turismus

Hlasujte v anketě Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje. Tentokrát pro rozhledny

Foto cenykraje.cz

Člověk někdy může projezdit celý svět, aby nakonec zjistil, že nejhezčí zámek mu leží za humny, výjimečné historické památky najde ve svém okresním městě a nejkrásnější přírodní scenérie mu nabídne Morava a Slezsko.

A právě na tato místa upozorňuje další ročník ankety Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje 2022. V kategorii rozhledny soutěží hned dvě z našeho regionu, rozhledna na Velkém Kosíři a Kopaninka u Repech,“ říká Milada Sokolová, zastupitelka Olomouckého kraje pro oblast cestovního ruchu.

Rozhledna Velký Kosíř

Hlasujte v anketě Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje. Tentokrát pro svatební místa

Foto cenykraje.cz

Člověk někdy může projezdit celý svět, aby nakonec zjistil, že nejhezčí zámek mu leží za humny, výjimečné historické památky najde ve svém okresním městě a nejkrásnější přírodní scenérie mu nabídne Morava a Slezsko.

A právě na tato místa upozorňuje další ročník ankety Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje 2022. "V kategorii Kouzelné svatební místo soutěží úžasná svatební místa, nebylo jednoduché vybrat pouze pět favoritů,“ říká Milada Sokolová, zastupitelka Olomouckého kraje pro oblast cestovního ruchu.

I Prostějovsko má své zastoupení, mezi finalisty se objevila hned dvě místa.

Náš mlýn

Prostějov připravuje na nadcházející turistickou sezónu nový turistický portál

ilustrační foto

„Rádi bychom turistům ukázali, že také náš region a město mají co nabídnout, že je tady mnoho zajímavých míst, která stojí za vidění,“ říká primátor František Jura. Inspirace podle něj přišla například z webových portálů Dvora Králové nad Labem či Olomouce.

„Firma, která nám portál vytvoří, má s portály tohoto druhu bohaté zkušenosti. Vytvořila turistické stránky také například pro Střední Čechy, Český ráj, Královehradecký kraj, Liberecký kraj, Jizerské hory a podobně. Zároveň nám již vytvořila a aktuálně spravuje naše webové stránky, takže půjde o rozšíření,“ dodává primátor Jura.

Rada města Prostějova na svém jednání pro tyto účely schválila rozpočtové opatření ve výši bezmála 97 tisíc korun. (red)

Turisté si letos Olomoucký kraj zamilovali, měl jim co nabídnout

ilustrační foto olkraj.cz

Rekordní turistickou sezónu hlásí letos Olomoucký kraj. Region navštívilo nejvíce hostů za posledních deset let. Skvělý výsledek se projevil především o letních prázdninách.

„Velkou zásluhu na tomto úspěchu mají bezpochyby všichni lidé, kteří v turistickém ruchu pracují. Moc jim za to děkuji. Hlavní devizou našeho regionu jsou Jeseníky a Haná, které dokážou nabídnout pestré zážitky snad pro všechny milovníky turistiky a cestování,“ uvedla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast cestovního ruchu a vnějších vztahů.

V hromadných ubytovacích zařízeních se v průběhu třetího čtvrtletí letošního roku ubytovalo 267 tisíc hostů, což je zhruba o osm procent více než vloni. Nejnavštěvovanějším měsícem byl srpen.

Ani doznívající proticovidová opatření turismus v Prostějově nezastavila!

ilustrační foto Prostějov baví

Také letošní léto nabídlo Statutární město Prostějov, za finančního přispění Olomouckého kraje, průvodcovskou službu. Návštěvnost byla nižší než v předešlých letech, což částečně způsobila doznívající proticovidová opatření a také obavy turistů z nošení roušek nebo případného doložení certifikátu o testování či očkování. Přesto této služby využilo téměř 800 turistů. Největší zájem byl o prohlídky interiérů radnice a o výstup na radniční věž.

Druhým rokem proběhly Prohlídky s primátorem, které se setkaly s velkým zájmem. Primátor František Jura návštěvníky provedl nejen reprezentativními prostorami radnice, ale také místnostmi, které běžně nelze navštívit. Primátorské prohlídky se tak staly novou tradicí, která je spojena se zahájením a ukončením turistické sezóny v Prostějově. Průvodcovskou službu zajišťovali zaměstnanci informační služby magistrátu a studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu v Prostějově.

Prostějovské turistické léto bude bohaté na zážitky!

ilustrační foto MMP

Také o letošních letních prázdninách mohou návštěvníci města Prostějova zdarma využít průvodcovskou službu, kterou finančně podpořil Olomoucký kraj.

