vlak

Další tragédie. Na kolejích mezi Prostějovem a Olomoucí zemřel člověk

Ilustrační foto HZS

Na železniční trati mezi Olomoucí a Prostějovem v sobotu krátce po poledni osobní vlak srazil a usmrtil člověka. Podle policie šlo zřejmě o sebevraždu.

„Kolem půl jedné došlo ke srážce osoby s vlakem na trati č. 301 mezi Olomoucí a Prostějovem. Při střetu s vlakem na místě zemřel muž ve středních letech. Nic nenasvědčuje cizímu zavinění," uvedl mluvčí policie Libor Hejtman. Ve vlaku cestovalo 50 osob a nikdo z nich nebyl zraněn.

Nehoda se stala mezi stanicemi Olomouc-hlavní nádraží a Blatec. Provoz vlaků mezi Olomoucí a Blatcem byl obnoven v sobotu odpoledne. Rychlíky mezi Olomoucí a Nezamyslicemi jezdily odklonem přes Přerov a nezastavovaly v Prostějově. (red)

Prostějovem profuněla kouřící Rosnička

Foto ber

Je temně zelená a na čele jí září rudá hvězda. Dokáže svištět až devadesátkou, což je při její váze (112 tun) a stáří (68 let), úžasný výkon. Konstrukčně patří k nejdokonalejším parním lokomotivám u nás. Jmenuje se Rosnička a v sobotu vezla i milovníky dráhy z Prostějova.

V rámci Muzejní noci totiž otevřel své brány i depozitář Muzea Českých drah v Olomouci a Rosničku, parní lokomotivu řady 464.202, vyslal na cestu do Prostějova a také Domašova nad Bystřicí. Pro milovníky dráhy to byl jedinečný zážitek, mohli se, mimo jiné, podívat i do kabiny strojvedoucího. 

Kraj přispěje na provoz historických vlaků. Podpoří i Hurvínka

Foto Olomoucký kraj

Ačkoli Olomoucký kraj patří mezi regiony, na jejichž tratích jezdí nejmodernější vlakové jednotky, nezapomíná hejtmanství ani na historii železniční dopravy. Celkem 80 tisíc korun uvolní kraj na provoz historických vlaků mezi stanicemi Kojetín a Tovačov. Peníze obdrží Kroměřížská dráha, která provoz veteránů zajišťuje.

„Kroměřížská dráha vypravuje historické vlaky v rámci turisticky velmi atraktivních událostí. Letos půjde například o Hanácké léto nebo velmi oblíbený výlov Hradeckého rybníka v Tovačově. Proto jsme se rozhodli na provoz historických vlaků přispět,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Historické mašinky už letos vypravila Kroměřížská dráha například o svátcích 1. a 8. května. Spolek má v péči i motorový vůz z roku 1955 známý jako Hurvínek. Ten dosahuje maximální rychlosti 60 kilometrů za hodinu a vyrobili ho ve Studénce.

AKTUALIZUJEME: Další střet auta s vlakem

Foto Policie ČR

Ve středu 3. dubna krátce po poledni jel 80letý řidič s vozidlem Citroen Berlingo od Čelechovic na Hané směrem ke křižovatce se silnicí mezi Prostějovem a Kostelcem na Hané.

Na železničním přejezdu, který se nachází před zmíněnou křižovatkou, se střetl s právě projíždějícím osobním vlakem. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Dechové zkoušky u strojvedoucího i řidiče osobního automobilu měly negativní výsledek. Celková škoda byla předběžně odhadnutá na 150 tisíc korun.

„Kvůli nehodě byl provoz na trati přibližně na hodinu a půl zastaven. Okolnosti nehody jsou předmětem dalšího šetření," doplnila policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)

Aktualizujeme: U Kostelce napálilo auto do vlaku

Foto PČR

Jak PvNovinky již informovaly, dnes pár minut po půl třetí ráno jel řidič středního věku s vozidlem Mercedes ve směru od Prostějova na Kostelec na Hané. Přibližně 500 m před obcí Kostelec na Hané přejížděl nezabezpečený přejezd železniční vlečky mezi vlakovým nádražím v obci Kostelec na Hané a nedalekým areálem firmy.

V uvedenou dobu po železnici projížděl couvající nákladní motorový vlečkový vlak s 10 vagony, a to ve směru couvání od vlakového nádraží v Kostelci na Hané do uvedeného objektu v Mostkovicích. "Řidič osobního automobilu se plně nevěnoval řízení, dle svého vyjádření si před přejezdem zapaloval cigaretu a po najetí na přejezd došlo ke střetu. Při nehodě došlo ke zranění řidiče osobního vozidla, který byl rychlou záchrannou službou převezen do prostějovské nemocnice," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Dechové zkoušky u řidiče, vlakvedoucího a strojvedoucího byly negativní.

