Kralice na Hané

EY Podnikatelem Olomouckého kraje majitelé kralické firmy NEVA

ilustrační foto podnikatelroku.cz

Společnost EY pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka vyhlásila vítěze 16. ročníku soutěže EY Podnikatel roku Olomouckého kraje. Titul putuje do rodinného výrobního podniku NEVA v Králicích na Hané s ročním půlmiliardovým obratem, kde týdně vyrobí na 2 000 žaluzií, jež putují nejen do Česka, ale i celé Evropy či Blízký východ. Porota je ocenila mimo jiné také za přístup k udržitelnému podnikání, automatizaci výroby i nadstandardnímu servisu, který zákazníkům poskytují již přes 30 let.

Počet účastníků soutěže se v Olomouckém kraji oproti minulému ročníku zdvojnásobil. Porota, jíž předsedal loňský celostátní vítěz a držitel titulu EY Podnikatel roku 2020 České republiky Josef Průša, tak měla nelehký úkol vybrat letošního držitele krajského titulu.

V Kralicích na Hané řádil zloděj. Z garáže ukradl kola a zničil fasádu

ilustrační foto Policie ČR

Škodu za téměř 43 000 Kč po sobě zanechal ze soboty na neděli neznámý pachatel v garáži, která stojí v několika metrové vzdálenosti od samotného domu na volně přístupné parcele. 

Pod pootevřené plastové okno si přinesl kovovou bránu, po které se dostal do potřebné výšky, okno vyhákl a dostal se dovnitř. Z garáže pak odcizil dvě jízdní kola a elektrickou koloběžku. „Zloděj způsobil poškozeným také škodu na fasádě garáže, kde zůstaly vrypy po bráně a také v okolí otevřeného okna. Celková škoda byla předběžně stanovena na 42 000 Kč," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Soud pátrá po datu úmrtí muže

ilustrační foto pohrebnictvi.cz

Okresní soud v Prostějově vyzývá každého, kdo zná okolnosti, z nichž lze zjistit datum smrti Petra Paličky, narozeného 1948, posledně bytem trvale Bedihošťská 114, Kralice na Hané, okres Prostějov, nebo zná okolnosti, které by k takovému zjištění mohly vést, aby o nich podal ve lhůtě jednoho měsíce od uveřejnění vyhlášky zprávu soudu.

Petr Palička byl nalezen policejním orgánem Policie České republiky, Obvodního oddělení Prostějov 2, mrtev 15. června 2021 v 11.10 hodin doma klečící a opřený o postel, ve svém bytě v přízemí domu na adrese trvalého bydliště Bedihošťská 114, Kralice na Hané, okres Prostějov. Policie vyjela na místo na základě telefonického oznámení majitele domu, který telefonicky oznámil na služební telefon policie, že má obavu o život svého nájemníka, kterého viděl naposledy dne 10. června. 2021 v 17.00 hodin, když jinak jej vídal denně před domem, a ani nevětral otevřenými okny, jak byl zvyklý.

Senior popil a nezvládl elektrokolo. V dechu měl 2 promile

ilustrační foto Policie ČR

Bez úhony se ve středu odpoledne nedostal domů 75letý cyklista, který vyrazil na cesty na elektrokole. V Kralicích na Hané při jízdě směrem na Prostějov havaroval.

Jízdu nezvládl, jak se později ukázalo, zřejmě kvůli požitému alkoholu, který ovlivnil způsob jeho jízdy i řidičské schopnosti. „S kolem přejel na obrubník mimo komunikaci, narazil do plotu, přes který přeletěl a skončil na zahradě. Při pádu si způsobil zranění a musel být převezen do nemocnice na ošetření. Ještě před odjezdem byla u nerozvážného seniora provedena dechová zkouška s hodnotami 2,11 a 2, 6 promile alkoholu," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. Policistům přiznal, že si před jízdou dal tři piva. Hmotná škoda byla v tomto případě vyčíslena na 10 000 Kč.

Opilému muži se v taxíku zalíbilo a odmítal ho opustit

Ilustrační foto pixabay.com

V úterý před jedenáctou hodinou dopolední na lince tísňového volání přijali policisté oznámení taxikáře, že má v Kralicích na Hané problémy se zákazníkem. Zjevně opilý muž sice rito za jízdu z Prostějova zaplatil, ale v cíli z vozidla odmítl vystoupit.

