vlak

Preventivní vlak bezpečné železnice dorazí i do Olomouce

Foto ČD

Po dvouleté přestávce zaviněné protiepidemickými opatřeními se na české koleje vrací Preventivní vlak bezpečné železnice, společný projekt Správy železnic, Českých drah a ČD Cargo. Během května ho čekají čtyři zastávky, ta první 17. a 18. května na hlavním nádraží v Olomouci.

Preventivní vlak bezpečné železnice navštěvuje česká a moravská nádraží již od roku 2007, určený je pro žáky vyšších tříd základních škol a studenty středních škol, kterým ukazuje, jak také může skončit zbytečné riskování, hazard či nepozornost v blízkosti kolejí či přímo na nich.

Do Prostějova míří protidrogový vlak. Už po šesté!

foto Magistrát města Prostějova

Šest stříbrných "obrněných" vagónů = 4 kinosály, 8 interaktivních místností a v nich příběh, jak snadné je propadnout drogám a jak těžké je se závislosti zbavit. Vlak v Prostějově zastaví v železniční stanici hlavního nádraží na dva dubnové dny – ve čtvrtek 28. dubna a v pátek 29. dubna.

Takzvaný protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN opět vyráží na jarní turné a již pošesté zastaví i v Prostějově. Jde o speciálně upravenou a vybavenou stříbrnou vlakovou soupravu, v jejímž interiéru návštěvníci projdou 5D projekcí, která ukazuje hrozby závislostí a vede k zamyšlení o hodnotě lidského zdraví. Vnitřní design vlaku svou konstrukcí odpovídá křehkosti a genialitě lidského těla a kontrastuje s vnější „ocelovou agresí“.

Přehlédla i přeslechla výstrahu. A vjela pod vlak

foto Policie ČR

Štěstí v neštěstí měla v pondělí odpoledne 42letá žena, která jela v osobním vozidle se svými nezletilými dětmi. Řídila v Kostelci na Hané po ulici Husova, ale zřejmě se plně nevěnovala řízení a vjela na trať.

Zřejmě přehlédla světelnou výstrahu červených přerušovaných světel na železničním přejezdu a přeslechla i zvonek zabezpečovacího zařízení.  Najela na trať v době, kdy tudy projížděl vlak směřující do Prostějova a došlo ke střetu levé přední části auta s pravým bokem vlakové soupravy,“ informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že při nehodě naštěstí nedošlo k žádnému zranění a vznikla pouze hmotná škoda na vozidle a vlaku, která byla předběžně vyčíslena na 220 000 Kč. Požití alkoholu bylo vyloučeno provedenou dechovou zkouškou u řidičky i strojvedoucího.

Vlak srazil na přejezdu ženu. Zřejmě šlo o sebevraždu

ilustrační foto HZS

Na vlakovém přejezdu na okraji Kojetína zemřela ve čtvrtek po střetu s vlakem žena. Smrtelná nehoda zastavila ve čtvrtek ráno provoz na železnici mezi Nezamyslicemi a Přerovem. Podle prvotních informací policie se jednalo pravděpodobně o sebevraždu.

Nehoda se stala před půl osmou ráno v Křenovské ulici na výpadovce směrem na Popůvky. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se neštěstí stalo na přejezdu se světly a závorami ve chvíli, kdy tudy projížděl vlak z Nezamyslic do Přerova. Žena zemřela na místě. "Podle dosavadních okolností to s největší pravděpodobností vypadá na sebevraždu," řekl mluvčí policie Libor Hejtman.

Nehoda na trati Přerov - Brno provoz zastavila na čtyři hodiny. Zavedena byla náhradní autobusová doprava, provoz se podařilo nakonec plně obnovit kolem půl dvanácté. (red)

Revolution Train. Protidrogový vlak přijede do Prostějova už po šesté

Foto FB

Takzvaný protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN opět vyráží na jarní turné a již pošesté zastaví i v Prostějově. Jde o speciálně upravenou a vybavenou stříbrnou vlakovou soupravu, v jejímž interiéru návštěvníci projdou 5D projekcí, která ukazuje hrozby závislostí a vede k zamyšlení o hodnotě lidského zdraví. Vnitřní design vlaku svou konstrukcí odpovídá křehkosti a genialitě lidského těla a kontrastuje s vnější „ocelovou agresí“. Nejsložitější živý stroj, lidské tělo, v kombinaci s nejmodernější technologií se jeví jako ideální spojení pro tento interaktivní projekt zacílený na lidské smysly.

