Protivanov

Mezi Sečí a Holubicemi se střetla dvě auta

Foto FB Hasiči Protivanov

V sobotu krátce po 13 hodině došlo na silnici mezi obcemi Lipová – Seč a Ptení – Holubice ke střetu dvou osobních aut.

Na místě zasahovali společně s HZSOL stanice Prostějov a PČR také hasiči z Protivanova. Střet se naštěstí obešel bez zranění. (ber)

Při otevření přístavby stanice HZS Olomouckého kraje převzaly techniku i obce

Foto HZS Olomouckého kraje

Moderní zázemí pro chemickou, technickou i spojovou službu získali hasiči na stanici Olomouc díky novému objektu, který se během 14 měsíců stal součástí hasičského areálu. Před budovou byla v pátek 2. února přestřižena páska a přístavba tak byla slavnostně otevřena. Při této příležitosti převzaly techniku i obce z našeho regionu.

Příslušníci chemické, technické a spojové služby, kteří se starají mimo jiné o komunikační prostředky, speciální vybavení, detekční techniku a dýchací přístroje profesionálních i dobrovolných hasičů, mohou využívat větší dílny a moderní zázemí. Součástí prostor je tzv. mokrá a suchá dílna chemické služby i moderní technologie pro plnění tlakových láhví dýchacích přístrojů s novým výkonným kompresorem firmy Dräger. Objekt nabízí také zázemí pro hasiče se specializacemi: potápěče, lezce a střelmistry, kteří zde mohou využívat i větší skladovací prostory.

Na Hromnice o cisternu více, radují se protivanovští hasiči

Foto FB hasiči Protivanov

V pátek převzali hasiči z Protivanova na slavnostním předávání techniky v Olomouci z rukou generálního ředitele HZS ČR generálporučíka Vladimíra Vlčka klíče od velkokapacitní cisterny CAS 32 T-815 z majetku HZS Olomouckého kraje.

Letos je to přesně 130 let od doby, kdy byla pořízena do Protivanova vůbec první hasičská mobilní stříkačka – koňka. Zároveň byl symbolicky i svátek Hromnic, který je spojen s ochranou před bleskem, který způsoboval požáry. „Požehnané svíčky “hromničky” lidé nosili domů a zapalovali je ve chvílích obav před bouří nebo o zdraví. Snad nám naše nová cisterna bude dobře sloužit a bude také takovou naší “Hromničkou” ve chvílích, kdy budeme v nouzi,“ vyslovili přání hasiči.

Hořící auto zachraňovali hasiči z Protivanova

Foto FB Hasiči Protivanov

V sobotu vyjížděli protivanovští hasiči k požáru osobního vozidla.

To vzplálo v motorové části na silnici mezi Protivanovem a Malým Hradiskem. Bližší informace zjišťujeme. (ber)

O titul Dobrovolných hasičů roku bojují i Olšany a Protivanov. Hlasujte pro ně!

Foto plakát

Desetičlenná odborná porota udělila ocenění 23 jednotkám sborů dobrovolných hasičů za profesionálně provedené zásahy a 25 sborům dobrovolných hasičů a hasičským sborům za preventivní a výchovnou činnost. Ocenění jejich práce proběhlo v rámci 13. ročníku Ankety Dobrovolní Hasiči Roku. Na řadu nyní přichází veřejnost, která svým hlasování rozhodne o výsledném pořadí oceněných. Finalisté na prvních třech místech díky partnerům Ankety obdrží finanční a věcné dary v celkové hodnotě přesahující 2,4 miliony korun. Hlasy je možné posílat formu SMS nebo prostřednictvím webového hlasovacího formuláře do 15. října 2023.

JSDH Olšany

Město přispěje na provoz cyklobusu

ilustrační foto Arriva.cz

Město Prostějov poskytne finanční příspěvek společnosti ARRIVA autobusy a.s., na provozování cyklobusu v trase Prostějov – Protivanov a Prostějov – Buková – Protivanov. Rozhodli o tom radní na svém posledním jednání.

