hlasování

Nejvíce hlasů v participativním rozpočtu získalo hřiště s 3D prvky

Foto rozvijimeprostejov.eu

Proces hlasování participativního rozpočtu trval celý duben a skončil v jeho poslední den. Do hlasování postoupilo 9 projektů, o jejichž pořadí se hlasovalo elektronicky, po registraci v aplikaci Rozvíjíme Prostějov a také prostřednictvím anketního lístku uveřejněného v Prostějovských radničních listech. Lístek byl také občanům k dispozici v Turistickém a informačním centru a na Odboru rozvoje a investic.

V letošním ročníku mohli občané přiřadit dva kladné hlasy, a to buď jednomu projektu, nebo po jednom hlase ohodnotit dva preferované projekty. Také byla možnost udělit jeden záporný hlas. Celkem bylo projektům přiděleno 1478 kladných hlasů a 149 záporných, tj. cca 9,2 %. Vyplněných hlasovacích lístků bylo odevzdáno 467 (z toho 6 lístků neplatných – chybějící identifikace hlasujícího, vyšší počet přiřazených hlasů). Do hlasování se zapojilo cca 750 občanů.

Projekty, které nejvíce zaujaly občany, jsou z kategorie Sport a aktivní volný čas.

Už jen den zbývá do ukončení hlasování o nejlepší projekt!

Foto plakát

Do 30. dubna mohou všichni Prostějované starší 15 let podpořit občanské projekty, které se jim líbí. měsících listopad a prosinec probíhalo podávání námětů občanů, kteří předložili celkem 20 projektů. V průběhu ledna a února byly projekty posuzovány z pohledu souladu se Zásadami participativního rozpočtu a se strategiemi města a 9 z nich vyhověly podmínkám a postoupily do fáze hlasování. Město zafinancuje a zrealizuje nejúspěšnější projekty PaRo 2023, které se vejdou do finančního limitu 3 milionů korun.

Jaké projekty můžete podpořit?

Zábavné hřiště s 3D prvky;

Model města (na Pernštýnském náměstí);

Vydlážděme vyšlapané zkratky – Kostelní;

Oprava pítka na ul. Dolní;

Streetball hřiště na ul. Okružní;

Modernizace dětského hřiště J. Suka;

Oplocení psí loučky u Pivovarského rybníčku ve Vrahovicích;

Veřejné ohniště s altánem v biocentru U soutoku;

Vodorovné značení na parkovišti na ul. Fanderlíkova.

 

Hlasování o participativním rozpočtu startuje 1. dubna!

Foto Magistrát města Prostějova

Občané v něm rozhodnou, které z devíti předvybraných projektů budou ve městě realizovány. Hlasování, které je možné elektronicky či prostřednictvím hlasovacího lístku, bude probíhat po celý měsíc.

„Občan může projektům přiřadit až dva kladné hlasy a jeden záporný dle svého uvážení. V rámci participativního rozpočtu se lidé zapojují do rozhodování, co se v jejich okolí vybuduje nebo opraví. Věřím, že díky zájmu občanů se opět podaří zrealizovat ty nejlepší náměty, mezi nimiž jsou například zábavné hřiště s 3D prvky, oprava pítka v Dolní ulici, model města, streetballové hřiště v Okružní ulici, veřejné ohniště s altánem u soutoku v části Vrahovice, modernizace dětského hřiště v ulici J. Suka a další,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Dostaňme prostějovskou kapelu Bezsoucitu na Beerfest!

Foto Bezsoucitu

Po krátké pauze je olomoucký svátek piva a skvělé hudby zpět. Na tradičním místě na Korunní pevnůstce vypukne 24. května. Letošní novinkou je Beerfest Street scéna na Dolním náměstí. Od pondělí až do vypuknutí festivalu tam budou hrát kapely z regionu a ochutnáte i pivní speciály.

Na Beerfestu 2024 mají možnost účinkovat i kapely z našeho regionu. Mezi přihlášenými je prostějovská skupina Bezsoucitu. Hlasovat pro ni můžete na https://www.beerfest.cz/soutez, a to až do 24. března. Šest interpretů s nejvyšším hodnocením na Facebooku a Instagramu si zahraje na Beerfest Street na Dolním náměstí v Olomouci 21. - 25. května 2024, absolutní vítěz pak vystoupí na hlavní stage Beerfest Olomouc na Korunní pevnůstce v sobotu 25. května 2024.

Zatím jsou kluci druzí, tak do toho! (ber)

O titul Dobrovolných hasičů roku bojují i Olšany a Protivanov. Hlasujte pro ně!

Foto plakát

Desetičlenná odborná porota udělila ocenění 23 jednotkám sborů dobrovolných hasičů za profesionálně provedené zásahy a 25 sborům dobrovolných hasičů a hasičským sborům za preventivní a výchovnou činnost. Ocenění jejich práce proběhlo v rámci 13. ročníku Ankety Dobrovolní Hasiči Roku. Na řadu nyní přichází veřejnost, která svým hlasování rozhodne o výsledném pořadí oceněných. Finalisté na prvních třech místech díky partnerům Ankety obdrží finanční a věcné dary v celkové hodnotě přesahující 2,4 miliony korun. Hlasy je možné posílat formu SMS nebo prostřednictvím webového hlasovacího formuláře do 15. října 2023.

