Alej roku

V anketě Alej roku 2023 bodovaly aleje z Prostějovska

Foto alejroku.cz

V celostátním kole ankety, které se letos zúčastnilo 83 nominovaných stromořadí, uspěly hned tři aleje z našeho regionu. Nejlépe si vedla sakurová alej ve Sportovní ulici v Prostějově, kterou nominoval Zbyněk Honest. Obsadila deváté místo. V krajském kole skončila druhá, třetí byly Čechy pod Kosířem a čtvrtý Bělecký Mlýn.

Dubová alej v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem se umístila na dvanáctém místě.

„Děkujeme všem, kteří si udělali čas, a zaslali svůj hlas, opravdu moc si toho vážíme. Jistě by to potěšilo i hraběte Františka Josefa II. Silva-Tarouca, který nechal alej před více jak 100 lety vysázet,“ vzkázal kastelán Martin Váňa a přidal i pozvání: “Park je krásný v každém ročním období, využijte proto klidu před začátkem návštěvnické sezony, a dorazte na procházku.

O nejkrásnější alej roku soutěží tři stromořadí z regionu. Hlasujte!

Foto Zdeněk Honest

Celkem tři stromořadí z Prostějovska bojují letos v Olomouckém kraji o titul nejoblíbenější aleje roku. V třináctém ročníku ankety Alej roku, kterou pořádá organizace Arnika, soutěží 83 alejí a stromořadí z celé České republiky. Hlasování začalo tento týden a končí v lednu.

V Olomouckém kraji se o titul Alej roku 2023 uchází zámecká alej v Hluchově. „Alej má zajímavý příběh – když jsme se dozvěděli, že původně na Zámečku byla stromořadí třešní, přemýšleli jsme, jak vypadaly a jak je obnovit. A tohle jsme pak sázeli s našima holkama.

Nejkrásnější alejí v kraji je prostějovská lipová alej!

Foto Zbyněk Honest

V celostátním žebříčku obsadila alej ve Svatoplukově ulici v Prostějově čtvrté místo z třiadevadesáti hodnocených.

"Mám obrovskou radost a chtěla bych poděkovat všem, kteří dali svůj hlas prostějovské lipové aleji ve Svatoplukově ulici. Nemalou zásluhu na umístění mají zcela jistě i nádherné snímky aleje, které pro nás pořídil Zbyněk Honest, za což mu taktéž patří dík," komentovala výsledky ankety Alej roku 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Prostějov se do soutěže Alej roku přihlásil již po čtvrté. V rámci Olomouckého kraje uspěl vždy nejlépe, všechny nominované aleje doposud obsadily 1. místo:

Hlasování o nejoblíbenější Alej roku 2022 končí. Dejte hlas prostějovským lípám

Foto Zbyněk Honest

Hlasování o nejoblíbenější Alej roku 2022 bude ukončeno ve středu 11. ledna.  O titul bojuje 93 alejí z celé České republiky, z toho 7 se nachází v Olomouckém kraji. Mezi nimi je i lipová alej ve Svatoplukově ulici v Prostějově.

Svatoplukova ulice měla v historii názvů opravdu mnoho, některé se opakovaly. Byla tak ulicí Nádražní, Svatoplukovou, třídou Viktoria, Rooseveltovou třídou, Gottwaldovou a od 23. února 1990 se opět vrátila k názvu Svatoplukova. Obě strany ulice lemují aleje stromů. Ta starší lipová, oboustranná, lemuje široký chodník na levé straně ulice. Pravděpodobně byla vysazená na počátku 20. století, tedy v době, kdy ulice zažívala největší slávu, v době budování měšťanských domů. V průběhu let byla obnovována a pravidelně podsazována. Pod korunami lip procházel i prof.

Na chvíli odtajněny výsledky hlasování! Pojďme podpořit naši alej na Svatoplukově!

Foto Zbyněk Honest

Od 14. 12. jsou na stránkách alejroku.cz/2022 dočasně odtajněny počty celkových hlasů u každé aleje. Prostějovská lipová alej ve Svatoplukově ulici si nevede špatně, k dnešnímu dni má 129 hlasů. Na vítězství to ale zatím není, tak ji můžeme posunout na lepší místo! 

Počty hlasů budou viditelné do 31. 12. 2022 do 12:00. Poslední dny (31.12. 2022 - 11. 1. 2023) bude hlasování opět tajné. Tak toho využijme! 

Odstartovalo hlasování o Alej roku. Podpořme tu prostějovskou!

Foto Zbyněk Honest

O titul Alej roku 2022, o které rozhodují lidé svými hlasy, soutěží letos 93 alejí z celé České republiky. Sedm z nich se nachází v Olomouckém kraji! Prostějov zastupuje lipová alej na Svatoplukově ulici. Anketu pořádá již 12. rokem spolek Arnika.

