Jeseníky

Vyrazte do Jeseníků, kolo Vám sveze cyklobus, zve Milada Sokolová

Foto plakát

Po nezbytné zimní přestávce se do Jeseníků opět vrací linky cyklobusů. Zájemce o návštěvu nejvyšších moravských hor dovezou z Přerova přes Olomouc až na Ovčárnu a do Jeseníku. Spoje jezdí o víkendech a státních svátcích a přepraví až dvacet kol. Pro velký zájem vypravil kraj letošní cyklobusy o měsíc a půl dříve než loni. Do hor budou zajíždět až do babího léta, přesněji do 29. září.

„Cyklobusy mají v Jeseníkách dlouhou tradici a jejich obliba dál roste. Nabízí totiž cyklistům pohodlnou dopravu do atraktivních částí hor, které pak mohou sami prozkoumat na kole. Jsem velmi ráda, že od loňského roku můžeme zájemcům nabídnout přepravu kol komfortnějším způsobem díky unikátnímu cyklopřívěsu, který je velmi jednoduchý na manipulaci a umožňuje bezpečnou přepravu i pro elektrokola bez rizika odření a jiného poškození,“ uvedla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Pro zraněného turistu letěl do Jeseníků vrtulník

Foto HS Jeseníky

Pro zraněného turistu musel v neděli před polednem do Jeseníků letět vrtulník. Muž si poranil nohu o ostrý kámen v oblasti Divokého dolu v Jeseníkách a silně krvácel. Horští záchranáři ho nesli zhruba kilometr velmi těžkým terénem.

K zásahu povolali vrtulník z Olomouce a chtěli se nechat na místě vysadit za pomoci jeřábu. „Nepříznivé povětrnostní podmínky tento manévr neumožnily a stroj přistál na nejbližším vhodném místě zhruba kilometr od místa události. Záchranáři museli ke zraněnému vystoupat velmi těžkým horským terénem pěšky s nosítky a zdravotnickou výbavou," uvedl mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš.

Na běžky i na svah dovezou lyžaře skibusy

ilustrační foto Olomoucký kraj

S podporou Olomouckého kraje letos opět na hory vyráží skibusy. Speciální autobusy jezdí každý víkend, a budou v tom pokračovat až do 10. března. Lyžaře přepraví na trase mezi Jeseníkem, Červenohorským sedlem a Šumperkem.

„Jedná se o další formu podpory, kterou Olomoucký kraj poskytuje turistickému ruchu. Zrovna teď jsou na horách ideální podmínky pro lyžování i běžkování. K dispozici je lidem zhruba 500 kilometrů běžkařských tras,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Horská služba pomáhala ztraceným turistům i vysílené seniorce

ilustrační foto HS Jeseníky

 Pátrání po muži s dítětem, ztraceném houbaři i pomoc vysílené seniorce. Trojici náročných zásahů absolvovali v průběhu uplynulého víkendu horští záchranáři v Jeseníkách. Potenciálně nebezpečné situace měly šťastný konec, Horská služba ale zdůrazňuje, aby lidé počítali s proměnlivostí počasí a také dřívějším soumrakem.

V sobotu po deváté hodině večer se rozběhlo pátrání v okolí Králického Sněžníku. Rodina se rozdělila během túry a na smluveném místě už se nesešla. Žena se obrátila na záchranné složky s tím, že postrádá svého manžela a desetiletou dceru. „Muž bohužel zaměnil turistické značení za cykloturistické a s dcerou sešli ze správné trasy. Jeho telefon navíc nebylo možné kontaktovat a začínala další bouřka,“ vylíčil mluvčí Horské služby Marek Fryš.

Muže v Jeseníkách zasáhl blesk. Chvíli byl v bezvědomí

ilustrační foto Horská služba Jeseníky

Pod vrcholem Šerák v Jeseníkách ve středu v prudké bouřce zasahovali horští záchranáři u zraněného muže. Toho zřejmě zasáhl proud vyvolaný takzvaným krokovým napětím po úderu blesku. Muže a další dvě osoby předali posádce záchranné služby, která je transportovala do nemocnice.

