Prostějov

Festival dobrého jídla ProstěJOV bude i letos!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Opět hledáme restauratéry, kavárníky, vinárníky! Ve dnech 31. května – 1. června 2024 se v Prostějově uskuteční už čtvrtý ročník festivalu dobrého jídla ProstěJOV! Jedná se o výjimečnou akci, která propojí originální gurmánské pochoutky se zajímavými kulturními zážitky.

„Během dvou dnů budete moci navštívit zapojené restaurace a kavárny v našem městě, kde ochutnáte výborné degustační menu. Zároveň před těmito podniky budou vystupovat místní umělci. Ve společnosti nejen svých přátel, ale také řady dalších nových tváří, budete mít i v rámci letošního ročníku tohoto festivalu možnost zažít příjemné chvíle. Festival jedinečných chutí nabízí možnost dobře stráveného času, vytvoření pohody a pocitu volnosti.

Cyklistická Czech Tour odstartovala v Prostějově!

Foto Magistrát města Prostějova

Čtvrtek 27. července se nejen pro Prostějovany stal svátkem cyklistiky. V našem městě odstartoval prestižní závod – Czech Tour. Lahůdkou letošního ročníku je bezesporu účast takové cyklistické hvězdy, jakou je čtyřnásobný vítěz Tour de France, Chris Froom.

Osmatřicetiletý Froome přijíždí s týmem Israel-Premier Tech, v němž je jedním ze sportovních ředitelů René Andrle, současný trenér české reprezentace. Nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France vyhrál Chris Froom, rodák z Nairobi, v letech 2013, 2015, 2016 a 2017, letos se však do osmičlenné nominace svého týmu na Tour de France nevešel. Chris je ikonou cyklistiky a jeho účast na Czech Tour je jedinečnou příležitostí pro naše fanoušky vidět ho v Česku.

ProstěJOV! festival dobrého jídla dnes pokračuje!

Foto ber

Festival dobrého jídla ProstěJOV! Začal v pátek a trvá i dnes, v sobotu 24. června 2023. Neváhejte a vyrazte do města ochutnat skvělá degustační menu. Zapojeno je celkem dvanáct podniků.

"Zkontrolovat! jí připravenou akci se vydala i 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová a jako pokaždé začínala svou tour v Art-kavárně Avatarka. „Je to náš tradiční startovací podnik, kam s manželem a synem míříme první. Vždy se snažíme obejít všechny podniky, jen vloni jsme už jeden nestihli a můj muž to dodnes těžce nese,“ smála se Milada Sokolová.

10. ročník akce Ukliďme Česko přivítá miliontého dobrovolníka

Foto archiv PVNovinky

Těsně před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko přes 4000 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. V Prostějově dnes úklid Hloučely od 8:30 organizují Okrašlovací spolek města Prostějova a ČSOP Iris.

Letošní zájem o dobrovolnické uklízení je nebývalý, v minulých týdnech tak organizátoři řešili především logistiku celé akce. Rozeslali po České republice místním organizátorům více než 3 000 balíčků se 120 000 pytlů na sběr odpadků, a i díky zapojení více než tisícovky škol také zhruba 160 000 párů pracovních rukavic. „Letošní 10.

ProstěJOV! festival dobrého jídla i letos!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Hledáme restauratéry, kavárníky, vinárníky! Ve dnech 23. – 24. června 2023 se v Prostějově uskuteční už třetí ročník festivalu dobrého jídla ProstěJOV! Jedná se o výjimečnou akci, která propojí originální gurmánské pochoutky se zajímavými kulturními zážitky.

„Během dvou dnů budete moci navštívit zapojené restaurace a kavárny v našem městě, kde ochutnáte výborné degustační menu. Zároveň před těmito podniky budou vystupovat místní umělci. Ve společnosti nejen svých přátel, ale také řady dalších nových tváří, budete mít i v rámci letošního ročníku tohoto festivalu možnost zažít příjemné chvíle. Festival jedinečných chutí nabízí možnost dobře stráveného času, vytvoření pohody a pocitu volnosti.

