armáda

Vojenské specialisty smetl vlak. Před 18 lety

ilustrační foto

Je čtvrtek 9. prosince roku 2004. Z cvičných střeleb se zpátky do kasáren vrací jednotka příslušníků Armády ČR. Mladí muži v maskáčích sedí na ložné ploše bublajícího náklaďáku. V té chvíli ještě netuší, že mohutná tatrovka veze pět z nich vstříc nelítostné smrti. Ta je potkala na železničním přejezdu ve Vrahovicích.

Dnes už nikdo nezjistí, proč zkušený řidič zahnul z vedlejší cesty na přejezd přímo před projíždějící rychlík. Mohutný náraz rozerval auto napůl a rozesel zmrzačená a mrtvá těla kolem tratě. „Zdemolovaná kabina ležela jen padesát metrů od přejezdu, o kus dál trčela ložná plocha náklaďáku. Pod vlakem zůstalo kus podvozku,“ vzpomíná na neštěstí tehdejší ředitel prostějovských hasičů Petr Ošlejšek. Sténající a zraněné lidi odvážela do nemocnice záchranka i přivolaný vrtulník. Pětici vojáků už ale nemohl pomoct nikdo. Zranění se nevyhnulo ani dvěma cestujícím z vlaku.

Karel Řehka, bývalý velitel prostějovských speciálů, se stal náčelníkem Generálního štábu

Foto army.cz

Vláda souhlasila s návrhem ministryně obrany Jany Černochové, aby se novým náčelníkem Generálního štábu Armády ČR stal brigádní generál Karel Řehka. Vláda ministryni zároveň uložila projednat tento návrh ve sněmovním Výboru pro obranu. Nový náčelník se ujal funkce 1. července.

„Armáda je od toho, aby bojovala, a pokud nebojuje, má se na boj připravovat. V této roli je armáda nezastupitelná. Za svůj primární úkol považuji zajistit, aby, až bude potřeba, armáda byla připravená a v boji obstála! Budeme se muset neustále učit, bedlivě sledovat rychlý vývoj operačního prostředí a dokázat se mu přizpůsobovat,” uvedl generál, který má za sebou více než dvacetiletou kariéru v ozbrojených silách. Postupně prošel řadou funkcí od velitele skupiny speciálního průzkumu, velitele 601. skupiny speciálních sil až po ředitele Ředitelství speciálních sil MO.

Armáda informuje o zvýšené hladině hluku. V Prostějově budou cvičit letečtí návodčí

Foto 601. skupina speciálních sil

V termínu od 23. do 24. května 2022 bude ve večerních hodinách na letišti v Prostějově probíhat intenzivní výcvik předsunutých leteckých návodčích v součinnosti s letectvem.

Při této činnosti se očekává zvýšená hladina hluku v přilehlých oblastech, které sousedí s letištěm v Prostějově. Vzhledem k plnění některých specifických úkolů armády, ke kterým patří i nácviky navádění útoku letectva na pozemní cíle, bude nad letištěm ve výše uvedených dnech vyhlášena zóna, ve které budou minimální výšky letu nad terénem v souladu s předpisy sníženy tak, aby odpovídaly splnění těchto úkolů. (Zdroj 601. skupina speciálních sil)

Prostějovští vojáci testovali český bezpilotní letoun Primoco

Foto 533.pBS

Ve výcvikovém prostoru Libavá testovali v minulých dnech bezpilotní systém Primoco One 150 vojáci 533. praporu bezpilotních systémů z Prostějova.

Prostějovský prapor vznikl začátkem loňského roku a své počáteční operační schopností dosáhnul v říjnu 2020. S jeho dalším rozvojem, v souladu s koncepcí výstavby a rozvoje AČR, bude potřeba i nových bezpilotních systémů. „Pro obě strany je takové testování prospěšné, kdy na jedné straně vidíme aktuální možnosti systému a na straně druhé jsme pak schopni vydefinovat naše specifické požadavky a identifikovat tak i možný růstový potenciál,“ komentoval testování podplukovník Petr Manda, velitel praporu.

Ve vojenské galerii hrdinů má své místo i prostějovský speciál

Foto army.cz

Na Generálním štábu AČR se nachází galerie hrdinů, která je věnována významným vojenským osobnostem naší historie i současnosti. Je mezi nimi i jeden z Prostějova. Zástupce velitele 601. skupiny speciálních sil Tomáš Krampla je, mimo jiné, nositelem medaile Za hrdinství.

