zranění

V Jeseníkách v sobotu zasahoval vrtulník. Hned dvakrát

Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Vrtulník Zdravotnické záchranné služby v sobotu hned dvakrát vlétl do terénu. Oba zásahy se týkaly pádu na lyžích.

„V prvním případě zasahovaly naše posádky včetně LZS ve Ski areálu Miroslav v Lipové – lázni u malého chlapce, který při pádu na sjezdovce utrpěl poranění bérce. Po stabilizaci zdravotního stavu byl následně transportován do dětské nemocnice FN Brno Černá Pole,“ uvedl mluvčí záchranky Lucie Mikisková.

Drama na Kosíři. Lékař slanil ke zraněnému z vrtulníku

Foto Zdravotní záchraná služba Olomouckého kraje

V pátek v odpoledních hodinách zasahovala letecká záchranná služba u muže, který se zranil na turistické trase ve směru na Velký Kosíř. Kvůli silným bolestem kyčle, které utrpěl po pádu na zledovatělé cestě, nebyl schopen pohybu.

„Vzhledem k nepřístupnému terénu nebyla možnost přistát přímo v blízkosti pacienta a lékař byl proto vysazen k pacientovi pomocí palubního jeřábu,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Urbanová.

Lékař muže na místě události základně vyšetřil, podal léky proti bolesti, imobilizoval poraněnou dolní končetinu a stabilizoval zdravotní stav pacienta. Následně byli společně palubním jeřábem vyzvednuti a přepraveni na bezpečné místo. „Pacient byl po přeložení do vrtulníku transportován do Fakultní nemocnice Olomouc na oddělení urgentního příjmu,“ doplnila mluvčí. (red)

Zraněnou lyžařku musel v Jeseníkách zachránit vrtulník

Foto HS Jeseníky

V pondělí ve 14 hodin přijal dispečink Horské služby Jeseníky výzvu na záchranu skialpinistky, která si poranila dolní končetinu. Muž a žena středních let lyžovali ve volném terénu na okraji lavinového katastru Velkého Kotle v Jeseníkách.

Vzhledem k podmínkám a nemožnosti rychlého transportu zasahující členové Horské služby požádali o spolupráci LZS. Kvůli nedostupnosti vrtulníku v Ostravě a Olomouci musel přiletět z Hradce Králové.

„I přes lavinové nebezpečí, které Horská služba vydala, se stále v tomto území pohybují lyžaři bez lavinového vybavení, a hlavně se v těchto místech nemají vůbec pohybovat. Riskují nejen své životy, ale i životy záchranářů,“ doplnil za HS Jeseníky Miroslav Černý. (ber)

Jatka na jatkách. Ženu zranil skot

Ilustrační foto pixabay.com

V pátek v dopoledních hodinách došlo k úrazu pracovnice jatek v Kostelci na Hané. Ženu středního věku při pracovním procesu srazil dobytek.

„Na místo události byla vyslána rychlá lékařská pomoc z Prostějova. Po příjezdu výjezdové skupiny na pracoviště došlo k ošetření pacientky, která po poražení dobytkem utrpěla zhmoždění ramene. Poranění doprovázela i nevolnost společně s bolestmi hlavy a krční páteře,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Urbanová s tím, že záchranáři proto imobilizovali pacientce páteř krčním límcem a zajistili žilní vstup k nutné aplikaci léků a infúzních roztoků.

Náklaďák poškodil nadjezd i železniční trať v Němčicích

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Po komunikaci v Němčicích nad Hanou, konkrétně po ulici Novosady, jel ve středu dopoledne řidič s nákladním vozidlem značky MAN směrem do centra obce. Nereagoval na dopravní značení, které mu ukládalo, s ohledem na jeho náklad, zákaz vjezdu vozidlům přesahující výšku 3,6 m a pokračoval dál ve směru jízdy.

