kniha

Fenomén Praděd. Soutěžte o krásné knihy!

Ilustrační foto albatros.cz

Před nedávnem jsme vám představili knihu Fenomén Praděd, spisovatele Matěje Mately, který působí ve Vlastivědném muzeu Jesenicka. A dnes si můžete zasoutěžit o tři výtisky.

Stačí, když do 20. února zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, čím se autor zabývá. Odpověď označte v předmětu PRADĚD a nezapomeňte uvést telefonní kontakt a adresu.

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (red)

Přečtěte si Navzdory. Kniha vypráví příběh příslušníka prostějovské 601. skss

Foto FB

Kniha Navzdory vypráví zkušenosti Petra Matouše, válečného veterána bojů z Afghánistánu, bývalého operátora 601. skupiny speciálních sil Armády ČR. Kniha je určena hlavně pro ty, kdo mají rádi syrové, dech beroucí, mnohdy absurdní, ale přesto vtipné příběhy ze zákulisí nejen elitních jednotek.

Pozoruhodný příběh vyprávěný bez obalu a příkras očima vojáka speciálních sil, očima kluka, který šel za svým snem, očima muže, který pro svou vlast a spolubojovníky neváhal nasazovat vlastní život. Je to příběh společenství, jehož motto zní „Dum Spiro Spero“, a kde, jak autor v knize píše, jsme bez výjimky všichni chtěli být.

Přispějte na knihu Tlapky hvězd 2. Na Hithit

ilustrační foto Jana Seifriedová

V loňském roce napsala Jana Seifriedová knížku Tlapky hvězd, která byla plná rozhovorů s osobnostmi o jejich zvířecích miláčcích. Knížku si pak následně mohli prodávat zvířecí útulky, kterým moc pomohla. Nyní Jana píše druhý díl a snaží se na něj vybrat peníze na projektu Hithit.  Máte-li vztah ke zvířecím bezdomovcům, přispějte prosím.

„Loni na jaře, s příchodem covidu, jsem sledovala stránky zvířecích útulků a zjistila, že  virus nezamával jen s životy lidí, ale i zvířat. V útulcích se zákazem návštěv docházelo krmení a peníze na veterinární péči.

Hledáte kvalitní regionální výrobky? Prolistujte novou publikaci

foto Olomoucký kraj

Katalog regionální produkce, který mapuje místní výrobce kvalitních domácích dobrot, zajímavé služby a nevšední zážitky, vydal v těchto dnech Olomoucký kraj. Brožura nabízí přehled více než 246 certifikovaných regionálních produktů.

„Chuť patří mezi základní smysly – nedá se ošálit, leccos si pamatuje a dokáže vyvolávat radost i slast. Návštěva producentů, prezentovaných v katalogu, bude jistě nezapomenutelným zážitkem. A věřím, že se o tom čtenáři nové publikace brzy sami přesvědčí,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk.

Brožura je už druhým aktualizovaným vydáním. Vyšla v nákladu 1500 kusů.

Pamatujete? Dášenka

Foto FB

Knížka Karla Čapka Dášenka čili život štěněte byla jednou z prvních, kterou jsem četla.

Z té doby se, zřejmě i díky skvělým příběhům a nádherným fotkám, datuje moje láska ke psům. I když jsem foxteriéra nikdy neměla. (ber)

Velikonoční tradice v kraji. V nové knize, kterou vydal kraj

foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj vydal další publikaci, která lidem přibližuje tradiční lidové zvyky, jež se dodnes uchovaly a udržují se v některých částech regionu. Tentokrát jde o velikonoční slavnosti v podobě, jak je místní znali už před více než sto lety.

„Matičky a Ježíškovy matičky nebo Vynášení Pánbučka – to jsou lidové pobožnosti s tradicí a oblibou přesahující hranice jednotlivých obcí. Dodnes se dodržují na několika místech Hané jako součást oslav Velikonoc. Díky nové publikaci se s nimi může seznámit každý, kdo bude mít zájem,“ řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast kultury Petr Vrána.

