parkování

Systém trvalých parkovacích míst ve městě se mění. Kupte si ho, vzkazuje magistrát

Ilustrační foto ber

O možnost mít vyhrazeno parkovací stání nedaleko svého domu projevují občané zájem opakovaně. Zatím toto nebylo možné (až na výjimky – držitelé průkazů ZTP/P nebo parkování před provozovnou, případně již dříve zřízená odstavná stání). To se nyní změní.

„Projednali jsme materiál navržený odborem správy a údržby majetku města a odsouhlasili možnost vyhrazení trvalých parkovacích míst pro zájemce v některých prostějovských ulicích. Půjde o ulice, které jsou pro tyto účely rozděleny do dvou skupin podle limitu maximálního možného počtu vyhrazených parkovacích míst v ulici,“ potvrdil 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Jedná se konkrétně o tyto lokality:

Parkování na invalidech stojí dva body!

ilustrační foto

Parkování na místech vyhrazených pro invalidy se nevyplatí. Od 1. ledna 2O22 se totiž řidič dočká nejen pokuty, ale i dvou bodů v bodovém hodnocení.

"Kdo neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti pro osoby se zdravotním postižením nebo zneužije parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením, může počítat s pokutou ve správním řízení od 5 do 10 tisíc korun. Příkazem na místě může být uložena sankce do výše 2 500 Kč," uvedl strážník Petr Zapletal.

Bezohledný řidič zabral místa invalidům. Hned dvě

foto Magistrát města Prostějova

Velkou dávku arogance předvedl 2. února řidič osobního vozidla při parkování v Prostějově. Jakým způsobem by se nemělo parkovat, názorně ukázal na vyhrazeném parkovišti pro osoby se zdravotním postižením. Své vozidlo zaparkoval přes dvě parkovací místa a navíc, jeho automobil nebyl označen parkovacím průkazem, který umožnuje stání na takto označených parkovištích. Strážníci vše zadokumentovali a oznámili správnímu orgánu.

„Kdo neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti pro osoby se zdravotním postižením nebo zneužije parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením. Vedle pokuty se také zapisují do bodového hodnocení řidičů dva body. Pokuta ve správním řízení je v rozmezí 5000 Kč až 10 000 Kč. Příkazem na místě může být uložena sankce do výše 2 500 Kč," uvedl strážník Petr Zapletal.

Rada vyhlásila záměr prodeje pozemků po bývalé sodovkárně. Má na nich stát polyfunkční dům s parkováním

ilustrační foto ber

Rada města Prostějova projednala a vyhlásila záměr prodeje pozemků po bývalé sodovkárně. „Projednaný a schválený materiál řeší další možnost budoucího využití plochy po bývalé sodovkárně v návaznosti na uspořádanou urbanistickou soutěž na dostavbu jižní části centra Prostějova. Tuto plochu po bývalé sodovkárně je navrženo využít pro výstavbu polyfunkčního objektu s parkováním,“ vysvětluje 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Prodej se uskuteční za těchto podmínek:

- stavba víceúčelového objektu v souladu s územním plánem,

- kupní cena bude ve výši minimálně dle znaleckého posudku (cena obvyklá) 4.678 Kč/m2 bez DPH, tj. celkem cca 19.306.106 Kč bez DPH, splatná před podpisem kupní smlouvy,

Parkování na "hulváta" je v Prostějově aktuální

Foto čtenář

Fotografie křižovatky ulic Česká a Rostislavova nám do redakce zaslala jedna z čtenářek. Poukazuje na parkování vozidel.

"Denně touto křižovatkou projíždím v době, kdy se do podniku sjíždějí lidé na oběd. Své vozy parkují všude, kde je jen kousek místa, nezřídka přímo v křižovatce. Mnohokrát se mi stalo, že zde parkovala dodávková auta, přes která není do České ulice vidět. Musela jsem tak vjet do poloviny silnice, abych se přesvědčila, že mám volnou cestu," popsala žena s tím, že s několika řidiči měla i slovní střet. "Příště už budu volat rovnou městskou policii, které doložím fotografie posledních měsíců," dodala. 

