Plumlovská přehrada

Povodí Moravy vytěží sedimenty a upraví mokřad na Plumlovské přehradě

Foto PMO

Sníženou hladinu ve VD Plumlov kvůli probíhající práci na bezpečnostním přelivu využije Povodí Moravy, s. p. k odtěžení sedimentů a úpravám mokřadu na konci vzdutí vodní nádrže. Sedimenty pak využije k obnově vegetace. Jedná se o první těžbu sedimentů ze sedimentační zdrže, která je v provozu od roku 2014.

Před sedmi lety Povodí Moravy, s. p. dokončil revitalizaci Plumlovské přehrady, jejíž součástí byla i rozsáhlá těžba sedimentů. Během těchto prací vytvořili vodohospodáři na konci vzdutí vodní nádrže sedimentační zdrž s mokřadem, který představuje velmi unikátní kombinaci vodního a mokřadního biotopu. Filtrací se navíc podílí na čištění vody přitékající do nádrže. Po sedmi letech od kolaudace teď Povodí Moravy, s. p. ze sedimentační zdrže odtěží sedimenty a obnoví rostliny v litorálním pásmu.

OBRAZEM: Plumlovská přehrada po upuštění fotoaparátem Jany Zaorálkové

ilustrační foto

Do redakčního e-mailu přistály fotografie Jany Zaorálkové.

"Zasílám pro potěchu oka vám i vašim čtenářům několik fotografií z upuštěné Plumlovské přehrady, kde je nyní pěkně vidět i hráz, po které se dá krásně projít. Fotografie jsem pořídala v sobotu, a to 3. dubna 2021", napsala Jana.

A my děkujeme! (red)

Plumlovská přehrada zvládne po rekonstrukci převést tisíciletou povodeň

ilustrační foto Plumlovská přehrada

Povodí Moravy v březnu zahájí další etapu rekonstrukce vodní nádrže Plumlov. Ta se dočká úprav a modernizace, aby splnila nové požadavky na zabezpečení vodních děl. Práce potrvají rok a půl, ale výrazně nenaruší průběh rekreační sezóny na vodní nádrži.

Práce budou probíhat na bezpečnostním přelivu, vývaru a pravobřežním opevnění břehu. Modernizace těchto objektů zajistí bezpečné převedení transformované desetitisícileté povodně a do budoucna zvýší úroveň bezpečného a spolehlivého provozu vodního díla. „Půjde o kompletní rekonstrukci přelivné zdi bezpečnostního přelivu, přespárování dlažby ve spadišti a na dně skluzu, kompletní rekonstrukci vývaru pod hrází, opravu opěrné paty a pomístní opravu pravobřežního opevnění.

Obrazem. Víkendová procházka může směřovat k přehradě

Foto ber

Pokud přemýšlíte, kam se vydat o víkendu, máme pro vás obrazový tip. Plumlovská přehrada si o návštěvu přímo říká.

K procházce přímo láká nová stezka, vedoucí kolem Valáška. Pokud si troufnete, můžete si vyzkoušet i řadu laviček, které se zde nacházejí a pokochat se pohledem na jiskřící zamrzlou hladinu.  Pro občerstvení pak můžete zamířit třeba do kempu nad přehradou, kde bude výdejové okénko otevřeno celý víkend. Pěkné kochání. (ber)

Staré Prostějovsko: Plumlovská přehrada

Foto čtenář

Plumlovská přehrada na říčce Hloučele patří k nejstarším přehradním nádržím v celém povodí řeky Moravy. O stavbě bylo rozhodnuto po rozsáhlých povodních počátkem 20. století.

Stavbu povolilo prostějovské hejtmanství již v roce 1911 a na základě schváleného projektu byla budována v letech 1913–1914 a následně po ukončení I. světové války v letech 1921–1932. Dlouhé období výstavby zapříčinila mimo válečných událostí také zvýšená opatrnost dodavatele, který měl na paměti tragické protržení přehrady na Bílé Desné v roce 1916. Své sehrály i nepříznivé hydrometeorologické podmínky, které opakovaně a na dlouho přerušovaly stavební práce. Do trvalého provozu byla nádrž nakonec uvedena v roce 1936.