Nová publikace navazuje na titul Jízda králů na Hané, který byl vydán v loňském roce.

Lenka Halířová bude křtít Klub padlých andělů

ilustrační foto obal knihy, archiv Josef Koudelka

Sedmáctiletá Lenka Halířová vydala svou první knihu před dvěma lety. Knížka s názvem "Síla osudu" je velmi čtivým příběhem o mladých lidech. Svou další knihu, sbírku poezie, nazvanou Klub padlých andělů, pokřtí spolu s Josefem Koudelkou 15. září na plumlovském zámku.

"Autorka našla odvahu vyjádřit své vlastní pocity prostřednictvím sbírky poezie. Odhlédneme-li od pesimistických, ba tragických pocitů osamocení, zmaru a podobně, jež jsou v přímém kontrastu s autorčiným mládím, zbyde ve sbírce ještě pár dalších témat na slušné myšlenkové úrovni a zejména snaha psát (epické) příběhy ze života, což v dnešní převážně lyrické české poezii není zrovna obvyklé," píše se v recenzi.

Fotopostřeh: Cestovali jste s Honzíkem?

ilustrační foto

Honzíkova cesta od Bohumila Říhy byla kdysi povinnou četbou. Narazila jsem na tuhle knihu nedávno v útrobách své maxiknihovny.

Ať byl obsah jakýkoli, ilustrace Heleny Zmatlíkové jsou prostě úžasné. A jen po zajímavost, kniha poprvé vyšla v roce 1954. Do roku 2015 vyšla v nejméně 21 vydáních a počet výtisků přesahuje 2 miliony. (ber) 

Proběhl křest knihy: Jak na to?!

Foto MC Cipísek

 

V rámci týdne pro rodinu, který Mateřské centrum Cipísek vyhlašuje každý rok k Mezinárodnímu dni rodiny ( 15.5.), proběhl v MC křest knihy pro rodiče Jak na to? O rodičovství, dětech a výchově. Knihu za účasti autorky pokřtila společně s vedoucí MC Cipísek Jitkou Zapletalovou také literární redaktorka nakladatelství CPress ( Albatros Média a.s.) Ivana Auingerová. 

Kniha prostějovské autorky, lektorky MC Cipísek, Markéty Skládalové, je inspirací pro rodiče a všechny ostatní, kteří přemýšlejí o tom, co a jak dělat či změnit, aby prožívali výchovu i život s dětmi ve větší pohodě. Kniha je určena především rodičům malých dětí do 4 let, ale principy a příběhy v ní popsané jsou platné pro každý věk. Přítomní rodiče si už knihu začali při křtu číst a pochvalovali si, že kniha má přesný formát na mateřskou dovolenou - krátké kapitoly a konkrétní příklady k tématům. A těch je spousta.

Už jste četli Vraní dívku? Češi prý po ní šílí

ilustrační foto

 

Vraní dívka. Pokud očekáváte sladký příběh podobný těm z Červené knihovny, mýlíte se. Podle psychologů jde o brutální dílo, kterému by se slabší povahy měly raději vyhnout. O to víc našla v Česku čtenářů.

Příběh ženy, která unáší malé děti, píchá jim do žil různé látky a ještě předtím, než je surově zavraždí, je nutí mezi sebou bojovat. Myslíte, že je to smyšlená pitomost? Čtenáři jsou jiného názoru. Z pultů knihkupectví mizí rychlostí blesku a internetové obchody si pochvalují zisky. „Kupovali ji lidé napříč generacemi i vzděláním,“ potvrdila PvNovinkám zaměstnankyně jednoho prostějovského knihkupectví, podle které zřejmě lidi stále více láká brutalita. Ve spojení s pochvalnými kritikami hovořícími o inovacích a nové cestě „vraní“ kombinace.