okupace

15. březen 1939 v Prostějově. Datum, na které se ani po 85 letech nesmí zapomenout...

Foto Prostějov, Dějiny města 2

Když byl onoho zlověstného 15. března 1939 Prostějov, stejně jako celé území Čech a Moravy, okupován německým vojskem, čekalo ho šest těžkých let nesvobody, strádání, útisku a všudypřítomného strachu. Německé vojsko obsadilo město ráno 15. března po půl desáté, kdy přijelo před radnici první říšskoněmecké vojenské auto. „Zásluhou" malé skupinky místních německých nadšenců byl na radniční věži vyvěšen nacistický prapor s hákovým křížem. V místě zůstalo asi dva tisíce německých vojáků. Hlavní zájem projevila německá armáda jednak o zdejší kasárna, především letecká, nedaleká letiště a také o vojenský výcvikový prostor na Drahanské vrchovině.

Vedle velmi rychlého celkového ovládnutí mocenských pozic v městské správě nacisty na sebe nedaly dlouho čekat ani přímé perzekuční zásahy do života města. Napřed to byla již na počátku okupace realizovaná tzv. akce Gitter (Mříže), namířená především proti komunistickým funkcionářům, ale potom zejména v souvislosti se zahájením války proti Polsku 1. září 1939 akce Albrecht I, při níž byla zcela záměrně a bez nějakých důkazů preventivně uvězněna řada nejvýznamnějších představitelů českého národního života, politických stran, spolků i církví. V Prostějově byli tehdy mj.

Od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy uplynulo již 55 let

ilustrační foto

Okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy znamenala pro naši zemi největší šok od konce druhé světové války. Invaze si vyžádala 72 životů našich občanů. V neděli 25. srpna byli v ulicích Prostějova zastřeleni tři naši spoluobčané a dalších devět jich bylo zraněno. Do dějin Prostějova vešlo toto datum jako „krvavá neděle“.

Šlo o vojenský zásah pěti států, a sice SSSR, Bulharska, Maďarska, NDR a Polska. Stalo se tak v noci z 20. na 21. srpna 1968. Tato akce znamenala konec takzvaného Pražského jara. Ministr obrany, armádní generál Martin Dzúr, vydává rozkaz, aby armáda ani bezpečnostní složky nekladly okupačním silám odpor.

16. března 1939 byl ustanoven Protektorát Čechy a Morava

Foto www.ustrcr.cz

Adolf Hitler vydal 16. března 1939 výnos o zřízení protektorátu Čechy a Morava. Protektorát neměl žádnou státní povahu. Naopak, stal se integrální součástí Třetí říše. Rovněž neměl právo na samostatnou armádu. Tzv. vládnímu vojsku byl přisouzen symbolický ráz a plnilo jen pomocné služby. Byl rozpuštěn parlament a ještě více zjednodušen politický život. Představiteli protektorátní správy se stali státní prezident (Emil Hácha) a protektorátní vláda v čele s předsedou.

 Dva dny po tomto výnosu jmenoval Hitler říšským protektorem v Čechách a na Moravě Konstantina von Neuratha a jeho zástupcem ve funkci státního tajemníka Karla Hermanna Franka. Ve skutečnosti říšskoněmecké a okupační úřady představovaly opravdové nositele státní moci v protektorátu Čechy a Morava. Říšský protektor byl nejvyšší institucí říšské moci v Protektorátu. Zatímco v Hitlerově výnosu z 16. března vystupoval protektor spíše jako orgán dozoru, tak jeho další nařízení ze 7. dubna vybavilo protektora velmi rozsáhlou pravomocí.

Starý Prostějov. Okupace 1968

Foto SOkA

Tři mrtví a devět zraněných. To je bilance 25. srpna 1968, kdy v Prostějově rozsévali kulky sovětští vojáci. Více lidí než v Prostějově, zahynulo tehdy z českých měst jen v Praze a Liberci.

Smutnou událost, která skončila dlouhodobou okupací republiky, připomíná řada fotografií. My jsme jednu z nich objevili v prostějovském archivu. Identifikujete místo, kde byla pořízena? (ber)

Od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy uplynulo 54 let

Foto Magistrát města Prostějova

Okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy znamenala pro naši zemi největší šok od konce druhé světové války. Invaze si vyžádala 72 životů našich občanů.  V neděli 25. srpna byli v ulicích Prostějova zastřeleni tři naši spoluobčané a dalších devět jich bylo zraněno. Do dějin Prostějova vešlo toto datum jako „krvavá neděle“.

