turismus

Plumlov pro přehradu. Rozšířuje turistické nabídky

ilustrační foto pixabay.com

Město Plumlov obdrželo v roce 2022 dotaci Olomouckého kraje ve výši 470.000,- Kč z „Programu na podporu cestovního ruchu a zahraničních vztahů 2022“ – dotačního titulu: „Podpora rozvoje cestovního ruchu v Olomouckém kraji“  na realizaci projektu: Rozvoj Plumlovské přehrady – rozšíření nabídky pro vodní turistiku, gastroturistiku, cykloturistiku a zavedení solárního ohřevu vody v kempu Žralok“.

Finanční prostředky Olomouckého kraje určené na investice (450.000,- Kč) byly použity na částečnou úhradu faktury za realizaci solárního ohřevu vody pro návštěvníky ATC ŽRALOK Plumlov, který na základě smlouvy o dílo zhotovila firma UNEGO, Olomouc-Samotišky. Neinvestiční dotace Olomouckého kraje (20.000,- Kč) byla využita na pořízení 4 ks paddleboardů a plovacích vest.

Nová kniha o kraji ukazuje region tak, jak ho možná neznáte

Foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj má po šestnácti letech novou knihu popisující krásy tohoto výjimečného regionu. Formou textu a fotografií provede čtenáře po místech, která možná neznají, a ta, jež navštívili, zobrazuje v nové perspektivě. Slavnostní křest knihy Olomoucký kraj – Souznění dvou tváří, proběhl přímo v budově hejtmanství v pondělí 31. října.

„Kniha může být skvělou inspirací pro výlety nebo dovolenou v Olomouckém kraji. Jediná potíž bude v tom, vybrat si, kam vyrazit dřív, protože krásných míst je u nás opravdu spousta. A kdo třeba už přemýšlí, čím potěšit svoje blízké na Vánoce, má teď skvělý tip,“ řekl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Hlasujte v anketě Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje. Tentokrát pro rozhledny

Foto cenykraje.cz

Člověk někdy může projezdit celý svět, aby nakonec zjistil, že nejhezčí zámek mu leží za humny, výjimečné historické památky najde ve svém okresním městě a nejkrásnější přírodní scenérie mu nabídne Morava a Slezsko.

A právě na tato místa upozorňuje další ročník ankety Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje 2022. V kategorii rozhledny soutěží hned dvě z našeho regionu, rozhledna na Velkém Kosíři a Kopaninka u Repech,“ říká Milada Sokolová, zastupitelka Olomouckého kraje pro oblast cestovního ruchu.

Rozhledna Velký Kosíř

Hlasujte v anketě Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje. Tentokrát pro svatební místa

Foto cenykraje.cz

Člověk někdy může projezdit celý svět, aby nakonec zjistil, že nejhezčí zámek mu leží za humny, výjimečné historické památky najde ve svém okresním městě a nejkrásnější přírodní scenérie mu nabídne Morava a Slezsko.

A právě na tato místa upozorňuje další ročník ankety Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje 2022. "V kategorii Kouzelné svatební místo soutěží úžasná svatební místa, nebylo jednoduché vybrat pouze pět favoritů,“ říká Milada Sokolová, zastupitelka Olomouckého kraje pro oblast cestovního ruchu.

I Prostějovsko má své zastoupení, mezi finalisty se objevila hned dvě místa.

Náš mlýn

Prostějov připravuje na nadcházející turistickou sezónu nový turistický portál

ilustrační foto

„Rádi bychom turistům ukázali, že také náš region a město mají co nabídnout, že je tady mnoho zajímavých míst, která stojí za vidění,“ říká primátor František Jura. Inspirace podle něj přišla například z webových portálů Dvora Králové nad Labem či Olomouce.

„Firma, která nám portál vytvoří, má s portály tohoto druhu bohaté zkušenosti. Vytvořila turistické stránky také například pro Střední Čechy, Český ráj, Královehradecký kraj, Liberecký kraj, Jizerské hory a podobně. Zároveň nám již vytvořila a aktuálně spravuje naše webové stránky, takže půjde o rozšíření,“ dodává primátor Jura.

Rada města Prostějova na svém jednání pro tyto účely schválila rozpočtové opatření ve výši bezmála 97 tisíc korun. (red)

Turisté si letos Olomoucký kraj zamilovali, měl jim co nabídnout

ilustrační foto olkraj.cz

Rekordní turistickou sezónu hlásí letos Olomoucký kraj. Region navštívilo nejvíce hostů za posledních deset let. Skvělý výsledek se projevil především o letních prázdninách.

