výročí

23. dubna 1955 představil Otto Wichterle světu kontaktní čočky

Foto ČT

Na málokterého prostějovského rodáka může být město pyšné tak, jako na Ottu Wichterleho. Světoznámý chemik obohatil svět obyčejných lidí o více než sto padesát vynálezů a patentů. Je rovněž autorem dvou stovek odborných publikací. Právě včera jsme připomněli výročí z 23. dubna 1955, kdy Otto Wichterle představil světu svůj další fenomenální vynález – kontaktní čočky, které dnes používá asi 100 milionů obyvatel naší planety.

Otto Wichterle se narodil 27. října 1913 v Prostějově. Po absolvování gymnázia se přihlásil v roce 1931 na Vysokou školu chemicko-technologického inženýrství. Diplomovou práci vypracoval u profesora Votočka v roce 1935 a v roce 1936 dosáhl doktorátu technických věd. Od roku 1940 byl zaměstnán v Baťově výzkumném ústavu ve Zlíně, kde vedl pracovní skupinu, zabývající se výzkumem polyamidů. Jeho tým vyvinul postup spřádání polyamidové příze, což později umožnilo výrobu punčoch a ponožek z prvního českého umělého vlákna – silonu.

Pivovar Zubr slaví narozeniny a chystá velkolepou oslavu. Máme vstupenky!

Foto plakát

Jak PvNovinky již informovaly, festivalovou sezónu v Přerově opět zahájí oslava narozenin pivovaru Zubr. Ten letos slaví významné výročí od svého založení a fanoušci piva a muziky se mají na co těšit. Brány pivovaru se otevřou v pátek 26. dubna ve 14:30 hodin a vedle skvělé hudby na návštěvníky čeká neomezená konzumace piva Zubr a nealkoholických nápojů, která je v ceně vstupenky. A vy si s námi o ně můžete zahrát.

V areálu přerovského pivovaru vystoupí jako první v 15 hodin prostějovská Gabriela V.G., kterou na stage vystřídají kapely Limetall a Bastard. Lákadlem určitě bude i první z letošních 3 koncertů Pirilla a jako zlatý hřeb večera vystoupí legendární Wohnout. Protože se jedná o narozeninovou oslavu, v ceně vstupenky je již zahrnuta i neomezená konzumace piva a nealkoholických nápojů z produkce pivovaru.

Skřítek Šafránek otevírá 90. sezónu prostějovské botanické zahrady!

Foto Botanická zahrada Petra Albrechta Prostějov

Prostějovská botanická zahrada Petra Albrechta slaví letos 90. narozeniny. Na 5500 čtverečných najdete 1250 druhů rostlin z celého světa a také stezku skřítka Šafránka.

Samoobslužná naučná stezka Ekocentra Iris Prostějov návštěvníky provede tím nejzajímavějším, co je právě v botanické zahradě k vidění.

Budou představeny aktuálně kvetoucí rostliny, dozvíte se pár botanických perliček a samozřejmostí jsou i jednoduché hravé úkoly pro děti. Stezka se Šafránkem je dostupná do 26. dubna, zahrada je otevřena od pondělí do pátku v době od 8 do 15 hodin, vstup je volný. (ber)

Muzeum a galerie v Prostějově zve na komentovanou prohlídku o Jiřím Wolkrovi

Fot plakát

Komentovaná prohlídka s názvem Jiří Wolker v muzeu a ve městě se bude konat již tuto sobotu 13. 4. v hlavní budově MGP na náměstí v 10 a opakovaně v 15 hodin. Průvodcem bude Filip Gregor, kurátor nové stálé expozice MGP s názvem #JIRIWOLKER a správce Wolkerovy pozůstalosti.

Filip Gregor účastníky provede novou stálou expozicí #JIRIWOLKER, rozevře vějíř Wolkerových milenek a ukáže jejich současnou možnou podobu očima fotografa Michala Zajačka a ukáže převtělení Wolkera do plakátových hrdinů očima Luďka Bárty a plastik Miloše Karáska

V květnu proběhne wolkerovský historický den

Foto plakát

Při příležitosti 100. výročí úmrtí prostějovského rodáka Jiřího Wolkera si po celý rok připomínáme tvůrčí život tohoto mladého básníka.

„Ráda bych všechny občany a návštěvníky města pozvala na sobotu 11. května na náměstí T. G. Masaryka. Od 13:00 hodin zde pořádáme kulturně-společenskou akci s názvem Vzpomínka na Jiřího Wolkera. Připraven bude například kolonádní koncert, módní přehlídky na téma móda před sto lety, zazní šlágry našich babiček, písničky s flašinetem a nebudou samozřejmě chybět verše a medailonek Jiřího Wolkera. Navíc v době od 13:00 do 16:00 si budou moci zájemci po vyplnění krátkého kvízu premiérově vyrazit na našem Turistickém informačním centru pamětní minci s Jiřím Wolkerem.

