Haná

Zaplněné prostějovské divadlo sledovalo příběh Hany

Foto Klicperovo divadlo

V rámci připomínky 80. výročí transportů židovských občanů do koncentračních a vyhlazovacích táborů uvedlo prostějovské Městské divadlo adaptaci románu Aleny Mornštajnové Hana.

Silný příběh, který vychází ze skutečných událostí spojených v jeden celek, vypráví nejen o tragickém osudu židovské komunity odsouzené k transportům do koncentračních a vyhlazovacích táborů, ale také o osobních vztazích mezi lidmi, o tom, zda ten, kdo mohl pomoci, opravdu pomohl, či nikoliv. Další rovina příběhu vykresluje důsledky holocaustu, kdy vracející se přeživší mnohdy s podlomeným zdravím a psychikou, se nedokážou plně začlenit do života, kladou sami sobě otázky, proč zrovna oni přežili, někdy dokonce trpí výčitkami svědomí, že právě oni přežili…

Radio Haná si dalo dárek ke třicátinám. V neděli pokřtí svůj třetí program – rádio Metropole

Foto Rádio Haná Olomouc

Spouštíme nové olomoucké rádio Metropole „Kdo chce jasné a přehledné informace o dění v Olomouci a k tomu pohodovou hudbu, pro toho je nové rádio Metropole jako stvořené,” představuje už třetí program Radia Haná jeho programový ředitel Marek Berger. Ryze olomoucké rádio Metropole si budeme moci v hanácké metropoli a jejím blízkém okolí naladit na vlně 92 FM.

Nové olomoucké rádio Metropole přinese zajímavosti z místního kulturního a společenského dění. Je komunitní platformou pro vyjádření nezávislých umělců a influencerů a bude plné hudby pro každodenní pohodu a inspiraci.

Křest se uskuteční na narozeninové oslavě Radia Haná, v neděli 1. května na Korunní pevnůstce v 16 hodin. Za kmotry bude mít písničkáře Voxela, hudební hvězdu Janka Ledeckého a oblíbenou kapelu O5 a Radeček. Nové olomoucké rádio Metropole začne vysílat na vlně 92 FM už 7. května 2022, tedy přesně 30 let od spuštění Radia Haná. (red)

Fotbalisté Hané zvítězili i v Moravském Berouně

Foto Oldřich Lošťák

Moravský Beroun – Haná Prostějov 1:3 (0:0)

V 8. kole 1.B třídy skupiny B olomouckého KFS zavítali Hanáci do Moravského Berouna. V utkání mužstev okupujících špičku tabulky začali domácí náporem. Hanáci zahrozili až v 7. minutě po rohovém kopu Krupičky hlavičkoval Martin Kolář do břevna.

V 19. minutě centroval Cibulec a sprintující Gábor byl u míče později než domácí gólman Venera. O tři minuty později centrovaný míč do vápna Hané hlavičkoval Mužátko těsně nad „vinkl“ Lošťákovy branky. Ve 28. minutě unikl po křídle hostující Hladký, poslal centr před domácí branku, ale Gábor zblízka ještě zbrkle přestřelil. Po půlhodině hry si Typner nahrál s Gáborem a ten prověřil pozornost brankáře Venery. Ještě před koncem poločasu zneškodnil Venera Mazouchovu střelu z přímého kopu.

Závěr zápasu s Černovírem patřil Hanákům. 4:1

Foto Zdeněk Kulíšek

V 5. kole 1.B tř. skupiny B olomouckého KFS přivítali Hanáci hráče Slovanu Černovír. Prvních deset minut se oba týmy na mokrém terénu vyrovnávaly s velikostí domácího hřiště.

Ve 13. minutě faulovali domácí ve vápně a nařízenou penaltu Havelka proměnil – 0:1! Po vstřelené brance převzali hosté iniciativu a byli vícekrát u míče. Přesto ve 30. minutě unikl po křídle domácí Hladký a poslal míč do vápna hostí, kde jej brankář Kučera nedostatečně pokryl a Gábor vyrovnal na 1:1. Ve 42. minutě se dostal k míči Cibulec, ale jeho sólo gólman hostí zneškodnil.

