armáda

Zákaz pohybu mezi okresy zkontrolují policisté, celníci a vojáci

ilustrační foto Policie ČR

Dohlížet na to, jak lidé dodržují zákaz pohybu mezi okresy, má od pondělí policie. Na pomoc ministr vnitra Jan Hamáček přizval až 5000 vojáků a téměř 500 celníků. Kontroly ale budou především namátkové a jejich cílem prý nemá být vybírání pokut.

„Hlídky budou rozmístěny tak, abychom dosáhli účelu opatření a byly v co nejmenší míře obcházeny,“ informoval policejní prezident Jan Švejdar.

 Vstupenkou do jiného okresu bude buď potvrzení od zaměstnavatele, nebo čestné prohlášení o nezbytnosti cesty. Stačí ho napsat rukou, ale jsou k dispozici předepsané vzory. Najít se dají na stránkách ministerstva vnitra a vlády.  

Kontroly se mají zaměřit také na vlaky a autobusy. (ber)

102. průzkumný prapor se věnoval střelecké přípravě

Foto 102. průzkumného praporu.

Jednotky 102. průzkumného praporu během týdne využívaly v posledním lednovým týdnu střelnice vojenského újezdu Libavá ke střelbě ze všech typů ručních zbraní, kterými „stodvojka” disponuje.

Střílelo se v denním i nočním režimu. "A protože náboje nevyřeší všechno, procvičili jsme i házení ručních granátů," pochlubili s průzkumníci. (red)

Na dálnici se srazil s vojenskou tatrou. Jeden řidič od nehody odjel

foto Policie ČR

Ve středu po sedmé hodině došlo na 24,5 kilometru dálnice D46 ve směru na Olomouc k dopravní nehodě osobního automobil Opel s vojenskou Tatrou 810.

"Třicetiletý řidič Opelu při zařazování z připojovacího do průběžného jízdního pruhu nedal přednost v průběžném jízdním pruhu jedoucímu nákladnímu automobilu. Došlo k bočnímu střetu vozidel a odhození Opelu, který poté přední částí narazil do dosud nezjištěného osobního automobilu, které jelo připojovacím pruhem před ním. Řidič druhého automobilu nezastavil a z místa nehody odjel," popsal nehodu policejní mluvčí František Kořínek s tím, že ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 70 tisíc korun.

Blíží se Den válečných veteránů. Kupte si vlčí mák

ilustrační foto pametnaroda.cz

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku. Vlčí mák, vetknutý do klopy, vyjadřuje úctu a vzpomínku na bývalé vojáky a bojovníky. Veřejnou sbírku se symbolem vlčího máku pořádá už šestým rokem nezisková společnost Post Bellum.

Letos výtěžek sbírky pomůže pamětníkům prostřednictvím Centra pomoci Paměti národa ulehčit jejich každodenní starosti v době ochranných opatření v souvislosti s šířením koronaviru a onemocněním covid‑19. Dobrovolníci obstarají hrdinům nákupy, různé pochůzky, zprostředkují odbornou pomoc nebo si s nimi jednoduše popovídají a pomohou zvládnout těžkou dobu domácí izolace.

Případné zbylé finanční prostředky podpoří zdokumentování a uchování vzpomínek hrdinů v archivu Paměti národa.

Armáda má nové generály. Je mezi nimi i rodák z Prostějova

Foto army.cz

K 27. říjnu letošního roku povýšil prezident Miloš Zeman jedenáct důstojníků Armády ČR. Slavnostní akt, který se každoročně koná na Pražském hradě, byl kvůli koronaviru odložen.

Příslušné rozkazy a rozhodnutí o jmenování nových generálů podepsal prezident ve čtvrtek 22. října. Šest generálů Armády ČR bylo povýšeno do vyšší generálské hodnosti, pět plukovníků bylo jmenováno brigádními generály. Generálporučíkem se stal také velitel Velitelství pro operace Josef Kopecký, který je rodákem z Prostějova.

Otec čtyř dětí se narodil 12. ledna 1964 v Prostějově, kde v letech 1978–1982 absolvoval Gymnázium Jiřího Wolkera. Poté svou kariéru spojil s armádou a vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově, obor tankový.