Výzvu obdržela Horská služba před 17. hodinou. Muž byl zasažen u cesty z Šeráku do Lázní Lipová a krátce byl i v bezvědomí. "Při našem příjezdu byl již muž při vědomí a komunikoval. Za vytrvalého silného deště jsme mu poskytli základní ošetření drobného úrazu, který utrpěl po pádu na zem. Vzhledem k tomu, že už byl schopen chůze, doprovodili jsme ho do vozu ZZS, který mezitím dorazil," vysvětlil dispečer Horské služby Jeseníky Ladislav Bedeč. Pocit elektřiny v těle popisovala i manželka zraněného muže.

Jesenické cyklotrasy nově míří na Staroměstsko

Foto Olomoucký kraj

Hned na začátku prázdnin mohou cyklisté vyzkoušet nově vyznačené cyklotrasy na severu Olomouckého kraje. Zavedou je do Hanušovic, Starého Města a Dolní Moravy. Jde o pokračování úspěšného projektu YEScyklo. Vyznačeno už bylo 230 kilometrů cyklotras, které tvoří jedenáct okruhů.

„Jedná se už o pátou etapu projektu, jehož cílem je pokrýt Jeseníky kvalitními cyklotrasami. Hejtmanství letos na rozšíření a zkvalitnění jesenických cyklotras uvolnilo téměř půl miliónu korun,“ zdůraznil Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro regionální rozvoj.

Horská služba dostane novou výbavu

Foto Olomoucký kraj

Radní Olomouckého kraje schválili dar pro horskou službu. Za 200 tisíc korun mají záchranáři pořídit dvě elektrocentrály, které poslouží jako záložní zdroj energie. Shodou okolností došlo k rozsáhlému výpadku elektřiny na Jesenicku minulý týden, kdy se regionem prohnal silný nárazový vítr.

„Obě elektrocentrály budou sloužit na stanicích Horské služby Jeseníky. Na horách relativně často dochází k výpadku elektrické energie, proto záchranáři potřebují ke své práci kvalitní záložní zdroje,“ zdůvodnil poskytnutí daru Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Čtyřkolka Milada pomáhá udržovat stopy v Jeseníkách. Má za sebou ostrý zásah

Foto Olomoucký kraj

Jeseníky mají nový moderní stroj na údržbu lyžařských běžeckých stop. Od 15. února jim pomáhá silná, multifunkční a obratná čtyřkolka, kterou se jeseničtí rolbaři rozhodli pojmenovat Milada. Slavnostní předání stroje proběhlo na sedle Skřítek, které odděluje Jeseníky od Hraběšické hornatiny.

„Novou čtyřkolku lze použít pro běžkaře k údržbě tras, k odstraňování popadaných stromů a k jarní i letní údržbě. Ale také v případě, kdy bude nezbytné někomu pomoci,“ zhodnotil pořízení a plánované využívání čtyřkolky hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

O tom, že je čtyřkolka skutečně multifunkční, se zástupci kraje i organizace Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu přesvědčili už při slavnostním předání.

Fenomén Praděd. Soutěžte o krásné knihy!

Ilustrační foto albatros.cz

Před nedávnem jsme vám představili knihu Fenomén Praděd, spisovatele Matěje Mately, který působí ve Vlastivědném muzeu Jesenicka. A dnes si můžete zasoutěžit o tři výtisky.

Stačí, když do 20. února zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, čím se autor zabývá. Odpověď označte v předmětu PRADĚD a nezapomeňte uvést telefonní kontakt a adresu.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (red)

Zimní sezóna v Olomouckém kraji láká na svařák i skibusy. Jeseníky slibují anděly

ilustrační foto

Návštěvníci Jeseníků mohou už teď počítat s připravenými běžeckými tratěmi a slibně započatou sezónou pro lyžaře. Ti, kteří neholdují zimním sportům, ocení rozšířenou nabídku muzeí i termálních lázní v Olomouckém kraji. Tradiční vánoční trhy v regionu, zejména pak na střední Moravě, se těší popularitě nejen u místních, ale také u zahraničních návštěvníků.

 „Příznivci sjezdového lyžování nebudou zklamaní. Některé sjezdovky už mají otevřeno, další se intenzivně připravují k brzkému zahájení sezóny. Zhruba 430 kilometrů tras zase čeká na milovníky běžkování,“ pozval do hor Tomáš Rak, ředitel Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.