Haná

Hanáci se do konce zápasu strachovali o vítězství. Haná PV – M.Beroun 3:2 (2:0)

Foto Patrik Gábor

V 7. kole 1. B. třídy skupiny B Olomouckého KFS přivítali Hanáci tým z Moravského Berouna. Obě mužstva začala od prvního hvizdu arbitra stylem nahoru dolů, a tak obě obrany byly pod stálým tlakem. V brance Hanáků zaskočil za zraněného Maráka „Kolja“ Lošťák a musel se činit. Až ve 25. minutě se poprvé měnilo skóre.

Domácí Typner zahrál do vápna hostí trestný kop, Gábor vypíchl míč obraně a po několika povedených kličkách vypálil na gólmana Veneru. Ten jeho prudkou střelu neudržel před brankovou čarou – 1:0. Stejný hráč vyzkoušel i opět minut později ostrou ránou pozornost Venery. Ve 40. minutě povodil Gábor obránce hostí a zblízka přes gólmana zvýšil na 2:0. Ve 43. minutě vyrazil domácí Lošťák prudkou střelu Lacmana na roh. V 53. minutě zahrával Typner přímý kop a míč z hlavičky Čermáka doputoval před volného Kadlece a ten zblízka navýšil na 3:0!

Ani tři vstřelené branky nepomohly Hanákům k bodům. TJ. S. Pňovice – Haná Prostějov 5:3 (3:1)

Foto Oldřich Lošták

V pátém kole zavítali Hanáci na hřiště nováčka 1. B třídy skupiny B Olomouckého KFS a zároveň lídra Sokola Pňovice. Domácí šli do vedení v 15. minutě po hlavičce Františka Podhory. O dvě minuty později po brejku domácích zvýšil Binder střelou podél Maráka na 2:0. Hosté vyslali první střelu na branku Nádvorníka ve 32. minutě, ale Ošlejšek měl vychýlenou mušku. Ve 40. minutě zahrávali domácí přímý kop a Vozatár střelou k tyči upravil na 3:0.

Hanáci využili v poslední minutě první půle šanci, když Gábor nacentroval míč do vápna a Krupička snížil na 3:1. Ve druhém poločase v 52. minutě zahrával trestný kop Gábor, ale orazítkoval pouze břevno Nádvorníkovy branky. Domácí však podnikli rychlý brejk, na jehož konci byl střelec Mihailescu – 4:1. Za tohoto stavu a za hrozného vedra se hrálo nahoru dolů. Hanákům se podařilo v 61. minutě Gáborem snížit na 4:2, když jeho prudkou střelu pustil Nádvorník za brankovou čáru. Další gólové šance však hosté nedotahovali do konce, a tak přišel trest. V 86.

Haná se rozešla s Vícovem nerozhodně. Haná Prostějov – Sokol Vícov 1:1 (1:0)

Foto Zbyněk Lošťák

Ve čtvrtém hracím kole 1. B třídy skupiny B Olomouckého KFS přivítali Hanáci na hřišti Za místním nádražím (asi letos naposledy) hráče Sokola Vícov.

Už v 11. minutě podnikli domácí rychlý brejk po křídle, Jakub Novák přihrál Typnerovi a ten vymetl prudkou střelou „šibenici“ Drexovy branky – 1:0. Ve 23. minutě vypálil z vápna hostující Štěpánek, ale jeho střelu robinzonádou zneškodnil gólman Marák. O pět minut později unikl s míčem domácí Hladký, přihrál volnému Gáborovi, ale ten před prázdnou brankou ztratil míč ve vyložené šanci při kličce s obráncem!! Celý první poločas měli hosté převahu a domácím orazítkovali obě tyče a břevno! Ve 46.

Hanáci jedou z Hněvotína s prázdnou. FC Hněvotín – Haná Prostějov 3:2 (1:0)

ilustrační foto

Ve 4. kole 1. B třídy skupiny B Olomouckého KFS nastoupili Hanáci na hřišti FC Hněvotín. Od začátku zápasu se obě mužstva snažila o nátlakový fotbal, a tak se útoky střídaly na obou stranách.

V 10. minutě podnikli hosté brejk, Hladký přihrál Dospivovi a ten těsně minul z vyložené šance. Ve 22. minutě zahrávali domácí rohový kop a volný Kovář zblízka otevřel skóre zápasu. Ve 32. minutě střílel hostující Gábor, ale měl vychýlenou mušku. Ve 40. minutě přečíslili Hanáci domácí obranu a Jančiarova střela skončila opět nad Běhalíkovou brankou. Za tohoto stavu se mužstva odešla osvěžit do kabin. V 50. minutě hosté podnikli brejk, ale Gáborovu střelu zblízka Běhalík opět vyrazil! Konečně v 58.

První tři body pro Hanáky na podzim. Haná PV – FC Lužice 3:1 (1:1)

Foto Oldřich Lošťák

Ve druhém hracím kole 1. B tř. sk. B Olomouckého KFS přivítali Hanáci nováčka, fotbalisty FC Lužice. Už ve 3. minutě zápasu přihrál domácí Typner Gáborovi a ten střelou pod břevno otevřel skóre zápasu – 1:0. Hosté zahrozili v 9. minutě, ale střela Fencla šla vedle domácí branky. Ve 14. minutě vyslal dálkovou střelu na gólmana Puškara domácí Ošlejšek, ale také mířil nad branku.

