Prostějov

Byznys v Prostějově získal další ocenění

foto Magistrát města Prostějova

Prostějov – loňský celorepublikový vítěz srovnávacího výzkumu Město pro byznys – se opět umístil na špici. V letošním celostátním hodnocení získalo město tentokrát druhé místo – v Prostějově se snoubí kvalita podnikatelského prostředí se vstřícným přístupem veřejné správy.

První pozice v krajském hodnocení, druhá v tom republikovém. Právě tuto "celorepublikovou" pozici přivezli do Prostějova ředitel Města pro byznys Petr Lutonský a manažer David Pavlát. Cenu převzal primátor František Jura a 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil. „Jsme pochopitelně rádi za toto ocenění. Dlouhodobě jsme kladně hodnoceni. V rámci všech hodnocených subjektů (205) jsme se, po loňském prvním místě, umístili na místě druhém. Jsme v dobré společnosti, první místo získaly Pardubice a třetí Hradec Králové," uvedl primátor František Jura.

Letadlo zřícené u Olšan přiletělo z ciziny

foto Policie ČR

Jak PvNoinky informovaly, ve čtvrtek dopoledne došlo u Olšan k pádu malého letadla. Pilot zemřel na místě. Dnes přinášíme oficiální vyjádření Policie ČR k této tragické události.

"Před půl jedenáctou dopolední jsme na lince tísňového volání přijali oznámení očitého svědka o havárii ultralightu u obce Olšany. Na místo vyslaní policisté potvrdili pád malého dvoumístného motorového letadla na pole mezi obcemi Olšany u Prostějova a Lutín. Třiapadesátiletý pilot cizí státní příslušnosti pád stroje startujícího v zahraničí nepřežil. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí jsou předmětem šetření prostějovských kriminalistů v součinnosti s inspektory Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (red)

MHD opět pojede v prázdninovém režimu. Do odvolání!

ilustrační foto FTL

Vzhledem k současné epidemiologické situaci a uzavření škol začne od středy 28. října opět platit prázdninový jízdní řád městské hromadné dopravy.

Prázdninový jízdní řád nyní platí až do odvolání. (red)

Město podpoří X. letní olympiáda dětí a mládeže ČR 2021

Foto odm.olympic.cz

V příštím roce se v Olomouckém kraji připravuje velké sportovní klání. Město Prostějov se bude podílet na pořadatelství Her X. letní olympiády dětí a mládeže ČR. Hry pořádá Olomoucký kraj společně s Českým olympijským výborem už podruhé.

„Vedle tradičních sportů, které se obvykle na olympiádě představují, jako je atletika, plavání, basketbal či volejbal, se v Olomouckém kraji bude poprvé šermovat. Olympijská vesnice vznikne ve spolupráci s Univerzitou Palackého v areálu jejích kolejí v centru města a v nedaleké Pevnosti poznání organizátoři připraví Olympijský dům – místo setkávání sportovců, medailových ceremoniálů i programu pro fanoušky,“ nastínil primátor František Jura a doplnil, že hry se budou na území Olomouckého kraje konat ve dnech 27. června až 2. července 2021.

Mistři ve třídění odpadů. Je mezi nimi i Prostějov

Foto http://www.jaksetociodpady.cz/

Obce, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění „O keramickou popelnici". Tato soutěž je součástí krajské informační kampaně zaměřené na podporu sběru separovaného odpadu ve městech a obcích.

Ocenění obcím předali v pátek 11. září 2020 na zámku v Plumlově na slavnostním ceremoniálu zástupci Olomouckého kraje a Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s.

Prostějov podpoří vznik cyklostezky do Vrbátek

Ilustrační foto ber

Statutární město Prostějov obdrželo od obce Vrbátky žádost o spolupráci na přípravě cyklostezky.

„Žádosti vyhovíme, a to formou zpracování projektové dokumentace na cyklostezku v úseku Vrahovice (železniční podjezd na ulici Kyjevské), podél železniční trati k nádraží Vrbátky, v celkové délce 4,3 kilometru,“ slíbil primátor František Jura. Obec Vrbátky již v roce 2019 zpracovala na celou trasu studii trasování včetně odhadu nákladů (34 mil. Kč, na úsek na území Prostějova pak 21,2 mil. Kč).

Pes utekl z Němčic až do Prostějova

Ilustrační foto ber

V sobotu tři hodiny po půlnoci přijali prostějovští strážníci oznámení o volně se pohybujícím psovi střední velikosti na ulici Jezdecká. Na místo byla vyslána hlídka. 

"Strážníci psa od oznamovatelky převzali a umístili do odchytového kotce na služebně MP. Jednalo se o staforda. Zvíře nemělo čip ani tetování. V ranních hodinách se na služebnu dostavil majitel zatoulaného psa. Ten uvedl, že pes mu utekl předchozí večer z Němčic nad Hanou, když ho měl na procházce puštěného na volno. Na dotaz proč není pes očipovaný, muž dodal, že to z časových důvodů ještě nestihl. Hlídka dotyčného poučila o jeho protiprávním jednání," uvedla strážník Tereza Greplová.

Muzeum láká na snížené vstupné a prodlouženou otvírací dobu

Ilustrační foto ber

Přesně po dvou měsících se dne 12. května opět pro veřejnost otevřely prostory prostějovského muzea, galerie Špalíček a následně i hvězdárny.

„Uvědomujeme si, že doba, kdy lidé nikam nemohli, byla pro mnohé velmi stresující, a tak věříme, že nyní, když, byť s omezeními, mohou opět navštěvovat kulturní zařízení, rádi využijí prodloužené otevírací doby," řekla ředitelka Muzea a galerie v Prostějově, Soňa Provazová. Od června je pro návštěvníky otevřeno do 18. hodiny, každý den, kromě pondělí, kdy je zavírací den.

Vzpomínky na starý Prostějov. Hlavní náměstí rok 1970

Foto archiv ber

Kdopak si ještě vzpomene na dobu, kdy bylo hlavní náměstí v Prostějově plné aut?

Dokonce u radnice stavěla „poulička“, v druhém směru pak zastavovala naproti spořitelny.  (ber)

Hasiči dekontaminovali odběrné stany u nemocnice

Foto HZS Olomouckého kraje

Kdo by si myslel, že do jednorázového ochranného obleku skočíte jak Jája a Pája z legendárního večerníčku a máte vyhráno, ten by se šeredně mýlil.  Své by o tom mohli vyprávět prostějovští hasiči, kteří museli dekontaminovat odběrové stany u prostějovské nemocnice.

Aby zde opět mohli sestřičky a lékaři odebírat vzorky pro vyšetření na koronavirus, musely stany projít kompletní očistou. Mrkněte na video, jak celý proces vypadá. Video shlédnete na https://www.facebook.com/hasici.olomouc/videos/575985306344647/.