FN Olomouc

Duben v porodnici FN Olomouc. Jménům kralovali Jan a Julie

Foto FB

Tým Novorozeneckého oddělení můžete už několik týdnů poznat na první pohled. Změnili dresy. Jejich „mundúry“ se teď hemží hrošíky, želvičkami, opičkami, žirafkami, klokánky nebo slůňátky – roztomilými zvířátky, která jim pomáhají navodit ještě přátelštější a přívětivější atmosféru. A při příležitosti dubnové statistiky dámy a pánové postáli jako modelky a modelové.

V dubnu zde pomohli na svět 145 miminkům – 68 holčičkám a 77 klukům. Je to o něco méně než vloni, kdy se u nás narodilo 168 dětí. V porovnání s předchozími roky je pokles bohužel ještě markantnější – 2022 / 198 dětí, 2021 / 198 dětí, 2020 / 197 dětí, 2019 / 209 dětí, 2018 / 211 dětí, 2017 / 181 dětí. „Budeme doufat, že nám pomůžete statistiky zlepšit v následujících měsících. V červenci a srpnu se u nás miminkům vždy dařilo nejlépe – za posledních sedmnáct let byly letní měsíce hned v patnácti případech na narozené děti nejbohatší,“ říkají porodníci.

Hasičské energocentrum pomohlo v nemocnici jako náhradní zdroj

Foto HZS Olomouckého kraje

Jako náhradní zdroj elektrické energie pro jídelnu a kuchyni Fakultní nemocnice Olomouc posloužil v sobotu 9. března kontejnerový systém, tzv. energocentrum HZS Olomouckého kraje. Ve spolupráci s technickými specialisty nemocnice a hasičskými spojovými techniky proběhla v pátek zkouška systému, během soboty pak zařízení zajišťovalo elektrickou energii pro celou budovu při plánovaném dlouhodobém výpadku.

Stravovací provoz nemá jako jeden z mála objektů v areálu nemocnice náhradní zdroj, a tak byla na žádost zdravotnického zařízení kvůli rekonstrukci a úpravám v síti vysokého napětí FNOL využita mobilní elektrocentrála hasičů. Díky jejímu zapojení jsme společně prověřili budoucí provizorní řešení v případě krizové situace a zajištění alespoň základní akceschopnosti provozu, který připravuje stravu pro celé zdravotnické zařízení, mimo jiné i speciální dietní pokrmy pro pacienty. 

Novorozenecké oddělení FN Olomouc prochází rekonstrukcí. Buďte shovívaví

Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Denní místnost pro maminky předčasně narozených dětí, rozšíření ubytovacích kapacit, nové pracovní linky, renovace sanitárních prostor, přestěhování sesterny oddělení fyziologických novorozenců do moderních prostor. Všech těchto a dalších novinek se za zhruba dva měsíce dočká Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Rekonstrukce, která je přinese, byla zahájena v pondělí 5. února. Stavební úpravy ale bohužel přinášejí i nepohodlí. Zdravotníci proto prosí o trpělivost a shovívavost.

„Během následujících dvou měsíců projde rekonstrukcí vlastně celé Novorozenecké oddělení. Nejprve se dotkne jednotky intenzivní a resuscitační péče. Vyměníme zde nábytek, vzniknou nové dveře, přibydou nové pracovní linky a bezdotykové, termostatické baterie, které zvýší hygienický komfort,“ popisuje stavební úpravy zástupce primáře Vladimír Mišuth s tím, že do nového by se JIRP měla nastěhovat zhruba za dva týdny. V plánu stavebních úprav je také nová denní místnost, kde najdou maminky zázemí a prostor pro relaxaci.

Resuscitaci novorozenců se rodiče mohou učit ve FN Olomouc na „chytrých“ panenkách

ilustrační foto FN Olomouc

Sadu nových resuscitačních modelů k nácviku první pomoci u novorozenců pořídili ve Fakultní nemocnici Olomouc. Výuka první pomoci bude názornější a praktičtější než doposud díky možnosti jejich propojení s mobilní aplikací. Modely, které slouží při bezplatných kurzech pro rodiče, zakoupili zdravotníci Novorozeneckého oddělení z konta darů.

„Kurzy první pomoci pro novorozence a kojence pořádáme už deset let. Navštěvují je jak budoucí rodiče, kteří se na narození miminka připravují, tak maminky a tatínci nezralých novorozenců, kteří se připravuji na propuštění po dlouhé hospitalizaci do domácí péče. Máme perfektní tým zkušených sestřiček, které rodiče kurzem provádějí. Resuscitační modely, které slouží k praktickému nácviku první pomoci, už ale používáme téměř deset let a jsou na hraně životnosti.

Maličký vánoční zázrak se má k světu! Vaneska oslavila první narozeniny

Foto FB

Příběh Vanesky – nejmenšího miminka, které kdy bylo v péči odborníků FN Olomouc – vzbudil obrovskou a zaslouženou pozornost. Holčička se narodila 22. prosince 2022 s váhou pouhých 395 gramů a zdravotníci bojovali o její život. V jejich intenzivní péči zůstala celých sto dnů. Maličký vánoční zázrak však prokázal ohromnou vůli k životu, a tak mohli v pátek 22. prosince 2023 rodiče spolu s lékaři a sestrami Novorozeneckého oddělení oslavit Vanesčiny první narozeniny.

