Olšany

U Olšan zemřel řidič Octavie. Po nárazu do stromů

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Dnes krátce před třetí hodinou ranní přijali policisté oznámení o osobním motorovém vozidle Škoda Octavia nacházejícím se mezi obcemi Olšany u Prostějova a Studenec mimo pozemní komunikaci. Uvnitř se nacházel muž bez známek života.

„Podle prvotních informací 32letý řidič patrně nezvládl průjezd zatáčkou a s automobilem vjel mimo komunikaci, kde narazil do dvou stromů. Přesné příčiny a okolnosti této tragické dopravní nehody jsou předmětem dalšího šetření," uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová. (red)

Policie uzavřela výbuch domu v Olšanech. Pachatel při něm zemřel

Foto PČR

Kriminalisté odložili případ výbuchu rodinného domu v obci Olšany u Prostějova, ve kterém zahynul jeho majitel. A to pro nepřípustnost trestního stíhání, neboť osoba, proti které bylo vedeno řízení, při výbuchu zemřela. K výbuchu došlo 18. července 2022 krátce po 11. hodině.

„Kriminalisté prověřováním zjistili, že sedmapadesátiletý majitel domu úmyslně odmontoval přívodní plynovou hadici od sporáku a unikající zemní plyn zapálil. Následný výbuch muže usmrtil a lehce zranil dvě osoby v okolí. Detonace poškodila nejen samotnou budovu, ale i sedmnáct okolních domů a dvě motorová vozidla. Celková škoda přesáhla 12,5 milionů korun,“ informoval policejní mluvčí Libor Hejtman.

Za tragédií v Olšanech je výbuch plynu

Foto Policie ČR

Čtyři jednotky hasičů se speciální technikou pokračovaly v úterý a ve středu v Olšanech s odklízením sutin, které zůstaly po výbuchu rodinného domu. Zemřel při něm majitel domu. Na místě probíhaly vyšetřovací a dokumentační práce. Na konzultaci byl znovu povolán statik, se kterým se doladil postup při stabilizaci obou poškozených sousedních budov.  Příčinou tragédie byl výbuch plynu.

Hasičští vyšetřovatelé ve spolupráci s kriminalisty PČR zjišťovali příčiny a okolnosti události. Muže nalezeného pod troskami zničeného domu se podařilo ztotožnit. Jedná se o sedmapadesátiletého obyvatele domu. Vyšetřovatelé hasičů ve spolupráci s kriminalisty odebrali při ohledání na místě zásahu elementy plynového potrubí a spotřebičů, které nyní podrobí další expertíze. „Nyní můžeme potvrdit, že se jednalo o výbuch zemního plynu. Přesnou příčinu a okolnosti události stále šetříme," uvedli na twitteru hasiči.

AKTUALIZUJEME: Škoda po výbuchu v Olšanech je minimálně 10 milionů

Foto Policie ČR

O pondělním výbuchu rodinného domu v Olšanech PvNovinky informovaly. Skončil tragédií, v troskách bylo nalezeno mužské tělo. Škodu na nemovitostech odhadují hasiči prozatím na 10 milionů korun.

„Výbuch zcela zničil jeden dům, další dva výrazně poškodil. Celkově tlaková vlna zasáhla zhruba dvacítku budov a dva automobily. Při výbuchu byly zraněny 3 osoby, které se nacházely v bezprostředním okolí. Během záchranných a likvidačních prací bylo po 19. hodině po osmi hodinách pátrání nalezeno v troskách budovy tělo bez známek života,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Aktualizujeme: V Olšanech vybuchl dům. V troskách byl nalezen mrtvý muž

foto Policie ČR

Jeden z domů v Olšanech u Prostějova dnes dopoledne rozmetal výbuch. Podle posledních informací utrpěli zranění tři lidé, sutiny prohledávání kynologové se speciálně vycvičenými psy. V troskách nalezli mrtvého muže. Dvacet budov má podle informací HZS Olomouckého kraje vybitá okna, dva domy jsou poškozeny vážně. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Podle policistů šlo o dům v exekuci, který měl jít v nejbližší době do dražby. V troskách záchranáři nalezli mrtvého muže, zda jde o majitele domu zatím neoznámili. Záchranka ošetřila tři lidi:  obyvatelku sousedního domu a řidiče a spolujezdce z auta, které místem projíždělo v době exploze.

