kolo

Cyklobusy zahajují víkendové jízdy. Už zítra!

foto FTL

Dopravci FTL – First Transport Lines, a.s. a ARRIVA MORAVA a.s., ve spolupráci s městem Prostějovem, opět připravili pro jaro a léto 2021 tradiční linky cyklobusů.

Provoz cyklobusů bude pouze o víkendech a svátcích, a to v období od 17. dubna do 28. září 2021 (Provoz cyklobusu může být omezen dle protiepidemiologických opatření vlády ČR – aktuální informace o omezení budou k dispozici na www.ftl.cz).

Opilá cyklistka odmítala s policisty spolupracovat

ilustrační foto Městská policie

Ve středu po třiadvacáté hodině kontrolovali policisté v ulici V Loučkách v Prostějově neosvětlenou cyklistku. Zjevně opilá žena s policisty odmítala spolupracovat, nechtěla jim sdělit totožnost, a naopak se pokoušela z místa odejít.

Když nepomohla žádost ani výzva, byla žena policisty na místě zajištěna a k dalším úkonům eskortována na policejní služebnu. Tam policisté zjistili, že se jedná o čtyřiačtyřicetiletou ženu z Prostějova a dechovými zkouškami u ní změřili hodnoty 1,17 a 1,13 ‰ alkoholu v dechu. S výsledky zkoušek žena souhlasila a požití alkoholu před jízdou přiznala. Ze zajištění byla propuštěna necelou hodinu po půlnoci.

Zloděj ukradl dvě jízdní kola za 80 tisíc. Z domu v Mostkovicích

Ilustrační foto bike.cz

Minulou sobotu nebo neděli vnikl dosud nezjištěný pachatel do rodinného domu v Mostkovicích. Bez použití násilí pachatel vnikl nejprve na pozemek, a poté i do skladovacích prostor, kde odcizil dvě horská jízdní kola typu Cannondale Scalpel.

Majitelům kol tím byla způsobena škoda předběžně vyčíslená na 80 tisíc korun. Plumlovští policisté věc šetří pro podezření z přečinu porušování domovní svobody a zločinu krádež. "Za ty pachatelům v případě dopadení a odsouzení hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Pamatujete? Kolo Ukrajina

Foto FB

Chceš-li poznat, co je dřina, kup si kolo Ukrajina. Tahle říkanka na bicykl sovětské výroby přesně pasovala.

Nemotorný stroj velmi robustní konstrukce byl těžko k rozjetí, a ještě méně zastavitelný. Někteří sousedé si díky Ukrajině vypracovali svalstvo dolních končetin natolik, že mohli soutěžit s dostihovou slepicí.

Na druhou stranu, byl to pracant. Na nosiči odvezl pytel cementu i brambor.  (ber)

Na Sušilce zloděj cyklista-alkoholik šlohl kolo a slivovici

Ilustrační foto ber

V dosud přesně nezjištěné době přes noc z neděle na pondělí vnikl dosud nezjištěný pachatel nezjištěným způsobem do sklepních prostor bytového domu v Sušilově ulici v Prostějově.

"S použitím násilí pak pachatel vnikl do dvou sklepních kójí, ze kterých odcizil šest lahví slivovice a bíločerné pánské krosové jízdní kolo typu Merida Crossway 100D. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na více než 7 tisíc korun," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu porušování domovní svobody a ze zločinu krádež. Za ty pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let. (red)

Dva vybrakované sklepy. V Palackého ulici

ilustrační foto Policie ČR

V ulici Palackého v Prostějově řádil tento týden ve sklepních prostorách neznámý lapka. Bez násilí se dostal do chodby domu a vylomil bezpečnostní vložku užitkové místnosti, ze které odcizil uzamčené pánské horské jízdní kolo v přesně neustanovené hodnotě.

Ve vedlejším vchodě domu se dostal do sklepa a jednoho z boxů, kterému vylomil zámek a vniknul dovnitř. Majitel zjistil, že mu zmizelo 20 krabic, v každé 6 lahví vína různých značek a přesně neustanovený počet šanonů s různou dokumentací. Škodu si vyčíslil na 120 000 Kč. "Pachateli krádeže, po kterém pátráme, hrozí s ohledem na nouzový stav až osmiletý trest odnětí svobody," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Rodina v Čelechovicích přišla krádeží o všechna kola

ilustrační foto Policie ČR

V dosud přesně nezjištěné době v období od 6. do 8. září se dosud nezjištěný pachatel po násilném překonání drátěného oplocení vloupal na pozemek u rodinného domu v obci Čelechovice na Hané.

Z toho pak odcizil dámské, pánské a dětské jízdní kolo, pánskou koloběžku a pánskou přilbu na kolo. Celkem pachatel způsobil škodu vyčíslenou na 21 300 korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu porušování domovní svobody a přečinu krádež. "Za ty pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Na Hvězdě přišel o kolo za deset tisíc

Ilustrační foto serviscyklo

Ve čtvrtek policistům oznámil mladý muž z Prostějova, že mu neznámý pachatel ukradl kolo. Ke krádeži mělo dojít někdy mezi začátkem srpna a včerejškem v domě na ulici Hvězda.

Lapka vnikl do sklepních prostor a násilím se dostal do sklepní kóje, kde vzal pánské horské jízdní kolo značky CTM. Majiteli bicyklu způsobil škodu 10 000 Kč. "Případ evidujeme a šetříme pro trestný čin krádež," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Značení jízdních kol a invalidních vozíků syntetickou DNA se bude konat u Metra 70. V září

Foto Městská policie

V rámci projektů prevence kriminality ve městě Prostějově, které byly v roce 2020 podpořeny státní účelovou dotací Ministerstva vnitra ČR a částečně i z rozpočtu statutárního města Prostějově, se uskutečnila již 4. etapa značení jízdních kol a invalidních vozíků syntetickou DNA. Značení probíhalo na služebně Městské policie Prostějov v měsících červnu a červenci. V průběhu těchto dvou měsíců strážníci označili 150 kusů předmětů.

 

Poslední šancí v letošním roce, kdy si budou moci zájemci o značení nechat své jízdní kolo nebo invalidní vozík označit, bude mobilní značení, které proběhne ve dnech 3. a 7. září, na zpevněné ploše před kinem Metro 70. V čase od 15:00 do 19:00 hodin zde bude postaven stan městské policie, kde bude samotné značení a registrace jízdních kol probíhat.

Kolo v Němčicích asi ukradl kouzelník

ilustrační foto

V pondělí před dvacátou hodinou přijali policisté oznámení o odcizení jízdního kola od plotu u vlakového nádraží v Němčicích nad Hanou.

"Bicykl si měla třiašedesátiletá žena k plotu lankovým zámkem přivázat téhož dne v dopoledních hodinách. Když se však v podvečerních hodinách vracela z návštěvy, kolo zde již nebylo. Na plotě po kole zbyl jen nepoškozený a zcela funkční lankový zámek," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Vzhledem ke značnému stáří odcizeného kola byla jeho hodnota předběžně vyčíslena na 1 500 korun. Policisté věc šetří pro podezření z přestupku proti majetku. Za ten dosud nezjištěnému kouzelníkovi v případě dopadení hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun. (red)