kolo

Všímavost strážníků zachránila majiteli jízdní kolo

Foto Magistrát města Prostějova

Strážníci odcizené kolo našli dřív, než bylo nahlášeno jeho odcizení. V průběhu strojního čištění města 31. srpna si v lokalitě Brněnské ulice i strážníci povšimli odloženého jízdního kola v keři nedaleko silnice.

V době, kdy bylo kolo nalezeno, nebylo na Policii ČR evidováno jako kradené, proto ho strážníci předali na ztráty a nálezy jako běžný

nález. „O pár dní později se ovšem situace zcela změnila, protože majitel přišel nahlásit krádež svého kola na Policii ČR. Celý případ si převzali policisté k dalšímu šetření," informovala komisařka Tereza Greplová. (red)

Přijela na kole a málem odcházela pěšky

ilustrační foto městská policie

V pondělí krátce před polednem se na strážníky prostřednictvím linky tísňového volání obrátil pracovník ostrahy NG Zlatá brána a oznámil, že ho zkontaktovala žena s prosbou o pomoc, jelikož si někdo k jejímu kolu ve stojanu před obchodním domem uzamkl další jízdní kolo.

Strážníci ženě na místě vysvětlili, že bohužel není zákonný důvod zámek přestřihnout a tím její kolo uvolnit. To žena pochopila. Zanedlouho si neznámá osoba své kolo vyzvedla, čímž byl celý problém vyřešen. Třiasedmdesátiletá seniorka mohla v klidu odjet i se svým kolem domů. „Zda se jednalo o nepozornost druhého cyklisty nebo jeho bezohlednost se zjistit nepodařilo,“ konstatovala komisařka Tereza Greplová. (red)

Plot nebyl pro zloděje překážkou. A kolo bylo fuč

ilustrační foto FB

V úterý ráno zjistil obyvatel Nezamyslice, že měl na svém pozemku nevítanou návštěvu. Neznámý lapka se dostal přes plot, aniž by ho nějak poškodil a dostal se na dvůr rodinného domu.

Neuzamčené dveře mu poskytly jednoduchý vstup do zahradního domku, kde nalezl pánské horské jízdní kolo fosforově zelené barvy značky Specialized v hodnotě 40 000 Kč a ukradl ho. „Oznamovatel prostřednictvím linky 158 krádež oznámil a my se nyní případem zabýváme a po pachateli pátráme. Mimo trestný čin krádež tuto událost šetříme i pro trestný čin porušování domovní svobody,“ doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Fotopostřeh: Stačí chvilka a z kola je šrot

Foto ber

Stojan u marketu v Janáčkově ulici začíná být hřbitovem bicyklů. Vlastně, jejich součástí.

Zatímco jeden dopravní prostředek kdosi odnesl pouze bez předního kola, které jistil silný lanový zámek, z druhého si zase kola odmontoval obě. Tam byla stejným způsobem zafixovaná kostra. Majitelé obou bicyklů museli mít po návratu ke svým ořům velkou radost. (ber)

Bikebox spolkl kolo. A nechtěl ho vrátit

ilustrační foto bikebox.cz

V úterý půl hodiny po poledni vyjížděli prostějovští strážníci na pomoc oznamovatelce, která si vložila kolo do boxu na jízdní kola u lázní.

Bikebox jí hlásil, že je prázdný, i když je kolo bylo pořád uvnitř. „Strážníci zjistili, že se patrně jedná o závadu a telefonicky zkontaktovali osobu oprávněnou k otevření bezpečnostní schránky. Po dostavení se kompetentního pracovníka s klíči, bylo kolo z Bikeboxu vyjmuto a předáno majitelce," informovala komisařka Tereza Greplová. (red)

Muže ošálil malý kluk. A ukradl sdílené kolo

Ilustrační foto ber

Minulou sobotu v odpoledních hodinách se na tísňovou linku prostějovských strážníků obrátil muž a uvedl, že jej na náměstí oslovil zhruba dvanáctiletý hoch. Požádal ho o spuštění aplikace Next Bike přes mobil, s tím že nutně potřebuje do nemocnice, kde kolo uzamkne do stojanu, čímž se aplikace vypne.

Oznamovatel hochovi vyhověl a přes vlastní telefon kolo odemknul.   S kolem hošík odjel, ale svůj slib nedodržel, do žádného stojanu ho nevrátil a u nemocnice se kolo nikde nenacházelo. To si muž i sám zkontroloval.  Oznamovateli se tak kolo i nadále účtuje. „Strážníci muži doporučili, aby zkontaktoval firmu, která sdílená kola provozuje a celý problém s ní vyřešil. To muž následně udělal," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Dvě okradené cyklistky za dva dny. Zlodějku chytil policista

ilustrační foto pixabay.com

V pondělí se na policisty prostějovského oddělení obrátila starší žena s tím, že byla předchozího dne v nočních hodinách okradena.

„Na služebně uvedla, že někde po trase od ulice Dolní, přes Petrské náměstí, ulici Lidickou, Studentskou a ulici Tylova jí někdo odcizil ze zadního košíku na kole, které vedla vedle sebe, dámskou kabelku. V ní měla mobilní telefon, dioptrické brýle, osobní doklady, peněženku a klíče. Celkovou škodu si vyčíslila na 7 800 Kč,“ uvedla k prvnímu případu policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Čarodějnice asi vyměnila koště za modernější dopravní prostředek

ilustrační foto bike.cz

Do Určic na společenskou akci související s pálením čarodějnic přijel na svém elektrokole mladý muž. Na tzv. starém hřišti, kde se akce konala, postavil a zabezpečil kolo lankovým zámkem k drátěnému plotu a šel se bavit.

Jenže ouha, když si chtěl kolo s oranžovým nápisem na rámu a baterkou vzít, zjistil, že se na svém místě nenachází a je fuč. „Čarodějnice mu škodu za 25 000 Kč zřejmě nezpůsobila, ale byl jím neznámý lapka, po kterém pátráme stejně, jako po odcizeném kole," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.  Policisté z druhého prostějovského oddělení případ šetří pro trestný čin krádež. (red)

Chtěl ukrást jízdní kolo. Chytili ho strážníci

ilustrační foto městská policie

Podivného jednání dvou mladíků si povšimli strážníci 25. dubna při hlídkové činnosti na ulici Školní. Dvojice stála u bicyklu, kterému chybělo přední kolo. V okamžiku, kdy muži spatřili hlídku, odhodili kolo a dali se na útěk, každý ovšem utíkal jiným směrem.

Strážníkům bylo jasné, že se dvojice dopustila nějakého protiprávního jednání. Podařilo se jim zastihnout a zajistit jednoho z podezřelých. Byl jím mladík ve věku osmnácti let. Ten potvrdil jejich domněnku a přiznal, že je spolupachatelem krádeže jízdního kola. "Strážníci pojali podezření, že krádeží jízdního kola došlo ke spáchání trestného činu, proto kontaktovali Policii ČR. Po dohodě s republikovými kolegy byl mladý muž i s jízdním kolem převezen na služebnu Policie ČR, kde si jej policisté převzali k dalšímu šetření," informovala komisařka Tereza Greplová. (red)

Pamatujete? Když bylo kolo velké

Foto FB

V době mého dětství nebylo samozřejmostí mít vlastní kolo, o novém kusu ani nemluvě.

A tak hodně  fungovalo půjčování, mnohdy i strojů, které velikostně dítkům vůbec neseděly. Ovšem poradit jsme si uměli vždycky. Jízda pod štanglí byla docela umění. (ber)