Parkování na trávníku je drahé. A hodně

ilustrační foto

V důsledku nedostatku místa k parkování se množí případy, kdy řidiči odstaví svůj vůz na trávu. Tímto se ale dopouští přestupku proti veřejnému pořádku, neboť se jedná o zábor veřejného prostranství. Strážníci mohou uložit pokutu, a to až do částky 10 000 Kč.

Navíc se takový přestupek zapisuje do registru přestupků. "Konkrétní případ se udál na ulici B. Šmerala, kdy 18.8.2021, na základě oznámení od občana, zjistila hlídka na místě téměř desítku vozidel zaparkovaných na travnaté ploše," doplnila strážník Jana Adámková. (red)

Řidiči, zbystřete! Můžete si vyhradit trvalé parkovací místo v centru města

ilustrační foto MMP

Finanční odbor Magistrátu města Prostějova informuje občany o možnosti vyhradit si trvalé parkovací místo v centru města, konkrétně na ulicích Knihařská, na Skálově náměstí, na Pernštýnském náměstí u kina Metra a Žižkově náměstí.

Pro zřízení vyhrazeného parkovacího místa je nejprve nutné si vyřídit povolení zvláštního užívání komunikace na odboru dopravy MMPv (je vybírán správní poplatek ve výši 1 000 Kč).

V návaznosti na toto povolení je nutné provést ohlášení k místnímu poplatku na Finančním odboru MMPv (vyplněním formuláře k ohlášení užívání veřejného prostranství) a současně uhradit i místní poplatek za trvale vyhrazené parkovací místo. Sazba místního poplatku 10 000 Kč/vozidlo/rok.

Stání před vjezdem do garáže se může prodražit

ilustrační foto Městská policie

V pondělí v ranních hodinách na základě telefonického oznámení vyjížděla hlídka prostějovských strážníků zjistit provozovatele motorového vozidla, který svůj vůz zaparkoval dost nešťastně, a to přímo před garáží. Tímto znemožnil vyjetí vozidla majiteli garáže.

Strážníkům se řidiče překážejícího vozu podařilo nalézt. Muži byla za dopravní přestupek udělena pokuta. I tak měl štěstí. „V případě, že se dotyčná osoba nedostaví, provádí se odtah. Ten stojí 2000 Kč a pokuta za stání se může vyšplhat až do výše 2000 Kč. Tento přestupek často řidiči páchají z nepozornosti. Nevšimnou si, kde parkují," doplnila strážník Jana Adámková. (red)

Fotopostřeh. Parkování "na hulváta"

Foto čtenář

Parkoviště poloprázdné, ale proč zajíždět na místo, vždyť jdu do obchodu jen na chvilku.

"Po pěti minutách čekání mi došla trpělivost a řidiče jsem prostě vytroubil. Vyšel z prodejny, náramně se divil, ale auto přeparkoval. To už za mnou stála další dvě auta," poslal nám fotografii pan Miloš. 

Vážně je takový problém parkovat tam, kde nepřekážíme druhým? (ber)

 

Porvali se. Kvůli parkování

ilustrační foto Městská policie

Ke sporu ohledně zaparkovaného vozidla došlo v neděli mezi muži ve věku pětačtyřicet a třiatřicet let. Vše začalo tím, že starší z dvojice upozornil mladšího muže na nesprávně parkující vozidlo ve vjezdu a tím pádem on má stižený výjezd svého vozidla ze zaparkovaného místa. K takovému jednání má docházet opakovaně.

„Proto přistoupili k mladšímu řidiči společně se sousedem a samozřejmě mu vyčetli jeho počínání a požadovali, ať své vozidlo přeparkuje. Ten na danou situaci reagoval odstrčením jednoho z mužů. Následně jej uchopil do takzvané kravaty, narazil na dveře domu a poté strhnul na zem. Důsledkem fyzického napadení byla bolest pravého ramene a viditelně drobná odřenina nad pravým uchem," popsal incident strážník Petr Zapletal. Lékařské ošetření napadený nepožadoval, ke škodě na majetku nedošlo. Porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích vyřešila hlídka s dotyčnými na místě.