Plumlovská přehrada

Staré Prostějovsko. Plumlovská přehrada

Foto SOkA Pv

Vodní dílo Plumlov na říčce Hloučele bylo do trvalého provozu uvedeno v roce 1936. Patří tak k nejstarším v celém povodí řeky Moravy. 

Hráz je situována na místě dvou původních rybníků Stichovského a Zlechovského, přičemž současná hráz vznikla zvýšením původní Stichovské hráze o výšce pět metrů na současných sedmnáct. 

Za zmínku stojí, že na fotografii z roku 1938 nenalezneme na protilehlém břehu žádný rekreační objekt. (ber)

Plumlov pro přehradu. Rozšířuje turistické nabídky

ilustrační foto pixabay.com

Město Plumlov obdrželo v roce 2022 dotaci Olomouckého kraje ve výši 470.000,- Kč z „Programu na podporu cestovního ruchu a zahraničních vztahů 2022“ – dotačního titulu: „Podpora rozvoje cestovního ruchu v Olomouckém kraji“  na realizaci projektu: Rozvoj Plumlovské přehrady – rozšíření nabídky pro vodní turistiku, gastroturistiku, cykloturistiku a zavedení solárního ohřevu vody v kempu Žralok“.

Finanční prostředky Olomouckého kraje určené na investice (450.000,- Kč) byly použity na částečnou úhradu faktury za realizaci solárního ohřevu vody pro návštěvníky ATC ŽRALOK Plumlov, který na základě smlouvy o dílo zhotovila firma UNEGO, Olomouc-Samotišky. Neinvestiční dotace Olomouckého kraje (20.000,- Kč) byla využita na pořízení 4 ks paddleboardů a plovacích vest.

Otužilci se ponořili do přehrady. Už po čtyřicáté

Foto čtenář

Přes sto otužilců se na Štědrý den v pravé poledne vrhlo do studených vln. Tentokrát ale ne do výpusti, nýbrž přímo do Plumlovské přehrady. Sledovaly je stovky lidí, které přilákalo i krásné počasí.

Voda měla pouhé dva stupně, vzduch ale osm, což otužilci pokládají za letní podmínky. Letošní ročník vánočního plavání byl oficiálně devětatřicátý, předcházel mu ale nultý ročník, takže se otužilci ponořili do vody po čtyřicáté.

„Jezdíme se na ně dívat víc, než 15 roků, ale upřímně, do vody bych prostě v téhle roční době nevlezla. Nechám si to na léto,“ smála se jedna z návštěvnic. (ber)

Štědrodenní koupel bude letos na Pláži U Lázničků!

Foto plakát

Pokud se i letos chystáte na akci DZP Haná Prostějov – oddílu dálkového a zimního plavání, kterým je štědrodenní koupel, pozor! Plavci se letos vrhnou do vln Plumlovské přehrady!

Na pláži U Lázničků bude sraz už tradičně před dvanáctou hodinou. Plavci by si sebou měli vzít plavky, ručník a santovskou čepici (dobrovolně). „Dobrou náladu si musí vzít povinně nejen plavci, ale i diváci,“ připomněla předsedkyně oddílu Dana Zbořilová.

Devětatřicátý ročník oblíbené akce se přesune z výpustě přehrady. Důvodem je její oprava. „Nemáme ji vyzkoušenou, a tak jsme, hlavně z důvodu bezpečnosti, koupel přesunuli. U Lázničků trénujeme, známe to tam a oceňujeme hlavně dobrý přístup k vodě,“ doplnila Zbořilová. (ber)

K udržení dobré kvality vody v Plumlovské nádrži pomohla finanční podpora obcí i kraje

ilustrační foto

Částkou téměř 300 tisíc korun přispěl Olomoucký kraj a šest obcí v okolí Plumlovské přehrady ke zlepšení kvality vody v této turisticky oblíbené vodní nádrži. Poskytnuté dotace byly stejně jako v minulých letech použity na financování provozu srážedel fosforu na jednotlivých přítocích do Plumlovské přehrady.

