Litovel

Tip na výlet: Muzeum harmonik v Litovli

Foto litovel.eu

Muzeum harmonik v Litovli vzniklo z daru unikátní soukromé sbírky akordeonů a heligonek pana Jiřího Sedláčka. Sbírka obsahuje více než 330 nástrojů. Zastoupeno je okolo 40 českých výrobců. K vidění jsou i atypicky vyrobené nástroje nebo tahací harmoniky starší 150 let.

Součástí expozice jsou i akordeony zejména z Itálie, Německa a Rakouska. Litovelská sbírka je největší svého druhu ve střední Evropě. Smyslem zřízení muzea je připomenout návštěvníkům vynikající řemeslnou a výtvarnou práci našich předků.

Původní muzeum fungovalo jako soukromé v domě pana Jiřího Sedláčka v letech 2011–2021. Krátce po otevření získalo zvláštní ocenění v prestižní soutěži GLORIA MUSEALIS v kategorii Muzejní počin roku 2012. Sběratel zasvětil harmonikám celý svůj život, sám na ně hraje už od dětství. Harmoniky opravuje a sbírá více než 50 let.

V soutěži o Zlatý pohár PIVEX – PIVO 2022 opět zazářily moravské pivovary Zubr a Litovel

Foto Pivex

Letošní jubilejní 30. ročník odborné degustační soutěže o Zlatý pohár PIVEX – PIVO 2022 byl velmi úspěšný pro Pivovary CZ Group a.s., které celkem získaly sedm ocenění včetně příčky nejvyšší – absolutním vítězem celé soutěže se stalo světlé výčepní pivo Zubr Gold. Navíc byl pivovar Zubr vyhlášen nejúspěšnějším pivovarem v této prestižní soutěži za 30 let jejího trvání a získal cenu Pivovar třicetiletí, stříbrnou pozici v této mimořádné kategorii pak získal pivovar Litovel. Úspěšnou účast piv ze skupiny Pivovary CZ Group podtrhla stříbrná medaile ležáku Zubr Gradus v soutěži sudových piv Zlatý soudek.

Pivovary Litovel, Zubr a Holba patří do skupiny Pivovary CZ Group a pravidelně se na předních místech tuzemských i zahraničních degustačních soutěží. Svou výjimečnou kvalitu opakovaně potvrdily i na letošním ročníku soutěže o Zlatý pohár PIVEX.

Při výbuchu rodinného domu utrpěl mladý muž těžká zranění

Foto HZS Olomouckého kraje

Výbuch plynu otřásl v sobotu odpoledne rodinným domem v Litovli. Ten se nacházel na ulicí 1. máje, nedaleko litovelské radnice. Exploze zasáhla zejména dvorní trakt budovy. Při explozi došlo k vážnému zranění jednoho člověka, hasiči evakuovali devět lidí.

„Dům je po výbuchu poničen. V péči zdravotnické záchranné služby je jedna osoba, evakuovali jsme sedm osob a dvě děti ze sousedního objektu,“ popsal mluvčí hasičů Radek Buryánek. Hasiči podle jeho slov provedli, ve spolupráci s pohotovostní službou, odpojení domů od energetických sítí. Zjistili rovněž, že nedošlo k poškození sousedních domů.

Hattrick pro tmavý ležák od Pivovaru Litovel! Z Evropské pivní hvězdy má bronz

Foto Pivovar Litovel

Už potřetí během tohoto roku ocenili odborníci na pivo tmavý ležák Premium Dark od Pivovaru Litovel. Na prestižní mezinárodní degustační soutěži Evropská pivní hvězda se umístil v kategorii tmavých ležáků českého typu a vydobyl si tam bronz. Porotu oslovila především jeho vyváženě karamelová chuť a přirozeně působící říz.

Tmavý ležák Litovel Premium Dark dlouhodobě patří mezi piva, kterým se na degustačních soutěžích daří. Naposledy v září vyhrál zlato na Českém pivu 2020, o několik měsíců předtím dobyl třetí příčku na Zlatém poháru PIVEX 2020 v Brně.

Čtyřikrát na bedně! Pivovar Litovel bere z Českého piva zlato, dvě stříbra a bronz

Foto Litovel

V Pivovaru Litovel mají velký důvod k oslavám. Na soutěži České pivo 2020 získala medaili hned čtyři jeho piva. První příčku si vydobyl tmavý ležák Premium Dark. Stříbrnou medaili udělila odborná porota pivní stálici – pivu Litovel Moravan – a také nealku Litovel Pomelo. Bronz si z Českého piva odnáší Litovel Free, které je rovněž bez alkoholu.

Pivovar Litovel se degustační soutěže České pivo, v níž o přízeň pivních expertů bojují pivovary z celé republiky, účastní každý rok a je pravidelným medailistou. „Z ocenění v nejvýznamnější degustační soutěži u nás máme samozřejmě nesmírnou radost. Naše piva na ní patří dlouhodobě k těm nejvíce oceňovaným, což řadí litovelský pivovar mezi ty vůbec nejúspěšnější v republice. Troufám si tvrdit, že za tím stojí kombinace našeho pečlivého přístupu, který začíná už výběrem kvalitních surovin z úrodné Hané, poctivosti při vaření piva i umu litovelských pivovarníků.