Loňské premiérové prohlídky interiéru radnice se setkaly s velkým zájmem, proto i letošní léto jsou součástí průvodcovských okruhů. Prohlídky radnice doplňují tradiční komentované prohlídky centra města, kostela Povýšení sv. Kříže a výstupu na věž.

Letos poprvé si turisté a obyvatelé města mohou projít novu trasu Prostějov židovský. Jde o okruh zaměřený na prostějovskou židovskou komunitu a vede od zámku, přes ulici Školní, nám. Svatopluka Čecha, ulice Demelovu, Křížkovského a končí u tzv. Špalíčku. Trasy s průvodcem doplňuje individuální okruh Po stopách Jano Köhlera.

Nové upomínkové předměty obohatí začátek prostějovské turistické sezony

Foto MMP

Turista, který navštíví naše město, může v Regionálním informačním centru načerpat poznatky o tom, co vše je v Prostějově a jeho okolí k vidění. Také upomínkové mince nebo třeba dětské JOJO jsou k mání v RIC na zámku na Pernštýnském náměstí.

Novinkou, kterou mohou turisté v centru získat, jsou pamětní mince města Prostějova, pro děti je tady oblíbené svítící JOJO. Zakoupit si můžete rovněž knihy, které mapují dějiny města Prostějova, jeho architekturu, umění nebo zachycují stoletou historii zdejší radnice. Drobné turistické upomínky mohou posloužit i k ryze praktickým účelům. Získáte zde trička, deštníky, hrníčky či opasky. Jde jen o krátký výčet propagačních materiálů, které jsou pro novou turistickou sezónu již připraveny. 

Jak na turisty? Najměme Roberta Langdona!

ilustrační foto internet

 

Jako milovnice historie čtu ráda knížky, které kromě dobrodružného příběhu obsahují také fakta z historie a popis významných historických staveb. Při čtení zatím poslední knihy Dana Browna jsem si takto virtuálně prošla Benátky a Istanbul a hned jsem zahořela touhou si všechna popisovaná místa prohlédnout na vlastní oči.

Je naprosto zřejmé, že příběhy podobné těm Brownovým musí zvyšovat návštěvnost popisovaných míst. Sama se musím přiznat, že jsem v Římě jeden den zasvětila putování po čtyřech místech, kde se odehrávají hlavní zápletky Brownovy knihy Andělé a démoni. Napadlo mě v té souvislosti, že by dobrým nápadem, jak zvýšit počet turistů, bylo objednat si u Dana Browna "návštěvu" Roberta Langdona v našem hanáckém městě.

"Kluci" z 1.A roku 1944 dobyli radniční věž!

Bývalí spolužáci na závěrečném fotu před radnicí
Bývalí spolužáci na závěrečném fotu před radnicí

Prostějovská radniční věž se stává velkým lákadlem pro návštěvníky města. V pátek se na její vrchol vydali účastníci třídního srazu chlapecké základky, kteří šli do školy v roce 1944.

Dvanáctka stále svěžích bývalých školáků, kteří se sjeli na sraz z celé republiky, se vydala nahoru s elánem a hecováním. Po cestě, na níž jsou pro návštěvníky v jednotlivých patrech připraveny lavičky, odpočívat ani moc nepotřebovali. Nahoře zavzpomínali při pohledu na město, na která místa chodívali za holkama a za zábavou. "Byla to krásná doba, já jsem z Prostějova odešel hned po škole, a i když padesátá léta nebyla jednoduchá, na ty roky s láskou vzpomínám, bylo to naše mládí," řekl pro pvnovinky výtvarník Karel Janák, který žije a tvoří v Českém ráji.

Přijede vám na prázdniny návštěva? Vemte ji na radniční věž!

ilustrační foto

Po všech sedm dnů v týdnu bude pro zájemce v červenci a srpnu otevřena radniční věž. Prohlídka je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě je dobré se objednat předem a domluvit termín.

Pro zájemce o prohlídku je nejlepší volat na bezplatnou telefonní linku 800 900 001, případně se můžete domluvit s pracovnicemi informační služby, která sídlí vedle radnice. Kapacita návštěvníků věže je maximálně třináct lidí. 

Provozní doba věže je v prázdninových měsících stanovena takto:

pondělí - pátek a neděle jsou prohlídky v 9.00, 10.00, 11.00, 14.00, 15.00 a 16.00

sobota 14.00, 15.00 a 16.00 hodin.

(red)