pamatujte

Pamatujete? Čínské pero

Foto FB

Čínská pera značky Hero vtrhla v 70.letech do československých škol a srdcí (nejenom) školáků silou vichřice. Písmo i u těch největších škrabalů s nimi vypadalo lépe a učitelé je proto velmi brzy začali (až na výjimky) tolerovat nejen u levorukých žáků.

Já tyto propisky pamatuji z doby své školní docházky. Jak ráda jsem klasické plnicí pero vyměnila za „číňáka“. Konec kaněk a ušpiněných prstů ale znamenal i větší pečlivost při psaní – na náplň totiž zmizík nefungoval.

Dodnes považuji ta původní, plastová pera s kovovým vrškem a atypickou špičkou, za jedna z nejkvalitnějších, jaká se tehdy dala sehnat. (ber)

Pamatujete. Kloubový autobus neboli harmonika

Foto busportal.cz

Jezdilo jich i v Prostějově docela dost. Já se harmonikou v podobě maďarského Ikarusu vozila každý den do školy.

Dnešní snímek je ale daleko staršího data. Zachycuje unikátní kloubový autobus Škoda 706 RTO-K, který   byl jediný svého druhu. Vyroben byl v Karose Vysoké Mýto v roce 1960. Od roku 2010 byla v areálu Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice stavěna pro soukromého sběratele replika tohoto autobusu. Veřejnosti byla premiérově představena v roce 2013. (ber)

Pamatujete? Konvičky na mléko

Foto FB

I já jsem pro něj chodívala do mlékárny v Olomoucké ulici.  Kupovala jsem tam i krájené droždí a máslo.

Obvykle se můj návrat neobešel bez pár pohlavků. Cestou domů jsem se stavovala u zahradníků "Bulharů" a jejich psovi Ořechovi popřála mléka z vršku od konvičky. Samozřejmě mě vždycky prozradily černé chlupy, tonoucí v bělostné obsahu.... To měli naši za to, že mi nechtěli dovolit psa! (ber)

Pamatujete? Mýdla

Foto FB

Jejich výběr sice nebyl nijak veliký, přesto na ně moc ráda vzpomínám.

U nás se nejvíc používalo Jaro. (ber)