výročí

Dnes slaví konický rodák Pavel Trávníček

Foto ČT

Herec, moderátor a dabér se narodil 26. října 1950 v Konici u Prostějova. Maminka byla Slovenka a otec pocházel z Hané. Vystudoval brněnskou JAMU a hned poté nastoupil do tehdejšího Divadla bratří Mrštíků. Bylo mu pouhých 23 let, když dostal svou první velkou filmovou roli, která z něj udělala z minuty na minutu nesmrtelnou hvězdu. Byla to slavná Vorlíčkova pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Nebyla to ovšem pouze Popelka, později si zahrál ještě mnoho dalších princů. Byly to například pohádky Třetí princ, O štěstí a kráse, O princi, který měl o kolečko víc a mnohé další. Vedle filmu hrál také v divadlech, například v Divadle E.F. Buriana nebo v Městských divadlech pražských. Od roku 1990 působil v Hudebním divadle Karlín tři roky jako umělecký ředitel. Pak založil svou vlastní uměleckou agenturu, soukromé divadlo Skelet. To v roce 2006 přejmenoval na Theatre Illusion Biograf.

Dnes by oslavil stovku Rudolf Hrušínský starší

Foto ČFDB

„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." Kolikrát jsem si letos vzpomněla na nesmrtelnou repliku Antonína Důry z Rozmarného léta. Film, který natočil Jiří Menzel, je jednou z mnoha ukázek jedinečného umění herce Rudolfa Hrušínského staršího. Ten by dnes slavil sté narozeniny.

Namátkou jmenujme třeba Hrušínského nezapomenutelného vojína Josefa Švejka, Karla Kopfrkingla ze Spalovače mrtvol, komisaře Ledvinu z filmu Adéla ještě nevečeřela, doktora z Vesničky mé střediskové, Pankráce z Tří veteránů či Proška ze Smrti krásných srnců. Všem postavám, které ztvárnil, vdechl Rudolf Hrušínský kus svého obdivuhodného herectví.

Vášnivý rybář se oženil v prosinci 1945, v roce 1946 se narodil syn Rudolf, v roce 1955 Jan, oba se stali také herci; herci jsou i jeho vnoučata Kristýna Hrušínská a Rudolf Hrušínský nejmladší.

Dnes by slavilo narozeniny letecké eso. Josef František

ilustrační foto Josef František

Josef František patřil k nejúspěšnějším stíhačům bojujícím v Bitvě o Británii, do své smrti 8. října 1940 sestřelil sedmnáct letadel nacistického Německa. Je druhým nejúspěšnějším československým pilotem působícím v řadách RAF za Karlem Kuttelwachserem. Je též čtvrtým nejúspěšnějším stíhačem Bitvy o Británii.

Narodil se 7. října 1914 v Otaslavicích. V letech 1934 - 1936 absolvoval leteckou školu v Prostějově poté, co se po vyučení zámečníkem dobrovolně přihlásil do letectva. Druhá světová válka znamenala pro Josefa Františka období útěku, exilu a boje proti nacistickému Německu.

Vzpomínáte? Karel Gott

Foto Karel Gott

Prvního října 2019 zastavila život v Česku smutná zpráva. Ve věku 80 let zemřel po dlouhé nemoci zpěvák Karel Gott.

Muž, jehož role je na poli české hudby nezastupitelná, za svůj život vydal 293 sólových alb na domácí scéně i v zahraničí. Zpíval nejen česky, ale i německy, latinsky, anglicky, italsky a rusky a nazpíval kolem 2 500 písní.

V letech 1965–2019 se prodalo 50 milionů nosičů alb s jeho nahrávkami, což z něj učinilo nejúspěšnějšího českého interpreta.

Pamatujete? Velký herec malých rolí Zdeněk Srstka

Foto ČSFD

Kaskadér, vzpěrač, zápasník, herec, bavič, moderátor a milovník zvířat se narodil 26. září 1935 a v pátek tedy uplynulo 85 let od jeho narození. Je znám z mnoha českých filmů, stejně jako z nejrůznějších zábavných pořadů, na kterých spolupracoval třeba s Ivanem Mládkem či Jiřím Lábusem a Oldřichem Kaiserem.

