vlak

Nezletilého chlapce srazil vlak. Letecky byl transportován do ostravské nemocnice

ilustrační foto čtenář

Včera po 19:00 hodině se stala vážná událost na železniční trati v katastru Přerova.

Skupina dětí si hrála a trávila svůj volný čas v kolejišti v blízkosti firmy Olympus. Uvedeným místem v té době projížděl rychlovlak ve směru na Ostravu, který zachytil a vážně zranil nezletilého chlapce. Hoch byl letecky transportován do Fakultní nemocnice Ostrava. Na uvedeném místě je zbudovaná protihluková stěna s únikovým východem, který děti neoprávněně využily ke vstupu do prostoru dráhy. Jedná se o extrémně nebezpečné a nepřehledné místo s táhlou zatáčkou, která znemožňuje rozhled na delší vzdálenost.

Přejezd u myší díry dosud není opraven

Foto ber

Pokud se chystáte zkrátit si cestu z Vrahovic do nákupního centra v Olomoucké ulici přes myší díru, dávejte pozor. Železniční přejezd je stále bez signalizace.

Ta je mimo provoz od 15. února, kdy na přejezdu došlo ke střetu osobního auta s vlakem. "Došlo ke střetu zadní části vozu s přední částí lokomotivy,“ popsal nehodu PvNovinkám policejní mluvčí František Kořínek. Škoda na zdemolovaném vozidle, lokomotivě, zabezpečovacím zařízení atd. je odhadnuta na 5 milionů korun.

Čtyřiatřicetiletý řidič cestoval ve vozidle sám. S lehkým zraněním byl transportován do nemocnice.

Přejezd je od té doby vybaven pouze výstražným značením a značkami STOP.

V Kostelci se střetl vlak s osobním autem

Foto HZS Olomouckého kraje, čtenář Petr H.

Dnes odpoledne, přibližně v čase 13,15 hodin, došlo v Kostelci na Hané ke střetu osobního vozidla s vlakem. 

Na místě zasahovaly záchranné složky. "Dva zranění lidé zůstali uvnitř auta zaklíněni, vyprostili jsme je s pomocí hydraulických nástrojů, jimiž jsme odstranili na obou stranách zdemolované dveře," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Na místě zasahoval i vrtulník Záchranné letecké služby.

U "myší díry" vjelo auto pod vlak!

ilustrační foto PČR

Dnes krátce před dvanáctou hodinou došlo na železničním přejezdu ve Vrahovicích, u tzv. myší díry, ke střetu osobního vozu s vlakem.

Čtyřiatřicetiletý cizinec za volantem vozu nerespektoval výstražné signalizační zařízení. Střet se naštěstí obešel pouze s lehkým zraněním, škoda je ale velmi vysoká.

„Ke střetu došlo v 11,27 hodin, kdy se řidič černého BMW X5 pokusil přejet chráněný železniční přejezd u tzv. „myší díry“ těšně před přijíždějícím rychlíkem. Došlo k střetu zadní části vozu s přední částí lokomotivy,“ popsal nehodu PvNovinkám policejní mluvčí František Kořínek. Škoda na zdemolovaném vozidle, lokomotivě, zabezpečovacím zařízení atd. je odhadnuta na pět milionů korun.

Drážní inspekce. Rok 2020 přinesl nejméně nehod za 17 let

ilustrační foto HZS

Drážní inspekce v roce 2020 evidovala nejnižší počet nehod za posledních sedmnáct let, přičemž při porovnání statistik s rokem 2019 se jedná o pokles o 21 %. Počet usmrcených však klesl pouze o 4 % a počet zraněných pak o 20 %. V Olomouckém kraji zemřelo na kolejích v loňském roce 14 lidí.

Největší podíl na nižším počtu mimořádných událostí v roce 2020 měl snížený počet nehod na neželezničních drahách včetně metra, kde se událo o 910 mimořádných událostí méně. Na železnici se pak událo o 78 mimořádných událostí méně s tím, že nejvíce jich Drážní inspekce zaznamenala v červenci, kdy se událo 134 mimořádných událostí, což je nejvíce v jednom měsíci za posledních 5 let. V tomto měsíci také zemřelo na železnici nejvíce osob (28). Z dlouhodobého hlediska je loňský počet mimořádných událostí nejnižší od roku 2004.