„Každoročně byl tímto dopravcem provozován, v období od dubna do září, cyklobus na trase Prostějov – Protivanov a Prostějov – Buková – Protivanov. I v letošním roce dopravce předložil záměr provozovat cyklobus na výše uvedených autobusových linkách. Termínově by se jednalo o období od 29. 4. do 1. 10. 2023,“ nastínil náměstek primátora pro oblast dopravy Jiří Pospíšil.

Cyklobus vyjede na trasu Prostějov – Protivanov. O provoz se postará ARRIVA

ilustrační foto FTL

V minulosti oblíbenou trasu cyklobusu Prostějov – Protivanov budou její příznivci moci opět využívat. Radní vycházejí z kladného ohlasu veřejnosti, a proto podpořili záměr provozovat cyklobus i v tomto roce. Cyklobus budou moci lidé využívat na autobusových linkách 780434 Prostějov – Buková – Protivanov a 780432 Prostějov – Protivanov – Boskovice.

„Letos by zmíněný provoz měl fungovat od konce dubna do 2. 10. 2022, vše v souladu s provozem cyklobusů u společnosti ARRIVA autobusy a.s.,“ uvedla náměstkyně primátora pro dopravu Alena Rašková. „Poskytneme dopravci finanční příspěvek – přes 42 tisíc korun – pokrývající zvýšenou spotřebu pohonných hmot, zvýšené náklady na řidiče (např. manipulace s jízdními koly), zajištění rezervačního systému a režijní náklady související se zajištěním cyklobusů.

Nepoučitelný mládenec. Jezdí dál i přes zákaz

ilustrační foto Policie ČR

Podezřelým ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání je 19letý mladík z Prostějovska.

Jako řidiče osobního motorového vozidla jej ve čtvrtek 23. prosince odpoledne na silnici mezi obcemi Protivanov a Bousín zastavila a kontrolovala policejní hlídka. „Během kontroly policisté zjistili, že mladík má od října letošního roku rozhodnutím správního orgánu vyslovený zákaz řízení všech motorových vozidel, a to na jeden rok," uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová s tím, že za výše uvedený trestný čin lze dle trestního zákoníku uložit trest odnětí svobody až na dvě léta. (red)

Mezi Protivanovem a Nivou padaly stromy. Jeden skončil na autě!

Foto FB Hasiči Protivanov

Silnice mezi Protivanovem a Nivou byla celou dnešní noc uzavřená. Důvodem bylo množství popadaných a nebezpečně nahnutých stromů, které se lámaly pod tíhou námrazy.  Jeden z nich dopadl na osobní auto.

„V neděli po devatenácté hodině řídil devětadvacetiletý muž Škodu Octavii od obce Niva k Protivanovu. Při průjezdu lesem mezi obcemi došlo vlivem povětrnostních podmínek k pádu vzrostlého stromu přes vozovku. Ke smůle řidiče však přímo na střechu jeho vozidla. Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 55 tisíc korun," informoval o nehodě policejní mluvčí František Kořínek. 

Munici nalezenou u Protivanova odpálil pyrotechnik

foto Policie ČR

Ve středu se na obvodní oddělení Plumlov osobně dostavil osmapadesátiletý muž z Prostějova a policistům oznámil nález dvou kusů vojenské munice v lesním prostoru mezi obcemi Protivanov a Skelná Huť.

 

Na místo přivolaný pyrotechnik nález klasifikoval jako leteckou pumu SD15 a dělostřeleckou minu VGR 36. Nález si zajistil, ale vzhledem k jeho stavu rozhodl o jeho likvidaci řízeným odpálením na bezpečném místě v okolí Protivanova. "Při incidentu nebyla nutná evakuace osob a nedošlo k ohrožení životů ani majetku," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)