TJ FC Hněvotín – Haná Prostějov 2:4 (1:1)

ilustrační foto Zdeněk Kulíšek

Po téměř desetiměsíční fotbalové přestávce zaviněné koronavirem se opět rozjely soutěže KFS Olomouc. Hráči Hané Prostějov zavítali do Hněvotína. I když nastoupili v neúplné sestavě a bez několika opor, od začátku utkání byli domácím vyrovnaným soupeřem.

Obě mužstva se dostala do několika šancí, ale šťastnější byli Hanáci. Už v 9.minutě unikl po křídle s míčem Hladký, nacentroval jej na zadní tyč a tam to „uklidil“ do branky Jakub Novák – 0:1. Domácí se otřepali a hned v následující minutě vyrovnali, když střela Vyroubala skončila v brance Maráka - 1:1. Celý poločas byla hra vyrovnaná a obě mužstva neproměnila několik šancí.

Zlepšený výkon Hané odnesly Kožušany

Foto Oldřich Lošťák

Haná Prostějov – TJ Sokol Kožušany 2:0 (0:0)

V 10. kole 1. B třídy skupiny B olomouckého KFS nastoupili Hanáci na „umělce“ proti týmu Kožušan, který dirigoval ze zadních řad „ex-reprezentant“ David Rozehnal. Útoky obou mužstev se střídaly v rychlém sledu, ale první půle přesto skončila 0:0.  Zápas byl rychlý, kombinační, plný tvrdých střetů a faulů.

Až v devátém kole Hanáci bez bodů

Foto Oldřich Lošťák

Sokol Doloplazy – Haná Prostějov 3:1 (1:1)

V 9. kole 1. B třídy skupiny B olomouckého KFS nastoupili Hanáci na těžkém, blátivém terénu proti mužstvu Doloplaz. Domácím toto „blátíčko“ vyhovovalo a lépe se na něm pohybovali.

Už v 6. minutě přečíslili obranu Hané a střelou Dočkala zblízka šli do vedení. Hanákům chvíli trvalo, než se s terénem seznámili, ale v 16. minutě se obranou domácích probil Cibulec a prudkou střelou vyrovnal na 1:1. V prvním poločase měla obě mužstva několik šancí, ale brankáři a terén byli proti. V 58. minutě faulovali hosté v pokutovém území a nařízenou penaltu Zábranský proměnil – 2:1.  V posledních dvaceti minutách vrhli Hanáci všechno do útoku, ale žádná šance neskončila vyrovnáním. Naopak domácí využili v 90.

Hanáci opět brali tři body

Foto Alena Lošťáková

Haná Prostějov – SK Zvole 2:0 (0:0)

I po osmém kole 1. B. třídy skupiny B olomouckého KFS Hanáci stále neprohráli po 90 minutách hry. Tentokrát na „umělce“ vyzvali nováčka ze Zvole, která se nachází asi pět kilometrů od Zábřehu. Utkání bylo plné tvrdých střetů, faulů a rozhodčí rozdal půltucet žlutých karet.

Hanáci měli v zápase s Velkým Týncem štěstí

Foto Zdeněk Kulíšek

Haná Prostějov – TJ Sokol Velký Týnec 2:1 (1:0)

Tentokrát nastoupili Hanáci v 6. kole 1.B třídy skupiny B olomouckého KFS na „umělce“. V prvním poločase se do více šancí dostávali Hanáci, ale ujala se pouze jedna. Ve 14. minutě zahrával Krupička rohový kop a míč z hlavy Světlíka brnkl o tyč a skončil v brance hostí – 1:0. Za tohoto stavu se šlo po 45 minutách do šaten. 

Haná jede! Odnesl to Hněvotín

Foto Zdeněk Kulíš

Haná Prostějov – FC Hněvotín: 5:2 (1:1)

V 5. kole 1.B třídy skupiny B olomouckého KFS se Hanáci utkali v sobotu na hřišti v Olympijské ulici s fotbalisty FC Hněvotín. Celou první půlhodinu zápasu se obě mužstva oťukávala a do větších šancí se nedostávala. Velké vedro všem odebíralo síly a také to bylo znát na přesnosti přihrávek. Ve 32. minutě se dostal hostující hráč Matěj Holub k odraženému míči a střelou k tyči poslal Hněvotín do vedení - 0:1. O tři minuty později mohlo být vyrovnáno, ale hlavička Koláře trefila pouze tyč. Ve 41.