Okrašlovací spolek se o hrob Josefa Vrly a Růženy Reichstädterové stará už deset let

Foto archiv PVNovinky

Josef Vrla se sice narodil 2. dubna 1844 v Tlumačově, jeho život je ale spjat s Prostějovem. Novinář a redaktor v Olomouckých novinách „Našinec“, tiskař a politik, spí svůj sen na prostějovském hřbitově spolu se svou dcerou Růženou. O místo jejich posledního odpočinku se od roku 2014 stará Okrašlovací spolek Prostějov. Ten mimochodem sídlí ve Vrlově ulici číslo 7.

Josef Vrla, novinář a redaktor, založil týdeník Prostějovské noviny. Byl mimo jiné významným tiskařem takzvané „nové“ doby.  Zemřel 27. ledna 1896 ve věku 51 let po cévní mozkové příhodě.

15. březen 1939 v Prostějově. Datum, na které se ani po 85 letech nesmí zapomenout...

Foto Prostějov, Dějiny města 2

Když byl onoho zlověstného 15. března 1939 Prostějov, stejně jako celé území Čech a Moravy, okupován německým vojskem, čekalo ho šest těžkých let nesvobody, strádání, útisku a všudypřítomného strachu. Německé vojsko obsadilo město ráno 15. března po půl desáté, kdy přijelo před radnici první říšskoněmecké vojenské auto. „Zásluhou" malé skupinky místních německých nadšenců byl na radniční věži vyvěšen nacistický prapor s hákovým křížem. V místě zůstalo asi dva tisíce německých vojáků. Hlavní zájem projevila německá armáda jednak o zdejší kasárna, především letecká, nedaleká letiště a také o vojenský výcvikový prostor na Drahanské vrchovině.

Vedle velmi rychlého celkového ovládnutí mocenských pozic v městské správě nacisty na sebe nedaly dlouho čekat ani přímé perzekuční zásahy do života města. Napřed to byla již na počátku okupace realizovaná tzv. akce Gitter (Mříže), namířená především proti komunistickým funkcionářům, ale potom zejména v souvislosti se zahájením války proti Polsku 1. září 1939 akce Albrecht I, při níž byla zcela záměrně a bez nějakých důkazů preventivně uvězněna řada nejvýznamnějších představitelů českého národního života, politických stran, spolků i církví. V Prostějově byli tehdy mj.

Botanická zahrada slaví 90 let!

ilustrační foto

Toto výročí si město připomene celou řadou zajímavých akcí.

„Začneme hned 8. dubna Samoobslužnou stezkou a Otvíráním zahrady se skřítkem Šafránkem. 18. května bude připraven Den fascinace rostlinami a 22. května soutěž Mladý zahrádkář. Květen uzavřeme Bylinkovou vycházkou s Vláďou Vytáskem 30. května, „nastiňuje nejbližší program 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že akce jsou připraveny na celé jaro, léto i podzim. Od května do září pak bude k vidění v budově Muzea a galerie Prostějov výstava věnovaná právě botanické zahradě.

Před sto třiceti lety byl založen Sbor dobrovolných hasičů města Prostějova

Foto Hana Bartková

Sbor dobrovolných hasičů vznikl na základě usnesení obecního výboru z 21. ledna 1893, které tímto úkolem pověřilo městskou radu. V Prostějově působil od roku 1869 hasičský sbor německého spolku Turnerů. K dohodě s ním nedošlo. Proto bylo zvažováno založení nového sboru, který měl „sloužiti dobrovolně a nezištně k ochraně majetku i života všech prostějovských spoluobčanů“.

30. 12. 1893 byly schváleny stanovy sboru a zařizující výbor (ve složení František Neumann, Josef Wait, Josef Vrla a za obecní zastupitelstvo starosta Karel Vojáček) svolal první valnou hromadu. Konala se 4. března 1894 za účasti šedesáti členů v sále kavárníka a hostinského Františka Černého v domě U Černého medvěda na Žižkově náměstí č. 7. Byl zde zvolen výbor sboru. Velitelem se stal František Neumann, podvelitelem Hugo de Saint-Privée a jednatelem Lambert Wichterle.

Od startu prvního československého kosmonauta uplyne dnes 46 let

Foto ČT

Před 46 lety - 2. března 1978 - do vesmíru vzlétl první člověk, jenž nebyl občanem žádné z mocností SSSR a USA. Byl to občan Československa, Vladimír Remek, který se kosmu podíval v lodi Sojuz 28.

Bývalý vojenský letec se stal 87. kosmonautem světa, který se zúčastnil kosmického letu, a prvním Evropanem ve vesmíru.

Do kosmu Vladimír Remek letěl v rámci programu Interkosmos, když Sovětský svaz nabídl členským státům programu návštěvu jejich kosmonauta na sovětské vesmírné stanici. Ke svému letu na stanici Saljut 6 vzlétl společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem, ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut. (ber)