"Určitě máme i letos co nabídnout. V předchozích ročnících jsme zabodovali třeba lipovou alejí na břehu říčky Hloučela, dubovou alejí u drozdovického rybníka nebo platanovou alejí v ulici Rejskova a věřím, že i tentokrát máme šanci s naší lipovou alejí ve Svatoplukově ulici uspět," říká první náměstkyně primátora Milada Sokolová a dodává: "Krásné fotografie aleje pořídil i tentokrát pan Zbyněk Honest, za což mu děkujeme."

Do ankety Alej roku Prostějov nominoval lípy na Svatoplukově ulici!

Foto Zbyněk Honest

Tisíce kilometrů našich silnic, polních cest, ulic i  parkových promenád od nepaměti lemují aleje stromů. Obdivujeme jejich krásu v každém ročním období  a ceníme si jejich staleté  historie. Obdivujeme příběhy, které se pod korunami stromů odehrály. Aleje nám poskytují místo k procházkám i odpočinku. Patří ke zdravé a fungující krajině. A každoročně soutěží o titul Alej roku. Prostějov tentokrát nominoval lipovou alej na Svatoplukově ulici. Hlasování bude započato 2. 11. 2022.

"Určitě máme i letos co nabídnout. V předchozích ročnících jsme zabodovali například lipovou alejí na břehu říčky Hloučela, dubovou alejí u drozdovického rybníka nebo platanovou alejí v ulici Rejskova a věřím, že i tentokrát máme šanci s naší lipovou alejí ve Svatoplukově ulici uspět," říká náměstkyně primátora Milada Sokolová a dodává: "Krásné fotografie aleje pořídil i tentokrát pan Zbyněk Honest, za což mu děkujeme."

O ulici Svatoplukova a jejích alejích:

Anketa Alej roku zná své vítěze. Ta prostějovská skončila celostátně sedmá z devadesátky nominovaných!

Foto Zbyněk Honest

Pořadatel ankety, sdružení Arnika, ohlásila, že letošní počet hlasujících se vyšplhal na 8.878 (předešlý ročník bezmála 7.000 hlasů). Perličkou je počet hlasů pro vítěznou Klokotskou alej z Táborska, které svůj “palec nahoru” dalo 999 lidí. Vítězná alej navíc potvrdila, že vytrvalost se vyplácí; třikrát po sobě se stala vítězkou svého regionu, vloni dokonce už obsadila druhé místo v celostátním hlasování.

“Klokotská alej lemuje cestu, která byla založena benediktiny už koncem 17. století, alej zde byla vysázena v roce 1836,” upřesnila o vítězné aleji organizátorka soutěže Klára Ondrigová. Dubová alej na hrázi městského rybníka v Prostějově získala první příčku v Olomouckém kraji, v celostátním hlasování pak skončila sedmá. „Stoletá alej získala skvělé ocenění! Gratuluji starší dámě, děkuji hlasujícím a fotografovi Zbyňku Honestovi,“  netajila uspokojení náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Ještě stále můžeme hlasovat pro Alej roku. Podpořme ty z Prostějovska!

Foto Zbyněk Honest, Milena Reinsch Staffová

O titul Alej roku bojuje 93 stromořadí ze všech krajů republiky, z nichž deset roste v Olomouckém kraji. Dvě pak v našem regionu – dubová na hrázi rybníka v Drozdovicích a lipová u Skřípova.

"Starou dubovou alej můžeme nalézt na hrázi nejstaršího prostějovského městského rybníka, který čítá bez mála úctyhodných šest set let. Stáří dubové aleje, která dotváří atmosféru kolem rybníka a tím zpříjemňuje prostředí v blízkosti centra města, odhadujeme na více než sto let," uvedla náměstkyně primátora Prostějova Milada Sokolová. 

Prostějov nominoval do Aleje roku duby z hráze rybníka v Drozdovicích

Foto Zbyněk Honest

Starou dubovou alej můžeme nalézt v Drozdovicích, na hrázi nejstaršího prostějovského městského rybníka, který čítá bez mála úctyhodných šest set let.

„Stáří dubové aleje, která dotváří atmosféru a tím zpříjemňuje prostředí v blízkosti centra města, odhadujeme na více než sto let,“ říká náměstkyně primátora Milada Sokolová. „Loni Prostějov opět bodoval. V republikovém hodnocení jsme se umístili na třetím místě s Lipovou alejí na břehu říčky Hloučely. V krajském hodnocení jsme byli první. No a v předloňském ročníku získala v soutěži Alej roku druhé místo v celkovém, republikovém hodnocení alej platanů z ulice Rejskova.