vesnice roku

Obce v Olomouckém kraji mohou opět soutěžit o titul Vesnice roku

ilustrační foto vesniceroku.cz

Prvního března 2016 byl slavnostně zahájen 22. ročník tradiční soutěže Vesnice roku. Cílem této soutěže je povzbuzení obyvatel venkova k aktivní účasti na rozvoji jejich domova. Má také zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova.

Do soutěže se mohou přihlásit obce vesnického charakteru, které mají maximálně 7 500 obyvatel a které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. Organizace soutěže probíhá ve dvou kolech - krajské a celostátní. Všechny přihlášené obce jsou nejprve hodnoceny v krajském kole, do celostátního kola pak postupuje za každý kraj jedna obec, které byla udělena Zlatá stuha. V rámci celostátního kola jsou vyhodnocena první tři místa.

Vesnicí roku Olomouckého kraje je Černotín, uspěly i Mořice a Němčice

ilustrační foto cernotin.cz

 

První místo krajského kola a Zlatou stuhu s oprávněním užívat titul Vesnice Olomouckého kraje získala za rok 2015 obec Černotín na Přerovsku. Na druhém místě skončila obec Hněvotín a bronz si ze soutěže odnáší Dlouhá Loučka. 

Černotín získal nejvíce bodů od hodnotitelské komise hned v několika oblastech. Konkrétně za zapojení občanů do dění v obci, za péči o životní prostředí, příkladnou péči o sakrální stavby a technické památky, za zapojení všech generací do života obce nebo například za vytváření podmínek pro aktivní využití volného času. Obec zaujala také promyšleným přístupem k rozvoji obce nebo vytvářením vhodných podmínek pro výstavbu nových rodinných domů.

V soutěži Vesnice roku bodovaly Mořice

ilustrační foto

Jedinou obcí Prostějovska, která se spolu se Skalkou a Stražiskem přihlásila do letošní soutěže Vesnice roku a bodovala, byly Mořice. Právě sem putoval Diplom za péči o květinovou výzdobu, takzvaná Fulínova cena.

Peníze a diplom -  ocenění, které v letošním klání vesnic získaly Mořice. Komisařům, kteří posuzovali každou jednotlivou ves, se na Prostějovsku nejvíce líbila zdejší květinová výzdoba. Mořičtí tak získali Fulínovu cenu a padesát tisíc korun k tomu. Konečné slovo při rozdělování peněz bude mít Rada Olomouckého kraje, která vše projedná 25. července.

Halu Sportcentra ovládnou mladí tanečníci

ilustrační foto

Poslední den v týdnu do prostějovského Sportcentra vtrhne hudba a mládí. Startuje tady sedmnáctý ročník Regionální přehlídky pohybových skladeb. Soutěžit se bude v kategoriích free dance, street dance nebo show dance.

 

 

Mezi tanečními školami, které budou vystupovat, jsou tradiční účastníci TS Free Dance, Taneční škola Pirouette nebo  T.S. R. A. Dance. Předvede se i Taneční škola Hubený. Slavnostní zahájení se uskuteční v neděli v půl druhé odpoledne, pak již bude následovat samotná přehlídka.

„Letos se nám tady na parketu Sportcentra vystřídá čtyři sta sedm tanečnic a tanečníků. Taneční akce nabídne free stylové formace, ale k vidění budou i tradiční taneční choreografie, dokonce i baletní prvky,“ uvedl jako ochutnávku Jan Zatloukal ze spolupořádajícího Sportcentra DDM.