Dny českého piva oslaví i Pivovar Litovel. Speciál Václav nově stočil i do soudku

Foto Litovel

Největší svátek všech pivařů je po roce opět tady. Tradiční Dny českého piva letos začnou ve středu 23. září a potrvají do konce měsíce. K oslavám se připojí i Pivovar Litovel, který k této příležitosti připravil speciální várku nefiltrovaného ležáku Václav 12% a nově ho stočil i do pětilitrových soudků.

Dny českého piva jsou každoročně organizovány Českým svazem pivovarů a sladoven a záměrně připadají na dny kolem 28. září. Právě toto datum se pojí se svatým Václavem, kterého jako patrona českých pivovarníků určil roku 1357 král Karel IV. Pro všechny příznivce zlatavého moku proto tuzemské pivovary připravily nejrůznější akce. Lidé budou moci například ochutnat svatováclavské pivní speciály a gastronomická zařízení napříč republikou zařadí na své jídelníčky speciální pokrmy, kterými vzdají hold českému pivu a místní pivní kultuře. K oslavám se připojí i Pivovar Litovel.

Pivovar Litovel si z PIVEXu veze čtyři medaile včetně zlaté

Foto Pivovar Litovel

Čtyři cenné kovy „sklidil“ Pivovar Litovel na uznávané degustační soutěži Zlatý pohár PIVEX 2020. Soutěže se pivovar zúčastnil spolu s dalšími 52 pivními značkami v pěti kategoriích. Jako nejlepší světlé výčepní pivo v soutěži odborná komise vyhlásila Litovel Classic. Na medailových pozicích se umístil také Litovel Moravan, nealkoholické pivo Litovel Pomelo a tmavý ležák Litovel Premium Dark.

Slavnostní ceremoniál, kde se ochutnávání porotců podrobila ta nejlepší piva z republiky, se odehrálo jako již tradičně v Brně. „Čtyřnásobného umístění na tak renomované soutěži, jako je PIVEX, si nesmírně vážíme. U nás v Litovli propojujeme poctivé pivovarnické řemeslo a kvalitní suroviny z úrodného hanáckého kraje. Díky tomu vaříme pivo, které chutná nejen milovníkům zlatavého moku, ale také expertům z oboru, kteří mu pravidelně udělují významná ocenění,“ říká Tomáš Halouska, obchodní ředitel Pivovaru Litovel, který medaile ve Sněmovním sále Nové radnice v Brně převzal.

Pivovar Litovel uvařil novinku: Májový ležák

Foto Litovel

Pivovar Litovel přichystal pro příznivce piva na poslední jarní měsíc pivní novinku. Vůbec poprvé místní pivovarníci uvařili Litovel Světlý Májový ležák 11,5%. Nabízí ho v pětilitrových soudcích.

„Pro pozdně jarní období jsme uvařili speciální várku světlého Májového ležáku, původně určenou do našich restaurací a pivnic. Protože však gastro podniky fungovaly zatím jen omezeně, rozhodli jsme se novinku ručně stočit do pětilitrových soudků, aby si ji příznivci litovelského piva mohli vychutnat v klidu a pohodlí svého domova,“ říká Petr Kostelecký, sládek Pivovaru Litovel.

Pivovar Litovel pomáhá hospodským při rozjezdu. Zapůjčuje vybavení a zdarma připravuje výčepní zařízení

ilustrační foto

Hospody a restaurace se v těchto dnech pomalu připravují na znovuotevření, včera se otevřely zahrádky a vnitřní prostory by je měly následovat za dva týdny. Pivovar Litovel jim při obnově provozu intenzivně pomáhá. Daruje dezinfekční prostředky, bezplatně zapůjčuje vybavení na zahrádky a zdarma sanituje výčepní zařízení.

Restaurací, hospod a pivnic se současná situace dotkla ve velkém. Dobře to vědí i pivovarníci v Litovli. „Dlouhodobě se nám daří udržovat prodeje sudového piva okolo 60 procent z celkového výstavu a jsme tak, podobně jako řada dalších pivovarů, v nelehké situaci. Hospodští jsou naši klíčoví partneři. Proto jim teď podáváme pomocnou ruku. V této složité době se je při přípravách na otevření letních zahrádek i celkového opětovného rozjezdu snažíme co nejvíce podporovat.

Litovelský zelený Patrik letos poprvé v pětilitrovém soudku!

ilustrační foto

Hospody a restaurace jsou sice zavřené, příznivci zeleného piva však o svůj oblíbený velikonoční speciál Litovel Patrik nepřijdou. Pivovar Litovel jej nabídne v pětilitrových soudcích.

„Štamgasti se pravidelně touto dobou těší, že si na Velikonoce tradičně vychutnají naši specialitu – zelenou jedenáctku Patrika. Protože jsou však restaurace a hospůdky uzavřené, mohou si díky našim pětilitrovým soudkům vychutnat zážitek z čepovaného Patrika i doma,“ říká Petr Kostelecký, sládek Pivovaru Litovel. Seznam prodejen, kde bude pivo k dispozici, najdou lidé na webu pivovaru. Nefiltrovaný jarní speciál z Litovle poutá pozornost svou neobvyklou zelenou barvou a charakteristickou vůní s lehkými podtóny, v nichž je znát především máta.