Vlak v Prostějově zastaví v železniční stanici hlavního nádraží na dva dubnové dny – ve čtvrtek 28. dubna 2022 a v pátek 29. dubna 2022. Čtvrteční program vlaku v době od 8:00 do 14:20 hodin (začátek poslední prohlídky) bude vyhrazen pouze pro objednané žáky prostějovských základních škol s pedagogickým doprovodem. Následně bude pouze 28. dubna od 15:30 do 18:00 hodin (začátek poslední prohlídky) vlak přístupný široké veřejnosti. Páteční program vlaku bude vyhrazen jen pro žáky a pedagogy. Vstupné je dotováno z finančních prostředků Statutárního města Prostějova.

Senior se bodl do hrudníku. V pendolinu na Ostravu

Foto TNnova.cz

Ve středu okolo půl 6 večer přijali policisté oznámení o muži, který měl v rychlovlaku mířícím z Prahy na Ostravu vyhrožovat za přítomnosti ostatních cestujících sebepoškozením, přičemž měl držet v ruce nůž. Krátce nato vlak zastavil v Zábřehu na Moravě.

Na místo přivolaným policistům se podařilo vejít do vlaku a převést cestující z vagónu do bezpečí. „Muž vyhrožující sebepoškozením tak zůstal ve vlakovém voze sám. Ještě před příjezdem policejního vyjednavače se bodnul nožem do oblasti hrudníku. Na místě zasahující zdravotníci si jej okamžitě převzali do péče a poté jej převezli k dalšímu ošetření do Fakultní nemocnice Olomouc. Nikdo z ostatních cestujících nebyl zraněn,“ uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová.

U Dzbelu spadl strom na projíždějící vlak

Foto Správa železnic

Ve Dzbelu způsobila dnes vichřice pád stromu na vlak, který projížděl po trati Chornice-Dzbel.

Osobní vlak zastavoval dnes dopoledne před stromem, který spadl na trať. V té chvíli ale vichřice vyvrátila další strom, který spadl přímo na brzdící vlak. Ani strojvůdce ani žádný z cestujících při nehodě našěstí nebyl zraněn. (ber)

Nákladní Daf vjel přímo před vlak

Foto PČR

V pondělí  před půl čtvrtou odpoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě nákladního vozidla s vlakovou soupravou na železničním přejezdu P4226 mezi obcemi Troubelice a Troubelice – Dědinka.

"Podle dosavadního šetření sedmapadesátiletý řidič nákladního vozidla Daf jedoucí od obce Troubelice nerespektoval svislou dopravní značku P6 (Stůj, dej přednost v jízdě!) a vjel na nechráněný jednokolejný železniční přejezd ve chvíli, kdy tu projížděl osobní vlak se čtrnácti cestujícími, a došlo ke střetu. Při nehodě nebyl nikdo zraněn," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Řidič ani strojvůdce nebyl pod vlivem alkoholu. Policisté odhadli škodu na 75 000 korun. Trať se podařilo zprovoznit za dvě hodiny. (red)

Prokletý přejezd na Kostelecké. Osobní vůz vjel rovnou před vlak

Foto HZS Olomouckého kraje

Železniční přejezd na křižovatce Kostelec na Hané – Prostějov – Mostkovice – Smržice je pro řidiče ve špatném slova smyslu magickým místem. Stala se na něm celá řada dopravních nehod. Ta poslední dnes před půl sedmou ráno. Naštěstí se obešla bez zranění.

„Ke střetu došlo přibližně 20 minut po 6 hodině ráno. Řidič osobního vozidla na nechráněném železničním přejezdu Smržice přehlédl přijíždějící vlak a vjel do kolejiště, kde došlo ke střetu s vlakem, ve kterém se nacházelo 28 cestujících. Nehoda se obešla bez zranění,“ sdělila PvNovinkám policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že alkohol byl vyloučen. Hmotná škoda je předběžně stanovena na 180 000 Kč.

Střet automobilu s vlakem. Naštěstí bez zranění

ilustrační foto znak

Včera (tj. 9. ledna) krátce po šestnácté hodině přijali policisté oznámení o střetu osobního vozidla s vlakem poblíž železničního přejezdu P 4256 u obce Bohdíkov na Šumpersku. 

"Podle prvotního šetření jednatřicetiletá řidička osobního vozidla Škoda Fabia jedoucí od obce Hanušovice na obec Ruda nad Moravou nepřizpůsobila rychlost a stavu pozemní komunikace a havarovala. Při projíždění mírné pravotočivé zatáčky dostala smyk, vyjela vlevo mimo pozemní komunikaci a zastavila se až na železničním tělese. Bohužel po pár sekundách tudy projížděl spěšný vlak a došlo ke střetu. Řidička cestovala ve vozidle sama a naštěstí se jí podařilo před střetem se soupravou vozidlo opustit. Řidička utrpěla šok.