výročí

Hvězdárna má turistickou známku. K 60. výročí otevření

Foto Hvězdárna Prostějov

U příležitosti tohoto významného jubilea nechali pracovníci prostějovské hvězdárny u společnosti TURISTICKÉ ZNÁMKY s. r. o. vyrobit jedinečnou Výroční turistickou známku.

 V prodeji bude limitovaných 300 kusů za cenu 40,- Kč. Zakoupit ji bude možné od pondělí 12. 4. 2021 na pokladně hvězdárny. Po dobu uzavření zařízení bude prodej možný po domluvě v prostorách předzahrádky. „Tak neváhejte a taky si jednu pořiďte,“ vzkazují hvězdáři. (red)

Prostějovská hvězdárna slaví šedesátiny. Budovu ozdobí umělecká malba

Foto archiv Muzea a galerie Prostějov

Letos je to přesně šedesát let, kdy se otevřela nová éra v historii průzkumu vesmíru. Ruský kosmonaut Jurij Gagarin, na palubě kosmické lodi Vostok 1, tehdy uskutečnil první pilotovaný let do vesmíru. Datum 12. dubna 1961 však bylo významné i pro obyvatele Prostějova, právě v tento den se totiž otevřela tamní hvězdárna. V rámci letošního kulatého jubilea chystá astronomické oddělení Muzea a galerie v Prostějově pro veřejnost řadu akcí, mimo jiné i spolupráci s olomouckým Street art festivalem.

Prostějované při stavbě přiložili ruce k dílu

Nenápadnou, do bílé barvy oděnou stavbu najdeme v prostějovských Kolářových sadech. Její budování sice začalo v roce 1953, historie prostějovských hvězdářů se však začala psát ještě o několik let dřív. „Už v roce 1948 totiž na střeše 5. národní školy chlapecké odstartovala stavba hvězdářské kopule. Dokončena byla 30. října 1949, ale za nedlouho bylo jasné, že by si Prostějov zasloužil vlastní samostatnou hvězdárnu,“ připomněl Václav Horák, historik a statutární zástupce Muzea a galerie v Prostějově.

Od okupace uplyne 82 let. Právě dnes

Foto Vojenský ústřední archiv Praha

15. března 1939 okupovala německá armáda s konečnou platností Čechy a Moravu. Stejný den zamířili Němci i do Prostějova. Dnes od této události uplyne 82 let.

„Tátovi bylo v té době 10 let. Vyprávěl mi, jak o okupaci spolu s rodinou slyšeli z rádia. Jeho maminka a tety plakaly, otec se vydal do ulic, aby zjistil, co se děje. Prostějov Němci obsadili 15. března, jejich hlavním cílem bylo letiště, úřady a posléze firmy," vzpomíná na svého otce Lenka Kuchařová.

Mají za sebou platinovou svatbu. Věkový součet manželů přesahuje 200 let!

ilustrační foto dobryden.cz

V dnešní době není svazek manželský příliš vyhledávaným stavem. Nemá to nic společného s pandemií, lidé se stále častěji neradi vážou a volí soužití tzv. na „psí knížku“. I proto jsou čeští rekordmani hodni obdivu.

Vlasta a Stanislav Bělíkovi z Doubravníku jsou nejstarším manželským párem žijícím v České republice. Paní Vlastě je 98 let (* 16. 4. 1922), panu Stanislavovi je 101 let (* 29. 10. 1919) a věkový součet manželů již přesahuje 200 let. V roce 2020 oslavili platinovou svatbu – 70 let v manželství. Společně vychovali dceru a syna a mají jednoho vnuka a 2 pravnoučata.

Manželský pár byl do České databanky rekordů zaregistrován v pondělí 15. února 2021. Znáte někoho, kdo setrvává v manželství 50, 60 a víc let? Pochlubte se. (ber)

Fandové fotbalu pozor! K devadesátinám Josefa Masopusta vyšla příležitostná poštovní známka

ilustrační foto

Portrét československého fotbalisty a trenéra Josefa Masopusta se Zlatým míčem je motivem nové příležitostné poštovní známky z edice osobnosti, kterou Česká pošta začala prodávat 9. února 2021, při příležitosti nedožitých devadesátin jednoho z nejlepších evropských fotbalistů. Autorem výtvarného návrhu je Petr Minka.

Josef Masopust se narodil 9. února roku 1931 ve Střimicích u Mostu. Krátce po válce se stal hráčem dorosteneckého mužstva Mostu, kam se rodina přestěhovala. V roce 1949, v osmnácti letech, podepsal přestup do ligových Teplic, za které hrál od začátku sezóny 1950. Když nastoupil vojenskou základní službu, přešel do nově se tvořícího klubu ATK Praha, jenž později působil pod názvy ÚDA a Dukla Praha. V armádním mužstvu zůstal patnáct let. Po celou dobu hrál na místě levého záložníka.

