Jeseníky

Zraněnou lyžařku musel v Jeseníkách zachránit vrtulník

Foto HS Jeseníky

V pondělí ve 14 hodin přijal dispečink Horské služby Jeseníky výzvu na záchranu skialpinistky, která si poranila dolní končetinu. Muž a žena středních let lyžovali ve volném terénu na okraji lavinového katastru Velkého Kotle v Jeseníkách.

Vzhledem k podmínkám a nemožnosti rychlého transportu zasahující členové Horské služby požádali o spolupráci LZS. Kvůli nedostupnosti vrtulníku v Ostravě a Olomouci musel přiletět z Hradce Králové.

„I přes lavinové nebezpečí, které Horská služba vydala, se stále v tomto území pohybují lyžaři bez lavinového vybavení, a hlavně se v těchto místech nemají vůbec pohybovat. Riskují nejen své životy, ale i životy záchranářů,“ doplnil za HS Jeseníky Miroslav Černý. (ber)

Tip na víkend. Návštěva Jeseníků

Ilustrační foto ber

Pokud se vám o víkendu nechce zůstávat doma, můžete si naplánovat třeba nějaký výlet. Vydat se můžete třeba do Karlova, na Praděd, Lysou horu, Kralický sněžník, nebo naopak na druhou stranu, směrem na Hostýnské vrchy.

A pokud se chystáte vyrazit do Jeseníků a auto tentokrát necháte doma, tak pro vás máme skvělou zprávu. Už od minulého víkendu posílil Olomoucký kraj jak autobusovou, tak vlakovou dopravu do Jeseníků. Protože je ale o cestování do této lokality o víkendech enormní zájem, České dráhy se rozhodly ještě navýšit kapacitu některých vlaků.

V Jeseníkách spadla lavina. Smrt v ní našel mladý muž

ilustrační foto

Zatím z nezjištěných příčin sjela v pátek kolem jedné hodiny odpoledne lavina v oblasti Velkého Kotle, zasypala jednoho ze tří skialpinistů, kteří se tam pohybovali.

Záchranáři Horské služby se na místo dostali ze stanice Karlov a Ovčárna během dvaceti minut. „Zavalený se na místě pohyboval s kamarády. Těm se ho podařilo ještě před naším příjezdem lokalizovat a vyhrabat. Mladík byl ale v bezvědomí a nedýchal, takže jsme okamžitě přikročili k pokusům obnovit životní funkce,“ informoval Ondřej Škovránek, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Tip na víkend. Zajeďte si zalyžovat do Hrubé Vody nebo Jeseníků

Ilustrační foto pixabay.com

Vláda sice povolila skiareálům otevřít v pátek 18. prosince, na řadě míst ale stále nejsou vhodné sněhové podmínky pro zahájení sezony. Někteří provozovatelé středisek se zasněžováním vyčkávají na mrazivější počasí, na některých místech se však vleky rozjedou.

Nejblíže to budete mít do Hrubé Vody, ale zajet si můžete i do Jeseníků.  

Otevřen je Park sportu Hrubá Voda, kde bude vlek v povozu v sobotu a neděli od 9:00 do 16:00 hodin.

Ve SKI areálu Hlubočky je v provozu zatím pouze pojízdný pás pro děti a začátečníky.

Ski areál Kopřivná leží v horní části Malé Morávky u Chaty Kopřivná, asi 70 km od Prostějova. Zimní sezonu zahajuje 18. 12. večerním lyžováním. Provozní doba je zde 18.12. od 17:30 - 21:30 hod, 19.12. až 22.12. od 8:00 - 16:30, 17:30 - 21:30 hod.

Při vyproštění dítěte ze skalního terénu zasahoval vrtulník

Foto ZZS Olomouckého kraje

V pátek 4. září krátce před 11 hodinou bylo na operační středisko záchranné služby nahlášeno zranění v terénu v okolí městských skal u Bratrušova na Jesenicku.

"Jednalo se o čtrnáctiletého chlapce, který během výletu při hře upadl v lesním terénu a došlo u něj tak ke zlomení stehenní kosti. Jelikož se nacházel v zalesněném terénu a cesty k místu události byly značně členité a nedostupné pro vozidlo, byla na místo události vyslána LZS společně s RZP posádkou z Hanušovic," popsala situaci mluvčí záchranky Lucie Urbanová.