„Vzápětí došlo k nárazu do železničního mostu, který poškodil a stejně tak poškodil i železniční trať, což mělo za následek výluku na trati. Řidič nákladního auta, na kterém byl uchycen kontejner, byl z místa havárie převezen do prostějovské nemocnice. Škoda na autě a kontejneru byla předběžně vyčíslena na 100 000 Kč a na železnici včetně mostu byla pracovníkem železnic škoda předběžně stanovena na 150 000 Kč," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Nehoda je šetřena jako přestupek porušující zákon o provozu na pozemních komunikacích. (red)

Při vyproštění dítěte ze skalního terénu zasahoval vrtulník

Foto ZZS Olomouckého kraje

V pátek 4. září krátce před 11 hodinou bylo na operační středisko záchranné služby nahlášeno zranění v terénu v okolí městských skal u Bratrušova na Jesenicku.

"Jednalo se o čtrnáctiletého chlapce, který během výletu při hře upadl v lesním terénu a došlo u něj tak ke zlomení stehenní kosti. Jelikož se nacházel v zalesněném terénu a cesty k místu události byly značně členité a nedostupné pro vozidlo, byla na místo události vyslána LZS společně s RZP posádkou z Hanušovic," popsala situaci mluvčí záchranky Lucie Urbanová.

V Jeseníkách se těžce zranili cyklisté. Hned dva

Foto Horská služba Jeseníky

Hned dvakrát během 24 hodin musel letět vrtulník pro těžce zraněné cyklisty na Karlov pod Pradědem. Poprvé vzlétl k čtrnáctileté dívce, následně pro padesátiletého muže.

První nehoda se stala v podvečer, kdy dívka zřejmě nezvládla terénní sjezd a utrpěla vážná zranění. „Po příjezdu jsme zjistili, že nárazem si přivodila pravděpodobně těžký otřes mozku, a to i přesto, že měla bezpečnostní přilbu. Kromě toho utrpěla oděrky ve tváři a další poranění,“ popsal výjezd Martin Chalupa, zasahující člen Horské služby Jeseníky. Na místo tedy zamířil i vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy a sanitní vůz, který dívku převezl na místo přistání.

Pád zapříčinil zranění

ilustrační foto ZZS OLK

Minulou sobotu krátce před polednem prověřovali prostějovští strážníci oznámení o zraněné osobě ve Svatoplukově ulici. Na místě našli čtyřiaosmdesátiletého muže cizí státní příslušnosti. 

"Zranění na hlavě si senior přivodil sám po zatočení hlavy a pádu na zem. To potvrdil i přítomný svědek. Sanitkou byl cizinec převezen na ošetření do nemocnice," uvedla strážník Tereza Greplová.

Soused zavolal pomoc. Stařenka skončila v nemocnici

ilustrační foto Městská policie

Ve středu krátce po půlnoci přijali prostějovští strážníci prostřednictvím linky 156 oznámení o zřejmě zraněné ženě, která se nachází ve svém bytě. Na místo byla ihned vyslána hlídka.

Za dveřmi zmíněného bytu bylo slyšet sténání ženy. Hlídka si na místo vyžádala příjezd hasičů a rychlé záchranné služby. Za pomoci hasičů byl byt otevřen. "Uvnitř byla nalezena šestaosmdesátiletá zraněná žena. Sanitkou byla převezena do nemocnice na ošetření," uvedla strážník Tereza Greplová. V bytě se nacházel i pes. "Žena uvedla, že se o něj nemá kdo postarat a není, komu ho předat, proto byl převezen na služebnu městské policie, kde byl dočasně umístěn v kotci," doplnila Greplová. (red)

Za střelbu „bévépéčka“ do vlastních řad může velitel

ilustrační foto ZZS

Při nácviku střelby ve vojenském prostoru Libavá se v květnu 2016 zranili dva vojáci. Nehodu způsobilo bojové vozidlo, které omylem vystřelilo na druhé. Za nehodu může podle soudu velitel střílejícího vozu. Dostal roční podmínku se zkušební dobou rok a půl, střelce a velitele střeleb soud zprostil viny.

Záchranáři tehdy vytáhli devětadvacetiletého vojáka z vnitřku bojového vozidla a převezli ho do Fakultní nemocnice Olomouc. „Naši specialisté ho akutně operovali, poranění zasáhla oblast břicha, vnitřních orgánů, hrudníku i končetin,“ popsal tehdy mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Při incidentu byli zraněni dva vojáci, jeden z nich přišel o ruku a část nohy. Všichni muži byli příslušníky 71. mechanizovaného praporu v Hranicích. (ber)