichž o nočním překročení hranic německou armádou nebylo ani zmínky. Pouze se pod titulkem „Přišel 15. březen 1939“ psalo, že se na tento ten očekává Hitlerova senzační řeč, která změní mezinárodní poměry.

Německá vlajka na radnici

Vloni přišel na svět v Prostějově i Emir a Meda

Foto ber

Už jsme psali, že od loňského ledna až prosince proběhlo v prostějovské porodnici 831 porodů, rodných listů ale matrikáři vypsali 835, a to kvůli dvojčátkům. A jak se loňská miminka nejčastěji jmenovala?

„Holčičkám rodiče dávali nejčastěji tradiční jména jako Eliška, Anna, Ema či Tereza, chlapcům pak Jakub, Jan, Matyáš nebo Filip. Ale stejně jako každý rok nechyběla ani jména neobvyklejší, a tak si maminky z naší porodnice odnášely domů například Emira, Javiera, Kvida, Kima nebo Dorotheu, Bereniku, Arianu či Medu,” prozradila Věra Tisoňová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Prostějov. (ber)

Mapový portál města Prostějova se rozrostl

ilustrační foto MMPV

O Prostějov na mapách, kde si může občan vybrat z vrstev jako památky, hřbitovy, cyklostezky, dětská hřiště, parkoviště, památné stromy, psí loučky a celou řadu dalších, se rozrostl městský mapový portál, který je uživatelům k dispozici na webových stránkách města Prostějova.

„Mapový portál“ je dostupný přímo z titulní stránky webu města. Po rozkliknutí se uživateli zobrazí právě zmíněné nové vrstvy. Tyto se mohou rozšiřovat i o další tematické mapy. Lze je zároveň doplňovat o fotografie a o případné odkazy na webové stránky - kupříkladu u památek. Počítáme s tím, že mapový portál bude i součástí aplikace „Prostějov v mobilu“. Aplikace sice funguje již několik let, ale mapy v tomto provedení dosud neobsahovala,“ říká primátor František Jura.

Byznys v Prostějově získal další ocenění

foto Magistrát města Prostějova

Prostějov – loňský celorepublikový vítěz srovnávacího výzkumu Město pro byznys – se opět umístil na špici. V letošním celostátním hodnocení získalo město tentokrát druhé místo – v Prostějově se snoubí kvalita podnikatelského prostředí se vstřícným přístupem veřejné správy.

První pozice v krajském hodnocení, druhá v tom republikovém. Právě tuto "celorepublikovou" pozici přivezli do Prostějova ředitel Města pro byznys Petr Lutonský a manažer David Pavlát. Cenu převzal primátor František Jura a 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil. „Jsme pochopitelně rádi za toto ocenění. Dlouhodobě jsme kladně hodnoceni. V rámci všech hodnocených subjektů (205) jsme se, po loňském prvním místě, umístili na místě druhém. Jsme v dobré společnosti, první místo získaly Pardubice a třetí Hradec Králové," uvedl primátor František Jura.