601. skupina speciálních sil

Řád Bílého lva vojenské skupiny 2. třídy obdržel brigádní generál František Moravec

Foto 601. skuoina speciálních sil

U příležitosti Dne vzniku samostatné ČSR vyznamenal prezident republiky řadu osobností. Jednou z nich je legionář, generál Československé armády, velitel vojenské zpravodajské služby za druhé světové války a člen exilového vojenského odboje František Moravec, jedna z nejvýznamnějších osobností historie vojenského zpravodajství. Ve 30. letech minulého století působil na tehdejším zpravodajském oddělení. V předvečer okupace 14. března 1939 odletěl spolu s jeho nejbližšími spolupracovníky do Velké Británie, kde působil po celou druhou světovou válku. Odtud mimo jiné organizoval výsadky parašutistů včetně nejznámější operace Anthropoid. Vojenské zpravodajství se dodnes hlásí k jeho odkazu a jeho jméno nese také 601. skupina speciálních sil Prostějov.

František Moravec se narodil v Čáslavi 23. července 1895. Účastnil se již první světové války, kam byl povolán v roce 1915. Po návratu z fronty se rozhodl dále pokračovat ve vojenské kariéře a v roce 1925 nastoupil na Vysokou školu válečnou v Praze, kterou absolvoval jako nejlepší ve svém ročníku. Po studiích se začal věnovat vojenskému zpravodajství a již v roce 1934 byl povolán přímo na 2. (zpravodajské) oddělení Hlavního štábu, kde stál v čele tehdejší pátrací skupiny.

Prostějovského speciála ocenil policejní ředitel. Za odvahu a statečnost

Foto PČR

V pondělí 1. července 2024 krajský ředitel Tomáš Landsfeld vyznamenal medailí ředitele Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje druhého stupně Milana Hauera, příslušníka 601. skupiny speciálních sil gen. Moravce Prostějov a Štěpána Hengeriče, učitele základní školy v Olomouci a současně studenta závěrečného ročníku Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Oba muži 18. června 2024 významnou měrou přispěli k dopadení pachatele krádeže zlatých prstenů odcizených v olomouckém klenotnictví.

„Rychlé a rozhodné jednání mužů, které vedlo k okamžitému zadržení pachatele, mimo krajského ředitele ocenil i Tomáš Krampla, MSS, velitel 601. skupiny speciálních sil gen. Moravce Prostějov. Oceněný Štěpán Hengerič se z ceremoniálu omluvil a medaili si převezme dodatečně. (red)

Prezident republiky povýšil do vyšší generálské hodnosti Karla Řehku

ilustrační foto army.cz

U příležitosti Dne vítězství dnes prezident republiky Petr Pavel jmenoval tři nové brigádní generály Armády ČR. Čtyři generály, včetně náčelníka Generálního štábu AČR, bývalého velitele prostějovských speciálů Karla Řehku, povýšil do vyšší hodnosti.

Do hodnosti brigádního generála, tedy nejnižší generálské hodnosti, byli jmenováni Roman Hyťha, ředitel sekce zpravodajského zabezpečení AČR Ministerstva obrany, Vladimír Studený, ředitel Agentury personalistiky AČR a Róbert Dziak, zástupce velitele Pozemních sil AČR.

Přečtěte si Navzdory. Kniha vypráví příběh příslušníka prostějovské 601. skss

Foto FB

Kniha Navzdory vypráví zkušenosti Petra Matouše, válečného veterána bojů z Afghánistánu, bývalého operátora 601. skupiny speciálních sil Armády ČR. Kniha je určena hlavně pro ty, kdo mají rádi syrové, dech beroucí, mnohdy absurdní, ale přesto vtipné příběhy ze zákulisí nejen elitních jednotek.

Pozoruhodný příběh vyprávěný bez obalu a příkras očima vojáka speciálních sil, očima kluka, který šel za svým snem, očima muže, který pro svou vlast a spolubojovníky neváhal nasazovat vlastní život. Je to příběh společenství, jehož motto zní „Dum Spiro Spero“, a kde, jak autor v knize píše, jsme bez výjimky všichni chtěli být.

Karel Řehka, bývalý velitel prostějovských speciálů, se stal náčelníkem Generálního štábu

Foto army.cz

Vláda souhlasila s návrhem ministryně obrany Jany Černochové, aby se novým náčelníkem Generálního štábu Armády ČR stal brigádní generál Karel Řehka. Vláda ministryni zároveň uložila projednat tento návrh ve sněmovním Výboru pro obranu. Nový náčelník se ujal funkce 1. července.