Pro dráhu jednoho z prvních českých kaskadérů jej připravil sport. Zdeněk Srstka se závodně věnoval vzpírání. V roce 1955 reprezentoval Československo na mistrovství světa v Mnichově, v roce 1957 vybojoval bronzovou medaili na mistrovství Evropy, v roce 1960 startoval na letních olympijských hrách v Římě, kde obsadil 9. místo. Věnoval se rovněž boxu a především řecko-římskému zápasu, v němž dokonce zápasil na reprezentační úrovni. V roce 2010 byl přijat do Síně slávy Českého svazu vzpírání.

Pamatujete? Jan Tříska

Foto divadlonajezerce.cz

V pátek to byly tři roky, kdy po pádu z Karlova mostu v Praze zemřel v nemocnici herec Jan Tříska. Bylo mu 80 let.

Jana Třísku známe z filmů jako Obecná škola, Želary a podobně. Já jsem jej viděla několikrát v divadle. Třeba v jedinečném představení Kumšt, kde mu skvěle sekundovali další dva Janové, Hrušinský a Kačer. Dodnes na tohle vystoupení vzpomínám s úsměvem.

Čest jeho památce. (ber)

Pátého září se narodil král. Před 74 lety

ilustrační foto mtw.com

Ve stejném datu, 5. září, ovšem roku 1946, se narodil fenomenální zpěvák kapely Queen, Freddie Mercury. 

„Láska je pro mě sázka do rulety,“ netajil se Freddie náklonností k oběma pohlavím. Ta se mu nakonec stala osudnou. O tom, že má AIDS, se dozvěděl pět let před tím, než zemřel. Obavy z nemoci měl už dávno. Uvědomoval si, že jeho divoký životní styl přesahoval běžné excesy rockových hvězd. Kapele ale nemoc tajil. „Kdyby to věděli, týmový organismus by se rozložil. To nechci. Jejich muzikantské kvality potřebuji víc než jejich soucit,“ argumentoval Mercury. Do poslední chvíle hrál, zpíval a skládal. Show musela pokračovat...

Před 22 lety zemřel Otto Wichterle, díky kterému existují kontaktní čočky

Foto Česká televize

Na málokterého prostějovského rodáka může být město pyšné tak, jako na Ottu Wichterleho. Světoznámý chemik obohatil svět obyčejných lidí o více než sto padesát vynálezů a patentů. Je rovněž autorem dvou stovek odborných publikací. Zemřel 18. srpna 1998.

Od roku 1940 byl zaměstnán v Baťově výzkumném ústavu ve Zlíně, kde vedl pracovní skupinu, zabývající se výzkumem polyamidů. Jeho tým vyvinul postup spřádání polyamidové příze, což později umožnilo výrobu punčoch a ponožek z prvního českého umělého vlákna – silonu. Jeho zásluhou spatřily světlo světa kontaktní čočky, které dnes používá asi 100 milionů obyvatel naší planety. Wichterleho jméno nese od roku 1993 jedna z planetek naší sluneční soustavy. (red)

Právě dnes. První člověk vstoupil na Měsíc

Foto NASA.gov

V kosmických dějinách lidstva to byl velký mezník. Dnes je to přesně 51 let od doby, kdy americký astronaut Neil Armstrong jako první člověk vstoupil na povrch Měsíce.

Stalo se tak 21. července 1969 ve 2:56 ráno, šest a půl hodiny po přistání Apolla 11 na Měsíci.

Vůbec poprvé se do kosmu podíval Jurij Gagarin. Ruský kosmonaut odstartoval do vesmíru 12. dubna 1961 v lodi Vostok 1 z ruského kosmodromu Bajkonur ve dnešním Kazachstánu. Obletěl Zemi a po 108 minutách přistál. (ber)

 

Dnes by slavil narozeniny Mistr Karel Gott

Foto FB Karel Gott

Legenda české hudební scény, Karel Gott, by dnes oslavil 81. narozeniny. Mnohonásobný držitel ocenění Zlatý slavík a po roce 1996 Český slavík, se jich nedožil. 

Můžete ho milovat, můžete ho nemít rádi, jedno ale nezměníte. Nazpíval nesmrtelné hity, které nás provázejí dodnes - Včelku Máju, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Jdi za štěstím či So Far z Limonádového Joe. 

Karel Gott zemřel po dlouhé a těžké nemoci 1. října 2019. Čest jeho památce. (ber)