turismus

Prostějovské turistické léto bude bohaté na zážitky!

ilustrační foto MMP

Také o letošních letních prázdninách mohou návštěvníci města Prostějova zdarma využít průvodcovskou službu, kterou finančně podpořil Olomoucký kraj.

Loňské premiérové prohlídky interiéru radnice se setkaly s velkým zájmem, proto i letošní léto jsou součástí průvodcovských okruhů. Prohlídky radnice doplňují tradiční komentované prohlídky centra města, kostela Povýšení sv. Kříže a výstupu na věž.

Letos poprvé si turisté a obyvatelé města mohou projít novu trasu Prostějov židovský. Jde o okruh zaměřený na prostějovskou židovskou komunitu a vede od zámku, přes ulici Školní, nám. Svatopluka Čecha, ulice Demelovu, Křížkovského a končí u tzv. Špalíčku. Trasy s průvodcem doplňuje individuální okruh Po stopách Jano Köhlera.

Nové upomínkové předměty obohatí začátek prostějovské turistické sezony

Foto MMP

Turista, který navštíví naše město, může v Regionálním informačním centru načerpat poznatky o tom, co vše je v Prostějově a jeho okolí k vidění. Také upomínkové mince nebo třeba dětské JOJO jsou k mání v RIC na zámku na Pernštýnském náměstí.

Novinkou, kterou mohou turisté v centru získat, jsou pamětní mince města Prostějova, pro děti je tady oblíbené svítící JOJO. Zakoupit si můžete rovněž knihy, které mapují dějiny města Prostějova, jeho architekturu, umění nebo zachycují stoletou historii zdejší radnice. Drobné turistické upomínky mohou posloužit i k ryze praktickým účelům. Získáte zde trička, deštníky, hrníčky či opasky. Jde jen o krátký výčet propagačních materiálů, které jsou pro novou turistickou sezónu již připraveny. 

Jak na turisty? Najměme Roberta Langdona!

ilustrační foto internet

 

Jako milovnice historie čtu ráda knížky, které kromě dobrodružného příběhu obsahují také fakta z historie a popis významných historických staveb. Při čtení zatím poslední knihy Dana Browna jsem si takto virtuálně prošla Benátky a Istanbul a hned jsem zahořela touhou si všechna popisovaná místa prohlédnout na vlastní oči.

Je naprosto zřejmé, že příběhy podobné těm Brownovým musí zvyšovat návštěvnost popisovaných míst. Sama se musím přiznat, že jsem v Římě jeden den zasvětila putování po čtyřech místech, kde se odehrávají hlavní zápletky Brownovy knihy Andělé a démoni. Napadlo mě v té souvislosti, že by dobrým nápadem, jak zvýšit počet turistů, bylo objednat si u Dana Browna "návštěvu" Roberta Langdona v našem hanáckém městě.

"Kluci" z 1.A roku 1944 dobyli radniční věž!

Bývalí spolužáci na závěrečném fotu před radnicí
Bývalí spolužáci na závěrečném fotu před radnicí

Prostějovská radniční věž se stává velkým lákadlem pro návštěvníky města. V pátek se na její vrchol vydali účastníci třídního srazu chlapecké základky, kteří šli do školy v roce 1944.

Dvanáctka stále svěžích bývalých školáků, kteří se sjeli na sraz z celé republiky, se vydala nahoru s elánem a hecováním. Po cestě, na níž jsou pro návštěvníky v jednotlivých patrech připraveny lavičky, odpočívat ani moc nepotřebovali. Nahoře zavzpomínali při pohledu na město, na která místa chodívali za holkama a za zábavou. "Byla to krásná doba, já jsem z Prostějova odešel hned po škole, a i když padesátá léta nebyla jednoduchá, na ty roky s láskou vzpomínám, bylo to naše mládí," řekl pro pvnovinky výtvarník Karel Janák, který žije a tvoří v Českém ráji.

Přijede vám na prázdniny návštěva? Vemte ji na radniční věž!

ilustrační foto

Po všech sedm dnů v týdnu bude pro zájemce v červenci a srpnu otevřena radniční věž. Prohlídka je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě je dobré se objednat předem a domluvit termín.

Pro zájemce o prohlídku je nejlepší volat na bezplatnou telefonní linku 800 900 001, případně se můžete domluvit s pracovnicemi informační služby, která sídlí vedle radnice. Kapacita návštěvníků věže je maximálně třináct lidí. 

Provozní doba věže je v prázdninových měsících stanovena takto:

pondělí - pátek a neděle jsou prohlídky v 9.00, 10.00, 11.00, 14.00, 15.00 a 16.00

sobota 14.00, 15.00 a 16.00 hodin.

(red) 

Kraj podpoří údržbu turistických tras

Na Prostějovsku je nejaktivnější Klub českých turistů Smržice.
Na Prostějovsku je nejaktivnější Klub českých turistů Smržice.

Olomoucký kraj poskytne příspěvek Klubu českých turistů na údržbu turistických tras v regionu. Krajští radní na svém úterním jednání schválili celkem 400 tisíc korun na opravu 1 182,3 km pěších a lyžařských tras a 97 km cyklistických tras. Jedná se o třetinu všech těchto tras v Olomouckém kraji. 