Pozor na železniční výluku!

ilustrační foto ber

Provozovatel dráhy – Správa železnic, s.o. vyhlásil na trati č. 301 Olomouc – Nezamyslice dne 13. a 14. ledna 2021, denně od 8:00 hod. do 14:00 hod. výluku traťové koleje v úseku Prostějov hlavní nádraží – Olomouc hlavní nádraží.

Dopravce České dráhy, a.s. proto musí po dobu výluky přistoupit k opatřením, které naleznete na https://www.cd.cz/jizdni-rad/omezeni-provozu/. Výlukový jízdní řád bude rovněž vyvěšen v dotčených stanicích a zastávkách. (red)

Čmáral se vyřádil na vlaku

foto Policie ČR

Neznámý pachatel v neděli 6. prosince mezi půl sedmou a půl devátou večer posprejoval železniční vůz v prostoru železniční stanice obce Nezamyslice.

Vandal na lokomotivu nastříkal nápis TFMS o velikosti 4 x 1,5 m. "Pachateli hrozí za přečin poškození cizí věci trest odnětí svobody až na jeden rok," uvedl policejní mluvčí Libo Hejtman. (red)

Žena nestihla vystoupit. A vypadla z vlaku

ilustrační foto ČD

V úterý 17. listopadu 2020 ve 14:21 hodin v železniční stanici Vrbátky z rozjíždějícího se vlaku vypadla jednapadesátiletá žena. Pádem na betonové nástupiště si způsobila lehké zranění, se kterým byla převezena do prostějovské nemocnice.

Provedeným šetřením na místo přivolaní policisté vyloučili, že by za pádem ženy z vlaku byla druhá osoba. Provedenými dechovými zkouškami pak u zraněné ženy i strojvůdce vlaku vyloučili i ovlivnění alkoholem. "Dle dosavadního šetření žena nestihla včas vystoupit a podařilo se jí to až v okamžiku, kdy se vlak začal rozjíždět," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Přesné příčiny, okolnosti i míra zavinění incidentu jsou předmětem dalšího policejního šetření. (red)

Cestující z vlaku skončil na záchytce

ilustrační foto Policie ČR

S nevhodným vystupováním a podnapilým cestujícím se musel potýkat v úterý v nočních hodinách vlakvedoucí vlaku mířícího do Olomouce. 

Na pomoc si přivolal policisty, prostřednictvím linky 158, za pomoci kterých se mu podařilo cestujícího dostat z vlaku. Po vystoupení ze soupravy se 19letý mladík začal nekoordinovaně pohybovat po okolí a také v kolejišti. „Z důvodu obavy o jeho život a zdraví musel být za pomoci donucovacích prostředků zajištěn a na základě rozhodnutí lékaře byl pár minut po úterní půlnoci, eskortován na záchytku do Olomouce, kde se ze svého podnapilého stavu zotavuje a dává dohromady.

Auto vjelo pod vlak. Řidička je zraněná

Foto HZS Olomouckého kraje

Včera, tj. 28. srpna 2020, v patnáct hodin na lince tísňového volání přijali policisté oznámení, že na železničním přejezdu v ulici Na Svobodě ve Velké Bystřici došlo ke střetu osobního vlaku jedoucího ve směru z Hrubé Vody na Olomouc s osobním vozidlem.

Podle prvotních informací vjela řidička s osobním vozem na železniční přejezd z prozatím přesně nezjištěných příčin v době, kdy bylo v provozu světelné i zvukové zabezpečovací zařízení železničního přejezdu. "Následoval střet vlaku s osobním vozem, při němž se řidička zranila, a po prvotním ošetření ji záchranáři přepravili k dalšímu vyšetření do nemocnice. Nikdo z cestujících se nezranil. Jak řidička, tak strojvedoucí se podrobili dechovým zkouškám, které vyloučily, že by řídili pod vlivem alkoholu.