hrad

Hrad Sovinec se ocitne v třicetileté válce. Těšte se!

Foto Sovinec.cz

O víkendu 24. až 25. července se na hradě Sovinci bude konat již XXVII. ročník zdejší nejstarší akce s názvem Dobývání hradu aneb Sovinec v temné době války třicetileté.

Účinkování přislíbili skvělí a diváky oblíbení účinkující. Jmenujme třeba Elitní mušketýrský regiment Corporal, který nám předvede krom mušketýrského vystoupení také každý den ve 14:25 recyklaci lahví.  O humor se postará vyhledávaná divadelní a šermířská společnost Divadlo bez střechy s komedii Den v katovně. O bubenický doprovod a rytířský turnajíček spolu s novou pověstí Brunhilda se postará Skupina historického šermu Grál. To vše doplní ještě skupina historického šermu Allegros s rytířskou pohádkou O Pepoušovi.

Tip na neděli. Historický den na hradě Šternberk

ilustrační foto Hrad Šternberk

Prázdniny zahájí hrad Šternberk ve velkém stylu historickým dnem, a to už tuto neděli v době od 10 do 16 hodin.

V prostorách hradního parku postaví své ležení soubor historického šermu NonSancti z Olomouce. Součástí ležení budou historické stany a samozřejmě i kolbiště. Návštěvníci se mohou těšit na celkem 4 vstupy, během kterých uvidí šermířské souboje na ostří meče. Výstupy se uskuteční v časech 10.15, 12:15, 14:15 a 15:15. Mimo rytířských soubojů se mohou návštěvníci těšit na historické soutěže a hry pro děti i dospělé, do kterých se mohou zapojit v průběhu celého dne.

Špinavci se chystají na Sovinec i Plumlov, informuje Zdeněk Zedek

Ilustrační foto ber

V roce 2021 se na hrad Sovinec a zámek Plumlov vrátí akce, pořádané spolkem přátel hradu Sovinec Špinavci.

„Ta první, která by se měla 29. a 30.5. konat na Sovinci, je nazvaná Kolotoč príma pohádek. Den dětí na zakletém hradě je ale zatím jistý tak na 50 procent,“ sdělil PvNovinkám Zdenek Zedek.

Další akce se bude opět konat na Sovinci. Ve dnech 19. a 20. června to bude šermířský víkend, nazvaný Škrhola a lotři ze mlýna.

3. až 6. července se Špinavci přesunou na Plumlov, kde připravují největší akci sezóny, Dobývání hradu Plumlov. Ta nabídne vojenskou historii a bojové umění středověku.

Tip na výlet. Hrad Helfštýn

Foto ber

V úterý otevřel opět své brány návštěvníkům hrad Helfštýn. Prohlídky hradu jsou vzhledem k aktuálním protiepidemickým opatřením možné zatím bez průvodců, ale i tak se máte na co těšit. Můžete obdivovat zrekonstruované torzo hradního paláce, které se po několika letech otevřelo návštěvníkům koncem srpna loňského roku. Ti si jej však stihli užít jen necelé dva měsíce, poté musel hrad opět zavřít.

„V úrovni přízemí mohou návštěvníci procházet deseti místnostmi, ve kterých najdou značné množství informačních panelů. Ty obsahují zajímavosti o dějinách hradu – ať už těch obecných či stavebních, dále jsou zde různé obrázky a samozřejmě nechybí ani panely věnované akcím, které neodmyslitelně patří k hradu, a to je kovářské fórum a Hefaiston. Zároveň jsou v přízemí instalovány expozice uměleckého kovářství a součástí expozic budou i archeologické artefakty.

Tip na víkend. Hrad Sovinec zadarmo!

Foto Sovinec.cz

O tomto víkendu v sobotu a v neděli se na pátém nádvoří hradu Sovinec koná akce s názvem Kašpárek ze skalního hradu. Jde o Loutkářskou a pohádkovou pouť, na kterou je vstup zdarma. Zdarma můžete absolvovat i prohlídku hradu.

„Po oba dva dny budeme pro návštěvníky hrát pohádky loutkové, loupežnické, strašidelné a některé pohádky si budou moci třeba návštěvníci zahrát i sami. Mimo jiné vystoupí klasické loutkové divadlo Kašpárkův svět, skupina šermu Allegros a za Historickou posádku Peťoušek s pohádkami pro nejmenší,“ přidal pozvání herold Petr Šenkyřík. Samozřejmostí budou stánky s různým sortimentem předmětů okrasných, užitkových, uměleckých, kovových, dřevěných, voskových a všelijakých dalších.

