Plumlovská přehrada

Vodohospodáři vezmou sinicím výživu. Přehrada má šanci na lepší vodu

Ilustrační foto Povodí Moravy

Zástupci Olomouckého kraje, Povodí Moravy, vodoprávních úřadů a obcí z okolí Plumlova se sešli nad problematikou dlouhodobě znečištěné vody plumlovské vodní nádrže. Ta dlouhodobě trpí vysokou koncentrací fosforu, který náramně chutná sinicím. Kvůli nim se v Plumlově každoročně ukončí koupací sezóna předčasně. Fosfor se do vody dostává z odpadních vod.

„Kraj společně s obcemi každoročně přispívá na odstranění fosforu na přítocích do nádrže, aby tak co nejvíc prodloužili koupací sezónu. Bohužel s postupující klimatickou změnou už tohle nestačí. Ve spolupráci s Povodím Moravy a obcemi proto chceme využít i další opatření, která kvalitu vody v plumlovské vodní nádrží zlepší, a to dlouhodobě,“ uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí Martin Šmída.

Staré Prostějovsko. Plumlovská přehrada

Foto archiv ber

Dnešní fotografie je z roku 1946 a zachycuje Plumlovskou přehradu v době jejího mládí. Tehdy jí totiž bylo pouhých deset let.

Plumlovská přehrada na říčce Hloučele patří k nejstarším přehradním nádržím v celém povodí řeky Moravy. O stavbě bylo rozhodnuto po rozsáhlých povodních počátkem 20. století. Stavbu povolilo prostějovské hejtmanství již v roce 1911 a na základě schváleného projektu byla budována v letech 1913–1914 a následně po ukončení I.

Světový den vody otevře tajné dveře plumlovské přehrady

ilustrační foto PMO

Povodí Moravy pořádá v rámci Světového dne vody den otevřených dveří na přehradách Koryčany, Brno a Plumlov. Zájemci mohou nahlédnout do vnitřních prostor přehrad v sobotu 23. března 2024.

Unikátní návštěva na vodárenské nádrži, kam běžně platí zákaz vstupu, hrdinný příběh hrázného Šikuly či nově zrekonstruované objekty na jedné z nejstarších přehradních nádrží u nás. I to všechno nabídne den otevřených dveří na vodních nádržích Koryčany, Brno a Plumlov. Tato tři vodní díla představí Povodí Moravy veřejnosti 23. března v rámci oslav Světového dne vody.

V přehradě už se letos asi nevykoupeme. Černý smajlík setrval

ilustrační foto ber

Hygienici zakázali koupání v Plumlovské přehradě kvůli výrazně zhoršené kvalitě vody. Lidem hrozí kvůli nadlimitnímu množství sinic, vodního květu, chlorofylu i odolných bakterií pocházejících z trávicího traktu lidí a zvířat. Na webu to Krajské hygienické stranice Olomouckého kraje oznámila smutným černým smajlíkem. Ten voda v nádrži naposledy obdržela v srpnu 2021. 

„V povrchové vodě Vodní nádrže Plumlov využívané ke koupání se stanovuje dočasný zákaz používání vody ke koupání, a to ode dne vyvěšení tohoto opatření do doby ukončení tohoto zákazu," uvedla ve vyhlášce už před časem ředitelka Krajské hygienické stanice v Olomouci Lenka Pešáková.

Zákaz koupání v přehradě stále hlásí černý smajlík

ilustrační foto ber

Hygienici zakázali koupání v Plumlovské přehradě kvůli výrazně zhoršené kvalitě vody. Lidem hrozí kvůli nadlimitnímu množství sinic, vodního květu, chlorofylu i odolných bakterií pocházejících z trávicího traktu lidí a  zvířat. Na webu to KHS Olk oznámila smutným černým smajlíkem. Ten voda v nádrži naposledy obdržela v srpnu 2021. 

