nehody

Hasicí přístroj do auta minimalizuje škody při požáru vozidel, vzkazují hasiči

Foto HZS Olomouckého kraje

Pomalu se blíží čas dovolených a prodloužených víkendů, kdy mnoho lidí vyráží na cesty mimo svůj domov vlastním automobilem.  I když hasicí přístroj nepatří mezi povinnou výbavu vozu, hasiči doporučují, abyste si jej do auta pořídili. Může vám pomoci zdolat požár v jeho počátku, a tak snížit škody na vozidle na minimum.

A že požáry automobilů jsou jedny z nejčastějších, dokládají naše statistiky. Figurují hned na druhém místě. Jde také o události, při nichž vznikají jedny z nejvyšších škod. „Od začátku roku jsme vyjížděli už téměř k 26 požárům. Naposledy jsme vyjížděli v minulém týdnu ke dvěma hořícím osobním vozům do Mohelnice. Loni jsme řešili 149 požárů dopravních prostředků, v roce 2020 jich bylo 122,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

A tak se určitě vyplatí investovat pár stokorun a mít ve výbavě auta přístroj, který vám může pomoci. (red)

Superhrdina Nehoďáček pomůže v krizových situacích

foto Policie ČR

Maskot Nehoďáček bude součástí vybavení policejních vozů vyjíždějících k dopravním nehodám. Šest tisíc plyšových hraček poskytl Tým silniční bezpečnosti Policii ČR v rámci dlouhodobého projektu Markétina dopravní výchova, aby alespoň trochu odpoutaly pozornost nejmenších účastníků nehod od nepříjemných zážitků a pomohly překonávat stres.

Dopravní nehoda je mimořádná, často velmi stresující, událost. Zejména k dětským účastníkům nehod proto policisté, ale i ostatní zasahující, přistupují tak, aby bylo způsobené trauma co nejmenší. „V roce 2021 zemřelo při dopravních nehodách na pozemních komunikacích v České republice 9 dětí, 79 dětí bylo zraněno těžce, 1 709 lehce, 8 dětí bylo usmrceno ve vozidlech jako spolujezdci, 1 dítě zemřelo při nehodě jako chodec. Dalších 4372 dětských pasažérů se ocitlo v roli účastníka dopravní nehody bez zranění. Přítomnosti dětí při těchto nepříjemných událostech nelze zabránit.

Při dopravních nehodách vyhaslo vloni v Olomouckém kraji 42 životů

foto Policie ČR

V uplynulém roce 2021 zaznamenali policisté mírný nárůst počtu dopravních nehod v Olomouckém kraji. Policisté jich šetřili 5 269. Bohužel při nich 42 osob zemřelo, což je o 19 více než v roce 2020.

Přibyly i těžce zraněné osoby, kterých vloni bylo 105. Nejkritičtějším dnem v týdnu byl pátek, kdy se přihodilo 888 dopravních nehod. Naopak nejpříznivější byla neděle s 545 nehodami. Mezi hlavní příčiny nehod patřil nesprávný způsob jízdy a nepřiměřená rychlost.

“Nejtragičtější dopravní nehoda se stala v neděli 14. listopadu 2021 u olomoucké místní části Nemilany. Nehoda čtyř osobních vozidel si vyžádala tři lidské životy. Nehoda se stále vyšetřuje,“ doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

V neděli je světový den obětí dopravních nehod. V Olomouckém kraji jich letos bylo 38

ilustrační foto Policie ČR

V neděli 21. listopadu si svět připomene oběti dopravních nehod (#WDoR2021). Den vzpomínky na lidi, kteří zemřeli při dopravních nehodách, vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) na třetí neděli v listopadu. WHO uvádí, že v důsledku dopravních nehod celosvětově umírá ročně 1,2 milionů lidí a dalších 50 milionů je zraněno. V České republice zemřelo na silnicích do konce října 384 lidí, v Olomouckém kraji pak 38.

 „Tento den nám připomíná, že nejde o abstraktní statistiku. Každé číslo představuje lidský život, ztrátu nejbližších lidí, mámy, táty, sourozence, dítěte… Málokdo vnímá, jak drastickým a dlouhodobým zásahem do života celé rodiny je úmrtí nebo těžké zranění způsobené dopravní nehodou. Následky si oběti i viníci nesou celý život,“ říká vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Požární hlásič zachránil život, uchránil majetek, umožnil evakuaci sousedů

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Jeden zachráněný život, včasná evakuace sousedů a uchráněný majetek za miliony korun. To vše díky jedné malé bílé krabičce – požárnímu hlásiči.

