vesnice roku

Zlatá stuha a titul Vesnice Olomouckého kraje roku 2022 zdobí Slatinice

Foto olkraj.cz

Potvrzeno. Zlatá stuha za vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku 2022 je od středečního odpoledne 24. srpna ve Slatinicích. Starosta obce Ondřej Mikmek ji společně s diplomem a šekem na dvě stě tisíc korun převzal během slavnostního vyhlášení z rukou náměstků hejtmana Olomouckého kraje Ivo Slavotínka a Jana Šafaříka. Uspěly i obce z Prostějovska.

Obec Slatinice leží na východním úpatí Velkého Kosíře, který je posledním výběžkem Drahanské vrchoviny, uprostřed trojúhelníku měst Olomouc, Prostějov a Litovel. Mezi dominanty patří barokní kostel s farou, budova lázní, škola a sokolovna, mlýn nebo Lichtenštejnský dvůr, dnes využívaný obecním úřadem. Mezi významné kulturní akce tady patří především tradiční srpnové hody.

Druhé místo v soutěži získala obec Písečná na Jesenicku, která obdrží sto tisíc korun a stejná částka poputuje i do bronzových Němčic nad Hanou na Prostějovsku.

Krajskou vesnicí roku jsou Slatinice, třetí skončily Němčice nad Hanou

ilustrační foto

Titul Vesnice Olomouckého kraje roku 2022 putuje do Slatinic na Olomoucku. V obci, která je úzce spjatá se zdravou pramenitou vodou a lázeňstvím, žije více než patnáct set obyvatel. Slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Vesnice roku se uskutečnilo ve středu 15. června. Uspěly i obce z našeho regionu, Němčice nad Hanou, Čelechovice na Hané, Dřevnovice a Dobrochov.

Kromě zlaté stuhy za vítězství v krajském kole soutěže se Slatiničtí mohou těšit také na odměnu od hejtmanství v podobě dvou set tisíc korun. Obec Písečná na Jesenicku na druhém místě obdrží sto tisíc korun a stejná částka poputuje i do bronzových Němčic nad Hanou na Prostějovsku.

Vítání Komise Vesnice roku se v Němčicích nad Hanou zúčastnil i nejmenší člen Pantléku

Foto Jana Otáhalová

Na svátek dětí, tedy 1. června, byli členové folklorního souboru Pantlék osloveni zástupci města Němčice, aby se jako jedni z mnoha organizací podíleli na soutěži Vesnice roku, do které se město přihlásilo. 

Vzali jsme tuto nabídku vážně, a proto jsme nechali udělat výtah z našich videí, která máme natočená v minulém období. Nahrávka se promítala při zahájení práce hodnotící komise v místní knihovně. Na úvod jsme ovšem měli přichystaný chléb a sůl a naši nejmenší měli přichystaná pro hosty malá přáníčka.

O titul Vesnice roku bojuje v Olomouckém kraji 18 obcí. Mezi nimi i obce z Prostějovska

ilustrační foto

Již v polovině června se Olomoucký kraj dozví jméno nové Vesnice roku. Letos se do soutěže přihlásilo hned osmnáct obcí. Pro nejlepší účastníky připravilo hejtmanství statisícové odměny, které poslouží k dalšímu rozvoji vesnic. Soutěž se koná po dvouleté covidové přestávce.

„Těší mě, že se obce do této soutěže stále hlásí. Svědčí to o jejich zdravém sebevědomí a chuti ukázat ostatním, že se mají čím pochlubit,“ řekl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Soutěžící, kteří obsadí první, druhé a třetí místo se v krajském kole podělí o finanční dar ve výši 400 tisíc korun. Kraj také udělí speciální příspěvek dalším čtyřem úspěšným, a to ve výši 50 tisíc korun. Na finanční odměnu se mohou těšit i ocenění zlatou cihlou.

Po dvouleté odmlce startuje Vesnice roku, vzkazuje Olomoucký kraj

ilustrační foto olkraj.cz

Po přestávce vynucené koronavirem letos opět startuje soutěž Vesnice roku. Olomoucký kraj ji podpoří částkou 650 tisíc korun. Na finanční prémie se mohou těšit obce, které skončí na prvním, druhém a třetím místě. Další peníze rozdělí hejtmanství v ostatních vyhlašovaných kategoriích.