„V povrchové vodě Vodní nádrže Plumlov využívané ke koupání se stanovuje dočasný zákaz používání vody ke koupání, a to ode dne vyvěšení tohoto opatření do doby ukončení tohoto zákazu," uvedla ve vyhlášce již před časem ředitelka Krajské hygienické stanice v Olomouci Lenka Pešáková.

Plumlovskou přehradu čeká dračí invaze!

Foto plakát

V sobotu 2. září ožije Plumlovská přehrada dalším ročníkem závodů malých dračích lodí.

Již v pátek 1. září v odpoledních hodinách se budete moci přijít podívat na tréninkové jízdy. Samotné závody pak odstartují v sobotu v 9 hodin. Opět je připraven i bohatý doprovodný program pro děti. Slavnostní vyhlášení výsledků závodů odhadují organizátoři na čas mezi 15 a 17 hodinou. (red)

Zákaz koupání v Plumlovské přehradě hlásí černý smajlík!

ilustrační foto ber

Hygienici zakázali koupání v Plumlovské přehradě kvůli výrazně zhoršené kvalitě vody. Lidem hrozí kvůli nadlimitnímu množství sinic, vodního květu, chlorofylu i odolných bakterií pocházejících z trávicího traktu lidí a zvířat. Na webu to KHS Olk oznámila smutným černým smajlíkem. Ten voda v nádrži naposledy obdržela v srpnu 2021. 

„V povrchové vodě Vodní nádrže Plumlov využívané ke koupání se stanovuje dočasný zákaz používání vody ke koupání, a to ode dne vyvěšení tohoto opatření do doby ukončení tohoto zákazu," uvedla ve vyhlášce ředitelka Krajské hygienické stanice v Olomouci Lenka Pešáková. Hygienici odebrali vzorky vody z Plumlovské přehrady v pondělí a rozbory v nich prokázaly nadlimitní množství sinic, vodního květu, chlorofylu i odolných bakterií pocházejících z trávicího traktu lidí a zvířat. Sinice obsahují látky, které mohou způsobovat alergické reakce.

Na koupání v přehradě zapomeňte, signalizuje červený smajlík

ilustrační koláž ber

Hygienici v tomto týdnu zkontrolovali kvalitu ve vodní nádrži Plumlov. Výsledky jsou špatné, voda obdržela červený smajlík, což značí, že neodpovídá hygienickým požadavkům a pro rekreanty představuje zdravotní rizika.

„Z laboratorního rozboru vzorku vody odebrané ve VN Plumlov (pláž U Vrbiček), lze hodnotit vodu jako nevhodnou ke koupání (ukazatel „jakost vody“ = 4, červený smajlík),“ informovala ve čtvrtek 10. srpna odpoledne Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje.

„Koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem,“ upozornili hygienici. Další odběry U Vrbiček provedou 14. srpna. (ber)

Třetí kontrola vody na Plumlovské přehradě a modrý smajlík

ilustrační foto ber

12. června udělali olomoučtí hygienici třetí odběry vod Plumlovské přehrady. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání. Obdržela opět modrého smajlíka.

"Na základě laboratorních rozborů, provedených na pláži U Vrbiček na Plumlovské přehradě, lze hodnotit vodu jako vhodnou ke koupání na stupni jedna, což znamená, že voda je nezávadná," uvedla v tiskové zprávě mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Hygienici hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Staré Prostějovsko. Plumlovská přehrada

Foto SOkA Pv

Vodní dílo Plumlov na říčce Hloučele bylo do trvalého provozu uvedeno v roce 1936. Patří tak k nejstarším v celém povodí řeky Moravy. 

Hráz je situována na místě dvou původních rybníků Stichovského a Zlechovského, přičemž současná hráz vznikla zvýšením původní Stichovské hráze o výšce pět metrů na současných sedmnáct. 

Za zmínku stojí, že na fotografii z roku 1938 nenalezneme na protilehlém břehu žádný rekreační objekt. (ber)