jména

V prostějovské porodnici přišli na svět Luciano, Marlen i Timotej

Foto Nemocnice Prostějov

Luciano, Marlen, Timotej. I takto se jmenují miminka, která se letos narodila v Nemocnici Prostějov. Celkem za první půlrok 2024 v prostějovské porodnici přišlo na svět 280 dětí, v jednom případě to byla dvojčátka.

Za první půlrok se v Nemocnici Prostějov narodilo o 18 dětí méně než v roce 2023. Chlapečci přicházeli na svět častěji, bylo jich 144. Holčiček se narodilo jen o 8 méně, celkem 136. Duben byl nejplodnějším měsícem, kdy zdravotníci zapsali do porodní knihy hned 58 dětí. Nejmenší miminko letos vážilo 2 100 gramů, naopak největší mělo 5 040 gramů a 52 centimetrů.

Duben v porodnici FN Olomouc. Jménům kralovali Jan a Julie

Foto FB

Tým Novorozeneckého oddělení můžete už několik týdnů poznat na první pohled. Změnili dresy. Jejich „mundúry“ se teď hemží hrošíky, želvičkami, opičkami, žirafkami, klokánky nebo slůňátky – roztomilými zvířátky, která jim pomáhají navodit ještě přátelštější a přívětivější atmosféru. A při příležitosti dubnové statistiky dámy a pánové postáli jako modelky a modelové.

V dubnu zde pomohli na svět 145 miminkům – 68 holčičkám a 77 klukům. Je to o něco méně než vloni, kdy se u nás narodilo 168 dětí. V porovnání s předchozími roky je pokles bohužel ještě markantnější – 2022 / 198 dětí, 2021 / 198 dětí, 2020 / 197 dětí, 2019 / 209 dětí, 2018 / 211 dětí, 2017 / 181 dětí. „Budeme doufat, že nám pomůžete statistiky zlepšit v následujících měsících. V červenci a srpnu se u nás miminkům vždy dařilo nejlépe – za posledních sedmnáct let byly letní měsíce hned v patnácti případech na narozené děti nejbohatší,“ říkají porodníci.

Novela matričního zákona dává volnost i v příjmení

ilustrační foto pixabay.com

Od ledna 2024 vstoupila v platnost novela matričního zákona. Upravuje řadu věcí, mimo jiné i ty, které se týkají příjmení.

Manželé, kteří si ponechali po uzavření manželství svá dosavadní příjmení, budou nově moci po uzavření manželství provést prohlášení před kterýmkoli matričním úřadem nejen o tom, že se dohodli na společném příjmení jednoho z nich, ale nově i o tom, že se dohodli, že příjmení jednoho z nich bude příjmením společným a ten, jehož příjmení není příjmením společným, bude ke společnému příjmení na druhém místě připojovat své dosavadní příjmení.

V prostějovské nemocnici se vloni narodilo 604 dětí. Opět bylo více kloučků

Ilustrační foto pixabay.com

Celkem 604 narozených dětí, z toho 4x dvojčata a opět vedl počet chlapců nad děvčátky. Nejplodnějším měsícem v porodnici Nemocnice Prostějov byl vloni srpen. Chlapců zde v roce 2023 přišlo na svět 312, děvčat 292.

Rodiče pro svá miminka volili nejčastěji tradiční jména. U chlapců to byl Jakub, David, Dominik či Adam. Nouze ale nebyla ani o jména netradiční jako například Brian, Dmytro, Joakim, Kemal či Leonardo.

U děvčátek byla nejčastějšími jmény Eliška, Laura, Tereza, Viktorie nebo Emma. Na svět ale přišla i Amélie, Aria, Dilara nebo Naile.

Nejvíce dětí se v porodnici Nemocnice Prostějov narodilo v srpnu – 64, nejméně jich přišlo na svět v červnu – 36.

V roce 2022 se v porodnici Nemocnice Prostějov narodilo 697 dětí. (red)

Nejoblíbenějšími jmény jsou letos v Prostějově Eliška a Matyáš

ilustrační foto ber

V letošním roce bylo na prostějovské radnici přivítáno 336 nových občánků. „Z toho bylo 176 dívek a 160 chlapců. Třikrát se o občanství přihlásila dvojčata,“ uvedla 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, která se vítání malých Prostějovanek a Prostějovanů za vedení města pravidelně ujímá.

U dívek bylo nejvíce v kurzu jméno Eliška (10x), následovala Ema (9x) a na třetím místě skončila Adéla (6x). Další posty obsadily Amálie a Nela (5x), Julie, Karolína, Sofie, Stella, Tereza (4x). Zdvojené jméno dostalo osm děvčátek.

