nehody

Požární hlásič zachránil život, uchránil majetek, umožnil evakuaci sousedů

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Jeden zachráněný život, včasná evakuace sousedů a uchráněný majetek za miliony korun. To vše díky jedné malé bílé krabičce – požárnímu hlásiči.

Právě ten sehrál obrovskou úlohu při prosincovém požáru v domě s pečovatelskou službou v Přichystalově ulici v Olomouci.“ Z bytu, kde začalo hořet v kuchyni a požár se rychle šířil stupačkami do vyšších pater, se totiž ozýval hlasitý akustický signál. Zburcoval sousedy, kteří zavolali hasiče. Díky včasnému příjezdu zachránily naše jednotky obyvatelku hořícího bytu, která byla zraněná a nadýchala se zplodin hoření. Zároveň hasiči dostali požár velmi rychle pod kontrolu, a tak minimalizovali škody způsobené ohněm,“ uvedla mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Drážní inspekce. Rok 2020 přinesl nejméně nehod za 17 let

ilustrační foto HZS

Drážní inspekce v roce 2020 evidovala nejnižší počet nehod za posledních sedmnáct let, přičemž při porovnání statistik s rokem 2019 se jedná o pokles o 21 %. Počet usmrcených však klesl pouze o 4 % a počet zraněných pak o 20 %. V Olomouckém kraji zemřelo na kolejích v loňském roce 14 lidí.

Největší podíl na nižším počtu mimořádných událostí v roce 2020 měl snížený počet nehod na neželezničních drahách včetně metra, kde se událo o 910 mimořádných událostí méně. Na železnici se pak událo o 78 mimořádných událostí méně s tím, že nejvíce jich Drážní inspekce zaznamenala v červenci, kdy se událo 134 mimořádných událostí, což je nejvíce v jednom měsíci za posledních 5 let. V tomto měsíci také zemřelo na železnici nejvíce osob (28). Z dlouhodobého hlediska je loňský počet mimořádných událostí nejnižší od roku 2004.

Na silnicích zemřelo o proslouženém víkendu 16 lidí

ilustrační foto FB SDH Protivanov

Uplynulý víkend se stal nejtragičtějším na českých silnicích od začátku letošního roku. Od pátku do pondělí zemřelo při dopravních nehodách 16 lidí, z toho pět motorkářů.  Ani jedna z nehod se nestala v Olomouckém kraji.

„Od pátku do pondělí zemřelo při nehodách 16 lidí a spousta z nich kvůli mimořádné neohleduplnosti a bezohlednosti řidičů. Nejohroženější skupinou jsou tradičně motorkáři, těch zemřelo pět,“ informovala policie.

Nejhorší bilanci má pátek, který si připsal šest obětí na životech, letos nejvíc za jeden den. V sobotu podle denních policejních statistik zahynuli tři lidé, v  neděli dalších pět a v pondělí dva. Navíc  dvacet účastníků kolizí skončilo s těžkými zraněními.

Nejméně mrtvých za posledních sedmnáct let, hlásí policisté

ilustrační foto PČR

Dopravní policisté vyjížděli loni v Olomouckém kraji k více než pěti tisícům nehod. Ve více než polovině případů za nimi stál nesprávný způsob jízdy. Na sinicích kraje zemřelo čtyřiadvacet lidí, o šestnáct méně, než v roce 2016.

„Bylo to čtrnáct řidičů, dva spolujezdci, pět cyklistů a tři chodci, kteří na sobě neměli reflexní prvky. Nejčastějšími příčinami tragických nehod bylo přejetí do protisměru a nepřiměřená rychlost,“ uvedl šéf krajské dopravní policie Dušan Věženský.

Na silnicích umírají cyklisté, jezdíme bezpečně?

ilustrační foto

V prvním půlroce tohoto roku evidují dopravní policisté celkem 324 dopravních nehod, při kterých figurují ve 22 případech jako viníci cyklisté. Statistka mluví také o smrtelných nehodách, kdy o život přišli tři lidé. Ve dvou případech se jednalo právě o cyklisty.

„Při těchto nehodách byli tři cyklisté zraněni těžce a dvacet lehce. Ve dvou případech zase cyklisté srazili chodce, kteří měli lehká zranění,“ uvedla nemilou statistiku mluvčí policie Irena Urbánková a doplnila, že na silnici cyklisté také umírali.

Dopravních nehod je méně, drog za volantem ale víc

ilustrační foto

Velmi pozitivně hodnotí policisté vývoj dopravní nehodovosti. V porovnání s pololetím roku předchozího je jasné, že řidiči jsou opatrnější. Vrásky na čele ale policistům dělají ti co jezdí s drogou v žilách.

V celkovém pohledu na krajské dění na silnicích dopravní policisté hlásí pokles dopravních nehod. Za první pololetí tohoto roku jich šetřili o 28 méně než ve stejném období roku loňského. Tehdy vyjížděli ke 2096 dopravním nehodám.

Vrazi a sebevrazi na přechodech. Přechod není azyl, vážení

ilustrační foto

Absolutní přednost na přechodu? Omyl. Pokud uvěříte tomuto tvrzení, můžete se dostat do potíží. Policisté varují. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.

Kvílení brzd a rozzuřený řidič. Chodec naprosto bez rozmyslu z chodníku pokračuje na silnici. Poctivě si hlídá, aby šel přesně po přechodu. To, že jej málem zajelo auto si všimne až když slyší jekot brzd. Mnohdy se ale stává, že jde dál a vůbec netuší, co mu právě hrozilo. Pohled z druhé strany je stejně smutný. Stačí, aby jeden řidič pouštěl chodce a na druhé straně silnice, v opačném směru, ho smete jiný. Známe předpisy a víme jak se chovat na přechodech? Je skutečně pravdou často tvrzené, že chodec má, na takzvané zebře, absolutní přednost?

Místo zločinu: 
Czech Republic
49° 26' 41.2908" N, 17° 9' 38.9376" E