retro

Pamatujete? Skládání uhlí

Foto FB

Nezapomenutelná doba mého dětství a mládí.  U prarodičů se z úklidu fůr koksu, černého uhlí čí briket stala celodenní záležitost, kdy jsme s kolečkama drandili mezi chodníkem a šopou na dvoře.

V bytovce už to bylo lepší, topivo se házelo lopatou oknem rovnou do uhelny. (ber)

Pamatujete? Astra

Foto FB

Tohle mýdlo ve tvaru květu patřilo ve své době k těm lepším.

Pokud si vzpomínám, mívali jsme doma modré a bílé. (ber)

Pamatujete? Designová konvička

Foto FB

Kolem roku 1970 jsme na zalévání kytek také takovou měli. Maminka na ni byla velmi pyšná.

Když jsem ji o dvacet let později házela do popelnice, netušila jsem, že dnes se bude na sběratelských portálech prodávat za velmi slušné peníze. Utěšuje mne aspoň fakt, že se s ní špatně manipulovalo. (ber)

Pamatujete? Termofor

Foto FB

Gumový termofor mi dávala do postele babi, když jsem spávala v jejích těžkých duchnách v ledové ložnici. Teplá voda v něm vydržela dlouho a krásně hřála.

Není to ale zdaleka jen postelové ohřívadlo, pomáhá při bolestech zad, svalů, kloubů, nachlazení a prohřívá ledviny. (ber)

Pamatujete? Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum

Foto pracata.cz

Hrávali jsme tuhle hru skoro denně. Ten, kdo předříkává výše zmíněnou mantru, stojí zhruba 30 metrů od ostatních otočen k nim zády.

Jakmile dorecituje, otočí se čelem ke spoluhráčům. V tom momentě musí všichni zkamenět. Jakmile se někdo jen pohne, je poslán zpět na start. (ber)

Pamatujete? Dětský ruční mixér

Foto FB

Tomuhle kousku je už skoro 50 let. I já jsem jej měla.

Zprvu jsem mixovala imaginární jídla panenkám, ale po zjištění, že mixér je zcela funkční, jsem si v něm mohla vyrobit koktejl či milovanou pochoutku, žloutek s cukrem. (ber)

Pamatujete? Klepání koberců

Foto FB

Tohle jsme absolvovali každou zimu, většinou tedy na zahradě.

Sníh po vybouchání koberce zůstával temně šedý. Nutno říci, že je to drahně let zpět. Současný nedostatek sněhu nahrává spíše super účinným strojům. Ale byla to legrace, když rány rezonovaly mezi panelákovými bloky. (ber)

Pamatujete? Hlavolam

Foto FB

Tohle bývala jedna z oblíbených kratochvílí v době, kdy jsem navštěvovala základní školu.

"Naklepat" barevné kolíčky do patřičných chlívečků byla docela makačka. A stačilo, aby váš spolusedící drcl do lavice a mohli jste začít znovu. (ber)

Pamatujete? Agrostrojácké malotraktory

Ilustrační foto ber

Jeden z nejoblíbenějších malotraktorů mezi drobnými zemědělci, chalupáři a zahrádkáři je TZ-4K-14. Malotraktor, který spatřil světlo světa v roce 1975 v prostějovském Agrostroji, se dočkal slávy i mimo Československo.

Originální konstrukce a parametry poskytovaly stroji, který je dodnes ceněným pomocníkem, nebývalé vlastnosti. Dočkal se ale i mnoha domácích úprav.

Malotraktory se v Agrostroji (či Agrozetu) vyráběly od roku 1955 a na trhu byly po dobu 70., 80. a 90. let 20. století. Dnes lze použitý kus koupit i za sto tisíc korun. (ber)

Pamatujete? Raketa

Foto FB

Byla tyrkysově modrá a vyráběla ji naše Starorežná.

Pětatřicetiprocentníprocentní likér byl tzv. "tlamolep" a já, už nějak z averze k barvě, ho nikdy neochutnala. (ber)