Hasiči se loučili s Pavlem Dostalíkem. Odešel po 34 letech služby

Foto HZS Olomouckého kraje

Posledního dne roku 2020, tedy na Silvestra, proběhlo HZS Prostějov loučení s kolegou. Velitel družstva Pavel Dostalík se rozhodl svou profesionální kariéru hasiče ukončit. Na kontě má stovky zásahů u různých mimořádných událostí smutných, ale i s dobrým koncem. Chvíle, kdy na jeho rozhodnutích doslova stály životy a majetky osob. Za svůj příkladný a lidský přístup si zaslouží velké poděkování. 

Slavnostního setkání se na stanici účastnili nejen ředitelé územních odborů, ale i krajský ředitel Karel Kolářík a náměstek IZS a OŘ Petr Ošlejšek. „Dovolujeme si skvělému příteli a kolegovi popřát do dalších let pevné zdraví, rozhodně i to štěstí a také chvil v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Za jeho dlouholetou oddanost a službu široké veřejnosti, nejen našeho Olomouckého kraje, velmi děkujeme,“ doplnil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

nprap. Pavel Dostalík ze stanice v Prostějově

Večerníček slaví pětapadesát. Právě dnes!

ilustrační foto ČT

Jeden z nejoblíbenějších dětských pořadů v Československé televizi a zároveň populární dětská figurka. Jeho bezprostředním předchůdcem bylo Stříbrné zrcátko, vysílané v neděli v podvečer od roku 1963, v jejímž rámci byly vysílány třeba příběhy populárního robota Emila. Samotný večerníček se objevil na obrazovkách 3. ledna 1965 – jako první pohádka v rámci nového pořadu běžel snímek Kluk a kometa. 

Dosud používaná animovaná znělka Večerníčka pochází z léta 1965. Autorem figurky byl výtvarník Radek Pilař, režisérem proslulé znělky, jedné z nejstarších v Evropě, se stal Václav Bedřich a animátorem Antonín Bureš. Hlas Večerníčku propůjčil tehdy pětiletý chlapec Michal Citavý. Večerníček byl původně vysílán jen jednou týdně, v pozdějším období se však objevoval stále častěji, v určitou dobu byl dokonce vysílán dvakrát denně. (ber)

Jiří Sovák by dnes oslavil 100. narozeniny

Foto Česká televize

Světáci, Pane, vy jste vdova!, Což takhle dát si špenát nebo Marečku, podejte mi pero! To je jen několik filmů, kde se zaskvěl výjimečný český herec Jiří Sovák.

Společně s Miroslavem Horníčkem vytvořil nezapomenutelnou dvojku v seriálu Byli jednou dva písaři, v Chalupářích zase exceloval s Josefem Kemrem.

Jiří Sovák zemřel 6. září 2000 v nedožitých 80 letech.  Na filmovém plátně a televizní obrazovce ale pro nás zůstává nesmrtelným.

Čest jeho památce! (ber)

Právě dnes rozsvítil Edison vánoční strom. Před 138 lety

ilustrační foto remeslanasbavi.cz

22. prosince 1882 se Thomasi Alva Edisonovi podařil husarský kousek. Rozsvítil vůbec první elektricky osvícený vánoční strom.

Masové použití elektrického osvětlení ale ještě nějakou dobu trvalo. První elektricky osvícený vánoční stromeček se na veřejnosti rozsvítil roku 1912 na Madison Square v New Yorku.

 Do Evropy se svítící vánoční stromy dostaly až v roce 1924, kdy byl německém  Výmaru na veřejném prostranství  postaven vůbec první vánoční strom osvětlený elektrickými žárovičkami. (ber)

Dnes odešla pohádková Maruška

Foto ČSFD

Kdo z nás by neznal pohádku Byl jednou jeden král, ve které si vedle Jana Wericha zahrála i Milena Dvorská. Tehdy šestnáctiletou dívku si Werich našel v Prostějově. Zdejší rodačka se díky němu stala uznávanou herečkou. Dnes uplyne 11 let od jejího úmrtí.

„Byla to krásná a milá holka. Jezdili jsme spolu v mládí s partou na lyže, spoustu let jsme se stýkali, když přijela za rodinou domů,“ zavzpomínal na charismatickou ženu jeden z jejích dlouholetých přátel. Vytvořila desítky divadelních a filmových rolí, pracovala v dabingu. Milena Dvorská zemřela 22. prosince 2009 v Praze ve věku 71 let. (ber)