Právě ten sehrál obrovskou úlohu při prosincovém požáru v domě s pečovatelskou službou v Přichystalově ulici v Olomouci.“ Z bytu, kde začalo hořet v kuchyni a požár se rychle šířil stupačkami do vyšších pater, se totiž ozýval hlasitý akustický signál. Zburcoval sousedy, kteří zavolali hasiče. Díky včasnému příjezdu zachránily naše jednotky obyvatelku hořícího bytu, která byla zraněná a nadýchala se zplodin hoření. Zároveň hasiči dostali požár velmi rychle pod kontrolu, a tak minimalizovali škody způsobené ohněm,“ uvedla mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Drážní inspekce. Rok 2020 přinesl nejméně nehod za 17 let

ilustrační foto HZS

Drážní inspekce v roce 2020 evidovala nejnižší počet nehod za posledních sedmnáct let, přičemž při porovnání statistik s rokem 2019 se jedná o pokles o 21 %. Počet usmrcených však klesl pouze o 4 % a počet zraněných pak o 20 %. V Olomouckém kraji zemřelo na kolejích v loňském roce 14 lidí.

Největší podíl na nižším počtu mimořádných událostí v roce 2020 měl snížený počet nehod na neželezničních drahách včetně metra, kde se událo o 910 mimořádných událostí méně. Na železnici se pak událo o 78 mimořádných událostí méně s tím, že nejvíce jich Drážní inspekce zaznamenala v červenci, kdy se událo 134 mimořádných událostí, což je nejvíce v jednom měsíci za posledních 5 let. V tomto měsíci také zemřelo na železnici nejvíce osob (28). Z dlouhodobého hlediska je loňský počet mimořádných událostí nejnižší od roku 2004.

Na silnicích zemřelo o proslouženém víkendu 16 lidí

ilustrační foto FB SDH Protivanov

Uplynulý víkend se stal nejtragičtějším na českých silnicích od začátku letošního roku. Od pátku do pondělí zemřelo při dopravních nehodách 16 lidí, z toho pět motorkářů.  Ani jedna z nehod se nestala v Olomouckém kraji.

„Od pátku do pondělí zemřelo při nehodách 16 lidí a spousta z nich kvůli mimořádné neohleduplnosti a bezohlednosti řidičů. Nejohroženější skupinou jsou tradičně motorkáři, těch zemřelo pět,“ informovala policie.

Nejhorší bilanci má pátek, který si připsal šest obětí na životech, letos nejvíc za jeden den. V sobotu podle denních policejních statistik zahynuli tři lidé, v  neděli dalších pět a v pondělí dva. Navíc  dvacet účastníků kolizí skončilo s těžkými zraněními.

Nejméně mrtvých za posledních sedmnáct let, hlásí policisté

ilustrační foto PČR

Dopravní policisté vyjížděli loni v Olomouckém kraji k více než pěti tisícům nehod. Ve více než polovině případů za nimi stál nesprávný způsob jízdy. Na sinicích kraje zemřelo čtyřiadvacet lidí, o šestnáct méně, než v roce 2016.

„Bylo to čtrnáct řidičů, dva spolujezdci, pět cyklistů a tři chodci, kteří na sobě neměli reflexní prvky. Nejčastějšími příčinami tragických nehod bylo přejetí do protisměru a nepřiměřená rychlost,“ uvedl šéf krajské dopravní policie Dušan Věženský.

Na silnicích umírají cyklisté, jezdíme bezpečně?

ilustrační foto

V prvním půlroce tohoto roku evidují dopravní policisté celkem 324 dopravních nehod, při kterých figurují ve 22 případech jako viníci cyklisté. Statistka mluví také o smrtelných nehodách, kdy o život přišli tři lidé. Ve dvou případech se jednalo právě o cyklisty.

„Při těchto nehodách byli tři cyklisté zraněni těžce a dvacet lehce. Ve dvou případech zase cyklisté srazili chodce, kteří měli lehká zranění,“ uvedla nemilou statistiku mluvčí policie Irena Urbánková a doplnila, že na silnici cyklisté také umírali.

Dopravních nehod je méně, drog za volantem ale víc

ilustrační foto

Velmi pozitivně hodnotí policisté vývoj dopravní nehodovosti. V porovnání s pololetím roku předchozího je jasné, že řidiči jsou opatrnější. Vrásky na čele ale policistům dělají ti co jezdí s drogou v žilách.

V celkovém pohledu na krajské dění na silnicích dopravní policisté hlásí pokles dopravních nehod. Za první pololetí tohoto roku jich šetřili o 28 méně než ve stejném období roku loňského. Tehdy vyjížděli ke 2096 dopravním nehodám.