Mezi chlapci letos vládl Matyáš (10x), těsně následovaný Jakubem (9x), třetím nejoblíbenějším jménem pak byli svorně Samuel a Tobiáš (7x). Dominiků přibylo 6x a Adam a Oliver dostali jméno 5x. Zdvojené křestní jméno si nesou tři chlapečci

PRO ZAJÍMAVOST:

v roce 2022 bylo přivítáno 363 dětí

V prostějovské nemocnici se loni rodili nejčastěji Jakubové a Elišky. Na svět přišli i Artem a Trinity

Foto Nemocnice Prostějov

Tradiční jména vybírá pro své potomky většina českých rodičů. Svědčí o tom také statistiky z porodnice Nemocnice Prostějov. Jméno Jakub zde bylo vloni vůbec nejčastějším vybraným jménem pro miminko, dostalo jej celkem 27 chlapců. U dívek pak jednoznačně dominovala Eliška, toto jméno vybralo pro svou dceru 19 rodičů.

Celkově se v roce 2022 narodilo v prostějovské nemocnici 697 dětí, z toho bylo 358 chlapců a 339 dívek. Mezi dětmi byly tři páry dvojčat. Nejplodnějším měsícem byl srpen, kdy zdravotníci asistovali u 74 porodů. Naopak nejméně rušným obdobím byl měsíc březen, kdy prostějovskou porodnici vyhledalo 48 maminek.

Tradiční jména jsou mezi rodiči stále nejvíce oblíbená, což dokazují i loňské statistiky. Do pětice nejčastěji vybíraných jmen v prostějovské porodnici se v roce 2022 zařadila tato:

1. Jakub (27krát) 1. Eliška (19krát)

Mezi nejoblíbenější jména patřily v roce 2022 Jakub a Eliška

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

V roce 2022 přivítal Prostějov 363 nových občánků. „Dívek bylo 185, chlapců 178 a třikrát jsme dokonce oficiálně mezi prostějovskými občany přivítali dvojčata,“ uvedla pro PV Novinky 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, která má slavnostní vítání malých Prostějovanek a Prostějovanů na radnici na starosti.

Mezi dívkami vládne, i když o fous, Eliška (11x), následují Viktorie (10x), Julie (8x), Ema (7x), Adéla, Natálie, Stella (6x) a Laura, Sofie, Valerie (5x).

U chlapců zvítězil Jakub (12x), po něm pak Jiří, Tobiáš (8x), Šimon, Patrik (7x), Matyáš (6x) a Lukáš, Samuel (5x).

V roce 2021 bylo přivítáno 395 dětí, 2020 to bylo 390 dětí, 2019 pak 419 dětí a v roce 2018 bylo přivítáno 387 dětí. (red)

Vloni přišel na svět v Prostějově i Emir a Meda

Foto ber

Už jsme psali, že od loňského ledna až prosince proběhlo v prostějovské porodnici 831 porodů, rodných listů ale matrikáři vypsali 835, a to kvůli dvojčátkům. A jak se loňská miminka nejčastěji jmenovala?

„Holčičkám rodiče dávali nejčastěji tradiční jména jako Eliška, Anna, Ema či Tereza, chlapcům pak Jakub, Jan, Matyáš nebo Filip. Ale stejně jako každý rok nechyběla ani jména neobvyklejší, a tak si maminky z naší porodnice odnášely domů například Emira, Javiera, Kvida, Kima nebo Dorotheu, Bereniku, Arianu či Medu,” prozradila Věra Tisoňová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Prostějov. (ber)

V roce 2020 jsme přivítali 390 miminek. Vede Karolína a Jakub

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Každoročně přináší Magistrát města Prostějova statistiku dětí, přivítaných na radnici. Nejinak je tomu i letos, přestože vítání spojené s obřadem se bohužel kvůli epidemiologické situaci tento rok nekonalo. Jak vyplývá ze statistiky, přivítaní chlapci převažují letos nad děvčátky.

Celkem bylo přivítaných dětí 390, z toho bylo dívek 182 a 208 chlapců. U dívek byla oblíbená jména Karolína (10x), Julie (8x), Anna, Laura (7x), Viktorie, Sofie (6x) a Natálie, Ema (5x). Sedm holčiček dostalo zdvojená jména.

U chlapců se ujal vedení Jakub (11x), následoval Dominik, Adam (10x), Daniel, David (8x), Tobiáš, Martin (7x) Vojtěch, Šimon, Patrik, Matyáš, Michal, Lukáš (6x). Zdvojená jména mělo šest chlapečků.

Marie Anna, Jan Jakub. Dali byste svým dětem dvě křestní jména?

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Ještě před pár lety nebyla dvě křestní jména v české republice příliš obvyklá. Rodiče ale možnosti pojmenovat potomka podle svého využívají stále častěji. A dvojích jmen tedy přibývá.

Někdy jde o rodiny smíšené, kdy jeden z rodičů pochází ze země, kde jsou dvě křestní jména běžná. Jindy se nemohou rodiče shodnout a vybrat jedno jméno, takže dítko dostane jedno jméno od maminky a druhé od tatínka.

„Máme Annu Marii, po maminkách nás dvou. Ani jedna se narození vnučky nedočkala, tak jsme jim touto cestou chtěli věnovat vzpomínku. Malé ale říkáme Aničko, tak nějak to vyplynulo samo,“ sdělila PvNovinkám maminka pětileté holčičky.