„O peníze jde ale až na druhém místě. Cílem soutěže je totiž ukázat, že rozvoj vesnic stojí mnohdy na snaze malých skupin lidí, kteří se dokážou semknout a spolupracovat na rozvoji místa, kde bydlí. Výsledky jejich práce jsou pak důležitou inspirací a motivací pro ostatní,“ řekl Jan Šafařík, náměstek Olomouckého kraje pro regionální rozvoj.

Obce mohou podávat přihlášky do 29. dubna. Samotné hodnocení pak bude probíhat od začátku května do konce června. Odborná komise jednotlivé vesnice navštíví, aby zjistila, jak se v nich lidem žije.

Obce v Olomouckém kraji mohou opět soutěžit o titul Vesnice roku

ilustrační foto vesniceroku.cz

Prvního března 2016 byl slavnostně zahájen 22. ročník tradiční soutěže Vesnice roku. Cílem této soutěže je povzbuzení obyvatel venkova k aktivní účasti na rozvoji jejich domova. Má také zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova.

Do soutěže se mohou přihlásit obce vesnického charakteru, které mají maximálně 7 500 obyvatel a které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. Organizace soutěže probíhá ve dvou kolech - krajské a celostátní. Všechny přihlášené obce jsou nejprve hodnoceny v krajském kole, do celostátního kola pak postupuje za každý kraj jedna obec, které byla udělena Zlatá stuha. V rámci celostátního kola jsou vyhodnocena první tři místa.

Vesnicí roku Olomouckého kraje je Černotín, uspěly i Mořice a Němčice

ilustrační foto cernotin.cz

 

První místo krajského kola a Zlatou stuhu s oprávněním užívat titul Vesnice Olomouckého kraje získala za rok 2015 obec Černotín na Přerovsku. Na druhém místě skončila obec Hněvotín a bronz si ze soutěže odnáší Dlouhá Loučka. 

Černotín získal nejvíce bodů od hodnotitelské komise hned v několika oblastech. Konkrétně za zapojení občanů do dění v obci, za péči o životní prostředí, příkladnou péči o sakrální stavby a technické památky, za zapojení všech generací do života obce nebo například za vytváření podmínek pro aktivní využití volného času. Obec zaujala také promyšleným přístupem k rozvoji obce nebo vytvářením vhodných podmínek pro výstavbu nových rodinných domů.

V soutěži Vesnice roku bodovaly Mořice

ilustrační foto

Jedinou obcí Prostějovska, která se spolu se Skalkou a Stražiskem přihlásila do letošní soutěže Vesnice roku a bodovala, byly Mořice. Právě sem putoval Diplom za péči o květinovou výzdobu, takzvaná Fulínova cena.

Peníze a diplom -  ocenění, které v letošním klání vesnic získaly Mořice. Komisařům, kteří posuzovali každou jednotlivou ves, se na Prostějovsku nejvíce líbila zdejší květinová výzdoba. Mořičtí tak získali Fulínovu cenu a padesát tisíc korun k tomu. Konečné slovo při rozdělování peněz bude mít Rada Olomouckého kraje, která vše projedná 25. července.

Halu Sportcentra ovládnou mladí tanečníci

ilustrační foto

Poslední den v týdnu do prostějovského Sportcentra vtrhne hudba a mládí. Startuje tady sedmnáctý ročník Regionální přehlídky pohybových skladeb. Soutěžit se bude v kategoriích free dance, street dance nebo show dance.

 

 

Mezi tanečními školami, které budou vystupovat, jsou tradiční účastníci TS Free Dance, Taneční škola Pirouette nebo  T.S. R. A. Dance. Předvede se i Taneční škola Hubený. Slavnostní zahájení se uskuteční v neděli v půl druhé odpoledne, pak již bude následovat samotná přehlídka.

„Letos se nám tady na parketu Sportcentra vystřídá čtyři sta sedm tanečnic a tanečníků. Taneční akce nabídne free stylové formace, ale k vidění budou i tradiční taneční choreografie, dokonce i baletní prvky,“ uvedl jako ochutnávku Jan Zatloukal ze spolupořádajícího Sportcentra DDM.