Při pohledu na čilé a radostné děvčátko byste určitě nehádali, jak dramatické a naplněné nejistotou byly týdny a měsíce po jejím narození. Teď už ale mají všichni důvod ke spokojenému úsměvu – rodiče, šťastná babička i pečující lékaři a sestry. Poporodních 395 gramů je dávno zapomenuto a Vaneska se nyní může pochlubit váhou 5880 gramů, z 21 centimetrů po narození je po roce usilovné péče současných 66 centimetrů.

Urologové z FN Olomouc poprvé využili při odběru ledviny od žijícího dárce robotický systém

Foto FB Olomouc

Robotický systém da Vinci již roky využívají lékaři z několika klinik Fakultní nemocnice Olomouc při různých typech výkonů. V červnu letošního roku jej specialisté z Urologické kliniky FN Olomouc poprvé využili k vyjmutí ledviny z těla žijícího dárce při příbuzenské transplantaci tohoto orgánu. Jednalo o vůbec první operaci tohoto druhu v České republice, která ani v zahraničí není zcela obvyklá.

„Ročně provedeme na naší klinice přes 350 operací pomocí robotického systému především pro rakovinu prostaty a ledvin. Operační techniku máme velmi dobře zvládnutou, proto jsme mohli přistoupit i k odběru ledviny od žijícího dárce. Operace pomocí robota je bezpečnější pro dárce a komfortnější pro operatéra než operace otevřená nebo laparoskopie, kterou jsme dosud používali,“ říká přednosta Urologické kliniky FN Olomouc  Igor Hartmann.

Porodnice dostala zabrat. 22. února se narodilo 17 dětí

ilustrační foto

Ve Fakultní nemocnici Olomouc se v úterý 22. 2. 2022 narodilo hned 17 dětí! A další miminko to nestihlo jen o chvilku, protože přišlo na svět půl hodiny po půlnoci. Tolik dětí v jediný den se v olomoucké porodnici nenarodilo minimálně v posledních čtyřech letech, kdy jsou k dispozici statistiky na ceduli před porodními sály.

Dosavadní maximum v letech 2018 – 2021 bylo 15 dětí. Tolika miminkům pomohli porodníci na svět 31. 5. 2018, 23. 8. 2018, 10. 6. 2021 a 15. 10. 2021.

Těžko říct, jestli se 4 holčičky a 13 kluků spolu nějak domluvilo, že musí mermomocí na svět, aby se jim lépe pamatovalo „magické“ datum narození, ale každopádně sdílíme s rodiči obrovskou radost z jejich narození. Z celého srdce jim gratulujeme a přejeme jim, aby se nemuseli strachovat o bezpečí a zdraví dětí – protože i s touto tragickou emocí je bohužel datum 22. 2. 2022 spojeno. (Zdroj FN Ol)

FN Olomouc obnoví letecké transporty novorozenců v ohrožení života

ilustrační foto Fakultní nemocnice Olomouc

V Olomouci se asi po deseti letech vrátí k leteckým transportům při záchraně života novorozenců.

Díky patří vedení Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje a Olomoucký kraj za zabezpečení inkubátoru ve vrtulníku a zejména pak firmě ATE, provozovateli letecké záchranné služby v Olomouci.

„Přiložené fotky jsou z dubna 2004, kdy jsme letěli do Jeseníku. Tehdy s námi létal jiný provozovatel,“ doplnil primář Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci, senátor Lumír Kantor. (ber)

Speciálně vycvičení psi umí detekovat onemocnění COVID-19. Ukázali to ve FN Olomouc

FN OL

Rychlá, spolehlivá a levná. Tak lze stručně charakterizovat metodu detekce onemocnění COVID-19, která využívá velmi citlivého čichu „nejlepších přátel člověka“. Účinnost tohoto postupu testování zdravotníkům Fakultní nemocnice Olomouc demonstroval tým neziskové organizace Search and Rescue Czech Republic v čele s vedoucím projektu speciálního výcviku psů, kynologem Gustavem Hotovým.

Fenka münsterlandského ohaře Nena rozpoznala pozitivní vzorek za několik vteřin. Jak se to naučila? Při správném určení pozitivního vzorku dostávají pejsci odměnu. Díky tomu si proces správného rozpoznávání zapamatují a jsou schopni jej opakovat s až 95% úspěšností. To je lepší výsledek, než jakého dosahuje většina antigenních testů. Některá plemena jsou pro tuto práci vhodnější, jiná méně – nejlepších výsledků dosahují lovečtí psi, jejichž čichové schopnosti jsou výjimečné.

Jak cvičit plíce a dýchání po prodělání COVID-19. Odborníci nabízejí sadu cviků

ilustrační foto FN OL

Odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc a Univerzity Palackého v Olomouci vytvořili sadu cviků pro pacienty vyléčené z nemoci COVID-19, které jim pomohou dostat se zpět do formy. Pravidelné cvičení totiž může podle autorů brožury zabránit komplikacím po onemocnění koronavirem. Brožura s popisem cviků je volně dostupná ve formátu PDF.

Vhodné cvičení může podle specialistů zabránit plicní fibróze a pozánětlivému ztuhnutí plic, které jsou vážnými komplikacemi u pacientů vyléčených z infekce COVID-19. Praktická příručka zahrnuje nácvik správného dýchání, silový trénink a doporučení vytrvalostních aktivit.