Prostějov se zapojí do prestižního Mezinárodního výzkumu dospělých PIAAC

foto Magistrát města Prostějova

Během září 2022 až července 2023 bude v Prostějově probíhat prestižní Mezinárodní výzkum dospělých PIAAC, který pořádá Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Česká republika se výzkumu účastní společně s více než 30 zeměmi z celého světa. Výzkum realizuje Národní pedagogický institut ČR z pověření Ministerstva školství.

Na vybrané domácnosti se v této době obrátí tazatelé výzkumných společností STEM/MARK a MEDIAN. Rozhovor s tazatelem bude trvat přibližně dvě hodiny. Každý respondent obdrží za účast ve výzkumu finanční odměnu 800 Kč. Pro úspěch výzkumu je zásadní, aby se co nejvíce oslovených domácností do výzkumu zapojilo, neboť jsou vybrané právě ony a podle mezinárodní metodiky nemohou být nahrazeny. Data budou uchována jako přísně důvěrná, budou zpracována hromadně a použita výhradně pro účely výzkumu.

Nemocnice Prostějov ruší antigenní testování!

Ilustrační foto pixabay.com

Z důvodů vážné epidemiologické situace je Nemocnice Prostějov nucena od pondělí 18. 11. zrušit antigenní testování.

Na odběrovém místě bude nadále možné využít PCR test (indikovaný pacient lékařem, samoplátce, samoplátce expres). (red)

Na pořádání X. letní olympiády dětí a mládeže ČR 2022 se bude podílet i Prostějov

Ilustrační foto odm.olympic.cz

Město Prostějov se bude podílet na spolupořadatelství Her X. letní olympiády dětí a mládeže ČR 2022. Rozhodli o tom radní na své poslední schůzi. Na území Olomouckého kraje se budou hry konat ve dnech 26. června až 1. července 2022. Olympiáda představí tradiční sporty: atletiku, plavání, basketbal či volejbal.

 „Na společné schůzce mezi představiteli města a kraje byly již v loňském roce dohodnuty podmínky spolupráce. Hry X. letní olympiády dětí a mládeže ČR 2021 se v letošním roce nekonaly z důvodu epidemické situace a pořadatel, Olomoucký kraj, přesunul konání akce na rok 2022,“ vysvětlil primátor František Jura.

Byznysovému světu na Olomoucku dominuje Prostějov

ilustrační foto MMP

Prostějov je nejlepším městem z hlediska podnikatelského potenciálu v celém Olomouckém kraji. Kvalitní podnikatelské podmínky jsou také v Zábřehu a Litovli. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2020. Analytici agentury Datank v něm hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Prostějov podnikatelsky těží z výborné dopravní dostupnosti, v rámci Olomouckého kraje vykazuje také vysoce nadprůměrný podíl podnikatelů na celkový počet obyvatel. V rámci regionu výrazně mladá populace města se rozšiřuje o další nově přistěhovalé, přičemž jejich přírůstek je v kraji jeden z nejvyšších, což svědčí o atraktivitě města. Radnice si zakládá na dobrém nakládání s finančními prostředky, ze všech měst na Olomoucku vynakládá nejméně prostředků na dluhovou službu. O to více peněz může věnovat na rozvoj bydlení, vzdělávání nebo třeba na sport.

McDonald’s s prostějovskou provozovnou zatím nepočítá

Foto MacDonalds.cz

Již v roce 2013 se řetězec z McDonald’s ČR zabýval myšlenkou otevřít svou provozovnu v Prostějově. Od té doby uplynulo osm let. Podle ankety, kterou magistrát města Prostějova vyhlásil v roce 2018, je McDonald’s jedna z věcí, která obyvatelům chybí.  A chybět bude zřejmě i nadále. 

Na otázku, jestli McDonald’s zamíří v nejbližší době do našeho města, odpověděla PvNovinkám Jitka Pajurková, ředitelka komunikace & PR pro McDonald’s ČR a SR. „V současné době můžeme potvrdit pouze to, co již víte a sice, že Prostějov či jiná okresní města jsou předmětem diskusí uvnitř naší společnosti ve vztahu k příležitostem pro otevírání nových restaurací. Jakýkoliv bližší příslib ve vztahu k městu Prostějov by z naší strany byl v tuto chvíli předčasný.“ 

Na burgry tak budeme i nadále muset do Olomouce. (ber)