statistika

Statistika záchranky za rok 2021 je úctyhodná. Zahrnuje i 18 porodů v terénu

Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Jak ukázala statistika Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, rok 2021 se pro ni odehrál v úctyhodném tempu. Pět územních odborů s 345 zaměstnanci zaznamenalo 58 516 výjezdů, při kterých záchranky najely 1 593 089 kilometrů.

„K tomu musíme přičíst i 537 vzletů LZS a jejich 25.109 letových minut. 4 vzlety byly s využitím palubního jeřábu,“ říká mluvčí záchranky Lucie Mikisková. 4.522 výjezdů uskutečnila záchranka k pacientům s prokázanou nákazou Covid-19, provedla 18 porodů v terénu a také 64 transportů novorozenců v doprovodu neonatologického týmu.

Hasiči loni zachránili téměř dva tisíce lidí. Vzrostl počet požárů v kraji

Foto HZS Olomouckého kraje

Hasiči vyjeli pomoci obyvatelům Olomouckého kraje loni více než sedm tisíckrát. U dopravních nehod, požárů, při přívalových deštích, vichřicích či úniků nebezpečných látek zachránili téměř dva tisíce lidí a více než 1 700 evakuovali.

Loni se uklidnila situace v souvislosti s bojem proti pandemii koronaviru a rovněž zaznamenali méně technických zásahů v souvislosti se živelnými pohromami, a tak i celkový počet zásahů oproti roku 2020 klesnul zhruba o 2300. Loni se naopak zvedly výjezdy k únikům nebezpečných látek a k požárům, hasili jich 900.

Při dopravních nehodách vyhaslo vloni v Olomouckém kraji 42 životů

foto Policie ČR

V uplynulém roce 2021 zaznamenali policisté mírný nárůst počtu dopravních nehod v Olomouckém kraji. Policisté jich šetřili 5 269. Bohužel při nich 42 osob zemřelo, což je o 19 více než v roce 2020.

Přibyly i těžce zraněné osoby, kterých vloni bylo 105. Nejkritičtějším dnem v týdnu byl pátek, kdy se přihodilo 888 dopravních nehod. Naopak nejpříznivější byla neděle s 545 nehodami. Mezi hlavní příčiny nehod patřil nesprávný způsob jízdy a nepřiměřená rychlost.

“Nejtragičtější dopravní nehoda se stala v neděli 14. listopadu 2021 u olomoucké místní části Nemilany. Nehoda čtyř osobních vozidel si vyžádala tři lidské životy. Nehoda se stále vyšetřuje,“ doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Sebevražednost v Olomouckém kraji setrvale klesá

ilustrační foto HZS

Od vzniku samostatné České republiky u nás počet sebevražd klesá, stále je ale nad průměrem EU. Na život si výrazně častěji sahají muži, nejčernějším dnem týdne je z pohledu statistik pondělí. Počet sebevražd na 100 tisíc obyvatel je tradičně nejnižší v kraji Vysočina. Na aktuálním druhém a třetím místě s nejnižší mírou se díky nejvýraznějšímu poklesu ve druhé polovině 2. desetiletí dostaly kraje Olomoucký a Ústecký, které předtím patřily naopak mezi kraje s jednou z nejvyšších sebevražedností.

V roce 2020 bylo spácháno 1 224 sebevražd, absolutně nejnižší hodnotu v tomto století zaznamenal rok 2019, kdy u nás vlastní rukou zemřelo 1 191 osob. Svůj život vědomě dobrovolně častěji ukončují muži než ženy. „Podíl mužů na sebevraždách začal výrazněji narůstat od devadesátých let dvacátého století. V roce 2020 muži spáchali 82 % všech sebevražd,“ říká Markéta Šafusová z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Olomoucký kraj v pondělí ráno. 678 nakažených, 13 mrtvých

ilustrační foto

V Olomouckém kraji se od neděle prokázala nákaza u dvou dalších lidí, jejich celkový počet je 678. V Prostějově je to 47 lidí, bez nákazy nadále zůstává Konice. 

V celé ČR je nakaženo 7 404 lidí, 2 555 se vyléčilo a 221 zemřelo, z toho třináct v Olomouckém kraji. 

