retro

Pamatujete? Televizní stěna

Foto Retro výstava Praha Tančící dům 2016

Interiér socialistických domovů byl kvůli omezené nabídce velmi podobný. Dominantou obývacího pokoje byla tzv. televizní stěna.

Většinou zabírala celou jednu stěnu a obsahovala kromě televize Tesla také porcelánové figurky, broušené sklo či gramofon. (ber)

Pamatujete. Kloubový autobus neboli harmonika

Foto busportal.cz

Jezdilo jich i v Prostějově docela dost. Já se harmonikou v podobě maďarského Ikarusu vozila každý den do školy.

Dnešní snímek je ale daleko staršího data. Zachycuje unikátní kloubový autobus Škoda 706 RTO-K, který   byl jediný svého druhu. Vyroben byl v Karose Vysoké Mýto v roce 1960. Od roku 2010 byla v areálu Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice stavěna pro soukromého sběratele replika tohoto autobusu. Veřejnosti byla premiérově představena v roce 2013. (ber)

Tip na výlet. Retro muzeum na statku Brno

Foto ber

Vzpomínáte s nostalgií na hračky ze svého dětství, první magnetofon či Trabanta? Vidět je můžete v Brně, kde sběratel Lukáš Fajtl otevřel unikátní muzeum. Na půdě velkého statku se můžete s pomocí tisíců předmětů z minulého století vydat na cestu zpět v čase. Muzeum je otevřeno o víkendech.

Lukáš ale začínal auty, což dokládá jeho krásná sbírka veteránů, ve které najdete převážně Trabanty, ale i Volhy či tuzexového Chryslera.  „Autům jsem se začal věnovat před dvaceti lety. A na ně se nabalovalo to ostatní, dózy, krabičky od bonboniér. Ty věci byly tak líbivé, že už potom nešlo odolat a nebrat další věci. Potom přibyly vysavače, televize, rádia, a nakonec se z toho stalo to, že jsme začali dělat celé kóje, kde stála hospoda, obchod a drogerie,“ popisuje vývoj své vášně.

Pamatujete? ČSAD

Foto ber

Československá automobilová doprava a Československá státní automobilová doprava, známé pod obvykle užívanou zkratkou a logem ČSAD, byly názvy národních, později státních podniků.

Zajišťovaly autobusovou dopravu a dopravu nákladními automobily v Československu v době socialismu v letech 1949–1989. Zkratku ČSAD si ponechaly v názvu i některé z dnešních dopravních společností, zejména těch, které vznikly transformací a privatizací státních podniků. (ber)

Pamatujete? Skládání uhlí

Foto FB

Nezapomenutelná doba mého dětství a mládí.  U prarodičů se z úklidu fůr koksu, černého uhlí čí briket stala celodenní záležitost, kdy jsme s kolečkama drandili mezi chodníkem a šopou na dvoře.

V bytovce už to bylo lepší, topivo se házelo lopatou oknem rovnou do uhelny. (ber)

Pamatujete? Astra

Foto FB

Tohle mýdlo ve tvaru květu patřilo ve své době k těm lepším.

Pokud si vzpomínám, mívali jsme doma modré a bílé. (ber)

Pamatujete? Designová konvička

Foto FB

Kolem roku 1970 jsme na zalévání kytek také takovou měli. Maminka na ni byla velmi pyšná.

Když jsem ji o dvacet let později házela do popelnice, netušila jsem, že dnes se bude na sběratelských portálech prodávat za velmi slušné peníze. Utěšuje mne aspoň fakt, že se s ní špatně manipulovalo. (ber)

Pamatujete? Termofor

Foto FB

Gumový termofor mi dávala do postele babi, když jsem spávala v jejích těžkých duchnách v ledové ložnici. Teplá voda v něm vydržela dlouho a krásně hřála.

Není to ale zdaleka jen postelové ohřívadlo, pomáhá při bolestech zad, svalů, kloubů, nachlazení a prohřívá ledviny. (ber)

Pamatujete? Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum

Foto pracata.cz

Hrávali jsme tuhle hru skoro denně. Ten, kdo předříkává výše zmíněnou mantru, stojí zhruba 30 metrů od ostatních otočen k nim zády.

Jakmile dorecituje, otočí se čelem ke spoluhráčům. V tom momentě musí všichni zkamenět. Jakmile se někdo jen pohne, je poslán zpět na start. (ber)

Pamatujete? Dětský ruční mixér

Foto FB

Tomuhle kousku je už skoro 50 let. I já jsem jej měla.

Zprvu jsem mixovala imaginární jídla panenkám, ale po zjištění, že mixér je zcela funkční, jsem si v něm mohla vyrobit koktejl či milovanou pochoutku, žloutek s cukrem. (ber)