kvalita vody

Voda v přehradě nic moc. Má stále oranžového smajlíka

ilustrační foto ber

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 8. srpna. Podle výsledků odběrů se voda nezlepšila a stále si drží oranžového smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu se zhoršenou jakostní (ukazatel "jakost vody" = 3). „Je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků nutné se osprchovat. (ber)

Voda v přehradě se zhoršila. Má oranžového smajlíka

ilustrační foto

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 25. července. Podle výsledků odběrů se voda opět zhoršila, a tak obdržela oranžového smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu se zhoršenou jakostní (ukazatel „jakost vody" = 3). „Je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků nutné se osprchovat. (ber)

Voda v přehradě se zhoršila. Sprchujte se, vzkazují hygienici

ilustrační foto ber

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 11. července. Podle výsledků odběrů se voda zhoršila, a tak obdržela zeleného smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu vhodnou ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi (ukazatel „jakost vody" = 2). „Je to nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi,“ uvedla mluvčí KHS Olk Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků vhodné se osprchovat. (ber)

Voda v přehradě má stále modrého smajlíka. Je bez vad

Foto ber

Další kontrolní odběry z Plumlovské přehrady provedli hygienici 27. června. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání.

„Voda je vhodná ke koupání (ukazatel "jakost vody" = 1). Je to nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi," vysvětlují modrého smajlíka na webu Krajské hygienické správy Olomouckého kraje hygienici.  

Odběry hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou hygienici pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Druhá kontrola vody v Plumlovské přehradě. Podle hygieniků je v pořádku

Foto ber

V pondělí 13. června dělali olomoučtí hygienici letos v pořadí třetí kontrolní odběry vody Plumlovské přehrady. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání.

„Na základě laboratorních rozborů, provedených na pláži U Vrbiček na Plumlovské přehradě lze hodnotit vodu jako vhodnou ke koupání na stupni jedna, což znamená, že voda je nezávadná," uvedla mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Hygienici hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Přehrada má koupací stopku. Kvůli nebezpečné vodě

ilustrační foto ber

V pondělí provedla Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci odběr vzorků vod z plumlovské přehrady. 12. srpna vyhlásila zákaz koupání.

„V případě VN Plumlov byla voda vyhodnocena jako nebezpečná ke koupání. Laboratorním rozborem bylo zjištěno, že jakost vody ke koupání nevyhovuje hygienickým požadavkům v ukazatelích vodní květ, sinice, chlorofyl-a, průhlednost. Vzhledem k rozsahu znečištění, kdy hrozí akutní poškození zdraví, KHS dne 12. 8. 2021 vydala dočasný zákaz používání vody ke koupání ve VN Plumlov, který platí do doby ukončení tohoto dočasného zákazu,“ uvedla tisková mluvčí KHS Ol Markéta Koutná.

Voda v Plumlovské přehradě je v pořádku, hlásí hygienici

Ilustrační foto ber

V pondělí odebírali pracovníci hygienické stanice vzorky vody z Plumlovské přehrady. Voda je podle výsledků rozboru čistá, žádné zdravotní problémy lidem při koupání nehrozí.

„Můžeme konstatovat, že se jedná o vodu vhodnou ke koupání. Jedná se o nezávadnou vodu s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi," uvedla ředitelka odboru obecné a komunální hygieny olomoucké krajské hygienické stanice Eva Čehovská.

Tak vzhůru do vody! (ber)

Konec koupání v přehradě. Voda má červeného smajlíka

Ilustrační foto ber

V pondělí odebrali hygienici další vzorky z plumlovské přehrady. Dnes uvedli, že voda je svou kvalitou na stupni čtyři, tedy nevhodná ke koupání.  Kvalita vody je zhoršená hlavně kvůli zvýšenému výskytu sinic.

Podle ředitelky Odboru hygieny obecné a komunální Evy Čehovské by plavcům mohly hrozit zdravotní potíže. Od alergických reakcí na kůži až po žaludeční potíže, pokud by došlo k polknutí vody.

Zhoršení kvality vody v nádrži hygienici poprvé ohlásili po měření z 10. srpna. Tehdy ji označili stupněm tři, stejně, jako po měření z 28. srpna. (ber)

V přehradě jsou sinice, hlásí hygienici

Ilustrační foto ber

Od hygieniků si po měření z 10. srpna vysloužila plumlovská přehrada žlutého smajlíka. Ten signalizuje zhoršenou kvalitu vody. Nádrži opět vládnou sinice.

"Doporučujeme lidem, by se po koupání osprchovali," uvedla ředitelka odboru obecné a komunální hygieny olomoucké krajské hygienické stanice Eva Čehovská. Vzorky hygienici odebírali v pondělí, výsledky jim přišly ve čtvrtek. 

Voda v přehradě je opět v pořádku!

Ilustrační foto ber

Zatímco odběry vody z plumlovské přehrady, které udělali hygienici 13. července, milovníky koupání nepotěšily, o týden později je vše jinak. Voda je už opět v pořádku.

Po vyhodnocení předchozího odběru dala hygiena vodě žlutý smajlík. Ten označil vodu v nádrži za zhoršenu.  Sinice v nádrži nebyly, za to se v ní objevil vodní květ. Problémem byly leklé ryby.

Po odběru 20. července je voda opět bezproblémová a vhodná ke koupání. (ber)