vlak

Páteční tragédie. V Kostelci na Hané srazil vlak člověka

ilustrační foto pozary.cz

Na železniční trati v Kostelci na Hané došlo v pátek 17. března krátce po půl sedmé večer k tragickému střetu. Vlak srazil osobu, pohybující se v kolejišti.

Kvůli nehodě se zastavily vlaky na tratích Prostějov – Dzbel, Prostějov Senice na Hané, Litovel a Červenka.

"K události došlo ve stanici Kostelec na Hané přibližně v 18:40 hodin. Provoz byl na tratích směřujících z Kostelce na Hané směrem na Dzbel a Senici na Hané přerušen, obnovit se ho podařilo krátce po jednadvacáté hodině," informoval mluvčí Správy železnic Pavel Tesař. (ber)

Na kolejích vyhasl život. Srážku s vlakem muž nepřežil

ilustrační foto

V sobotu 24. září po půl sedmé večer přijali prostějovští policisté oznámení o střetu osoby s vlakovou soupravou v Dolní ulici v Prostějově. Na místě vyhasl lidský život.

"S největší pravděpodobností se jednalo o sebevraždu 42letého muže z Ostravy," sdělil PvNovinkám policejní mluvčí Libor Hejtman. Žádný cestující z vlaku nebyl zraněn. Provoz na trati vse podařilo obnovit v jednadvacet hodin. (ber)

Vjela autem pod vlak. Škoda je půl milionu korun

Foto PČR

V pondělí 12. září krátce po půl sedmé ráno vyjížděli policisté k dopravní nehodě osobního vozidla a vlaku, ke které došlo na nechráněném železničním přejezdu v Litovli.

"Podle prvotních informací 55letá řidička osobního motorového vozidla Škoda Fabia jedoucí po ulici Králová sice měla před přejezdem zastavit, nicméně se vzápětí opět rozjet a v tu chvíli došlo ke střetu s osobním vlakem, který jel od Olomouce na Červenku. Automobil byl v důsledku nárazu odhozen na oplocení domu, stojícího v blízkosti trati," uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová s tím, že ve vlaku neutrpěl nikdo ze zhruba tří desítek cestujících zranění. Řidičku si do péče převzali zdravotníci, kteří ji přepravili k preventivnímu vyšetření do Fakultní nemocnice Olomouc.

Za srážku lokomotivy s vlakem u Němčic nad Hanou nese vinu strojvůdce

Foto HZS Olomouckého kraje

V sobotu 31. července 2021 o půl druhé odpoledne se stala vážná železniční nehoda v blízkosti stanice Němčice nad Hanou, při které došlo ke srážce nákladní lokomotivy s osobním vlakem č. 3821 jedoucího z Olomouce do Nezamyslic. Událost byla šetřena pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

V této souvislosti prostějovští kriminalisté předali okresnímu státnímu zástupci spis s návrhem na podání obžaloby proti obviněnému šestatřicetiletému muži (strojvůdci lokomotivy). "Viní ho z  přečinu obecné ohrožení z nedbalosti, za který mu hrozí trest odnětí svobody na dvě až osm let. Celková škoda při vlakové nehodě přesáhla 24 milionů korun," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. (ber)

Na přejezdu u Velké Bystřice se srazil vlak s autem. Řidič ujel

ilustrační foto ber

Na přejezdu mezi stanicemi Velká Bystřice a Hlubočky-Mariánské Údolí na Olomoucku se v sobotu před polednem srazil osobní vlak s automobilem. Okolnosti nehody vyšetřuje policie, řidič automobilu z místa ujel.

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se nehoda na železničním přejezdu u Velké Bystřice stala zhruba v 11:44. Nikdo z cestujících ani zaměstnanců ČD nebyl zraněn.

Na trati z Olomouce do Opavy byl přibližně na tři hodiny zastaven provoz. Vlaky opět vyjely po půl třetí odpoledne. (ber)

Preventivní vlak bezpečné železnice dorazí i do Olomouce

Foto ČD

Po dvouleté přestávce zaviněné protiepidemickými opatřeními se na české koleje vrací Preventivní vlak bezpečné železnice, společný projekt Správy železnic, Českých drah a ČD Cargo. Během května ho čekají čtyři zastávky, ta první 17. a 18. května na hlavním nádraží v Olomouci.

Preventivní vlak bezpečné železnice navštěvuje česká a moravská nádraží již od roku 2007, určený je pro žáky vyšších tříd základních škol a studenty středních škol, kterým ukazuje, jak také může skončit zbytečné riskování, hazard či nepozornost v blízkosti kolejí či přímo na nich.