JSDH Olšany

Dejte hlas Čechám pod Kosířem ve Vesnici roku

ilustrační foto FB Čechy pod Kosířem

Vesnicí roku se v Olomouckém kraji stala obec Čechy pod Kosířem. Vítězství znamenalo postup do celostátního kola soutěže, která je v Programu obnovy venkova vyhlašována již od roku 1995.  V něm se Čechy utkají s dalšími dvanácti finalisty. K vítězství v prestižní anketě jim můžete pomoci svým hlasováním i vy.

Hlasovat pro Čechy pod Kosířem můžete na https://vesniceroku.cz/o-soutezi/isoutez?id=2119 , a to do 15. září 2023 do 20 hodin. Každý den můžete zaslat jeden hlas.

Vítěz celostátního kola soutěže postupuje do soutěže Evropská cena obnovy vesnice. Tuto soutěž vyhlašuje Evropská pracovní společnost pro rozvoj venkova a obnovu vesnice (Europäische Arbeitsgeselschaft Landentwicklung und Dorferneuerung ARGE) ve dvouletém intervalu. (ber)

V Cenách kraje v oblasti životního prostředí bojuje Bělecký Mlýn, prostějovské sázení stromů a Eva Zatloukalová. Dejme jim všem hlas!

Foto olkraj.cz

V Olomouckém kraji se opět soutěží o Ceny kraje za přínos životnímu prostředí. Nominované můžete podpořit hlasy v pěti kategoriích, zástupci Prostějovska pak soutěží rovnou ve třech z nich. Hlasovat pro Bělecký mlýn, komunitní sázení stromů v Prostějově i ekoložku Evu Zatloukalovou můžete na https://cenykraje.cz/…edi. Každý tento kandidát z Prostějovska soutěží v jiné kategorii, takže můžete postupně hlasovat pro všechny tři. Buďme patrioti a podpořme naše želízka v ohni!

V rámci kategorie obcí je nominováno prostějovské komunitní sázení - projekt, v jehož rámci mohou sami občané vysazovat ve městě stromy, které poskytne Statutární město Prostějov. Projekt nejen izeleňuje Prostějov, ale také posiluje vztah občanů k zeleni, kterou si jeho prostřednictvím vlastně "adoptují". I proto si komunitní sázení zaslouží naše hlasy.

Tesco spustilo hlasování v projektu Vy rozhodujete, my pomáháme!

Foto TESCO

V minulých dnech začala hlavní fáze 13. kola grantového programu Vy rozhodujete, my pomáháme. Zákazníci mohou pomocí speciálních žetonů hlasovat ve všech prodejnách Tesco a celkem rozhodnout o vítězných projektech v 70 regionech. V rámci grantového programu zákazníci hlasují pro místní projekty, které jsou dle jejich názoru nejprospěšnější pro jejich komunity, a Tesco poté v závislosti na výsledcích hlasování poskytuje vítězným projektům finanční podporu. V aktuálním kole maloobchodník rozdělí 3 150 000 korun.

Unikátní grantový program Vy rozhodujete, my pomáháme oceňuje veřejně prospěšné projekty neziskových organizací v celé republice od roku 2016. V aktuálním kole grantového programu Tesco obdrželo 475 projektových žádostí, do zákaznického hlasování postoupilo 210. Vítězné organizace v 70 regionech získají 45 000 Kč na uskutečnění svých projektů.

Hlasujte pro nejvýjimečnější kulturní počin. Zvítězí němčický Pantlék?

Foto Pantlék

Olomoucký kraj žije kulturou. Po celý loňský rok mohli lidé navštěvovat festivaly, představení, výstavy nebo také nově zrekonstruované památky. Nejvýjimečnější počin v oblasti kultury za rok 2022, který je přihlášen do krajské soutěže, můžou lidé vybírat do konce března. Přehled nominovaných osobností a projektů naleznou zájemci na webu www.cenykraje.cz.

„Letos mohou lidé volit z deseti nominací – je mezi nimi několik hudebních festivalů, i příkladná rekonstrukce zámku Skalička,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury. Hlasovat můžete i po zástupce z Prostějovska, kterým je Národopisný soubor Pantlék z.s. z Němčic nad Hanou. Udržuje folklorní tradice kraje – v roce 2022 uspořádal akce jako Pálení smrtky, Hledání pokladu na Velký Pátek, Hrkání nebo Noc kostelů a organizoval také akce pro děti, například návštěvu Býčí skály či archeologické vykopávky keltského osídlení. Proběhly také dvě souborové svatby.

Zákazníci svými hlasy rozhodli. Tesco dá peníze Domovu pro seniory Soběsuky

Foto TESCO ČR

Zákazníci Tesco hlasováním pomocí žetonů na prodejnách rozhodli o vítězích 12. kola grantového programu „Vy rozhodujete, my pomáháme“. Celkově bude rozděleno 3 150 000 korun mezi 70 vítězných projektů, které jsou dle názoru zákazníků nejprospěšnější pro místní komunity. Výherce v každém regionu obdrží 45 000 korun. V našem regionu tu je Domov pro seniory v Soběsukách, které použije na nákup rehabilitačního šlapacího přístroje ro klienty.

Senioři v Domova pro seniory Soběsuky mají ve svém věku různé zdravotní obtíže. Cvičení na rehabilitačním přístroji zvaném MOTOMED jim může pomoci procvičit si ruce, nohy a celé tělo zároveň. Pravidelné cvičení pomůže odstranit ztuhlost kloubů a zmírní křeče. Šlapat na tomto přístroji je možné přímo vsedě na židli nebo na vozíčku a na displeji přitom sledovat ujetou vzdálenost a čas. Bez ohledu na svůj věk a zdravotní omezení si senioři mohou pomyslně naplánovat nějaké místo, kam chtějí dojet a v jakém čase.