hladová demonstrace

Uctěme oběti hladové demonstrace. Dnes je to 103 let

ilustrační foto

V průběhu roku 1915 byly zavedeny potravinové lístky a přídělový systém na četné druhy zboží. Přes rychlý růst cen stále více zboží na trhu chybělo. Kritická situace nastala v zimě 1916–1917, kdy došlo k prvním spontánním projevům demonstrativního odporu.

V Prostějově se koncem dubna šířily různé fámy, například o zrušení mimořádných přídavků potravin určených pro těžce pracující a o nedostatku uhlí na zimu. Výsledkem bylo 25. dubna 1917 odpoledne shromáždění dělníků a dělnic z Wikovky a konfekčních továren před budovou okresního hejtmanství. Dav zaútočil kameny na okna hejtmanství, budovu Německého domu na Vápenici a výlohy obchodů ve městě.

Město si připomnělo výročí hladové demonstrace. Právě dnes

Foto MMP

Šestadvacátého dubna 2019 uplyne sto dva let od událostí označovaných jako hladové bouře či demonstrace. Vedení města Prostějova si smutnou událost připomnělo dnes, tedy ve čtvrtek 25. 4. 2019 ve 14 hodin, přímo u pomníku na náměstí Padlých hrdinů. 

Přídělový systém tehdy sice fungoval, ale zásobování potravinami bylo nedostatečné. V Prostějově se začaly šířit různé fámy, například o zrušení mimořádných přídělů potravin určených pro těžce pracující a o nedostatku uhlí na zimu. Tyto zprávy přivedly k budově okresního hejtmanství 25. dubna 1917 odpoledne shromáždění dělníků a dělnic z Wikovky a konfekčních továren. Jejich deputaci přijal okresní hejtman Josef Wierer. 

OBRAZEM: Prostějov si připomněl hladovou demonstraci

Foto MMP

Ve čtvrtek 26. dubna si město Prostějov připomnělo 101. výročí tragických událostí spojených s hladovými bouřemi. 

Pietní akt se uskutečnil u pomníku na náměstí Padlých hrdinů. (red)  

Připomínka 101. výročí hladové demonstrace

ilustrační foto MMP

Ve čtvrtek 26. dubna 2018 v 16 hodin se u památníku obětí na náměstí Padlých hrdinů uskuteční připomínka 101. výročí potlačení hladové demonstrace v Prostějově.

V rámci krátkého pietního aktu bude uctěna památka 23 zabitých a desítek zraněných lidí. „Připomeneme si událost, která se krvavým písmem zapsala nejen do dějin našeho města, ale i do dějin naší země,“zve magistrát.

Připomněli jsme si sté výročí hladové demonstrace

Foto MMP

Zástupci města, kraje, bezpečnostních složek i veřejnost si včera připomněli smutné výročí.

Sto let uplynulo od hladové demonstrace, která si vyžádala v Prostějově lidské životy. Na tuto událost přišli zavzpomínat k pomníku padlých představitelé města Prostějova, Olomouckého kraje, bezpečnostních složek i veřejnost. (Zdroj MMPv)

Připomínka 100. výročí hladové demonstrace

ilustrační foto iprostejov.cz

Ve středu 26. 4. 2017 v 16 hodin se u památníku obětí na náměstí Padlých hrdinů uskuteční připomínka 100. výročí potlačení hladové demonstrace v Prostějově.

V rámci krátkého pietního aktu bude uctěna památka 23 zabitých a desítek zraněných lidí. „Připomeneme si událost, která se krvavým písmem zapsala nejen do dějin našeho města, ale i do dějin naší země,“zve magistrát.