„Velkou zásluhu na tomto úspěchu mají bezpochyby všichni lidé, kteří v turistickém ruchu pracují. Moc jim za to děkuji. Hlavní devizou našeho regionu jsou Jeseníky a Haná, které dokážou nabídnout pestré zážitky snad pro všechny milovníky turistiky a cestování,“ uvedla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast cestovního ruchu a vnějších vztahů.

V hromadných ubytovacích zařízeních se v průběhu třetího čtvrtletí letošního roku ubytovalo 267 tisíc hostů, což je zhruba o osm procent více než vloni. Nejnavštěvovanějším měsícem byl srpen.

Ani doznívající proticovidová opatření turismus v Prostějově nezastavila!

ilustrační foto Prostějov baví

Také letošní léto nabídlo Statutární město Prostějov, za finančního přispění Olomouckého kraje, průvodcovskou službu. Návštěvnost byla nižší než v předešlých letech, což částečně způsobila doznívající proticovidová opatření a také obavy turistů z nošení roušek nebo případného doložení certifikátu o testování či očkování. Přesto této služby využilo téměř 800 turistů. Největší zájem byl o prohlídky interiérů radnice a o výstup na radniční věž.

Druhým rokem proběhly Prohlídky s primátorem, které se setkaly s velkým zájmem. Primátor František Jura návštěvníky provedl nejen reprezentativními prostorami radnice, ale také místnostmi, které běžně nelze navštívit. Primátorské prohlídky se tak staly novou tradicí, která je spojena se zahájením a ukončením turistické sezóny v Prostějově. Průvodcovskou službu zajišťovali zaměstnanci informační služby magistrátu a studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu v Prostějově.

Prostějovské turistické léto bude bohaté na zážitky!

ilustrační foto MMP

Také o letošních letních prázdninách mohou návštěvníci města Prostějova zdarma využít průvodcovskou službu, kterou finančně podpořil Olomoucký kraj.

Loňské premiérové prohlídky interiéru radnice se setkaly s velkým zájmem, proto i letošní léto jsou součástí průvodcovských okruhů. Prohlídky radnice doplňují tradiční komentované prohlídky centra města, kostela Povýšení sv. Kříže a výstupu na věž.

Letos poprvé si turisté a obyvatelé města mohou projít novu trasu Prostějov židovský. Jde o okruh zaměřený na prostějovskou židovskou komunitu a vede od zámku, přes ulici Školní, nám. Svatopluka Čecha, ulice Demelovu, Křížkovského a končí u tzv. Špalíčku. Trasy s průvodcem doplňuje individuální okruh Po stopách Jano Köhlera.

Nové upomínkové předměty obohatí začátek prostějovské turistické sezony

Foto MMP

Turista, který navštíví naše město, může v Regionálním informačním centru načerpat poznatky o tom, co vše je v Prostějově a jeho okolí k vidění. Také upomínkové mince nebo třeba dětské JOJO jsou k mání v RIC na zámku na Pernštýnském náměstí.

Novinkou, kterou mohou turisté v centru získat, jsou pamětní mince města Prostějova, pro děti je tady oblíbené svítící JOJO. Zakoupit si můžete rovněž knihy, které mapují dějiny města Prostějova, jeho architekturu, umění nebo zachycují stoletou historii zdejší radnice. Drobné turistické upomínky mohou posloužit i k ryze praktickým účelům. Získáte zde trička, deštníky, hrníčky či opasky. Jde jen o krátký výčet propagačních materiálů, které jsou pro novou turistickou sezónu již připraveny. 

Jak na turisty? Najměme Roberta Langdona!

ilustrační foto internet

 

Jako milovnice historie čtu ráda knížky, které kromě dobrodružného příběhu obsahují také fakta z historie a popis významných historických staveb. Při čtení zatím poslední knihy Dana Browna jsem si takto virtuálně prošla Benátky a Istanbul a hned jsem zahořela touhou si všechna popisovaná místa prohlédnout na vlastní oči.

Je naprosto zřejmé, že příběhy podobné těm Brownovým musí zvyšovat návštěvnost popisovaných míst. Sama se musím přiznat, že jsem v Římě jeden den zasvětila putování po čtyřech místech, kde se odehrávají hlavní zápletky Brownovy knihy Andělé a démoni. Napadlo mě v té souvislosti, že by dobrým nápadem, jak zvýšit počet turistů, bylo objednat si u Dana Browna "návštěvu" Roberta Langdona v našem hanáckém městě.