výročí

Oslavy 130. výročí založení SDH Vrahovice se konají již tento víkend

ilustrační foto plakát

Jednotka sboru dobrovolných hasičů v příměstské části Vrahovice si připomene 130. výročí svého založení. Na sobotu 11. června chystá i bohatý program pro veřejnost!

Program 11. června 2022 pro veřejnost:

10:00 – 12:00 prohlídka hasičské zbrojnice pro veřejnost

12:30 – 13:00 vítání přijíždějících sborů u hasičské zbrojnice

13:15 slavnostní průvod Vrahovicemi, položení kytic u sochy sv. Floriána, památníku obětem první světové války u pomníku padlých hrdinů, slavnostní průjezd kolony hasičských vozidel

14:30 zahájení oslav v parku za hasičkou, ukázky práce hasičů se současnou technikou

Škoda Auto slaví 30 let od spojení s koncernem Volkswagen. První stvořily Felicii

ilustrační foto auto.cz

V sobotu oslavila mladoboleslavská automobilka Škoda auto 30 let od spojení s německým koncernem Volkswagen. Někdejší předlužená a stagnující firma se 16. dubna 1991 stala čtvrtou značkou koncernu. Kterou škodovkou jste jezdili, či jezdíte vy?

Ekonomicky silného partnera, který zachová tradiční značku Škoda, považovanou za české národní stříbro, začala vláda hledat v roce 1990. Původně se o škodovku zajímalo 24 investorů, nakonec se vláda rozhodovala mezi šesti nejvážnějšími a do finále postoupily dva. Než se rozhodlo o posledních dvou – Renault a Volkswagen, tak jich bylo zhruba šest. Mezi nimi General Motors, Citroen, BMW a dokonce Mercedes Benz.  O tom, že se partnerem mladoboleslavské automobilky stane VW, rozhodla česká vláda 9. prosince 1990.

Pivovar Zubr oslaví 150. narozeniny. Výročním speciálem 15,0 %

Foto zubr.cz

Jako každý rok zahájí festivalovou sezónu v Přerově narozeninová oslava pivovaru Zubr, která proběhne v pátek 22. dubna 2022 od 15:30 hodin v areálu pivovaru. Letos bude výjimečná tím, že pivovar Zubr slaví 150. výročí od svého založení. Návštěvníci se mohou těšit na novinku v podobě tmavého piva Zubr Výroční speciál 15,0 %, který byl uvařen k příležitosti 150. narozenin. Kromě širokého sortimentu piv z produkce pivovaru na ně čekají také soutěže a bohatý hudební program, který zakončí koncert populární kapely Rybičky 48.

Brány pivovaru se návštěvníkům otevřou v pátek 22. dubna 2022 v 15:30 hodin. O hudební program se letos postarají oblíbené skupiny Kameron, Stará dobrá ruční práce, Penzistor a zlatým hřebem večera budou Rybičky 48.

Před sto deseti lety byl odhalen v Prostějově památník manželů Vojáčkových

Foto Hana Bartková

Památník manželů Vojáčkových ve Vojáčkově náměstí v Prostějově byl slavnostně odhalen před sto deseti lety, 31. března 1912.

Jan Kotěra jej začal projektovat v roce 1910, tedy krátce po otevření Národního domu. Rada města požadovala pouze nápisy jmen na desce a jednoduchou architekturu. Na Kotěrův návrh byla koncepce změněna. Bylo rozhodnuto, že do památníku budou zasazeny bronzové reliéfní portréty manželů Vojáčkových. Práce na nich byla zadána akademickému sochaři Bohumilu Kafkovi. Dílo bylo dokončeno v listopadu 1911.

Zdeněk Pikl končí. U Hasičského záchranného sboru prožil 42 let a 134 dnů

Foto HZS Olomouckého kraje

Když vypráví o své práci, zásazích i událostech, při nichž jako hasič pomáhal, jako byste tam byli s ním. Cítíte tu energii a zápal, dobrosrdečnost a elán, touhu pomáhat. „Hele, to když…,“ začíná své příběhy z hasičské praxe. Můžete si vybrat: úsměvné, vážné, kuriózní i ty s tragickým koncem, požáry, dopravní nehody, povodně. Za 42 let a 134 dnů jich Zdeněk Pikl, kterému na šumperské stanici neřeknou jinak než Bob, nasbíral hromady. Legenda šumperských výjezdových hasičů nyní zakončila ten svůj – hasičský. Na poslední směnu se s ním přijel rozloučit i krajský ředitel HZS Olomouckého kraje Karel Kolářík. A i když Zdeněk rozdával úsměvy, nakonec se neubránili s kolegy dojetí. Přece jen, jak trefně poznamenal jeden z nich, s Bobem končí celá jedna hasičská éra.