Kompletní obnovu v letošním roce čeká 145,3 km vyznačených pěších a lyžařských turistických tras v okrese Olomouc, 114 km v okrese Prostějov, 181,4 km v okrese Přerov, a 741,6 km tras v okresech Šumperk a Jeseník. „Turistický ruch je pro nás velice důležitý. Příspěvek zabezpečí nadstandardní úroveň tras. Údržbou projdou pěší a lyžařské turistické trasy nejvíce v okrese Šumperk a Jeseník. Příspěvek pokryje náklady na výměnu poškozených směrovek a tabulek,“ uvedl hejtman Martin Tesařík.

Mobilní průvodce zpřístupní pamětihodnosti Prostějova

ilustrační foto

Prostějovský magistrát získal neinvestiční dotaci z rozpočtu Olomouckého kraje ve výši 40 tisíc korun na částečnou úhradu nákladů spojených s realizací projektu „Mobilní průvodce Prostějovem“. Celkový předpokládaný rozpočet projektu je 133 tisíc korun. Zbývající finanční prostředky jsou k dispozici v rozpočtu města pro letošní rok.

Projekt je založen na zkušenostech z celé řady měst v České republice, kde už je tento moderní a žádaný systém pro turisty i obyvatele dostupný. Cílem projektu je oslovit všechny věkové skupiny zábavným a inovativně komponovaným obsahem aplikace, kdy pomocí mobilních telefonů  bude prezentováno město Prostějov i region vhodný pro víkendový nebo prázdninový pobyt s velmi jednoduchou a jednotnou obsluhou. Díky flexibilitě zajisti „Mobilní průvodce“ službu aktuální a žádanou i po letech, protože ji bude postupně přizpůsobována podle dalších představ a aktuálních trendům. 

Cyklobus na Protivanov: báječné léto s kolem

ilustrační foto

Dopravce FTL – First Transport Lines, a.s. ve spolupráci s městem Prostějov připravili pro léto 2012 opět provoz cyklobusu. V období od 28.4. do 1.7. a od 1.9. do 16.9. je provoz cyklobusu pouze o víkendech. O letních prázdninách od 2.7. do 31.8. je cyklobus provozován denně. 

Trasa cyklobusu je vedena z Prostějova na Protivanov. Spoje cyklobusu jsou realizovány prostřednictvím pravidelné linkové dopravy. Kapacita přívěsného vozíku připojeného za autobus je 20 jízdních kol. Aby bylo možno tuto kapacitu plně využít, dopravce prosí cyklisty, pokud je to u kola technicky možné, o odstrojení dětských sedaček a různých košíků. Cyklisté jsou nápomocni při nakládce a vykládce jízdních kol, které si ve vozíku uzamknou vlastním zámkem. Za přepravovaná jízdní kola po uložení do vozíku ručí přepravce. Na spojích cyklobusu platí přepravní a tarifní podmínky IDSOK.

S Hanáckým cestovatelem po stopách historie a za krásou přírody

Zámek v Čechách pod Kosířem je historickou památkou i vzácnou přírodní lokalitou
Zámek v Čechách pod Kosířem je historickou památkou i vzácnou přírodní lokalitou.

V neděli 6. května odstartoval již 9. ročník turistické akce pro širokou veřejnost „Hanácké cestovatel“. Příznivci cestování se opět vydají na řadu historických a památných míst v kraji Hané, rozjedou se hledat hanácký poklad a také správné odpovědi na řadu otázek souvisejících s pamětihodnostmi. Správné odpovědi je pak dovedou k cíli projektu a získají certifikát Hanáckého cestovatele.

Cílem projektu je přiblížit co největšímu počtu turistů zajímavosti hanáckého regionu – historii jednotlivých obcí, sakrální stavby, historické budovy, památná místa. K tomu účelu vydal pořadatel Region Haná turistického průvodce, který obdrželi zájemci při zahájení v Třebčíně a dál bude k vyzvednutí v Turistickém informačním centru v Konici a na zámku v Náměšti na Hané, v infocentru obce Čechy pod Kosířem a na Černé věži v Drahanovicích.

Dostavník s dvojspřežím zahájí turistickou sezonu

Hulánská jízda doprovodí cestovní kočár na cestě po pamětihodnostech.
Hulánská jízda doprovodí cestovní kočár na cestě po pamětihodnostech.

O poslední březnové sobotě zahájí v Muzeu historických kočárů v Čechách pod Kosířem novou turistickou sezónu. Jak se stalo již dobrým zvykem, cestovní historický dostavník projede všechny pamětihodnosti v okolí Čech pod Kosířem.

Velký cestovní kočár ‚Landaur‘ tažený dvojspřežím vyrazí po slavnostním zahájení u muzea kočárů a hasičského muzea v Čechách pod Kosířem v sobotu 31. března po 9. hodině v doprovodu hulánské jízdy. Zamíří na celodenní turné na zajímavá místa v okolí, kde bude mít zastávky a bude i zde otevírat turistickou sezónu. Na trase nebude chybět zastávka v Pěnčíně, u barokní sýpky v Ludéřově, na zámku v Náměšti na Hané, v lázních Slatinicích či u Černé věže v Drahanovicích. Jako každý rok bude cestovní kočár naložen hanáckými vdolečky jako symbolem dobrých sousedských vztahů.