„Armáda je od toho, aby bojovala, a pokud nebojuje, má se na boj připravovat. V této roli je armáda nezastupitelná. Za svůj primární úkol považuji zajistit, aby, až bude potřeba, armáda byla připravená a v boji obstála! Budeme se muset neustále učit, bedlivě sledovat rychlý vývoj operačního prostředí a dokázat se mu přizpůsobovat,” uvedl generál, který má za sebou více než dvacetiletou kariéru v ozbrojených silách. Postupně prošel řadou funkcí od velitele skupiny speciálního průzkumu, velitele 601. skupiny speciálních sil až po ředitele Ředitelství speciálních sil MO.

Vojenští speciálové budou trénovat. Upozorňují na zvýšený hluk

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

V termínu od 14. do 21. srpna 2021 bude probíhat na letišti v Prostějově intenzivní výcvik předsunutých leteckých návodčích v součinnosti s letectvem.

601. skupina speciálních sil upozorňuje na hluk vznikající při provozování vojenské letecké techniky. Při intenzivním výcviku předsunutých leteckých návodčích v součinnosti s letectvem se očekává zvýšená hladina hluku v přilehlých oblastech, které sousedí s letištěm v Prostějově. Vzhledem k plnění některých specifických úkolů AČR, ke kterým patří i nácviky navádění útoku letectva na pozemní cíle, bude nad letištěm Prostějov ve výše uvedených dnech vyhlášena zóna, ve které budou minimální výšky letu nad terénem v souladu s předpisy sníženy tak, aby odpovídaly splnění těchto úkolů.

Ve vojenské galerii hrdinů má své místo i prostějovský speciál

Foto army.cz

Na Generálním štábu AČR se nachází galerie hrdinů, která je věnována významným vojenským osobnostem naší historie i současnosti. Je mezi nimi i jeden z Prostějova. Zástupce velitele 601. skupiny speciálních sil Tomáš Krampla je, mimo jiné, nositelem medaile Za hrdinství.

V listopadu minulého roku byla galerie díky iniciativě vrchního praporčíka AČR štábního praporčíka Petera Smika a podpoře Vojenského historického ústavu rozšířena o dalších 13 jmen. Při příležitosti Dne ozbrojených sil ČR se s některými novodobými hrdiny a jejich rodinnými příslušníky osobně setkal náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata, aby je ocenil.

Prostějovští speciálové jsou obviněni z podílu na smrti vraha českého psovoda

ilustrační foto 601. sk

Vojenská policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti afghánského bojovníka Vahidulláha Chána, který zastřelil v roce 2018 českého psovoda Tomáše Procházku. Podle týdeníku Respekt jsou stíhanými příslušníci elitní armádní 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. Dva z vojáků viní policie z vydírání za použití násilí a neuposlechnutí rozkazu, další dva z neposkytnutí pomoci a porušení pravidel strážní služby.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil na podzim 2018 psovoda Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Krátce poté, co byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel.

Respekt uvedl, že byl Chán podle afghánských svědků nezraněný, když ho začali dva čeští vojáci vyslýchat. Když ale muže po dvacetiminutovém výslechu předávali Američanům, měl již na těle stopy brutálního mlácení. Češi ale tvrdí, že Chána nebili.

Při srážce s rychlíkem zemřelo pět vojáků. Před šestnácti lety

Foto inmemoriam.army.cz, FB

Ve Vrahovicích se ve čtvrtek 9. prosince roku 2004 srazil rychlík s vojenskou tatrou. Na místě zemřelo pět vojáků, další byli zraněni. Příslušníci 601. skupiny speciálních sil se vraceli ze střelnice do kasáren.

Tatra 815 s jedenácti vojáky vjela krátce před polednem na přejezd bez závor a srazila se s rychlíkem. Vlak jel zhruba stokilometrovou rychlostí. Náraz nákladní vůz rozmetal na několik kusů. Kabina zůstala pod vlakem, korba odlétla na jednu stranu, motor zůstal ležet asi 20 metrů od kolejí. Z nádrže navíc podle drážní inspekce unikly do okolí dva tisíce litrů nafty. Vlak vykolejil a vyvrátil sloupy s trolejovým vedením. Zastavit se mu podařilo až po 500 metrech.