Armáda se zbavuje majetku. Je libo Avii, UAZ či křovinořez?!

Foto army.cz

Ministerstvo obrany vyhlásilo veřejnou soutěž o nejvhodnější nabídku na prodej nepotřebné automobilní a další techniky. Koupit můžete Subaru, legendární vétřiesku i elektrocentrálu.

Nabídku tvoří necelých 300 kusů různé techniky. V nabídce budou osobní vozidla (Felicia, Fabia, Octavia, Mitsubishi, Subaru, Volkswagen), různé modifikace vozidel AVIA, PV3S, T-815, UAZ, dále autobusy, mikrobusy, rýpadlo, nakladač, nosič kolový, návěsy, přívěsy a motocykly. Kromě této techniky budou v nabídce i sekačky, křovinořezy, kompresory, elektrocentrály, vysokozdvižné vozíky a další.

Před 17 lety vyhasl život Pavla Mauera. Prostějovský speciál působil v Kuvajtu

foto FB

22. května 2020 uplynulo právě sedmnáct let od chvíle, kdy v pražské Ústřední vojenské nemocnici podlehl těžkým zraněním, která utrpěl při nasazení v zahraniční operaci, příslušník 601. skupiny speciálních sil rotmistr Pavel Mauer.

Spolu s dalšími 15 kamarády od prostějovského útvaru zajišťovali od března 2003 na území Kuvajtu ochranu 1. česko-slovenského praporu radiační, chemické a biologické ochrany, který zde tehdy působil, prováděli průzkum pohraničních oblastí podél kuvajtsko-irácké hranice, v irácké Basře se podíleli na vyhledání lokality pro 7. polní nemocnici a v součinnosti s příslušníky Policie ČR zajišťovali ochranu naší ambasády v Bagdádu.

Výcvik leteckých návodčích v součinnosti s letectvem AČR rozburácel oblohu!

ilustrační foto AČR

Vzhledem k možným stížnostem civilního obyvatelstva na hluk vznikající při provozování vojenské letecké techniky informuje 601.skss, že v termínu 26.- 27. května, vždy v čase od 11 do 14 hodin probíhá na letišti v Prostějově intenzivní výcvik předsunutých leteckých návodčích v součinnosti s letectvem AČR. Při této činnosti se očekává zvýšená hladina hluku v přilehlých oblastech, které sousedí s letištěm v Prostějově.

Vzhledem k plnění některých specifických úkolů AČR, ke kterým patří i nácviky navádění útoku letectva na pozemní cíle, je nad letištěm Prostějov ve výše uvedených dnech vyhlášena zóna, ve které jsou minimální výšky letu nad terénem v souladu s předpisy sníženy tak, aby odpovídaly splnění těchto úkolů. (Zdroj 601. skupina speciálních sil)

V Afghánistánu zemřel vojenský kynolog

Foto Generální štáb AČR

I když prvotní informace hovořily o tom, že voják, který padl v pondělí po útoku afghánského vojáka, je z prostějovské posádky 601.skss, dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka nebyl příslušníkem speciálních sil. Byl členem jednotky, která 601. skupině speciálních sil pomáhá.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška zemřel kynolog, který vezl na korbě toyoty svého psa. Na misi se speciálními silami byl dlouhodobě připravován. Podle zjištění ČTK byl Procházka z Centra vojenské kynologie Chotyně. 

Padlé vojáky uctí sirény

Foto vojáci Afghánistán

Zpráva o smrti tří českých vojáků na misi v Afghánistánu zasáhla celou naši zemi. O život přišli, při napadení sebevražedným útočníkem v okolí základny Bagrám, rotný Martin Marcin (†36) a desátníci Kamil Beneš (†28) a Patrik Štěpánek (†25), příslušníci 42. mechanizovaného praporu z Tábora.

Pietní akt na jejich počest proběhne napříč celou republikou dne 8. 8. 2018, kdy se ve dvanáct hodin rozezní, v délce 140 sekund, bez doprovodné verbální informace, sirény. (red)