prodej

Město se zbavuje dalšího majetku. Chce privatizovat dům na Žižkově náměstí

Foto ber

Rada města Prostějova vyhlašuje záměr prodeje domu na Žižkově náměstí č. 15. Utržených bezmála 20 milionů by mělo putovat do oprav jiných městských domů.

Dle podkladů z Domovní správy Prostějov byl dům na Žižkově náměstí postaven v roce 1895. Není památkově chráněn, nachází se však v Městské památkové zóně. Skládá se z hlavní budovy a dvorního traktu. Hlavní budova má 3 nadzemní podlaží a 1 podzemní podlaží, kde jsou 4 pronajaté byty a 1 pronajatý nebytový prostor. Dvorní trakt má 2 nadzemní podlaží, není podsklepen a je tam 1 volný byt, který bude nutno celkově zrekonstruovat, a 1 pronajatý nebytový prostor. V minulosti byla na hlavní budově provedena oprava střech, fasády, rozvodů plynoinstalace a elektroinstalace společných prostor.

V drogeriích a na benzínkách koupíte od ledna další léky. I proti alergiím, refluxu a oparům

ilustrační foto

Od nového roku se na seznam volně prodejných léčiv mimo lékárny zapsaly další přípravky. Ve vybraných drogeriích, na benzínkách nebo v jiných prodejnách s potravinami a smíšeným zbožím se tak budou moci prodávat také léky na reflux, bolest kloubů, opary, alergie nebo záněty spojivek. Kterých přípravků se novinka konkrétně týká?

Dosud mohly obchody, trafiky nebo čerpací stanice prodávat medikamenty z osmi skupin léků, tzv. vyhrazených léčiv. Patřily mezi ně přípravky proti bolesti a horečce obsahující paracetamol a ibuprofen (např. Panadol, Ibalgin, Paralen, Nurofen či Brufen), dále léky na nevolnost, průjem, překyselení žaludku, odvykání kouření nebo léčivé čaje a dezinfekce.

Turistické informační centrum nabízí adventní svíčky

Foto Turistické informační centrum Prostějov

Krásné adventní svíčky s motivem radnice jsou letos v modré barvě. 

K dostání jsou, byť již v omezeném množství, v Turistickém informačním centru za cenu 72 korun za kus. (red)

Prodejci vánočních kaprů mají nejvyšší čas nahlásit svá prodejní místa

Foto Státní veterinární správa ČR

Státní veterinární správa (SVS), tak jako každý rok, upozorňuje stánkové prodejce vánočních kaprů, že je třeba nahlásit minimálně sedm dní před zahájením prodeje, kdy a kde budou ryby prodávat. Nahlášená místa prodeje budou zveřejněna na webu SVS. Při následných kontrolách stánků s vánočními kapry se SVS zaměřuje na hygienu prodeje a také na dobré životní podmínky prodávaných ryb.

Nahlášení prodeje kaprů se již několik let provádí výhradně přes on-line formulář na internetových stránkách SVS. SVS žádá provozovatele, aby své stánky nahlašovali pouze tímto způsobem. Zájemci o prodej živých ryb mohou uvedený formulář využívat ke komunikaci se SVS nejen před Vánoci, ale i po zbytek roku. Před zahájením prodeje jsou stánkaři povinni seznámit se se dvěma dokumenty: požadavky na samostatná prodejní místa a pravidly pro prodej živých ryb a doporučeními pro osoby provádějící porážení ryb při prodeji.

Pivovary Holba, Litovel a Zubr koupila Kofola

Foto Moravská pivovarská a.s.

Moravská pivovarská a.s., majitel společnosti Pivovary CZ Group a.s. (PCZG), která zastřešuje pivovary Holba, Litovel a Zubr, podepsala smlouvu o prodeji 100 % akcií se společností PIVOVARY TRIANGL s.r.o., ovládanou společností Kofola ČeskoSlovensko a.s. Celá transakce ještě podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a její dokončení se proto očekává počátkem příštího roku.

Pivovary CZ Group jsou pátou největší pivovarnickou skupinou v Česku, svým letošním ročním výstavem překročí produkci 800 tisíc hl, z čehož více než třetina piva míří na exportní trhy. V pivovarech v Přerově, Litovli a Hanušovicích společnost zaměstnává téměř 500 zaměstnanců. Pivovary Holba (zal. 1874), Litovel (zal. 1893) a Zubr (zal. 1872) vaří od svého založení piva tradičními postupy, za použití nejkvalitnějších surovin zejména z lokálních zdrojů.

Budova hlavní pošty je na prodej

Foto archiv PvN

Prodělávající Česká pošta řeší svou situaci uzavíráním poboček, propouštěním zaměstnanců také prodejem movitého i nemovitého majetku. Na seznamu prodejů se nyní ocitl i objekt pošty na prostějovském Poděbradově náměstí. Budova z roku 1897 je dílem stavební firmy Čeňka Venclíka a patří státu, Česká pošta má ale právo s ní hospodařit.

