Prostějov

Byznysovému světu na Olomoucku dominuje Prostějov

ilustrační foto MMP

Prostějov je nejlepším městem z hlediska podnikatelského potenciálu v celém Olomouckém kraji. Kvalitní podnikatelské podmínky jsou také v Zábřehu a Litovli. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2020. Analytici agentury Datank v něm hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Prostějov podnikatelsky těží z výborné dopravní dostupnosti, v rámci Olomouckého kraje vykazuje také vysoce nadprůměrný podíl podnikatelů na celkový počet obyvatel. V rámci regionu výrazně mladá populace města se rozšiřuje o další nově přistěhovalé, přičemž jejich přírůstek je v kraji jeden z nejvyšších, což svědčí o atraktivitě města. Radnice si zakládá na dobrém nakládání s finančními prostředky, ze všech měst na Olomoucku vynakládá nejméně prostředků na dluhovou službu. O to více peněz může věnovat na rozvoj bydlení, vzdělávání nebo třeba na sport.

McDonald’s s prostějovskou provozovnou zatím nepočítá

Foto MacDonalds.cz

Již v roce 2013 se řetězec z McDonald’s ČR zabýval myšlenkou otevřít svou provozovnu v Prostějově. Od té doby uplynulo osm let. Podle ankety, kterou magistrát města Prostějova vyhlásil v roce 2018, je McDonald’s jedna z věcí, která obyvatelům chybí.  A chybět bude zřejmě i nadále. 

Na otázku, jestli McDonald’s zamíří v nejbližší době do našeho města, odpověděla PvNovinkám Jitka Pajurková, ředitelka komunikace & PR pro McDonald’s ČR a SR. „V současné době můžeme potvrdit pouze to, co již víte a sice, že Prostějov či jiná okresní města jsou předmětem diskusí uvnitř naší společnosti ve vztahu k příležitostem pro otevírání nových restaurací. Jakýkoliv bližší příslib ve vztahu k městu Prostějov by z naší strany byl v tuto chvíli předčasný.“ 

Na burgry tak budeme i nadále muset do Olomouce. (ber)

Německá okupace Prostějova: gestapo, jízda vpravo a omezená otvíračka restaurací

foto Magistrát města Prostějova

Jak vypadal první týden německé okupace Prostějova v březnu roku 1939, je možné detailně rozklíčovat při pohledu do tehdejších prostějovských novin.

Patnáctého března byla v roce 1939 středa. Ráno ještě v Prostějově jako obvykle vyšly místní sociálnědemokratické noviny Hlas lidu, v nichž o nočním překročení hranic německou armádou nebylo ani zmínky. Pouze se pod titulkem „Přišel 15. březen 1939“ psalo, že se na tento ten očekává Hitlerova senzační řeč, která změní mezinárodní poměry.

Německá vlajka na radnici

Vloni přišel na svět v Prostějově i Emir a Meda

Foto ber

Už jsme psali, že od loňského ledna až prosince proběhlo v prostějovské porodnici 831 porodů, rodných listů ale matrikáři vypsali 835, a to kvůli dvojčátkům. A jak se loňská miminka nejčastěji jmenovala?

„Holčičkám rodiče dávali nejčastěji tradiční jména jako Eliška, Anna, Ema či Tereza, chlapcům pak Jakub, Jan, Matyáš nebo Filip. Ale stejně jako každý rok nechyběla ani jména neobvyklejší, a tak si maminky z naší porodnice odnášely domů například Emira, Javiera, Kvida, Kima nebo Dorotheu, Bereniku, Arianu či Medu,” prozradila Věra Tisoňová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Prostějov. (ber)

Mapový portál města Prostějova se rozrostl

ilustrační foto MMPV

O Prostějov na mapách, kde si může občan vybrat z vrstev jako památky, hřbitovy, cyklostezky, dětská hřiště, parkoviště, památné stromy, psí loučky a celou řadu dalších, se rozrostl městský mapový portál, který je uživatelům k dispozici na webových stránkách města Prostějova.