Šlo o vojenský zásah pěti států, a sice SSSR, Bulharska, Maďarska, NDR a Polska. Stalo se tak v noci z 20. na 21. srpna 1968.  Tato akce znamenala konec takzvaného Pražského jara. Ministr obrany, armádní generál Martin Dzúr, vydává rozkaz, aby armáda ani bezpečnostní složky nekladly okupačním silám odpor.

Ukrajince nežene domů jen strach o rodiny, ale i povolávací rozkazy

Koláž ber

Situace na Ukrajině, napadené Ruskem, je velmi vážná. Domů se vrátila, či vracet bude, i řada Ukrajinců, zaměstnaných v prostějovských firmách. Někdo kvůli rodiny, jiný poslechl povolávací rozkaz.

„Mám ve firmě pracovníky z Ukrajiny spoustu let. Hodně jich zde má rodiny, někteří ale mají všechny své blízké tam.  Svůj strach a obavy o jejich osud netajili již delší dobu, ve středu dva z nich odjeli domů. Třetí dostal povolávací rozkaz, pojede zřejmě o víkendu,“ sdělil PvNovinkám majitel jedné z regionálních firem.

Německá okupace Prostějova: gestapo, jízda vpravo a omezená otvíračka restaurací

foto Magistrát města Prostějova

Jak vypadal první týden německé okupace Prostějova v březnu roku 1939, je možné detailně rozklíčovat při pohledu do tehdejších prostějovských novin.

Patnáctého března byla v roce 1939 středa. Ráno ještě v Prostějově jako obvykle vyšly místní sociálnědemokratické noviny Hlas lidu, v nichž o nočním překročení hranic německou armádou nebylo ani zmínky. Pouze se pod titulkem „Přišel 15. březen 1939“ psalo, že se na tento ten očekává Hitlerova senzační řeč, která změní mezinárodní poměry.

Německá vlajka na radnici

Šestnáctého března byl vyhlášen protektorát Čechy a Morava. Před 82 lety

ilustrační foto

Adolf Hitler vydal 16. března 1939 výnos o zřízení protektorátu Čechy a Morava. Protektorát neměl žádnou státní povahu, stal se integrální součástí Třetí říše. Rovněž neměl právo na samostatnou armádu. Tzv. vládnímu vojsku byl přisouzen symbolický ráz a plnilo jen pomocné služby. Byl rozpuštěn parlament a ještě více zjednodušen politický život.

Patnáctého března 1939 ráno dorazily do Prahy první německé motorizované jednotky. Podle nařízení prezidenta Emila Háchy měly veškeré ozbrojené síly složit zbraně a neklást hitlerovským okupantům žádný odpor.

Adolf Hitler přijel do hlavního města ve večerních hodinách 15. března 1939. Ubytoval se na Pražském hradě, kde o den později vydal výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Jeho znění mělo být okamžitě zveřejněno rozhlasem, následující den i tiskem.

Od okupace uplyne 82 let. Právě dnes

Foto Vojenský ústřední archiv Praha

15. března 1939 okupovala německá armáda s konečnou platností Čechy a Moravu. Stejný den zamířili Němci i do Prostějova. Dnes od této události uplyne 82 let.

„Tátovi bylo v té době 10 let. Vyprávěl mi, jak o okupaci spolu s rodinou slyšeli z rádia. Jeho maminka a tety plakaly, otec se vydal do ulic, aby zjistil, co se děje. Prostějov Němci obsadili 15. března, jejich hlavním cílem bylo letiště, úřady a posléze firmy," vzpomíná na svého otce Lenka Kuchařová.

Od okupace uplyne osmdesát let. Právě dnes

Foto Vojenský ústřední archiv Praha

Patnáctého března 1939 okupovala německá armáda s konečnou platností Čechy a Moravu. Stejný den zamířili Němci i do Prostějova. Dnes od této události uplyne osmdesát let.

"Tátovi bylo v té době deset let. Vyprávěl mi, jak o okupaci spolu s rodinou slyšeli z rádia. Jeho maminka a tety plakaly, otec se vydal do ulic, aby zjistil, co se děje. Prostějov Němci obsadili 15. března, jejich hlavním cílem bylo letiště, úřady a posléze firmy," vzpomíná na svého otce Lenka Kuchařová.