Koupel ve výpusti na Štědrý den nebude

Foto ber

Každý rok na Štědrý den v poledne se hráz plumlovské přehrady a okolí výpusti zaplnilo stovkami lidí. Část z nich se vrhla do studených vln, mohutně povzbuzována tou druhou. Letos zimní plavci akci kvůli covid-19 skrečovali. Sedmatřicátého ročníku se tak diváci letos nedočkají.

„Letošní ročník z všeobecně známých důvodů organizovat nebudeme. Vládní opatření jsou jasná a Vánoční koupel je akce, která přesahuje mnohonásobně všechny povolené limity, co se týká počtů. Ať už účastníků nebo diváků," informoval za plavce moderátor akce Michal Mucha.

"Je to škoda, je to každoroční součást našeho Štědrého dne. Na přehradu se ale stejně zajedeme podívat, alespoň se projít," uvedl Jaroslav Procházka. 

Vánoční koupel pořádá oddíl Dálkových a zimních plavců Haná Prostějov. (ber)

Konec koupání v přehradě. Voda má červeného smajlíka

Ilustrační foto ber

V pondělí odebrali hygienici další vzorky z plumlovské přehrady. Dnes uvedli, že voda je svou kvalitou na stupni čtyři, tedy nevhodná ke koupání.  Kvalita vody je zhoršená hlavně kvůli zvýšenému výskytu sinic.

Podle ředitelky Odboru hygieny obecné a komunální Evy Čehovské by plavcům mohly hrozit zdravotní potíže. Od alergických reakcí na kůži až po žaludeční potíže, pokud by došlo k polknutí vody.

Zhoršení kvality vody v nádrži hygienici poprvé ohlásili po měření z 10. srpna. Tehdy ji označili stupněm tři, stejně, jako po měření z 28. srpna. (ber)

V přehradě jsou sinice, hlásí hygienici

ilustrační foto ber

Kvalita vody se v Plumlovské přehradě zhoršila již 10. srpna, kdy si od hygieniků vysloužila žlutého smajlíka. Stejného jí hygienici udělili po měření z 24. srpna. Signalizuje zhoršenou kvalitu vody. Nádrži stále vládnou sinice.

"Doporučujeme lidem, aby se po koupání osprchovali," uvedla ředitelka odboru obecné a komunální hygieny olomoucké krajské hygienické stanice Eva Čehovská. Vzorky hygienici odebírali v pondělí, výsledky jim přišly ve čtvrtek. 

Tip na sobotu: IX. Plumlovský kotlík ve Žraloku

Ilustrační foto ber

Tuto sobotu 29. srpna se v plumlovském kempu Žralok koná již IX. ročník soutěže ve vaření kotlíkových gulášů. Začne v 9 hodin ráno. 

V 9 ráno začíná prezentace družstev, od 10 do 14 hodin proběhne vaření a průběžné hodnocení poroty. Soutěžící družstva musí odbornou a diváckou porotu oslnit nejen kuchařským uměním, ale i  profesionalitou a  originální výzdobou stánku. 

Hudebně akci okoření DJ Pawell. Ve 20.30 bude následovat projekce letního Kofo-kina.

Vstup je volný. (red)

Vodní nádrž Plumlov získá nový bezpečnostní přeliv

ilustrační foto

Povodí Moravy v příštím roce zahájí další etapu rekonstrukce vodní nádrže Plumlov. Ta se dočká úprav a modernizace, aby splnila nové požadavky na zabezpečení vodních děl. Práce potrvají rok a půl, jejich cílem je zajistit bezpečný a spolehlivý provoz vodního díla i v případě desetitisícileté povodně. Práce neovlivní průběh rekreační sezóny na vodní nádrži.

Práce budou probíhat na bezpečnostním přelivu, vývaru a pravobřežním opevnění břehu. Modernizace těchto objektů zajistí bezpečné převedení transformované desetitisícileté povodně a do budoucna zvýší úroveň bezpečného a spolehlivého provozu vodního díla. „Půjde o kompletní rekonstrukci přelivné zdi bezpečnostního přelivu, přespárování dlažby ve spadišti a na dně skluzu, kompletní rekonstrukci vývaru pod hrází, opravu opěrné paty a pomístní opravu pravobřežního opevnění. Smyslem připravovaných opatření je bezpečné převedení extrémních povodní a prodloužení životnosti plumlovské přehrady.