druhá světová válka

Letec RAF z Čelechovic na Hané, konečně našel klid v Nizozemsku

Foto valka.cz, army.cz

V noci z 22. na 23. června 1941 došlo nad Nizozemskem k sestřelení britského bombardéru Wellington Mk.IC, jehož posádku tvořili českoslovenští piloti. Pět členů posádky bombardéru padlo, ale teprve v červnu roku 2021 byly jejich ostatky v souvislosti s vyzdvižením zbytků letounu identifikovány. Tyto ostatky byly 23. června 2022, za účasti ministryně obrany Jany Černochové pohřbeny na britském válečném hřbitově v nizozemském městě Bergen op Zoom.

„Dnešní generace by si měla odkaz české stopy v RAF připomínat a měli by tak činit nejen politici, ale všichni lidé, abychom se tak bránili tvrzení, že jsme neměli hrdiny a pouze jsme ohýbali hřbety,“ prohlásila po slavnostním uložení ostatků letců Aloise Rozuma, Leonharda Smrčka, Viléma Konštackého, Jana Hejny a Karla Valacha ministryně obrany Jana Černochová. Podplukovník in memoriam Vilém Konštacký se narodil 17. listopadu 1914 v Čelechovicích na Hané. U 311. perutě působil jako navigátor.

Památku československých letců připomíná v Holandsku pomník. Je mezi nimi i rodák z Konice

Foto Viktor Daněk, Český rozhlas

Památník v severním Nizozemí připomíná smrt šesti československých pilotů 311. bombardovací perutě RAF. Zahynuli při útoku stíhaček Luftwaffe 11. dubna 1942. Byl postaven díky finanční sbírce místních zemědělců a odhalen 10. října letošního roku. Pomník připomíná také památku našeho krajana, podplukovníka in memoriam Karla Rychnovského.

Na okraji obce Middenmeer v severním Nizozemí stojí modrobílý sloup s červeným letadlem na vrcholu a pamětní deskou. Označuje místo, kde v dubnu 1942 spadl letoun Vickers-Wellington Z 8836 (KX– Z). Josef Kalenský, Karel Kodeš, Karel Rychnovský, Jan Peprníček, Josef Hrdina a Josef Politzer zahynuli jako letci 311. československé perutě RAF. Mezi nimi byl také náš krajan, konický rodák, absolvent prostějovského vojenského učiliště, třiadvacetiletý kapitán (povýšený na podplukovníka in memoriam) Karel Rychnovský (1918–1942).

Od okupace uplyne 82 let. Právě dnes

Foto Vojenský ústřední archiv Praha

15. března 1939 okupovala německá armáda s konečnou platností Čechy a Moravu. Stejný den zamířili Němci i do Prostějova. Dnes od této události uplyne 82 let.

„Tátovi bylo v té době 10 let. Vyprávěl mi, jak o okupaci spolu s rodinou slyšeli z rádia. Jeho maminka a tety plakaly, otec se vydal do ulic, aby zjistil, co se děje. Prostějov Němci obsadili 15. března, jejich hlavním cílem bylo letiště, úřady a posléze firmy," vzpomíná na svého otce Lenka Kuchařová.

Dnes slavíme Den vítězství

foto ČT 24

Během Pražské povstání bylo mezi povstalci a německými vojsky v Praze dohodnuto příměří. Tankové jednotky Rudé armády také osvobodily židovské ghetto a věznici gestapa v Terezíně.  

První akt kapitulace byl podepsán už 7. května 1945 v Remeši. Na požadavek Sovětského svazu byla kapitulace opakována další den - 8. května 1945 – v Berlíně.

Ceremonie německé kapitulace se tedy dne 8. května konala před představiteli SSSR, USA a Velké Británie v Berlíně v bývalém důstojnickém kasinu v berlínské čtvrti Karlshorst. (red)

Právě dnes byl spáchán atentát na Heydricha

ilustrační foto Česká televize

27. května roku 1942 Jozef Gabčík a Jan Kubiš provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Jednalo se o operaci s krycím názvem Operace Anthropoid. 

Nacisté bezprostředně poté vyhlásili stanné právo a později provedli zastrašovací akce – obce Lidice a Ležáky byly vypáleny a obyvatelé popraveni nebo odvedeni do táborů. (red)