„Problém se zákazníkem řidiči nastal už při určování adresy cíle, protože muž byl tak opilý, že si nemohl vzpomenout na název ulice, ve které bydlí. Když se taxikáři s pomocí pokynů zákazníka podařilo dojet do cíle, muž po zaplacení odmítl vystoupit. Když zákazník nedal ani na žádosti ani hrozby přivoláním policistů, rozhodl se řidič policisty opravdu přivolat. Na výzvu policistů muž z vozidla vystoupil a prokázal svou totožnost.

Řidič Dafu na křižovatce přehlédl osobák

foto Policie ČR

V pondělí dopoledne se stala dopravní nehoda na křižovatce, která spojuje obce Prostějov – Dub nad Moravou – Kralice na Hané a Vrbátky. 

"Řidič nákladního vozidla DAF jel od obce Kralice na Hané na Vrbátky a zastavil s vozidlem na stopce. Pak se s autem znovu rozjel a přehlédl přitom zprava přijíždějící vozidlo Š Octavia, které přijíždělo od Dubu nad Moravou. Vzápětí došlo ke střetu obou vozidel a zranění řidičky osobního auta, kterou převezla sanitka na ošetření do Fakultní nemocnice v Olomouci," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. Dechová zkouška nepotvrdila, že by některý z účastníků dopravní nehody požil alkoholické nápoje. Hmotná škoda byla předběžně stanovena na 140 000 Kč. (red)

Než usedli za volant, řádně popili

ilustrační foto Policie ČR

Ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je důvodně podezřelá 29letá žena, která neváhala v pátek zhruba hodinu po půlnoci usednout za volant Felicie, i když měla řádně popito. V Dolní ulici v Prostějově jí však překazila jízdu silniční kontrola. Zjevně podnapilou ženu policisté vyzvali k provedení dechové zkoušky. Při té žena nadýchala bezmála 1,7 promile alkoholu v dechu.

Další naměřená hodnota byla ještě o něco málo vyšší. Další jízdu policisté řidičce zakázali. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí podezřelé mimo jiné až roční pobyt za mřížemi.

Tříkrálová sbírka v Kralicích na Hané

Foto koledníci

Do redakčního e-mailu nám dorazila fotografie tříkrálové sbírky z Kralic na Hané.

"Letos obcházelo Kralice rekordních deset skupinek + jedna skupinka v Kraličkách. Počasí tentokrát neobyčejně přeje - je teplo i slunečno. Fotografie je pořízena z dnešního rána před půl desátou, než skupinky začaly obcházet celý nás městys", napsal k zaslané fotografii čtenář Jan. (red)

OBRAZEM: Kralice žily o víkendu Hodovými slavnostmi!

Foto čtenář David

Zastupitelstvo městyse Kralice na Hané ve spolupráci s TJ Sokol Kralice připravilo pro své spoluobyvatele a návštěvníky na víkend Hodové slavnosti. Program byl velmi nabitý.

"V sobotu mohli návštěvníci slavností navštívit výstavu výšivek Hany Bouškové v místním kulturním domě, v sokolském parku připravil Salon Charisma Prostějov nehtovou a vlasovou show. Tamtéž vystoupil k večeru soubor Klásek, následovalo vystoupení břišních tanečnic. Elán Revival, ohňostroj či hodová zábava završily sobotní program. V neděli se konala dopoledne nedělní mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie, ve stejné době na hřišti probíhal zápas starších ročníků Kralice - Bedihošť", popsal víkendovou akci čtenář David.

Děkujeme! (red)

OBRAZEM: Cyklostezka na Kralické? Stavba století

Foto ber

 

S dlouhou, předlouhou dobou realizace je spojována cyklostezka z Dolní na Kralickou ulici v Prostějově. Zejména část nad přemostěním železničního nádraží se podle řady lidí, kteří tudy denně projíždějí, neúnosně táhne. Konec se plánuje až na srpen.

„Nechápu to. Dodělali cyklostezku, ale jezdit se po ní nesmí. Teď se zas frézuje cosi přesně uprostřed kopce,“ posteskl si Roman Novák. Nejen podle jeho mínění je cesta do a z práce zejména pro cyklisty něco jako kolo štěstí. „Divím se, že zde ještě nedošlo k nějaké vážné nehodě,“ dodal Jan Procházka. Odbor rozvoje a investic prostějovského  magistrátu slibuje, že vše se dořeší do konce srpna. Stavba je rozdělena na etapy I, II, III.