Ze srážedel se dávkuje síran železitý, který omezuje přísun živin do vodní nádrže. Přestože je chemické srážení fosforu na přítocích do přehrady poměrně účinné, řeší pouze důsledky znečištění vodních toků splaškovými vodami. Základem pro dobrou kvalitu vody v nádrži je nezbytně nutné pokračovat v odstraňování zdrojů znečištění v jednotlivých obcích nad Plumlovskou přehradou.

Plumlovská přehrada získala nový bezpečnostní přeliv a vývar

ilustrační foto PMO

Povodí Moravy dokončilo práce na Plumlovské přehradě. Vodní nádrž po rekonstrukci bezpečnostního přelivu a vývaru splňuje nové požadavky na zabezpečení vodních děl. Práce trvaly rok a půl, jejich cílem bylo zajistit bezpečný a spolehlivý provoz vodního díla i v případě desetitisícileté povodně.

Rekonstrukce se týkala bezpečnostního přelivu, vývaru a pravobřežního opevnění břehu. Modernizace těchto objektů zajišťuje bezpečné převedení transformované desetitisícileté povodně a zvyšuje úroveň bezpečného a spolehlivého provozu vodního díla. „Provedli jsme kompletní rekonstrukci přelivné zdi bezpečnostního přelivu, přespárování dlažby ve spadišti a na dně skluzu, kompletní rekonstrukci vývaru pod hrází, opravu opěrné paty a pomístní opravu pravobřežního opevnění. Smyslem provedených opatření bylo bezpečné převedení extrémních povodní a prodloužení životnosti plumlovské přehrady.

Voda v přehradě stále nic moc, hlásí oranžový smajlík

ilustrační foto

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 22. srpna. Podle výsledků odběrů se voda nezlepšila a stále si drží oranžového smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu se zhoršenou jakostí (ukazatel  "jakost vody" =  3). "Je  mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže," uvedla mluvčí KHS Olk Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků nutné se osprchovat. (ber)

Voda v přehradě se zhoršila. Má oranžového smajlíka

ilustrační foto

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 25. července. Podle výsledků odběrů se voda opět zhoršila, a tak obdržela oranžového smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu se zhoršenou jakostní (ukazatel „jakost vody" = 3). „Je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků nutné se osprchovat. (ber)

Rekonstrukce VD Plumlov bude na podzim dokončená, slibuje Povodí Moravy

Foto PMO

Pouhé tři měsíce zbývají do ukončení rekonstrukce vodní nádrže Plumlov. Cílem prací je zajistit bezpečný a spolehlivý provoz vodního díla i v případě desetitisícileté povodně. Práce probíhají bez zpoždění, stávající úroveň napuštění nádrže zaručuje bezpečnost i rekreaci.

Stavební práce na bezpečnostním přelivu a pravobřežním opevnění na plumlovské přehradě běží dle harmonogramu. Povodí Moravy dokončilo práce na opevnění pravého břehu v těsné blízkosti přelivného objektu, stavbu železobetonových konstrukcí i kamenné obložení bezpečnostního přelivu. Práce se nyní soustředí na vývar pod hrází a přelivnou hranu bezpečnostního přelivu. „Celá akce byla velmi dobře naplánovaná a dbáme na pečlivou organizaci práce, díky tomu vše probíhá plynule dle harmonogramu. Podařilo se nám kompletně dokončit desku prvního vývaru a pět z celkem sedmi rozrážečů.

Rock na Plumlově nabídne Turbo, Kern a České srdce!

ilustrační foto plakát

V pátek 10. června se areál Borky v Plumlově rozduní kvalitním rockem. Těšit se můžeme na vystoupení hned několika českých rockových legend.

„Vystoupí kapely Kern, Turbo a České srdce,“ vzkazují pořadatelé z MP Vision. Program začíná v 16 hodin.

Vstupenky v předprodeji najdete na https://www.smsticket.cz/vstupenky/28689-rock-pod-zamkem-2022?utm_medium=anchor.

A pozor, připravujeme soutěž o volňásky! (red)