V listopadu minulého roku byla galerie díky iniciativě vrchního praporčíka AČR štábního praporčíka Petera Smika a podpoře Vojenského historického ústavu rozšířena o dalších 13 jmen. Při příležitosti Dne ozbrojených sil ČR se s některými novodobými hrdiny a jejich rodinnými příslušníky osobně setkal náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata, aby je ocenil.

Podpora novodobých válečných veteránů. Hejtmanství jednalo o její konkrétní podobě

foto Olomoucký kraj

V úterý se v sídle Olomouckého kraje sešli členové krajské rady k pracovnímu jednání se zástupci organizací, které sdružují novodobé válečné veterány. Předmětem schůzky bylo především budoucí možné prohloubení vzájemné spolupráce a také podpora kvality civilního života účastníků zahraničních vojenských misí.

„Přítomnost v místech vojenských konfliktů na různých místech světa přináší většinou traumatizující prožitky, takže kromě možných fyzických zranění se vojáci vystavují také riziku budoucích psychických potíží. Ministerstvo obrany České republiky zřídilo před časem k podpoře válečných veteránů v Olomouci komunitní centrum. K těmto aktivitám se chce v současnosti připojit také Olomoucký kraj,“ uvedl po ukončení schůzky náměstek hejtmana pro zdravotnictví Dalibor Horák.

Zákaz pohybu mezi okresy zkontrolují policisté, celníci a vojáci

ilustrační foto Policie ČR

Dohlížet na to, jak lidé dodržují zákaz pohybu mezi okresy, má od pondělí policie. Na pomoc ministr vnitra Jan Hamáček přizval až 5000 vojáků a téměř 500 celníků. Kontroly ale budou především namátkové a jejich cílem prý nemá být vybírání pokut.

„Hlídky budou rozmístěny tak, abychom dosáhli účelu opatření a byly v co nejmenší míře obcházeny,“ informoval policejní prezident Jan Švejdar.

 Vstupenkou do jiného okresu bude buď potvrzení od zaměstnavatele, nebo čestné prohlášení o nezbytnosti cesty. Stačí ho napsat rukou, ale jsou k dispozici předepsané vzory. Najít se dají na stránkách ministerstva vnitra a vlády.  

Kontroly se mají zaměřit také na vlaky a autobusy. (ber)

102. průzkumný prapor se věnoval střelecké přípravě

Foto 102. průzkumného praporu.

Jednotky 102. průzkumného praporu během týdne využívaly v posledním lednovým týdnu střelnice vojenského újezdu Libavá ke střelbě ze všech typů ručních zbraní, kterými „stodvojka” disponuje.

Střílelo se v denním i nočním režimu. "A protože náboje nevyřeší všechno, procvičili jsme i házení ručních granátů," pochlubili s průzkumníci. (red)

Na dálnici se srazil s vojenskou tatrou. Jeden řidič od nehody odjel

foto Policie ČR

Ve středu po sedmé hodině došlo na 24,5 kilometru dálnice D46 ve směru na Olomouc k dopravní nehodě osobního automobil Opel s vojenskou Tatrou 810.

"Třicetiletý řidič Opelu při zařazování z připojovacího do průběžného jízdního pruhu nedal přednost v průběžném jízdním pruhu jedoucímu nákladnímu automobilu. Došlo k bočnímu střetu vozidel a odhození Opelu, který poté přední částí narazil do dosud nezjištěného osobního automobilu, které jelo připojovacím pruhem před ním. Řidič druhého automobilu nezastavil a z místa nehody odjel," popsal nehodu policejní mluvčí František Kořínek s tím, že ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 70 tisíc korun.

Blíží se Den válečných veteránů. Kupte si vlčí mák

ilustrační foto pametnaroda.cz

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku. Vlčí mák, vetknutý do klopy, vyjadřuje úctu a vzpomínku na bývalé vojáky a bojovníky. Veřejnou sbírku se symbolem vlčího máku pořádá už šestým rokem nezisková společnost Post Bellum.

Letos výtěžek sbírky pomůže pamětníkům prostřednictvím Centra pomoci Paměti národa ulehčit jejich každodenní starosti v době ochranných opatření v souvislosti s šířením koronaviru a onemocněním covid‑19. Dobrovolníci obstarají hrdinům nákupy, různé pochůzky, zprostředkují odbornou pomoc nebo si s nimi jednoduše popovídají a pomohou zvládnout těžkou dobu domácí izolace.

Případné zbylé finanční prostředky podpoří zdokumentování a uchování vzpomínek hrdinů v archivu Paměti národa.