Do Prostějova míří protidrogový vlak. Už po šesté!

foto Magistrát města Prostějova

Šest stříbrných "obrněných" vagónů = 4 kinosály, 8 interaktivních místností a v nich příběh, jak snadné je propadnout drogám a jak těžké je se závislosti zbavit. Vlak v Prostějově zastaví v železniční stanici hlavního nádraží na dva dubnové dny – ve čtvrtek 28. dubna a v pátek 29. dubna.

Takzvaný protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN opět vyráží na jarní turné a již pošesté zastaví i v Prostějově. Jde o speciálně upravenou a vybavenou stříbrnou vlakovou soupravu, v jejímž interiéru návštěvníci projdou 5D projekcí, která ukazuje hrozby závislostí a vede k zamyšlení o hodnotě lidského zdraví. Vnitřní design vlaku svou konstrukcí odpovídá křehkosti a genialitě lidského těla a kontrastuje s vnější „ocelovou agresí“.

Přehlédla i přeslechla výstrahu. A vjela pod vlak

foto Policie ČR

Štěstí v neštěstí měla v pondělí odpoledne 42letá žena, která jela v osobním vozidle se svými nezletilými dětmi. Řídila v Kostelci na Hané po ulici Husova, ale zřejmě se plně nevěnovala řízení a vjela na trať.

Zřejmě přehlédla světelnou výstrahu červených přerušovaných světel na železničním přejezdu a přeslechla i zvonek zabezpečovacího zařízení.  Najela na trať v době, kdy tudy projížděl vlak směřující do Prostějova a došlo ke střetu levé přední části auta s pravým bokem vlakové soupravy,“ informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že při nehodě naštěstí nedošlo k žádnému zranění a vznikla pouze hmotná škoda na vozidle a vlaku, která byla předběžně vyčíslena na 220 000 Kč. Požití alkoholu bylo vyloučeno provedenou dechovou zkouškou u řidičky i strojvedoucího.

Vlak srazil na přejezdu ženu. Zřejmě šlo o sebevraždu

ilustrační foto HZS

Na vlakovém přejezdu na okraji Kojetína zemřela ve čtvrtek po střetu s vlakem žena. Smrtelná nehoda zastavila ve čtvrtek ráno provoz na železnici mezi Nezamyslicemi a Přerovem. Podle prvotních informací policie se jednalo pravděpodobně o sebevraždu.

Nehoda se stala před půl osmou ráno v Křenovské ulici na výpadovce směrem na Popůvky. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se neštěstí stalo na přejezdu se světly a závorami ve chvíli, kdy tudy projížděl vlak z Nezamyslic do Přerova. Žena zemřela na místě. "Podle dosavadních okolností to s největší pravděpodobností vypadá na sebevraždu," řekl mluvčí policie Libor Hejtman.

Nehoda na trati Přerov - Brno provoz zastavila na čtyři hodiny. Zavedena byla náhradní autobusová doprava, provoz se podařilo nakonec plně obnovit kolem půl dvanácté. (red)

Revolution Train. Protidrogový vlak přijede do Prostějova už po šesté

Foto FB

Takzvaný protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN opět vyráží na jarní turné a již pošesté zastaví i v Prostějově. Jde o speciálně upravenou a vybavenou stříbrnou vlakovou soupravu, v jejímž interiéru návštěvníci projdou 5D projekcí, která ukazuje hrozby závislostí a vede k zamyšlení o hodnotě lidského zdraví. Vnitřní design vlaku svou konstrukcí odpovídá křehkosti a genialitě lidského těla a kontrastuje s vnější „ocelovou agresí“. Nejsložitější živý stroj, lidské tělo, v kombinaci s nejmodernější technologií se jeví jako ideální spojení pro tento interaktivní projekt zacílený na lidské smysly.

Vlak v Prostějově zastaví v železniční stanici hlavního nádraží na dva dubnové dny – ve čtvrtek 28. dubna 2022 a v pátek 29. dubna 2022. Čtvrteční program vlaku v době od 8:00 do 14:20 hodin (začátek poslední prohlídky) bude vyhrazen pouze pro objednané žáky prostějovských základních škol s pedagogickým doprovodem. Následně bude pouze 28. dubna od 15:30 do 18:00 hodin (začátek poslední prohlídky) vlak přístupný široké veřejnosti. Páteční program vlaku bude vyhrazen jen pro žáky a pedagogy. Vstupné je dotováno z finančních prostředků Statutárního města Prostějova.