výročí

Letecké transporty novorozenců v Olomouckém kraji slaví rok

Foto LZS – Air – Transport Europe

Letecká záchranná služba Olomouckého kraje připomíná první výročí od obnovení provozu leteckého inkubátoru v kraji.

Letecký inkubátor poskytuje olomouckým záchranářům možnost rychlého a bezpečného převozu ohrožených novorozenců. Díky němu mohou zajistit nezbytnou péči a co nejrychlejší a nejefektivnější léčbu. Letecký transport může ušetřit až desítky minut, které jsou často klíčové pro šanci novorozenců na zdárné uzdravení. Dnes si připomínáme také příběhy každého malého bojovníka, kterému transportní inkubátor za poslední rok pomohl usnadnit start do života.

Muž s duší lva. Generál Josef Duda zemřel před 46 lety

ilustrační foto ber

Cpt. RAF, generál letectva, nositel řádu Bílého lva a řádu Britského impéria C.B.E., velitel českých letců ve Francii a Velké Británii, vojín úderník, závozník. To všechno byl Josef Duda, muž, od jehož úmrtí uplyne 7. prosince 46 let.

Josef Duda se narodil 9. srpna 1905 v Bratkovicích u Kralup nad Vltavou a zemřel 7. prosince 1977 v Prostějově.

Celý jeho život byl bytostně spjat s letectvím. V letech 1933–1935 byl velitelem Vojenských akademiků ve VLU v Prostějově. V letech 1935–1939 působil v Leteckém pluku 3 „Generála – letce M. R. Štefánika“ a stal se velitelem stíhacích letek a perutí v ČSR.

Operační sály nemocnice slaví dvacetiny. Narodily se tam tisíce dětí a provedlo sto tisíc operací

Foto Nemocnice Prostějov

Koncem roku 2023 to bude již 20 let od okamžiku, kdy se definitivně přestěhovala poslední oddělení ze starého nemocničního areálu na Lidické ulici do nových prostor stávající Nemocnice Prostějov na ulici Mathonova, která nese jméno prvního ředitele a primáře chirurgie v Prostějově. Mezi poslední oddělení, která se tehdy stěhovala, patřilo ARO, chirurgie a chirurgická JIP, ortopedie, gynekologicko-porodnické oddělení a úplně jako poslední se den před Silvestrem stěhovalo interní oddělení.

„S paní vrchní Věrou Šimkovou jsme byli od počátku u stavby nové budovy, v níž se sály a sterilizace nacházejí. Účastnili jsme se kontrolních dnů stavby i kolaudací, abychom poté jak provozně, tak i organizačně zvládli přechod na nové pracoviště,“ uvádí Jiří Šťastný, primář Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace. „Nové Centrální operační sály a centrální sterilizace byly připravovány několik týdnů dopředu a první ostrá sterilizace proběhla 21. 12. 2023 a první operace vůbec byla „apendektomie“ u malého chlapce dne 22. 12. 2003,“ vzpomíná primář.

Městská knihovna Prostějov slaví 125. narozeniny

Foto plakát

Ve středu 15. listopadu v 17 hodin začne Městská knihovna Prostějov s oslavou 125 let od založení a 200 let od položení základního kamene budovy střelnice, ve které sídlí. Přichystán má zajímavý program.

„Připravili jsme pro vás výstavu, která vám přiblíží historii budovy střelnice a především to, jak se prostějovská knihovna proměňovala od svého vzniku v roce 1898 až po letošní rok. Oslavu zahájíme vernisáží výstavy za účasti představitelů města. Poté následuje prohlídka výstavy za hudebního doprovodu kapely OKAP a raut,“ zve ředitel knihovny Aleš Procházka.

Vrchní sestra Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace pracuje v Nemocnici Prostějov 40 let

Foto Nemocnice Prostějov

Vrchní sestra Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Nemocnice Prostějov Věra Šimková nastoupila do prostějovské nemocnice hned po ukončení zdravotnické školy v Hranicích na Moravě. Kromě náročné práce ve zdravotnictví již 8 let předvádí ve volném čase i na módních molech.

V prostějovské nemocnici Věra Šimková pracuje přes 40 let. Nástupní „kolečko“ si odbyla na chirurgickém oddělení, ORL, očním oddělení a gynekologii, poté se však vrátila na chirurgický sál. „Letos to bude 20 let, kdy se v Prostějově otevřely Centrální operační sály, a já se stala vrchní sestrou. Sály před třemi roky prošly rekonstrukcí, takže pracujeme v moderním a pěkném prostředí,“ říká Věra Šimková. A u kolika operací byla za svůj život přítomna? „To se snad ani nedá spočítat – zhruba 5 až 6 operací denně, někdy i o víkendech,“ dodala.