U Kostelce napálilo auto do vlaku

Foto HZS Olomouckého kraje

Střet vlaku s osobním vozidlem si ve středu v brzkých ranních hodinách vyžádal jedno zranění.

„Vůz narazil na přejezdu do lokomotivy nákladního vlaku. Hasiči poskytnuli předlékařkou pomoc a vozidlo bezpečnostně i protipožárně zajistili,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. 

V navazujícím čase zajistili únik provozních kapalin, asistovali při naložení vozidla na odtahový speciál a poté místo po nehodě celkově uklidili. Na místě zasahovali jednotky místní JPO Kostelec na Hané, profesionální Prostějov a jednotky SŽ z Přerova.

Podrobnosti zjišťujeme. (ber)

Čunínská střela narazila do stromu. Hasiči evakuovali 26 cestujících

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Šestadvacet cestujících evakuovali hasiči v pátek v ranních hodinách z osobního vlaku u Čunína. Motorový vůz narazil do stromu, který spadl na koleje.

„Kolize se obešla bez zranění osob, náhradní dopravu zajistil dopravce. Provoz na trati byl zastaven krátce před sedmou ráno, omezení trvalo do deseti hodin dopoledne,“ uvedla mluvčí HZS Olk Lucie Balážová. Odstraňování následků střetu a úklid tratě zjišťovali hasiči Správ železnic. (ber)

V kraji jezdí další nové vlaky. I na Prostějovsku

Foto Olomoucký kraj

Do Olomouckého kraje dorazily další dvě nové třívozové elektrické soupravy RegioPanter druhé generace. České dráhy je od výrobce Škoda Group převzaly a uvedly do pravidelného provozu. Počet třívozových Panterů se teď navýšil na pět souprav.

„Pro Olomoucký kraj je kvalitní veřejná doprava jednou z hlavních priorit. Skvělou zprávou je, že celkový počet moderních vlakových souprav v regionu se neustále navyšuje. Na začátku roku 2024 bude v kraji jezdit už 27 zcela nových vlaků,“ řekl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Polskému řidiči kamionu hrozí za střet s vlakem osm let

Foto HZS Olomouckého kraje

V případu úterní srážky vlaku s kamionem na přejezdu v olomoucké čtvrti Bělidla kriminalisté stíhají pětašedesátiletého řidiče nákladního vozu. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí až osm let vězení. O zahájení trestního stíhání dnes informovali na sociální síti X.

 „V případu dopravní nehody na železničním přejezdu v olomouckých Bělidlech, ke které došlo v úterý 17. října krátce před půl devátou ranní, padlo obvinění. Ve středu zahájili kriminalisté územního odboru Olomouc trestní stíhání pětašedesátiletého cizince, kterého obvinili ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti,“ uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Krajský ředitel hasičů vyzdvihnul reakci vlakvedoucího. Zachránil život cestujícím

Foto HZS Olomouckého kraje

„Obrovská rána, silný náraz. Praštil jsem se do hlavy a upadnul jsem,“ popisuje úterní srážku vlaku a kamionu v Olomouci na přejezdu na Bělidlech vlakvedoucí Roman Juřena. Kvůli protržené palivové nádrži začal první vagón i kamion po střetu okamžitě hořet. Požár se velice rychle šířil, vagón se plnil černým jedovatým kouřem. Uvnitř studenti i lidé mířící do práce. Uvězněni uvnitř hustým dýmem a plameny. „Zvednul jsem se, rozhlédnul se a viděl jsem, že z prvního vozu šlehá vysoko oheň a že v něm jsou lidé,“ popisuje situaci vlakvedoucí, který se v tu chvíli nacházel ve druhém vagónu.

Přes otřes z pádu a obrovský stres však zareagoval ukázkově. Mezi lidmi, kteří se snažili ze druhého vozu dostat ven, se prodral ke dveřím na konci soupravy. „Spojují oba vagóny. Kvůli bezpečnosti jsou zamčené. Byly ale poškozené, kolize poničila i plechové schůdky mezi nimi. Naštěstí se mi dveře podařilo odemknout, nešly otevřít, ale podařilo se mi vytvořit úzký průchod, kudy se mohli lidé z prvního vagónu dostat do druhého a ven. Ani nevím, kolik jich bylo, ale všichni byli natlačení u dveří a čekali tam, až jim z hořícího vozu někdo pomůže.