V Jeseníkách se těžce zranili cyklisté. Hned dva

Foto Horská služba Jeseníky

Hned dvakrát během 24 hodin musel letět vrtulník pro těžce zraněné cyklisty na Karlov pod Pradědem. Poprvé vzlétl k čtrnáctileté dívce, následně pro padesátiletého muže.

První nehoda se stala v podvečer, kdy dívka zřejmě nezvládla terénní sjezd a utrpěla vážná zranění. „Po příjezdu jsme zjistili, že nárazem si přivodila pravděpodobně těžký otřes mozku, a to i přesto, že měla bezpečnostní přilbu. Kromě toho utrpěla oděrky ve tváři a další poranění,“ popsal výjezd Martin Chalupa, zasahující člen Horské služby Jeseníky. Na místo tedy zamířil i vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy a sanitní vůz, který dívku převezl na místo přistání.

Horolezec spadl z šestimetrové skály. S poraněnou páteří jej do nemocnice transportoval vrtulník

Foto Horská služba Jeseníky

Pětapadesátiletý horolezec spadl v pátek po poledni ze skály v oblasti Rabštejnu. Po pádu z cca 6 metrů si přivodil těžké zranění v oblasti zad, letěl pro něj vrtulník.

Horskou službu zavolali jeho kamarádi a záchranář z okrsku Skřítek byl s potřebnou technikou na místě velice rychle i přesto, že se jedná o nepřístupný terén. „Zjistil jsem, že pán dopadl na záda a stěžuje si na silné bolesti. Dalo se předpokládat, že kromě žeber si mohl zranit i páteř. Spolu s dalšími lezci, náhodnými kolemjdoucími a kolegou z HS Šumava na dovolené jsme ho proto šetrně zafixovali do vakuové matrace,“ uvedl Jan Sázel, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

V Jeseníkách spadla lávka. Čtyři turisté skončili v nemocnici

foto Policie ČR

Jeseničtí kriminalisté prověřují od sobotního odpoledne zranění 4 turistů (cizinců), ke kterému došlo ve skanzenu na Jesenicku.  Ze zhruba tří půlmetrové výšky s nimi spadla lávka, po které přecházeli.

"Všichni zranění skončili v péči zdravotnické záchranné služby. Veškeré příčiny události, její okolnosti a souvislosti, jsou předmětem dalšího šetření," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková. (ber)

Zapomenutá místa Jeseníků pomůže prozkoumat síť cyklonabíječek

foto Olomoucký kraj

Olomoucký a Moravskoslezský kraj spustily společný projekt, který Jeseníky pokryje sítí nabíječek na elektrokola. Možnost častějšího nabíjení lidem umožní lépe poznat Jeseníky. Autoři umístili cyklonabíječky záměrně také do míst, která jsou sice zajímavá, avšak méně navštěvovaná. To se může brzy změnit.

 

„Šlo nám o to, aby se cykloturisté neshromažďovali jen ve vyhlášených turistických lokalitách, ale aby poznali i méně známá zákoutí Jeseníků. Nejnavštěvovanějším místům se tak ulehčí a zároveň dojde k citlivému rozvoji turistického ruchu v okrajových částech regionu,“ vysvětlil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a dodal, že na území Olomouckého kraje bylo v rámci projektu umístěno 20 nabíječek.

Devítiletý cyklista se těžce zranil. Letěl pro něj vrtulník

Foto HS

Devítiletý jezdec na horském kole utrpěl v sobotu v podvečer v dolní části skiareálu Karlov zlomeninu stehna, letěl pro něj vrtulník. Horská služba byla požádána o zásah s tím, že chlapec je i s rodinou na dolní stanici lanovky Expres. „Měl veliké bolesti, takže jsme mu se souhlasem otce šetrně rozstřihli kalhoty a sundali cyklistické chrániče. Pak jsme mu dali vakuovou dlahu a přes našeho dispečera jsme se domluvili na asistenci vrtulníku Letecké záchranné služby z Ostravy,“ uvedl k výjezdu Ondřej Šimko, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Ke zraněnému také zamířila posádka sanitního vozu Rychlé zdravotnické pomoci. „Pacienta jsme pak umístili do vakuové matrace a za doprovodu maminky jej převezli na naší terénní čtyřkolce. Dopravili jsme ho na parkoviště pod skiareálem, kam vzápětí dosedl vrtulník,“ doplnil Šimko. Lékař LZS si pak chlapce převzal a vrtulník ho transportoval do nemocnice k dalšímu ošetření.