Jde o pozemek parcelní číslo 1586 o výměře 1 072 m2 zastavěná plocha a nádvoří. Jeho součástí je i stavba č. p. 979, stavba občanského vybavení. „Výběrové řízení proběhne formou e-aukce. Podmínkou je podepsání dlouhodobé nájemní smlouvy pro zachování provozu pošty,“ sdělil u Jaroslav Černík z týmu realitních činností ČP. Suma, kterou bude muset nový majitel zaplatit, začíná na 39 milionech. Kauce je ve výši 3.900.000,- korun.

Radní posvětili záměr prodeje pozemků po bývalé sodovkárně

Foto Magistrát města Prostějova

Radní se na své schůzi zabývali možnostmi budoucího využití plochy po bývalé sodovkárně, v návaznosti na uspořádanou urbanistickou soutěž na dostavbu jižní části centra Prostějova. Plocha byla navržena k využití pro výstavbu polyfunkčního objektu s parkováním, a to formou prodeje pozemků soukromému investorovi.

Rada města Prostějova proto vyhlásila záměr prodeje dotčených pozemků. Jaké podmínky si město stanovilo, v hrubých rysech okomentovala 1. náměstkyně primátora pro nakládání s majetkem města Milada Sokolová: „Kupující se ve smlouvě zaváže, že ve lhůtě do pěti let ode dne uzavření kupní smlouvy bude na převáděných pozemcích dokončena výstavba polyfunkčního objektu a další v záměru stanovené podmínky.

Online marketplace společnosti Kaufland bude spuštěn 12. dubna

Ilustrační foto kaufland.cz

Internetový nebo kamenný obchod? Kaufland nyní nabízí obojí – ve více než 141 prodejnách nebo na online tržišti. Oba tyto světy se navzájem propojí a zákazníci je od 12. dubna najdou na stránkách Kaufland.cz. Hned po spuštění zde budou k dispozici miliony položek z produktových kategorií bydlení, elektronika, zahrada a hobby, kuchyně a domácnost, děti a kojenci, sport a móda. Ve startovních blocích je již nyní připraveno 2 000 prodejců.

„Kaufland marketplace nabídne našim zákazníkům službu, která nemá v České republice obdobu. Kromě široké nabídky zboží, které nabízíme v našich kamenných obchodech, najdete v budoucnu na Kaufland.cz miliony produktů od různých prodejců z různých kategorií, jako je například bydlení, elektronika nebo hobby, které si lze jednoduše objednat a následně nechat doručit až domů.

Prodeje dálničních známek rostou. V systému se chystají další novinky

ilustrační foto ber

Elektronické dálniční známky se prodávají více než před rokem. Od počátku prosince 2022 do konce února 2023, tedy v období tradiční prodejní špičky, si jich lidé koupili celkem 2,22 milionu, oproti loňským 2,16 milionu e-známek. V době nejvyšších prodejů využívá státní e-shop edalnice.cz ke koupi známky až 98 procent řidičů.

„V období od prosince do února dominují v prodejích tradičně roční e-známky, což souvisí ještě s dřívějšími papírovými kupony, které platily vždy do konce ledna a většina řidičů na platnost papírových známek plynule s její elektronickou verzí navázala,“ říká Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který systém elektronických dálničních známek provozuje. Ve zbytku roku se ale poměr obrací – ve větší míře se prodávají desetidenní a třicetidenní známky, což je spojeno zejména s letním cestováním českých i zahraničních turistů.

Řetězec BILLA jako první mezi českými maloobchody stahuje z prodeje zábavní pyrotechniku

Foto Billa

Významný krok pro ochranu domácích i volně žijících zvířat učinil obchodní řetězec BILLA. Jako první řetězec v Česku, symbolicky na Světový den zvířat, oznamuje vyřazení zábavní pyrotechniky ze svého sortimentu. Řetězec BILLA poukazuje na fakt, že prodej pyrotechniky a její používání zvířatům ubližuje. Divoká zvířata, obzvláště ptactvo, kvůli ní bohužel dokonce i hynou. Řetězec BILLA svým rozhodnutím zároveň vyzývá veřejnost a ostatní maloobchodní prodejce, aby svůj postoj k nákupu a prodeji zábavní pyrotechniky přehodnotili a vzdali se jej.

Více než polovina české populace žije v domácnosti s domácím mazlíčkem. Kvůli odpalování zábavní pyrotechniky však mnoho z nich trpí každý rok během novoročních oslav panikou, strachem a psychickým traumatem, v horších případech nejrůznějšími druhy poranění. U divoce žijících zvířat však bohužel nejsou výjimkou ani úmrtí, a to v důsledku úrazů, které způsobí buď samotný pyrotechnický výrobek, nebo které si živočichové způsobí během útěku při stresové reakci.