historie

Prostějovské domy. Městská spořitelna

Foto

Z veřejných budov, postavených ve dvacátých letech 20. století, je mezi významnými prostějovskými stavbami zmínit zejména úřední a obytnou budovu Městské spořitelny na Žižkově náměstí číslo 17.

Jejím autorem je brněnský architekt a urbanista, absolvent vídeňské Akademie, Jindřich Kumpošt. V roce 1926 ji postavila prostějovská stavební firma Konečný & Nedělník. Novostavbu spořitelny architekt citlivě zasadil do historického centra města a velmi dobře se vyrovnal i s její výškou. Vzhledem k sousedním domům ji opticky zkorigoval částečně ustupujícím čtvrtým podlažím. V roce 1936 byl podle projektu arch. Eduarda Žáčka dostavěn zadní obytný trakt a v roce 1936 byl proveden travertinový obklad parteru.

Od okupace uplyne 82 let. Právě dnes

Foto Vojenský ústřední archiv Praha

15. března 1939 okupovala německá armáda s konečnou platností Čechy a Moravu. Stejný den zamířili Němci i do Prostějova. Dnes od této události uplyne 82 let.

„Tátovi bylo v té době 10 let. Vyprávěl mi, jak o okupaci spolu s rodinou slyšeli z rádia. Jeho maminka a tety plakaly, otec se vydal do ulic, aby zjistil, co se děje. Prostějov Němci obsadili 15. března, jejich hlavním cílem bylo letiště, úřady a posléze firmy," vzpomíná na svého otce Lenka Kuchařová.

Fotopostřeh: Nevěstinec v Husově náměstí má zajímavou historii

Ilustrační foto ber

Už několik let je zchátralá budova bývalého hotelu v Husově náměstí trnem v oku nejen kolemjdoucím. Hotel býval krásnou stavbou a jeho minulost je docela zajímavá.

„Na Husáku býval dobytčí trh, proto mu moji prarodiče, kteří zde bydleli, vždycky říkali „Dobytčák“. Hotel za první republiky vlastnili Domluvilovi, kteří zde ubytovávali hlavně trhovce a obchodní cestující.  To se jim ale přestalo vyplácet, tak z toho udělali nevěstinec. Děda mi vyprávěl, jak tam chodíval s kamarádem, vrstevníkem Jiřím Wolkerem. Samozřejmě, že kvůli babičce tvrdil, že navštěvovali pouze restauraci, která byla v přízemí,“ vzpomíná paní Lenka.

Před 52 lety přerazily tanky s bílými pruhy hraniční závoru

Foto archiv ÚSTR ČR

20. srpna 1968 začala okupace Československa. Na naše území vtrhla vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele s armádou Sovětského svazu.

Ve 21:40 hlásil velitel posádky ve Vejprtech operačnímu důstojníkovi Západního vojenského okruhu: "Dva tanky a dva transportéry s bílými pruhy přerazily hraniční závoru a míří směrem na Kovářskou a Hamry."

Začala dlouhá léta trvající okupace Československa, jejíž začátek je v Prostějově spojen i s obětmi na životech. V neděli 25. srpna zbloudilá kolona nervózních vojáků začala přímo ve městě střílet. Zavraždili tři lidi, dalších devět bylo zraněno.

Městský hřbitov byl založen před 120 lety

Foto ber

V letošním roce si připomínáme sto dvacet let od založení Městského hřbitova v Brněnské ulici v Prostějově. Patří k nejkrásnějším na Moravě. Má parkovou úpravu a vyniká řadou umělecky cenných pomníků a náhrobků.

Koncem 19. století muselo město Prostějov řešit citlivou otázku pohřbívání zemřelých. Stávající křesťanský hřbitov u kostela sv. Petra a Pavla v tehdejší ulici Lazarety (Lidická) se nacházel nedaleko středu města a mezi zástavbou.  Z důvodů estetických, etických a hygienicko-zdravotních se obecní výbor rozhodl vybudovat nový hřbitov za městem, na zakoupených pozemcích v Brněnské ulici.

Před 34 lety došlo k havárii v sovětské jaderné elektrárně Černobyl

Foto Černobyl

Dnes je výroční dne, kdy došlo k největší civilní jaderné katastrofě v historii lidstva. Šestadvacátého dubna 1986 došlo k výbuchu v jaderné elektrárně v Černobylu. Mimořádná událost ovlivnila životy statisíců lidí. 

V 01:24 hodin došlo na 4. bloku jaderné elektrárny Černobyl k havárii reaktoru, která měla za následek ozáření resp. radioaktivní zamoření mnoha tisíců obyvatel bývalého Sovětského svazu a dalších zemí. Bezprostředně po výbuchu jaderného reaktoru zemřelo 31 osob z řad zaměstnanců elektrárny a ze zasahujících hasičů. Více jak 140 lidí bylo zraněno a přes 100 000 jich muselo být evakuováno mimo nebezpečnou oblast. (red)

 

Máte rádi historii? Zajeďte na přednášku o legiích

ilustrační foto plakát

Klub válečných veteránů a obec Smržice pořádají v pátek 13. dubna přednášku Československé legie 1914-1920.

František Trávníček o nich bude přednášet od 18 hodin v Kulturním domě ve Smržicích. (red) 

Prostějov o poslední část historické závodní dráhy přijde

Foto ber

V souvislosti s rekonstrukcí ulic Sokolská a Trávnická se na redakci PvNovinek obrátil jeden z čtenářů s dotazem, zda bude po rekonstrukci zachována historická závodní dráha ze žulových kostek. Nyní zveřejňujeme odpověď prostějovského magistrátu.

"Tato dráha je již pouze na těchto dvou ulicích a vyznačuje se středovou čárou, která je vytvořena z černých žulových kostek. Myslím, že by bylo dobré se o to zajímat, protože by byla škoda, kdyby Prostějov ztratil takovou pamětihodnost, která se využívá při slavnostní jízdě veteránů každý rok," uvedl čtenář.

Dnes se upálil Jan Zajíc

ilustrační foto

Dne 25. 2. 1969 se na Václavském náměstí upálil devatenáctiletý student Jan Zajíc. 

Učinil tak na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v  průchodu poblíž tehdejších kin Letka a Čas. Na náměstí se mu však již nepodařilo vyběhnout. Upadl na zem, na rozdíl od Palacha však nebyl poblíž nikdo, kdo by mu okamžitě pomohl. Zajíc zemřel v den, kdy se rozhodl být pochodní číslo dva. (red)

 

Právě dnes rozsvítil Edison vánoční strom

Foto remeslanasbavi.cz

Dvaadvacátého prosince 1882 se Thomasi Alva Edisonovi podařil husarský kousek. Rozsvítil vůbec první elektricky osvícený vánoční strom.

Masové použití elektrického osvětlení ale ještě nějakou dobu trvalo. První elektricky osvícený vánoční stromeček se na veřejnosti rozsvítil roku 1912 na Madison Square v New Yorku.

Do Evropy se svítící vánoční stromy dostaly až v roce 1924, kdy byl v německém Výmaru na veřejném prostranství postaven vůbec první vánoční strom osvětlený elektrickými žárovičkami. (ber)