Na území republiky bylo do této chvíle provedeno 218 474 testů. (ber)

 

 

 

Na chřipku zemřeli v Olomouckém kraji již dva lidé

ilustrační foto Státní zdravotní ústav

Ordinace praktických a dětských lékařů v Olomouckém kraji se plní pacinty s jedinou diagnózou – chřipka. Hygienici evidují přes 1900 pacientů s chřipkovým onemocněním na 100 tisíc obyvatel, což značí epidemii.

„Snažila jsem se to vyléčit přes víkend sama, ale když se přidaly průdušky, musela jsem pro antibiotika k lékaři a na neschopenku,“ konstatovala Eva Navrátilová.

Nemocných bude podle Krajské hygienické správy Olomouc nadále přibývat. „K 9.1.2017 v Olomouckém kraji evidujeme tři případy chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem, z toho dva případy úmrtí,“ uvedla hygiena na svém webu. Podle něj je v Olomouckém kraji nejvíce nemocných dětí do pěti let věku. (ber)

Inspekce práce za letošní rok eviduje přes 33 tisíc pracovních úrazů

ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

Státní úřad inspekce práce za leden až listopad eviduje 33 456 pracovních úrazů, z toho bylo bohužel 92 smrtelných. 1 196 úrazů evidují inspektoři jako závažné s hospitalizací nad pět dnů a 32 168 spadá do kategorie ostatních pracovních úrazů. 

„Oblastní inspektoráty provedly 35 kontrol příčin a okolností smrtelných pracovních úrazů, 304 kontrol příčin a okolností závažných úrazů a 14 kontrol příčin a okolností ostatních pracovních úrazů. Při těchto kontrolách inspektoři zjistili 569 nedostatků,“ uvedl generální inspektor Rudolf Hahn. Za porušení právních předpisů v oblasti pracovní úrazovosti bylo k 30. listopadu uloženo orgány inspekce práce celkem 70 pokut v celkové výši 5 521 000 Kč. Státní úřad inspekce práce shromažďuje informace o úrazech ve svém informačním systému.

Mrtvých na silnicích oproti loňsku ubylo

ilustrační foto

Od počátku letošního roku šetřili policisté v prostějovské oblasti 498 dopravních nehod. Zemřelo při nich 5 osob.

„13 osob bylo zraněno těžce, 178 osob lehce. Škoda byla vyčíslena na 28 milionů korun,“ konstatoval vedoucí územního odboru Prostějov Pavel Novák.
V loňském roce přitom ve stejném období zahynulo na silnicích prostějovského regionu při 394 nehodách 7 lidí.

O prázdninách šetřili policisté přes 800 nehod

ilustrační foto

 

V období od 1. 7. 2015 do 31. 8. 2015 šetřila služba dopravní policie Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje 822 dopravních nehod, při nichž došlo k 9 smrtelným zraněním. Těchto 9 zemřelých osob tvořilo 5 řidičů, 3 cyklisté a 1 spolujezdec. U dvou dopravních nehod bylo zjištěno požití alkoholu.

K největšímu počtu smrtelných dopravních nehod došlo na silnicích prvních tříd (4), poté na silnicích druhých tříd (3) a na místních komunikacích a silnicích třetích tříd po jedné dopravní nehodě.

O prázdninách zemřelo při nehodách 150 lidí

ilustrační foto PČR

 

Prázdninové nehody na českých silnicích nepřežilo 150 lidí. Podle statistiky je to o sedm procent více než loni v létě. Častým důvodem byla únava z vedra, nepozornost řidičů a přejetí do protisměru, řekl šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Policie o prázdninách řešila 150 tisíc nehod. Kromě 150 úmrtí zaznamenali policisté přes 500 vážných zranění. Podle statistik se také od loňska zvýšila škoda vzniklá při nehodách. Nejčastější příčinou je nevěnování se řízení a slabá pozornost řidiče.

V Olomouckém kraji zemřelo o prázdninách při nehodách 9 lidí, 3 v červenci, 6 v srpnu. Na Prostějovsku podlehl 3. srpna následkům střetu s osobním autem 89letý cyklista. (ber)