Zdeněk Pikl totiž nastoupil ke sboru už v roce 1979. Tatínek mu po vojně sehnal práci v Jihlavě. Nikdy do ní ovšem nenastoupil. „Na tehdejší dobu to bylo zaměstnání za snové peníze. Když jsem tátovi oznámil, že tam nechci a že nastoupím k hasičům v Šumperku za 1450 korun měsíčně, tak si klepal na čelo. Nebyla to ani polovina toho, co bych si vydělal tam, ale já jsem tak nějak věděl, že je to práce přesně pro mě. No a měl jsem pravdu,“ popisuje své začátky Zdeněk.

Před 121 lety se narodil spisovatel, novinář a prostějovský rodák Edvard Valenta

ilustrační foto

Edvard Valenta se narodil 22. ledna 1901v Prostějově v domě U Tří zajíců ( Pernštýnské náměstí 5). Otec Antonín Valenta byl zubním lékařem. Matka Marie pocházela z významné měšťanské a podnikatelské rodiny Chmelařových. Rodiče brzy zemřeli na tuberkulózu. Byl vychováván v rodině strýce Františka Kováříka, majitele prostějovské továrny na hospodářské stroje. Kováříkovi mu poskytli dobré materiální zázemí i vzdělání, ale vládla zde přísnost a nedostatek citu. Právě proto si nejvíce oblíbil tetinu sestru Ludmilu, kterou doslova miloval a často ji navštěvoval.

Po maturitě na prostějovské reálce v roce 1918 nastoupil na studia strojního inženýrství na brněnské technice. Po dvou letech však studií zanechal. Působil v redakci Lidových novin v Brně a v Praze, zpočátku jako stenograf, později jako redaktor a reportér. Po roce 1945 se pracoval v redakci Svobodných novin a Dneška. Po únoru 1948 musel redakci opustit. Právě prostřednictvím žurnalistiky se dostal k literatuře. Populárními se staly literárně zpracované příběhy polárníka, lovce a dobrodruha Jan Welzla (spoluautor Bedřich Golombek).

Dnes by slavila narozeniny herečka Gabriela Wilhelmová

ilustrační foto ČT

Herečka Gabriela Wilhelmová se narodila v roce 1942 v Prostějově do bohaté továrnické rodiny. Měla starší sestru Josefu a dva mladší sourozence – bratra Karla a sestru Milušku.

Gábina chtěla být odmalička herečkou a také se tak chovala, však ji doma říkali „komediant“. V podstatě na sebe neustále strhávala pozornost, proto byla i jakýmsi rodinným živlem a buřičem. V roce 1965 absolvovala brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění, po škole byla chvilku ve Východočeském divadle v Pardubicích, ve Státním divadle v Ostravě a v období 1969–1972 získala angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti (tam mj.

Večerníček má 57. Právě dnes!

Foto ČT

Jeden z nejoblíbenějších dětských pořadů v Československé televizi a zároveň populární dětská figurka. Jeho bezprostředním předchůdcem bylo Stříbrné zrcátko, vysílané v neděli v podvečer od roku 1963, v jejímž rámci byly vysílány třeba příběhy populárního robota Emila. Samotný večerníček se objevil na obrazovkách 3. ledna 1965 – jako první pohádka v rámci nového pořadu běžel snímek Kluk a kometa.

Dosud používaná animovaná znělka Večerníčka pochází z léta 1965. Autorem figurky byl výtvarník Radek Pilař, režisérem proslulé znělky, jedné z nejstarších v Evropě, se stal Václav Bedřich a animátorem Antonín Bureš. Hlas Večerníčku propůjčil tehdy pětiletý chlapec Michal Citavý. Večerníček byl původně vysílán jen jednou týdně, v pozdějším období se však objevoval stále častěji, v určitou dobu byl dokonce vysílán dvakrát denně. (ber)

Právě dnes byl prezidentem zvolen Václav Havel

Foto Knihovna Václava Havla

Roku 1989 byl československým prezidentem zvolen dramatik a disident Václav Havel.

Ve funkci vystřídal Gustáva Husáka, který abdikoval 10. prosince téhož roku. Václav Havel se díky tomu stal prvním demokratickým prezidentem po dlouhé éře komunistické totality. Havel byl československým prezidntem do roku 1992. O rok později se stal prvním prezidentem nově samostatné České republiky a ten to úřad zastával dalších deset let. (red)

Dnes slaví Arabela

Foto ČT

Arabela, Xenie, Rumburak, rodina Majerových. Je to neuvěřitelné, ale hrdiny československého televizního seriálu jsme poprvé viděli na obrazovkách v roce 1980.

Ve třinácti dílech pojednává o rozdílech mezi skutečným a pohádkovým světem. První díl měl premiéru ve čtvrtek 25. prosince 1980. (ber)