jména

Vloni přišel na svět v Prostějově i Emir a Meda

Foto ber

Už jsme psali, že od loňského ledna až prosince proběhlo v prostějovské porodnici 831 porodů, rodných listů ale matrikáři vypsali 835, a to kvůli dvojčátkům. A jak se loňská miminka nejčastěji jmenovala?

„Holčičkám rodiče dávali nejčastěji tradiční jména jako Eliška, Anna, Ema či Tereza, chlapcům pak Jakub, Jan, Matyáš nebo Filip. Ale stejně jako každý rok nechyběla ani jména neobvyklejší, a tak si maminky z naší porodnice odnášely domů například Emira, Javiera, Kvida, Kima nebo Dorotheu, Bereniku, Arianu či Medu,” prozradila Věra Tisoňová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Prostějov. (ber)

V roce 2020 jsme přivítali 390 miminek. Vede Karolína a Jakub

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Každoročně přináší Magistrát města Prostějova statistiku dětí, přivítaných na radnici. Nejinak je tomu i letos, přestože vítání spojené s obřadem se bohužel kvůli epidemiologické situaci tento rok nekonalo. Jak vyplývá ze statistiky, přivítaní chlapci převažují letos nad děvčátky.

Celkem bylo přivítaných dětí 390, z toho bylo dívek 182 a 208 chlapců. U dívek byla oblíbená jména Karolína (10x), Julie (8x), Anna, Laura (7x), Viktorie, Sofie (6x) a Natálie, Ema (5x). Sedm holčiček dostalo zdvojená jména.

U chlapců se ujal vedení Jakub (11x), následoval Dominik, Adam (10x), Daniel, David (8x), Tobiáš, Martin (7x) Vojtěch, Šimon, Patrik, Matyáš, Michal, Lukáš (6x). Zdvojená jména mělo šest chlapečků.

Marie Anna, Jan Jakub. Dali byste svým dětem dvě křestní jména?

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Ještě před pár lety nebyla dvě křestní jména v české republice příliš obvyklá. Rodiče ale možnosti pojmenovat potomka podle svého využívají stále častěji. A dvojích jmen tedy přibývá.

Někdy jde o rodiny smíšené, kdy jeden z rodičů pochází ze země, kde jsou dvě křestní jména běžná. Jindy se nemohou rodiče shodnout a vybrat jedno jméno, takže dítko dostane jedno jméno od maminky a druhé od tatínka.

„Máme Annu Marii, po maminkách nás dvou. Ani jedna se narození vnučky nedočkala, tak jsme jim touto cestou chtěli věnovat vzpomínku. Malé ale říkáme Aničko, tak nějak to vyplynulo samo,“ sdělila PvNovinkám maminka pětileté holčičky.

Santino, Dino, Niko, Monaco... Nic neobvyklého! Co takový Jim Beam?!

ilustrační foto buzzfeed.com

 

Před nedávnem jsme vás informovali o rodně Horváthových, která svým synům dala jména Santino, Dino a Niko. Prostějovská policie zase před časem pátrala po čtyřletém Monacu Stojkovi. Jack Daniels z amerického státu Utah nezůstal pozadu. Svému synovi dal jméno Jim Beam.

Jack a jeho manželka Lydia mají doma malého Jima Beama. Na tomto kuriózním jménu se shodli údajně už na prvním rande. Lydia má prý ráda netradiční věci a Jack Daniles nechtěl narušit rodinnou tradici. Jeho matka a otec ho pojmenovali Jack Daniels proto, aby naštvali své rodiče. To se jim prý povedlo a Jack si své jméno po čase zamiloval. Právě proto se rozhodl, že i jeho syn se bude jmenovat po oblíbeném alkoholickém nápoji. A k překvapení všech, Tuzemák to nebyl. Jejich prvorozený syn má v rodném listu napsáno Jim Beam.

Porodnost klesá, nevíce dětí bylo před čtyřmi roky

ilustrační foto

Je nás stále méně! Porodnost jak v Prostějově, tak v celém Česku klesá. Sestupný trend trvá už čtvrtým rokem. Podle odborníků hrají hlavní roli v poklesu porodnosti demograficko-sociologické důvody a také současná rodinná politika.

Sestupná tendence v počtech narozených dětí se projevuje už od roku 2009. Jak informuje Český statistický úřad, populace v následujících letech výrazně zestárne. V roce 2101 by nás mohlo být o tři miliony méně než je tomu dnes. Pokles narozených dětí sledují zdravotníci také v nemocnici v Prostějově. Podle informací její mluvčí Hany Szotkowské, se za první půlrok tohoto roku narodilo celkem 438 dětí. Co do počtu vedou chlapci. Na svět jich přišlo celkem 223, jen o osm méně se narodilo děvčátek. Mezi novorozeňaty byla také dvě dvojčátka.