nehody

V příkopě skončil kvůli ledovce sypač i autobus

Foto Policie ČR

Rozmary počasí dnes, v úterý 23. ledna, potrápily nejednoho řidiče. Problémy na silnicích v celém kraji byly zejména v ranní špičce. Policisté na operačním středisku od půl páté do osmi přijali a řešili přibližně tři desítky oznámení jednak o nehodách, jednak o nesjízdných komunikacích. Bouralo se i na Prostějovsku.

Hlavní tahy, tzn. silnice první třídy a dálnice byly chemicky ošetřené, a tedy i sjízdné. Ledovka však komplikovala provoz na silnicích nižších tříd.

Vloni přibylo nehod i mrtvých, hlásí policejní statistika

ilustrační foto Policie ČR

V období od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2023 šetřila služba dopravní policie v Olomouckém kraji 6162 dopravních nehod. V porovnání s rokem 2022 je to o 342 případů více. Při těchto nehodách bylo usmrceno 17 osob, což je o 5 usmrcených více než v předcházejícím roce.

Z těchto smrtelných nehod bylo 11 řidičů motorových vozidel, 1 řidič motocyklu, 2 cyklisté a 3 chodci. Dále bylo těžce zraněno 74 (+5) osob a lehce zraněno 1316 (+46). V roce 2023 došlo k 6 % nárůstu dopravních nehod oproti roku 2022.

Hlavní příčinou dopravních nehod byla, stejně jako v minulosti, nepřiměřená rychlost (687), nedání přednosti v jízdě (480), nesprávné předjíždění (66), nesprávný způsob jízdy (2997). V 280 případech byl viník pod vlivem alkoholu, ve 29 případech pod vlivem návykových látek. (ber)

Vloni zemřelo při dopravních nehodách v Olomouckém kraji sedmnáct osob

ilustrační foto Policie ČR

S výjimkou roku 2020 roste v Olomouckém kraji za posledních 10 let počet dopravních nehod. V roce 2023 jich bylo 6 162, což bylo o 6 % více než v roce 2022. Vloni na silnicích zemřelo 17 osob, což bylo o 5 více než v předchozím roce.

Přesto se za poslední desetiletí jedná o druhý nejnižší počet zemřelých v kraji. "Při nehodách zahynulo 11 řidičů motorových vozidel, 1 řidič motocyklu, 2 cyklisté a 3 chodci. Stejně jako v předešlém roce byl nejkritičtějším dnem v týdnu pátek, kdy se přihodilo 1001 dopravních nehod. Naopak nejpříznivější byla neděle," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman s tím, že nesprávný způsob jízdy stál za nejčastější příčinou dopravních nehod. Následovala nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě. (red)

Policisté radí, jak správně postupovat u dopravní nehody

ilustrační foto Policie ČR

Policisté denně vyjíždí k dopravním nehodám, u kterých řada účastníků riskuje další zranění při nevhodném pohybu na pozemních komunikacích. Důležité je zachovat pokud možno chladnou hlavu a vědět, jak při kolizi postupovat.

Nejdříve vypněte motor, zapněte výstražná světla a oblečte si reflexní vestu, kterou mějte po ruce nejlépe v kabině vozu. Buďte opatrní při pohybu ve vozovce – za vůz umístěte výstražný trojúhelník (alespoň 50 metrů za autem, na dálnici pak nejméně 100 metrů), abyste před překážku v provozu varovali ostatní řidiče. Zkontrolujte, zda jsou účastnící kolize v pořádku, či zda utrpěli zranění. Pokud jsou na místě zranění lidé, poskytněte jim první pomoc a přivolejte jim záchranku.

Po silnících se kutáleli motorkáři

ilustrační foto Policie ČR

Úterý bylo na Prostějovsku smolné pro motorkáře. Během dopoledne se dva z nich stali účastníci dopravních nehod. V nemocnici skončili hned tři lidé.

První nehoda se stala kolem čtvrt na devět v Žárovicích, kde došlo k nehodě osobního vozidla a motorky. „Motocyklista projížděl obcí Žárovice a z účelové cesty zahlédl vyjet osobní vozidlo. Spadl s motorkou na komunikaci a zranil se,“ sdělil PvNovinkám policejní mluvčí Libor Hejtman s tím, že ke střetu nedošlo.  Škodu policisté odhadli na 100 tisíc korun.  

