Správa železnic

Drážní hasiči cvičili záchranu osoby zasažené elektrickým proudem

Foto Správa železnic

Jednotka hasičů Správy železnic z Přerova si vyzkoušela záchranu osoby, která se nacházela na železničním vagonu pod trolejovým vedením a zasáhl ji elektrický proud. Cvičení se uskutečnilo v areálu tamní stanice.

Hlavním cílem cvičení bylo prověřit připravenost a akceschopnost jednotky při záchraně osoby, která zůstala zraněná na střeše vagonu po zásahu elektrickým proudem. Tuto událost nahlásil svědek na tísňovou linku operačního střediska.

Další střet auta s vlakem. U Smržic

Foto Správa železnic

U Smržic došlo ve středu po poledni ke střetu osobního auta s vlakem. Na místo vyrazili drážní hasiči. Jednalo se o úsek Kostelec na Hané – Prostějov místní nádraží. Pro cestující byla zajištěna náhradní autobusová doprava.

Kvůli střetu auta s osobním vlakem byl provoz na trati číslo 306 na zhruba 2 hodiny zastaven. Podle prvotních informací se nehoda obešla bez zranění. „Cestu vlaku zkřížilo auto na přejezdu,” uvedl mluvčí drážních hasičů Martin Kavka. Podle svědků nehodu způsobil řidič v seniorském věku, který vjel přímo pod vlak. (ber)

Drážní hasiči bilancují rok 2023. Přes 7 700 zásahů na železnici i mimo ni

Foto SŽ

V loňském roce si jednotky Hasičského záchranného sboru Správy železnic připsaly přes 7 700 výjezdů. Každý den tak v průměru zasahovaly více než dvacetkrát. Tradičně nejvíce zásahů je technického charakteru. K technickým nebo technologickým zásahům vyjeli loni drážní hasiči bezmála k pěti tisícovkám případů.

Nejvíce práce měli drážní hasiči z Prahy, Ústí nad Labem, Liberce, Brna a Ostravy. Celkový počet zásahů HZS Správy železnic za rok 2023 je 7 707. V porovnání s předchozími lety je to podobné číslo. Za posledních pět let se nedostal počet výjezdů za rok pod sedm tisíc, nejvíce jich bylo v roce 2020, a to 8 063.

Správa železnic letos dovybaví přejezdy na Prostějovsku

Foto SŽ

Správa železnic pokračuje ve zvyšování bezpečnosti na železničních přejezdech. Letos plánuje upravit dalších 200 přejezdů s předpokládanou částkou téměř 2 miliardy korun. Na Prostějovsku některé z nich vybaví zařízením na přenos informací do mobilní aplikace.

Přenosem informace o výstraze uživatelům mobilní aplikace bude doplněn přejezd P6543 v Prostějově v ulici Pod Kosířem, kde jsou instalována světla se závorami. V Prostějově to budou dále přejezdy P7587 hlavní nádraží, P7588 Vrahovická, P7589 myší díra, P7590 Vrahovice a P7591.

„V Kostelci na Hané budou touto technologií vybaveny přejezdy P6550 u benziny, P6552 před Bílovicemi a P7655 na Smržické ulici. Dále pak přejezd P6555 ve Zdětíně a P7583 v Bedihošti,“ sdělila PvNovinkám mluvčí Správy železnic Nela Friebová. (ber)