„Mapový portál“ je dostupný přímo z titulní stránky webu města. Po rozkliknutí se uživateli zobrazí právě zmíněné nové vrstvy. Tyto se mohou rozšiřovat i o další tematické mapy. Lze je zároveň doplňovat o fotografie a o případné odkazy na webové stránky - kupříkladu u památek. Počítáme s tím, že mapový portál bude i součástí aplikace „Prostějov v mobilu“. Aplikace sice funguje již několik let, ale mapy v tomto provedení dosud neobsahovala,“ říká primátor František Jura.

Byznys v Prostějově získal další ocenění

foto Magistrát města Prostějova

Prostějov – loňský celorepublikový vítěz srovnávacího výzkumu Město pro byznys – se opět umístil na špici. V letošním celostátním hodnocení získalo město tentokrát druhé místo – v Prostějově se snoubí kvalita podnikatelského prostředí se vstřícným přístupem veřejné správy.

První pozice v krajském hodnocení, druhá v tom republikovém. Právě tuto "celorepublikovou" pozici přivezli do Prostějova ředitel Města pro byznys Petr Lutonský a manažer David Pavlát. Cenu převzal primátor František Jura a 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil. „Jsme pochopitelně rádi za toto ocenění. Dlouhodobě jsme kladně hodnoceni. V rámci všech hodnocených subjektů (205) jsme se, po loňském prvním místě, umístili na místě druhém. Jsme v dobré společnosti, první místo získaly Pardubice a třetí Hradec Králové," uvedl primátor František Jura.

Letadlo zřícené u Olšan přiletělo z ciziny

foto Policie ČR

Jak PvNoinky informovaly, ve čtvrtek dopoledne došlo u Olšan k pádu malého letadla. Pilot zemřel na místě. Dnes přinášíme oficiální vyjádření Policie ČR k této tragické události.

"Před půl jedenáctou dopolední jsme na lince tísňového volání přijali oznámení očitého svědka o havárii ultralightu u obce Olšany. Na místo vyslaní policisté potvrdili pád malého dvoumístného motorového letadla na pole mezi obcemi Olšany u Prostějova a Lutín. Třiapadesátiletý pilot cizí státní příslušnosti pád stroje startujícího v zahraničí nepřežil. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí jsou předmětem šetření prostějovských kriminalistů v součinnosti s inspektory Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (red)

MHD opět pojede v prázdninovém režimu. Do odvolání!

ilustrační foto FTL

Vzhledem k současné epidemiologické situaci a uzavření škol začne od středy 28. října opět platit prázdninový jízdní řád městské hromadné dopravy.

Prázdninový jízdní řád nyní platí až do odvolání. (red)

Město podpoří X. letní olympiáda dětí a mládeže ČR 2021

Foto odm.olympic.cz

V příštím roce se v Olomouckém kraji připravuje velké sportovní klání. Město Prostějov se bude podílet na pořadatelství Her X. letní olympiády dětí a mládeže ČR. Hry pořádá Olomoucký kraj společně s Českým olympijským výborem už podruhé.

„Vedle tradičních sportů, které se obvykle na olympiádě představují, jako je atletika, plavání, basketbal či volejbal, se v Olomouckém kraji bude poprvé šermovat. Olympijská vesnice vznikne ve spolupráci s Univerzitou Palackého v areálu jejích kolejí v centru města a v nedaleké Pevnosti poznání organizátoři připraví Olympijský dům – místo setkávání sportovců, medailových ceremoniálů i programu pro fanoušky,“ nastínil primátor František Jura a doplnil, že hry se budou na území Olomouckého kraje konat ve dnech 27. června až 2. července 2021.

Mistři ve třídění odpadů. Je mezi nimi i Prostějov

Foto http://www.jaksetociodpady.cz/

Obce, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění „O keramickou popelnici". Tato soutěž je součástí krajské informační kampaně zaměřené na podporu sběru separovaného odpadu ve městech a obcích.

Ocenění obcím předali v pátek 11. září 2020 na zámku v Plumlově na slavnostním ceremoniálu zástupci Olomouckého kraje a Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s.