Plumlovská přehrada

Rekonstrukce VD Plumlov bude na podzim dokončená, slibuje Povodí Moravy

Foto PMO

Pouhé tři měsíce zbývají do ukončení rekonstrukce vodní nádrže Plumlov. Cílem prací je zajistit bezpečný a spolehlivý provoz vodního díla i v případě desetitisícileté povodně. Práce probíhají bez zpoždění, stávající úroveň napuštění nádrže zaručuje bezpečnost i rekreaci.

Stavební práce na bezpečnostním přelivu a pravobřežním opevnění na plumlovské přehradě běží dle harmonogramu. Povodí Moravy dokončilo práce na opevnění pravého břehu v těsné blízkosti přelivného objektu, stavbu železobetonových konstrukcí i kamenné obložení bezpečnostního přelivu. Práce se nyní soustředí na vývar pod hrází a přelivnou hranu bezpečnostního přelivu. „Celá akce byla velmi dobře naplánovaná a dbáme na pečlivou organizaci práce, díky tomu vše probíhá plynule dle harmonogramu. Podařilo se nám kompletně dokončit desku prvního vývaru a pět z celkem sedmi rozrážečů.

Rock na Plumlově nabídne Turbo, Kern a České srdce!

ilustrační foto plakát

V pátek 10. června se areál Borky v Plumlově rozduní kvalitním rockem. Těšit se můžeme na vystoupení hned několika českých rockových legend.

„Vystoupí kapely Kern, Turbo a České srdce,“ vzkazují pořadatelé z MP Vision. Program začíná v 16 hodin.

Vstupenky v předprodeji najdete na https://www.smsticket.cz/vstupenky/28689-rock-pod-zamkem-2022?utm_medium=anchor.

A pozor, připravujeme soutěž o volňásky! (red) 

První kontrola vody na Plumlovské přehradě. Vše v pořádku, hlásí hygiena

ilustrační foto

Začátkem týdne dělali olomoučtí hygienici první odběry vod Plumlovské přehrady. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání. 

"Na základě laboratorních rozborů, provedených na pláži U Vrbiček na Plumlovské přehradě, lze hodnotit vodu jako vhodnou ke koupání na stupni jedna, což znamená, že voda je nezávadná," uvedla v tiskové zprávě mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Hygienici hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Město opět přispěje na zlepšení jakosti vody v přehradě

ilustrační foto PMO

Radní na své poslední schůzi odsouhlasili finance na podporu kvalitnější vody v Plumlovské přehradě. Na nákup a použití síranu železitého do srážecích stanic vodního díla město, tak jako každý rok, posílá dotaci ve výši 50 tisíc korun.

„Jedná se o aplikaci síranu železitého, kterým dochází k vysrážení fosforu a tím k eliminaci přísunu živin způsobujících nárůst sinic. Celkové náklady na provoz srážecích stanic činí asi 400 tisíc korun - z toho přes 104 tisíc hradí Povodí Moravy s. p. z vlastních zdrojů. Dofinancování je následně řešeno dotacemi získanými od Olomouckého kraje, měst a obcí - tady přispěje i město Prostějov. Tato opatření pomohou k vylepšení koupací kvality vody v letním období,“ nastínila náměstkyně primátora Milada Sokolová zodpovědná za oblast životního prostředí. (red) 

Staré Prostějovsko. Plumlovská přehrada

ilustrační foto

Tentokrát se podíváme do minulosti Plumlovské přehrady. Pocházejí pravděpodobně z let 1925, 1935, 1943 a 1953, aspoň podle poštovních razítek.

Plumlovská přehrada na říčce Hloučele patří k nejstarším přehradním nádržím v celém povodí řeky Moravy. O stavbě bylo rozhodnuto po rozsáhlých povodních počátkem 20. století. Stavbu povolilo prostějovské hejtmanství již v roce 1911 a na základě schváleného projektu byla budována v letech 1913 – 1914 a následně po ukončení I.

OBRAZEM: Do ledové přehrady se vrhlo na osm desítek plavců

ilustrační foto

Přesně 84 plavců se na Štědrý den v poledne ponořilo do ledové vody Plumlovské přehrady. 

Nejstarším z nich tentokrát nebyl Bob Pácl, kterému je 81 let, ale o dva roky starší pan Kocián. K radosti přítomných dam ani letos nechyběli Borati v úžasných plavkách, které daly plně vyniknout lepým pánským pozadím. (ber)

OBRAZEM: Do ledové přehrady se vrhlo na osm desítek plavců

Foto ber

Přesně 84 plavců se na Štědrý den v poledne ponořilo do ledové vody Plumlovské přehrady. 

Nejstarším z nich tentokrát nebyl Bob Pácl, kterému je 81 let, ale o dva roky starší pan Kocián. K radosti přítomných dam ani letos nechyběli Borati v úžasných plavkách, které daly plně vyniknout lepým pánským pozadím. (ber)

Otužilci se letos na Štědrý den vrhnou do přehrady

Foto FB

DZP Haná Prostějov - oddíl dálkového a zimního plavání, pořádá bezmála čtyři desítky let na Štědrý den vánoční koupel. Tu si příznivci plavání v ledové vodě užijí i letos, i když na netradičním místě.

Několik let se plavci nořili do výpusti Plumlovské přehrady. Vzhledem ke stavebním úpravám, které tam probíhají, se přesouvají na přehradu, k občerstvení Na špici. (ber)

Provoz srážedel fosforu finančně podpořil Olomoucký kraj i obce v okolí Plumlovské přehrady

ilustrační foto PMO

Opatření na zlepšení jakosti vody Plumlovské přehrady podpořili v letošním roce celkovou částkou téměř 300 tisíc korun Olomoucký kraj a šest obcí v okolí nádrže. Město Prostějov poskytlo dotaci ve výši 50 tisíc korun.

Poskytnuté dotace, stejně jako v minulých letech, půjdou na financování provozu srážedel fosforu na jednotlivých přítocích do Plumlovské přehrady. Srážedlo, které se dávkuje na přítocích do nádrže, omezuje přísun živin do vodní nádrže. Přestože je chemické srážení fosforu na přítocích do přehrady poměrně účinné, řeší pouze důsledky znečištění vodních toků splaškovými vodami. Základem pro dobrou kvalitu vody v nádrži je nezbytně nutné pokračovat v odstraňování zdrojů znečištění v jednotlivých obcích nad Plumlovskou přehradou. (red)

 

Další mrtvý muž. Tentokrát u přehrady

ilustrační foto Policie ČR

Minulé úterý byl v polích u spojky ulic Brněnská a Určická v Prostějově nalezen mrtvý šedesátiletý muž. O den později, tedy minulou středu v dopoledních hodinách, bylo nalezeno další mužské tělo, tentokrát na pláži U Vrbiček u Plumlovské přehrady.

„Šlo o 55letého muže bez známek života. Na místě byl přítomný soudní znalec, který po prvotním ohledání těla na něm neshledal známky cizího zavinění. Za účelem zjištění přesné příčiny úmrtí byla nařízena soudní pitva. Událost je nadále v šetřen," sdělila PvNovinkám policejní mluvčí Miluše Zajícová. (ber)