Střední škola, základní a mateřské škola JISTOTA slaví 30. výročí založení

Foto Magistrát města Prostějova

Ve středu oslavila Střední škola, základní škola a mateřská škola JISTOTA, o.p.s. Prostějov již 30. výročí od svého založení.

K této příležitosti škola připravila v Městském divadle v Prostějově AKADEMII svých žáků. Děti na podiu předvedly tanečky, scénky i hudební vystoupení. Sál divadla byl téměř zaplněn a na představení se přišli podívat také zástupci vedení města Prostějova v čele s primátorem Františkem Jurou i 1. náměstkyní primátora Miladou Sokolovou. Ta k oslavě i vystoupením na ní uvedla: „Dojemné i úsměvné. Právě takové, jaké by oslavy měly být. Děkujeme!“ (red)

Olomoucká Šantovka slaví desátiny. S Lake Malawi, laser show a módou

Foto plakát

Na sobotu 14. října chystá olomoucká Galerie Šanovka velkolepé oslavy svých desátých narozenin. Konají se v době od 10 do 22 hodin a nabídnou zábavu všem generacím.

V hudební zóně na venkovní ploše vedle dětského hřiště budou od 12 hodin kocertovat We Are Domi, Pam Rabbit, Lake Malawi, Adam Mišík, O5 a Radeček, ve 20,30 bude k vidění Laser show. Po celý den pak 60° video koutek a Šantovka chill out zóna.

Pro návštěvníky budou k dispozici simulátory Boeing či Airbus letadel, a to na pohyblivých platformách, které podtrhnou celkový zážitek ze hry. Dále simulátor Formule, který návštěvníky přenese na okruh. Kromě simulátorů na stanovištích najdete také virtuální realitu.

Obchodní centrum Zlatá Brána oslaví 10. 10. své desáté narozeniny

Foto plakát

Je to totiž právě deset let, kdy se bývalý obchodní dům Prior proměnil po komplexní rekonstrukci v moderní obchodní centrum Zlatá Brána, jež se stalo během pár let oblíbenou nákupní destinací v samotném centru města. V rámci oslav výročí se mohou návštěvníci těšit na atrakce pro děti, ochutnávky z kuchařské show, hudební program i online a offline soutěže.

Obchodní centrum Zlatá Brána plní potřeby a přání zákazníků z Prostějova a okolí již od roku 2013. Právě v tomto roce byla totiž dokončena komplexní rekonstrukce, díky níž se proměnil bývalý obchodní dům Prior v moderní obchodní centrum Zlatá Brána. Obchodní centrum si pro tuto speciální příležitost připravilo den plný zábavy, který naláká do prostor obchodního centra malé i velké. 10. 10.

Pamatujete? "Prior" má výročí

Foto archiv PVNovinky

Za pár dnů to bude deset let, kdy se veřejnosti po rozsáhlé rekonstrukci otevřel bývalý Prior. Stavba v centru města od té doby nese název Zlatá brána. My vám přinášíme pár fotografií z rekonstrukce.

Obchodní dům se změnil k nepoznání nejen zvenčí, ale hlavně zevnitř. „Znám to tady dvacet let a normálně se ztrácím. Ještěže schodiště zůstalo původní," svěřil se nám tehdy jeden z kmenových zaměstnanců. (ber)

Od smrti taneční legendy Jiřího Šindlera uplynul rok

Foto FB

„Člověk, který netančí, nežije. Tanec je pohyb a pohyb je život." To jsou slova tanečního mistra Jiřího Šindlera. Muž, který naučil tanci tisíce Prostějovanů, navždy dotančil v neděli 2. října 2022. Bylo mu 85 let. Od jeho skonu uplynul právě rok.

Muzikant Jiří Šindler se výuce tance začal věnovat v roce 1967, o tři roky později se pustil i do výuky pokračovacích tanečních a také tanečním kurzům pro dospělé. Za tu dobu mu „rukama“ prošlo na 30 tisíc tanečníků. Od roku 1965 až do roku 2018 se aktivně věnoval pedagogické činnosti. Pořádal klasické a pokračovací kurzy společenského tance a v roce 1992 také založil Taneční klub v Prostějově. Je držitelem bronzového, stříbrného a zlatého odznaku Svazu učitelů tance za práci s mládeží.