kvalita vody

Voda v Plumlovské přehradě je v pořádku, hlásí hygienici

Ilustrační foto ber

V pondělí odebírali pracovníci hygienické stanice vzorky vody z Plumlovské přehrady. Voda je podle výsledků rozboru čistá, žádné zdravotní problémy lidem při koupání nehrozí.

„Můžeme konstatovat, že se jedná o vodu vhodnou ke koupání. Jedná se o nezávadnou vodu s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi," uvedla ředitelka odboru obecné a komunální hygieny olomoucké krajské hygienické stanice Eva Čehovská.

Tak vzhůru do vody! (ber)

Konec koupání v přehradě. Voda má červeného smajlíka

Ilustrační foto ber

V pondělí odebrali hygienici další vzorky z plumlovské přehrady. Dnes uvedli, že voda je svou kvalitou na stupni čtyři, tedy nevhodná ke koupání.  Kvalita vody je zhoršená hlavně kvůli zvýšenému výskytu sinic.

Podle ředitelky Odboru hygieny obecné a komunální Evy Čehovské by plavcům mohly hrozit zdravotní potíže. Od alergických reakcí na kůži až po žaludeční potíže, pokud by došlo k polknutí vody.

Zhoršení kvality vody v nádrži hygienici poprvé ohlásili po měření z 10. srpna. Tehdy ji označili stupněm tři, stejně, jako po měření z 28. srpna. (ber)

V přehradě jsou sinice, hlásí hygienici

Ilustrační foto ber

Od hygieniků si po měření z 10. srpna vysloužila plumlovská přehrada žlutého smajlíka. Ten signalizuje zhoršenou kvalitu vody. Nádrži opět vládnou sinice.

"Doporučujeme lidem, by se po koupání osprchovali," uvedla ředitelka odboru obecné a komunální hygieny olomoucké krajské hygienické stanice Eva Čehovská. Vzorky hygienici odebírali v pondělí, výsledky jim přišly ve čtvrtek. 

Voda v přehradě je opět v pořádku!

Ilustrační foto ber

Zatímco odběry vody z plumlovské přehrady, které udělali hygienici 13. července, milovníky koupání nepotěšily, o týden později je vše jinak. Voda je už opět v pořádku.

Po vyhodnocení předchozího odběru dala hygiena vodě žlutý smajlík. Ten označil vodu v nádrži za zhoršenu.  Sinice v nádrži nebyly, za to se v ní objevil vodní květ. Problémem byly leklé ryby.

Po odběru 20. července je voda opět bezproblémová a vhodná ke koupání. (ber)

Vodu z přehrady zkoumala hygiena. Drží si dobrou modrou!

Ilustrační foto ber

V pondělí vyrazili k plumlovské přehradě opětně hygienici, aby provedli v pořadí třetí letošní kontrolu kvality vody. Zajímalo je především množství sinic. A přehrada si udržela modrého smajlíka. 

V loňském roce si přehrada od hygieniků vysloužila modré smajlíky, značící vodu vhodnou ke koupání, až do 18. srpna.  Pak museli hygienici přehradu ocejchovat žlutým smajlíkem, který značil zhoršenou kvalitu vody. V posledním srpnovém týdnu ji pak označili červeným smajlíkem za natolik znečištěnou, že nebyla vhodná ke koupání. (ber)

Plánujete dovolenou u vody? Koukněte, jaká je

ilustrační foto Povodí Moravy

Zvolili jste možnost trávit letošní dovolenou u některé české vodní nádrže? Pokud chcete vědět, jestli se v ní můžete smočit, stačí sledovat web Ministerstva zdravotnictví ČR.

Na stránce http://www.koupacivody.cz/ se okamžitě dozvíte, jak na tom daná vodní plocha je. V této chvíli je usměvavý modrý smajlík nejen u Plumlovské přehrady, ale také na Pálavě, Orlíku či Těrlicku. (ber)

Obrazem: Voda je dobrá hlásí rybník i přehrada

ilustrační foto

Zatímco Povodí Moravy se pilně stará o čistotu vody na přítocích Plumlovské přehrady - instalací takzvaných srážedel, lidé už k Podhradskému rybníku, kde jedno z nich bude hlídat kvalitu vody, vyrazili na koupání.

„Vzorky vody, které byly z Plumlovské přehrady odebrány v červnu, prokázaly, že je voda bezproblémová. Dusičnany, amonné ionty i fosfor jsou podlimitní, stejně jako organické znečištění. Sinice jsou ve vodním díle Plumlov i v Podhradském rybníku ve velmi malém, přirozeném, množství,“ nastínila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková a doplnila, že v některých dnech mohla být voda kalnější, zejména během intenzívních srážek.