Policie místo obehnala páskou a ulici uzavřela, stejně jako blízké okolí i sjezd z dálnice.

V Olšanech vybuchl dům

Foto POlicie ČR

Jeden z domů v Olšanech u Prostějova dnes dopoledne rozmetal výbuch. Poškozené jsou ale i okolní domy. Dvacet budov má podle informáci HZS Olomouckcého kraje vybitá okna.

Na místě zasahují hasiči, kteří zjišťují, zda se pod troskami rodinného domu někdo nenachází. Policie kvůli záchranným pracem uzavřela dokonce i sjezd z dálnice. Co bylo příčinou výbuchu, je zatím předmětem vyšetřování. (red)

V Olšanech prodávali nebezpečnou sekanou

Foto SZPI

Adam velkoobchod s.r.o. v Olšanech u Prostějova navštívili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. A našli zde zkaženou sekanou.

Sekanou zařadili mezi nebezpečné potraviny, protože silně zapáchala po kažení. „Povrch potraviny byl oslizlý a lepkavý. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení,“ uvedli inspektoři s tím, že potravina měla neznámé datum použitelnosti. (Zdroj SZPI)

Sobotní nálezy. Granát v lomu a pistole v kurníku

Foto Policie ČR

Hned dva nebezpečné nálezy řešili prostějovští policisté v sobotu 24. dubna.

První přijali oznámení o nálezu vojenské munice v bývalém lomu Vápenice v katastru obce Slatinky. Na místo vyslaný policejní pyrotechnik nález klasifikoval jako dělostřelecký granát ráže 75 milimetrů z období druhé světové války a převzal si ho k odborné likvidaci.

Ze silnice sestřelila řidiče Stila, který čekal na vyproštění

foto Policie ČR

Ve čtvrtek před devátou hodinou jel šestadvacetiletý muž s Fiatem Stilo od obce Olšany u Prostějova k Prostějovu. Z důvodu nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu a povaze vozovky muž nezvládl řízení a vyjel vpravo mimo komunikaci. Ke zranění osob při havárii nedošlo, ale vozidlo uvízlo v křoví u silnice. Muž si proto nasadil reflexní vestu a k vyproštění přivolal pomoc.

„Krátce po deváté hodině místem v opačném směru jela jednapadesátiletá žena s Renaultem Laguna. Také ona podcenila stav komunikace a téměř ve stejném místě nezvládla řízení. Neovladatelný Renault přejel do protisměru, kde srazil čekajícího muže a odhodil ho mimo vozovku. Renault pak pokračoval dál, těsně minul Fiat a vyjel vlevo mimo komunikaci. Tam proletěl křovím a v poloze na pravém boku se zastavil na poli. Muž i žena při dopravní nehodě utrpěli lehká zranění.

Z místa nehody "pod parou" ujel, ale svědci ho vypátrali

foto Policie ČR

V neděli v 17:00 hodin došlo v Olšanech u Prostějova k havárii osobního automobilu Audi. Jeho řidič z dosud přesně nezjištěných příčin při jízdě z centra obce směrem k obci Hablov po odbočení vpravo nezvládl řízení, s vozidlem přejel do protisměru a poté vlevo mimo komunikaci. Tam bočně narazil do stěny rodinného domu. Na místě nezastavil, ale ujel.

Svědci nehody na místo přivolali policisty a zaparkované Audi vypátrali nedaleko. Zjevně opilý jednapadesátiletý majitel poškozeného vozidla navzdory tvrzení svědků popřel, že by uvedenou nehodu způsobil a odmítl se také podrobit dechové zkoušce.

Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun. "Přesné příčiny, okolnosti i míra zavinění dopravní nehody jsou předmětem dalšího policejního šetření," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)