Počasí potrápilo řidiče na Olomoucku a Přerovsku. Hasiči zasahovali u několika nehod

Foto HZS Olomouckého kraje

U Brodku u Přerova ve směru na Dub nad Moravou havarovalo osobní auto, dodávka a kamion, který zůstal viset po srážce na svodidlech.

„Střet si vyžádal jednoho zraněného, kterému jsme poskytli první pomoc a předali ZZS.  Zároveň jsme zajistili místo nehody,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hasiči zasahovali i u Lipníku nad Bečvou u Nových Dvorů, kde se srazil kamion s osobním autem. I tady se zranila jedna osoba, která skončila v péči ZZS. „Vyjeli jsme také k nehodě za Týneček, kde ve směru na Šternberk skončil po smyku vůz v příkopu. Zranila se jedna osoba,“ dodala Balážová. (red)

Hasiči od rána řeší havárie. Na vině jsou zledovatělé silnice

Foto HZS Olomouckého kraje

Od úterního rána zasahují hasiči v Olomouckém kraji u zvýšeného počtu dopravních nehod. Stojí za nimi zledovatělé vozovky.

„Řešili jsme srážku tří osobních vozidel na D35 u Mladče ve směru do Olomouce. Na místě byli tři zranění lidé, poskytli jsme jim první pomoc. Řešili jsme rovněž kolizi dvou aut v Kostelci na Hané," informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hasiči zasahovali rovněž na D35 u Litovle, kde narazilo osobní vozidla do svodidel. U Držovic ve směru na Olšany se srazilo osobní auto s malotraktorem, byl zraněn jeden člověk. "Tomu jsme poskytli první pomoc a předali jej ZZS, z pole jsme vyprostili havarovaný zemědělský stroj," doplnila Balážová. (ber)

Hasičská neděle. Krajem se kutálela auta

Foto HZS Olomouckého kraje

I v neděli zaměstnávaly hasiče v Olomouckém kraji především dopravní nehody spojené se sněžením.

„Mezi 7. až 18. hodinou jsme zasahovali napříč celým krajem u 11 nehod, které se naštěstí obešly bez vážnějších zranění," uvedl mluvčí hasičů Josef Koláček. (ber)

Hasicí přístroj do auta minimalizuje škody při požáru vozidel, vzkazují hasiči

Foto HZS Olomouckého kraje

Pomalu se blíží čas dovolených a prodloužených víkendů, kdy mnoho lidí vyráží na cesty mimo svůj domov vlastním automobilem.  I když hasicí přístroj nepatří mezi povinnou výbavu vozu, hasiči doporučují, abyste si jej do auta pořídili. Může vám pomoci zdolat požár v jeho počátku, a tak snížit škody na vozidle na minimum.

A že požáry automobilů jsou jedny z nejčastějších, dokládají naše statistiky. Figurují hned na druhém místě. Jde také o události, při nichž vznikají jedny z nejvyšších škod. „Od začátku roku jsme vyjížděli už téměř k 26 požárům. Naposledy jsme vyjížděli v minulém týdnu ke dvěma hořícím osobním vozům do Mohelnice. Loni jsme řešili 149 požárů dopravních prostředků, v roce 2020 jich bylo 122,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

A tak se určitě vyplatí investovat pár stokorun a mít ve výbavě auta přístroj, který vám může pomoci. (red)

Superhrdina Nehoďáček pomůže v krizových situacích

foto Policie ČR

Maskot Nehoďáček bude součástí vybavení policejních vozů vyjíždějících k dopravním nehodám. Šest tisíc plyšových hraček poskytl Tým silniční bezpečnosti Policii ČR v rámci dlouhodobého projektu Markétina dopravní výchova, aby alespoň trochu odpoutaly pozornost nejmenších účastníků nehod od nepříjemných zážitků a pomohly překonávat stres.

Dopravní nehoda je mimořádná, často velmi stresující, událost. Zejména k dětským účastníkům nehod proto policisté, ale i ostatní zasahující, přistupují tak, aby bylo způsobené trauma co nejmenší. „V roce 2021 zemřelo při dopravních nehodách na pozemních komunikacích v České republice 9 dětí, 79 dětí bylo zraněno těžce, 1 709 lehce, 8 dětí bylo usmrceno ve vozidlech jako spolujezdci, 1 dítě zemřelo při nehodě jako chodec. Dalších 4372 dětských pasažérů se ocitlo v roli účastníka dopravní nehody bez zranění. Přítomnosti dětí při těchto nepříjemných událostech nelze zabránit.