nacisté

15. březen 1939 v Prostějově. Datum, na které se ani po 85 letech nesmí zapomenout...

Foto Prostějov, Dějiny města 2

Když byl onoho zlověstného 15. března 1939 Prostějov, stejně jako celé území Čech a Moravy, okupován německým vojskem, čekalo ho šest těžkých let nesvobody, strádání, útisku a všudypřítomného strachu. Německé vojsko obsadilo město ráno 15. března po půl desáté, kdy přijelo před radnici první říšskoněmecké vojenské auto. „Zásluhou" malé skupinky místních německých nadšenců byl na radniční věži vyvěšen nacistický prapor s hákovým křížem. V místě zůstalo asi dva tisíce německých vojáků. Hlavní zájem projevila německá armáda jednak o zdejší kasárna, především letecká, nedaleká letiště a také o vojenský výcvikový prostor na Drahanské vrchovině.

Vedle velmi rychlého celkového ovládnutí mocenských pozic v městské správě nacisty na sebe nedaly dlouho čekat ani přímé perzekuční zásahy do života města. Napřed to byla již na počátku okupace realizovaná tzv. akce Gitter (Mříže), namířená především proti komunistickým funkcionářům, ale potom zejména v souvislosti se zahájením války proti Polsku 1. září 1939 akce Albrecht I, při níž byla zcela záměrně a bez nějakých důkazů preventivně uvězněna řada nejvýznamnějších představitelů českého národního života, politických stran, spolků i církví. V Prostějově byli tehdy mj.

Německá okupace Prostějova: gestapo, jízda vpravo a omezená otvíračka restaurací

foto Magistrát města Prostějova

Jak vypadal první týden německé okupace Prostějova v březnu roku 1939, je možné detailně rozklíčovat při pohledu do tehdejších prostějovských novin.

Patnáctého března byla v roce 1939 středa. Ráno ještě v Prostějově jako obvykle vyšly místní sociálnědemokratické noviny Hlas lidu, v nichž o nočním překročení hranic německou armádou nebylo ani zmínky. Pouze se pod titulkem „Přišel 15. březen 1939“ psalo, že se na tento ten očekává Hitlerova senzační řeč, která změní mezinárodní poměry.

Německá vlajka na radnici