historie

Zklamání má podobu prázdných makovic

Foto Magistrát města Prostějova

V současné době probíhá na budově ZUŠ Vl. Ambrose rekonstrukce střechy, nátěrů vnějšího líce oken a oprava a nátěry klempířských prvků. Makovice z věžiček ale žádné poselství předků neskrývaly.

Při provádění prací byly sejmuty západní a východní věžičky, které budou taktéž obnovovány, repasovány a následně znovu osazeny.

Na nejvyšších částech věžiček byly objeveny tzv. "makovice", do kterých naši předkové obvykle ukládali vzkazy dalším generacím. „Ve středu dopoledne byly makovice otevřeny, bohužel však žádnou schránku s dobovými vzkazy neobsahovaly," uvedl náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Vychází další číslo časopisu Řádky PRO Vás

ilustrační foto

V úterý 28. listopadu bylo ve výstavních prostorách prostějovského archivu představeno třetí číslo prostějovského časopisu Řádky PRO vás.

Uvedení nového čísla proběhlo v rámci setkání redakční rady s autory příspěvků a s příznivci tohoto věstníku. Časopis vychází díky finanční podpoře Nadačního fondu sportu, kultury a vzdělávání Prostějov a také Statutárního města Prostějova. Předvánočního setkání se zúčastnila také 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Muž s duší lva. Generál Josef Duda zemřel před 46 lety

ilustrační foto ber

Cpt. RAF, generál letectva, nositel řádu Bílého lva a řádu Britského impéria C.B.E., velitel českých letců ve Francii a Velké Británii, vojín úderník, závozník. To všechno byl Josef Duda, muž, od jehož úmrtí uplyne 7. prosince 46 let.

Josef Duda se narodil 9. srpna 1905 v Bratkovicích u Kralup nad Vltavou a zemřel 7. prosince 1977 v Prostějově.

Celý jeho život byl bytostně spjat s letectvím. V letech 1933–1935 byl velitelem Vojenských akademiků ve VLU v Prostějově. V letech 1935–1939 působil v Leteckém pluku 3 „Generála – letce M. R. Štefánika“ a stal se velitelem stíhacích letek a perutí v ČSR.

Do Prostějova opět dorazí huláni

Foto archiv PvN

Při svém tažení na bojiště Slavkov nemine ani v tomto roce jedenáctičlenná hulánská kavalerie centrum našeho města. Těšit se na ni můžete v neděli 26. 11. 2023 od 11:00 na náměstí T. G. Masaryka.

„Huláni z klímkovického spolku pořádají tuto akci již tradičně. Kopírují trasu vojsk směřujících na "Bitvu tří císařů" u Slavkova. Huláni společně s doprovázejícími markytánkami, podobně jako v předchozích letech, pozdraví přítomné a předvedou krátkou ukázku souboje. Chybět nebude ani spanilá jízda náměstím,“ zve na již tradiční akci 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Soutěžte o rodinné vstupné na víkendový Sovinec!

Foto sovinec.cz

Listí zežloutlo, mlhy se válí po loukách, stromy se každé ráno halí do jinovatky a Špinavci, posádka hradu Sovinec, se chystá pro letošní sezónu historických akcí na hradě rozloučit. A jak jinak než na tradiční akci s názvem HOFMISTROVA ZÁVĚŤ, ANEB SLAVNOSTNÍ UKONČENÍ SEZÓNY. Jelikož víkend navazuje na školní podzimní prázdniny, rozhodli se k víkendu 28. a 29. připojit i páteční Sokolnické lovy. A vy si s námi můžete zasoutěžit o rodinné vstupné!

Stačí, když do 26. října zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, který kejklíř na hradě vystoupí. Odpověď označte v předmětu SOVINEC a nezapomeňte doplnit své jméno, adresu a telefon. Pro čtyři vylosované máme rodinné vstupné pro dva dospělé a tři děti.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (ber)

Tip na neděli. Indiánské války v Čechách pod Kosířem

Foto zámek Čechy pod Kosířem

Po letech se do Čech pod Kosířem vrací akce „Indiánské války". Přijďte i Vy zhlédnout historickou bitvu z dob koloniálních válek, která se odehraje v neděli 15. října od 11:00 v zámeckém parku.

Po jejím skončení budete mít možnost nahlédnout do vojenského ležení. Vstupné dobrovolné. (red)

Tip na víkend. Historickým vlakem na výlov do Tovačova

Foto plakát

O víkendu 14. a 15. října 2023 se opět můžete svézt zvláštními vlaky po tratích mezi Kroměříží, Kojetínem a Tovačovem. Vypraveny budou především při příležitosti konání tradičního slavnostního výlovu Hradeckého rybníka v Tovačově.

Zvláštní vlak bude tvořen jednou z našich vůbec nejoblíbenějších motorových lokomotiv – „Brejlovcem" 750.333 (popř. 750.163) společnosti ČD Cargo a soupravou dvojice patrových osobních vozů Českých drah.

Přímo v Tovačově se můžete těšit na bohatý doprovodný program, pouťové atrakce, ochutnávky čerstvých ryb upravených na nespočet způsobů a tradiční jarmark. (red)

Legiovlak bude na hlavním nádraží ještě v neděli

Foto ber

Legiovlak je od úterý 26. září až do neděle 1. října k vidění na prostějovském hlavním nádraží. Poprvé v našem městě zastavil v září roku 2016. Cílem pouti Legiovlaku je připomínat slavné doby našich předků a jejich anabázi napříč Ruskem a napomáhat tak zachování kulturního dědictví utvářením hrdosti k vojenským a státoprávním tradicím.

Ve všech vozech na návštěvníky čeká věrná rekonstrukce vybavení vozů, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií a panelů mapujících historii československých legií.

Tip na návštěvu. Legiovlak na hlavním nádraží

Foto Magistrát města Prostějova

Legiovlak je od úterý 26. září až do neděle 1. října k vidění na prostějovském hlavním nádraží. Poprvé v našem městě zastavil v září roku 2016. Cílem pouti Legiovlaku je připomínat slavné doby našich předků a jejich anabázi napříč Ruskem a napomáhat tak zachování kulturního dědictví utvářením hrdosti k vojenským a státoprávním tradicím. Jako první vlak navštívila 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová a náměstci Jiří Rozehnal a Miloš Sklenka.

Ve všech vozech na návštěvníky čeká věrná rekonstrukce vybavení vozů, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií a panelů mapujících historii československých legií.

Legiovlak pomáhá veřejnosti, a především mládeži obnovovat povědomí o čs. legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu. 

Soutěžte o rodinné vstupné na víkendový Sovinec

Foto Sovinec.cz

Ve dnech 30. září a 1. října se na hradě Sovinci odehraje velká Bitva. Představením Jak vznikají dějiny oslaví zdejší posádka jubilejní pětisté vystoupení. A vy si s námi můžete zasoutěžit o rodinné vstupné.

Stačí, když do čtvrtka zašlete na redakční email odpověď na otázku, jak se jmenuje dětské divadlo, které na Sovinci bude hrát. Odpověď označte v předmětu SOVINEC a nezapomeňte připojit své jméno, adresu a telefon. Pro 4 vylosované máme rodinné vstupné pro dva dospělé a tři děti.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (ber)