Kdo vyhrál rodinné vstupné na Hodokvas rytíře Kobylky na Sovinci?

ilustrační foto Sovinec

Jak PvNovinky informovaly, o víkendu 15. a 16. srpna se na hradě Sovinec uskuteční akce Hodokvas rytíře Kobylky. A vy jste si s námi mohli zasoutěžit o rodinné vstupné na tuto akci!

Pro čtyři vylosované máme v nabídce rodinné vstupné, které čítá dva dospělé a tři děti. A na koho se usmálo štěstí? Výherci se stávají Tomáš Kuchynka z Olomouce, Roman Lisický z Prostějova, Alena Strouhalová z Prostějova a Věra Hamplová z Olomouce. Gratulujeme! (red)

Sovinec zve na XXVI. ročník Hodokvasu rytíře Kobylky

Foto PŠ

O víkendu 15. a 16.8.2020 se na pátém nádvoří hradu Sovince uskuteční poslední akce z Velké trojky, a to XXVI. ročník oblíbeného Hodokvasu rytíře Kobylky, aneb tradiční historicko řemeslný jarmark. Akce bude doplněna o sobotní noční program s velkolepou ohňovou show.

Po oba dva dny budou na Sovinci účinkovat úžasní a skvělí herci, komedianti a šermíři, mimo jiné kejklíř Vojta Vrtek, Rytíři svatého grálu, skupiny Adorea a Allegros a Divadlo bez střechy. Pro nejmenší diváky tu bude klasické loutkové divadlo Kašpárkův svět.

Na nádvořích Sovince se objeví pregéř, platnéř, kovář, košíkář, řezbář, hrnčíř, šperkař a cukrář. Šikovné ručičky si budou moci opět některá řemesla i vyzkoušet.

Nebude chybět ani sokolnický dvorec, kde si mohou návštěvníci dravce vyfotit nebo si ho nechat přiletět i na ruku.

Soutěžte o rodinné vstupné na víkendový Sovinec

ilustrační foto Sovinec.cz

Jak PvNovinky informovaly, o víkendu 25. a 26. července se uskuteční akce Dobývání Sovince, aneb Sovinec v temné době války třicetileté. A vy si s námi můžete zasoutěžit o rodinné vstupné. 

Stačí, když do čtvrtka 23. července zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, kolikátý ročník to letos bude. Odpověď označte v předmětu SOVINEC. Pro čtyři vylosované máme rodinné vstupné pro dva dospělé a tři děti. 

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (ber)

Tip na víkend: Hrad Sovinec a velkolepý rytířský turnaj

Foto Špinavci

Po dlouhé "zimní pauze" se konečně na hrad Sovinec vrací historické akce spolku Špinavci a jejich hostů. Jejich první letošní akce v prostorách hradu zároveň patři mezi tři největší a nejnavštěvovanější akce v historii a proběhne již o tomto víkendu pod názvem Na příkaz císaře, aneb velkolepý rytířský turnaj. Letos se koná již po dvacátédruhé...  A soutěžíme o rodinné vstupné!

Pro takovou význačnou akci pozvali na Sovinec ty nejlepší a nejoblíbenější účinkující z posledních let. Na pátém nádvoří se návštěvníkům představí Skupina historického šermu Adorea s pásmy soubojů se zbraněmi rudolfinské doby. S císařem Rudolfem II je spojena další velká postava historie a to Golem, kterého návštěvníkům představí Šermířská a divadelní společnost Fuente Ovejuna z Prahy. Do lesa Řáholec se návštěvníci vydají za Rumcajsem. Těžkooděnci v plné zbroji ze skupiny Taramis předvedou dvakrát za den na pátém nádvoří mystickou scénickou gotickou bitvu o hrad Sovinec.

Blesková soutěž o rodinné vstupné na víkendový Sovinec!

Ilustrační foto ber

Jak PvNovinky informovaly, o tomto víkendu se na hradě Sovinci koná historická akce Na příkaz císaře. A vy si s námi můžete zasoutěžit o rodinné vstupné!

Stačí, když do pátku 10. července do 12 hodin zašlete na redakční e-mail redakce@pvnovinky.cz odpověď na otázku, po kolikáté se akce na Sovinci letos koná. Odpověď označte v předmětu SOVINEC. Pro čtyři vylosované máme rodinné vstupné pro dva dospělé a tři děti. 

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (ber)