V 17.minutě po útoku Hanáků střelu Typnera nadvakrát zneškodnil gólman Puškar. Ve 28. minutě se do šance dostali hosté, ale střelu aktivního Fencla zblízka Marák vyrazil na roh. Pozornost domácího brankáře ještě vyzkoušel o pět minut později Keňa, ale spolehlivý Marák byl na místě. Když už se oba týmy chystaly do šaten „vyrobila“ domácí obrana faul a hostující Klabačka z penalty srovnal na 1:1. I ve druhém poločase se hrálo nahoru dolů a přetížené obrany obou mužstev se činily. V 71. minutě se k míči dostal domácí Gábor, ale jeho střelu ještě vyrazil Puškar na roh.

Muzeum a galerie zve na přednášku O hanáckém kroji

Foto plakát

Přednáška Martina Šimši (ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici) s názvem O hanáckém kroji, se uskuteční dnes, ve čtvrtek 4.  května, v přednáškovém sále Muzea a galerie v Prostějově, nám. T. G. Masaryka 2.

Haná a její svébytná lidová kultura již několik století poutá pozornost cestovatelů, národopisců i milovníků folkloru. Z jejich spisů je zřejmé, že oblast vnímají, jako nejtypičtější moravský region a její obyvatelé za příklad úctyhodných, pracovitých a movitých sedláků, kteří tvoří základ tradiční venkovské společnosti. Hanáci a Hanačky se stali hrdiny několika barokních oper a vyobrazení sedláků v ocáskovém kožichu nesmělo chybět v žádném učeném spise. Poloha ve středu Moravy nutně vede k prolínání prvků západního a východního typu kroje.

V derby se Smržicemi byli úspěšnější Hanáci. Haná Prostějov – TJ Smržice 4:3

Foto Oldřich Lošťák

V 19. kole 1. B třídy skupiny B Olomouckého KFS přivítali Hanáci na trávě v regionálním derby fotbalisty TJ Smržice. Úvod zápasu patřil překvapivě rychlejším hostům, ale jako by ospalí domácí hru postupně vyrovnali.

V 11. minutě domácí Gábor prudkou střelou vyzkoušel pozornost smržického Tomigy. Ve 23. minutě zahrával stejný hráč trestný kop, ale Tomiga byl opět připraven. V 25. minutě také vyzkoušel postřeh gólmana Smržic táhlou střelou Cibulec. Hosté se dostali do gólové šance ve 33. minutě, ale hlavička Vernera skončila v Marákově náruči. O dvě minuty později mířil trestuhodně těsně vedle Robin Kotlár (ml.). Ve 42. minutě zmařil „gólovku“ hostí rychlým odkopem Novák. V závěru prvního poločasu se hosté přece jen dočkali branky, když Komárek „prostřelil“ obranu Hané - 0:1.

První jarní výhra Hanáků. Sokol Doloplazy – Haná Prostějov 2:3 (0:1)

Foto Zdeněk Kaprál

V 18. kole 1. B třídy skupiny B. olomouckého KFS nastoupili Hanáci na hřišti Sokola Doloplazy. Už v 7. minutě zahrozili domácí, ale střela Malého orazítkovala břevno Marákovy branky. O minutu později dálková střela domácího Dohnala jen těsně minula hostující branku.

Ve 13. minutě se dostal míč k hostujícímu Gáborovi, ale jeho střela šla nad domácí branku. Také v 19.  minutě střela stejného hráče hostí nenašla svůj cíl. Ve 38. minutě se Hanáci konečně dočkali branky. Z levé strany nacentroval Jakub Novák a Gábor ve výskoku umístil hlavou míč vedle domácího Šišky. Ve druhém poločase domácí využili slabší chvilky Hanáků a během tří minut otočili skóre zápasu. V 63. minutě to byl Jaroslav Dočkal, který zblízka vyrovnal na 1:1. O tři minuty později hlavou Stach zvýšil na 2:1 pro Doloplazy. Hanáci se přesto nevzdávali a v 71.

Hanácká ambasáda se chystá na sezónu

Foto FB

Hanácká ambasáda, sídlící na zámku v Čechách pod Kosířem, se začíná pomalu probouzet ze zimního spánku. Zatím to tak nevypadá, její dveře jsou pro návštěvníky zavřené, ale za nimi se připravuje nová sezóna. Bude zahájena v sobotu 1. dubna 2023 ve 13 hodin.

Opět zde najdete expozice jednotlivých glétovaných řemeslníků, kteří během zimy pilně pracovali a mají pro vás nachystanou spoustu nových výrobků. „Ale aby to na Ambasádě opravdu žilo a pořád se „něco dělo“, chceme našim malým i velkým návštěvníkům nabídnout velký výběr odpoledních dílniček.  A navíc přicházíme letos s novinkou – pořádáním několikahodinových kurzů. Tyto kurzy budou tematické, budete mít možnost blíže se seznámit s jednotlivými řemesly a vyrobit si konkrétní výrobek,“ uvedl za spolek Josef Sýkora.

Zaplněné prostějovské divadlo sledovalo příběh Hany

Foto Klicperovo divadlo

V rámci připomínky 80. výročí transportů židovských občanů do koncentračních a vyhlazovacích táborů uvedlo prostějovské Městské divadlo adaptaci románu Aleny Mornštajnové Hana.

Silný příběh, který vychází ze skutečných událostí spojených v jeden celek, vypráví nejen o tragickém osudu židovské komunity odsouzené k transportům do koncentračních a vyhlazovacích táborů, ale také o osobních vztazích mezi lidmi, o tom, zda ten, kdo mohl pomoci, opravdu pomohl, či nikoliv. Další rovina příběhu vykresluje důsledky holocaustu, kdy vracející se přeživší mnohdy s podlomeným zdravím a psychikou, se nedokážou plně začlenit do života, kladou sami sobě otázky, proč zrovna oni přežili, někdy dokonce trpí výčitkami svědomí, že právě oni přežili…