armáda

Generál Řehka ocenil vojáky za záchranu života. Mezi nimi prostějovského speciála

Foto army.cz

V úterý 19. prosince ocenil náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Karel Řehka plaketou za záchranu života dva vojáky a jednu vojákyni.

Duchapřítomnost a rychlá reakce příslušníka 601. skupiny speciálních sil z Prostějova pomohly zachránit jeho kamaráda, který náhle zkolaboval během tělocviku v kasárnách jednotky. Okamžitě mu poskytl první pomoc, provedl masáž srdce a přivolal záchrannou službu.

Přispějte i letos do sbírky ke Dni válečných veteránů

Foto army.cz

Ode dneška můžete přispět do tradiční sbírky ke Dni válečných veteránů, buď prostřednictvím sbírkových pokladniček, zasláním DMS nebo bankovním převodem. Částka je dobrovolná a dárci za ni obdrží jako poděkování květ vlčího máku s českou trikolorou. Sbírku pořádá už podeváté Ministerstvo obrany ve spolupráci s Charitou ČR ve společném projektu nazvaném Vojenský fond solidarity. Z výtěžku podpoří vojáky i jejich rodiny, kteří se ocitli v těžké životní situaci. V plánu je i rozšíření okruhu příjemců pomoci o válečné veterány mimo činnou službu a další skupiny.

Sbírkové pokladničky jsou do 17. listopadu rozmístěné na stovkách míst. Pro veřejnost nejsnadněji přístupné budou ty na čerpacích stanicích EuroOil (od 1. 11.), u státních institucí nebo na čtrnácti krajských vojenských velitelstvích. Další pokladničky budou k dispozici na všech vojenských útvarech a zařízeních, v komunitních centrech pro válečné veterány a dalších místech.

Lidé mohou přispět i dárcovskou SMS ve tvaru DMS VFS 30 či 60 či 90 na telefonní číslo 87777 nebo bankovním převodem na účet 44665522/0800 s variabilním symbolem 918.

Podplukovník vystřídal podplukovníka. Ve velení 533. praporu bezpilotních systémů

Foto ber

Čtvrtek 22. června 2023 byl u 533. praporu bezpilotních systémů „generálmajora in memoriam Josefa Dudy" v Prostějově ve znamení výměny velení. Starý velitel nechal post novému.

Se svou funkcí se rozloučil pplk.  Ing. Petr Manda, který bude nadále plnit služební povinnosti pod hlavičkou Armády ČR v zahraničí. Velení praporu předal dalšímu podplukovníkovi, Ing. Jiřímu Smažilovi. Odcházející velitel dostal od svých kolegů ve zbrani na rozloučenou připomínku v podobě makety dronu.

Slavnostního aktu, jehož součástí bylo i předání vyznamenání, se zúčastnila řada významných hostů z řad armády a veřejného života. Statutární město Prostějov reprezentovala 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. (ber)

Vojenské specialisty smetl vlak. Před 18 lety

ilustrační foto

Je čtvrtek 9. prosince roku 2004. Z cvičných střeleb se zpátky do kasáren vrací jednotka příslušníků Armády ČR. Mladí muži v maskáčích sedí na ložné ploše bublajícího náklaďáku. V té chvíli ještě netuší, že mohutná tatrovka veze pět z nich vstříc nelítostné smrti. Ta je potkala na železničním přejezdu ve Vrahovicích.

Dnes už nikdo nezjistí, proč zkušený řidič zahnul z vedlejší cesty na přejezd přímo před projíždějící rychlík. Mohutný náraz rozerval auto napůl a rozesel zmrzačená a mrtvá těla kolem tratě. „Zdemolovaná kabina ležela jen padesát metrů od přejezdu, o kus dál trčela ložná plocha náklaďáku. Pod vlakem zůstalo kus podvozku,“ vzpomíná na neštěstí tehdejší ředitel prostějovských hasičů Petr Ošlejšek. Sténající a zraněné lidi odvážela do nemocnice záchranka i přivolaný vrtulník. Pětici vojáků už ale nemohl pomoct nikdo. Zranění se nevyhnulo ani dvěma cestujícím z vlaku.

Karel Řehka, bývalý velitel prostějovských speciálů, se stal náčelníkem Generálního štábu

Foto army.cz

Vláda souhlasila s návrhem ministryně obrany Jany Černochové, aby se novým náčelníkem Generálního štábu Armády ČR stal brigádní generál Karel Řehka. Vláda ministryni zároveň uložila projednat tento návrh ve sněmovním Výboru pro obranu. Nový náčelník se ujal funkce 1. července.

„Armáda je od toho, aby bojovala, a pokud nebojuje, má se na boj připravovat. V této roli je armáda nezastupitelná. Za svůj primární úkol považuji zajistit, aby, až bude potřeba, armáda byla připravená a v boji obstála! Budeme se muset neustále učit, bedlivě sledovat rychlý vývoj operačního prostředí a dokázat se mu přizpůsobovat,” uvedl generál, který má za sebou více než dvacetiletou kariéru v ozbrojených silách. Postupně prošel řadou funkcí od velitele skupiny speciálního průzkumu, velitele 601. skupiny speciálních sil až po ředitele Ředitelství speciálních sil MO.

Armáda informuje o zvýšené hladině hluku. V Prostějově budou cvičit letečtí návodčí

Foto 601. skupina speciálních sil

V termínu od 23. do 24. května 2022 bude ve večerních hodinách na letišti v Prostějově probíhat intenzivní výcvik předsunutých leteckých návodčích v součinnosti s letectvem.

Při této činnosti se očekává zvýšená hladina hluku v přilehlých oblastech, které sousedí s letištěm v Prostějově. Vzhledem k plnění některých specifických úkolů armády, ke kterým patří i nácviky navádění útoku letectva na pozemní cíle, bude nad letištěm ve výše uvedených dnech vyhlášena zóna, ve které budou minimální výšky letu nad terénem v souladu s předpisy sníženy tak, aby odpovídaly splnění těchto úkolů. (Zdroj 601. skupina speciálních sil)

Prostějovští vojáci testovali český bezpilotní letoun Primoco

Foto 533.pBS

Ve výcvikovém prostoru Libavá testovali v minulých dnech bezpilotní systém Primoco One 150 vojáci 533. praporu bezpilotních systémů z Prostějova.

Prostějovský prapor vznikl začátkem loňského roku a své počáteční operační schopností dosáhnul v říjnu 2020. S jeho dalším rozvojem, v souladu s koncepcí výstavby a rozvoje AČR, bude potřeba i nových bezpilotních systémů. „Pro obě strany je takové testování prospěšné, kdy na jedné straně vidíme aktuální možnosti systému a na straně druhé jsme pak schopni vydefinovat naše specifické požadavky a identifikovat tak i možný růstový potenciál,“ komentoval testování podplukovník Petr Manda, velitel praporu.

Ve vojenské galerii hrdinů má své místo i prostějovský speciál

Foto army.cz

Na Generálním štábu AČR se nachází galerie hrdinů, která je věnována významným vojenským osobnostem naší historie i současnosti. Je mezi nimi i jeden z Prostějova. Zástupce velitele 601. skupiny speciálních sil Tomáš Krampla je, mimo jiné, nositelem medaile Za hrdinství.

V listopadu minulého roku byla galerie díky iniciativě vrchního praporčíka AČR štábního praporčíka Petera Smika a podpoře Vojenského historického ústavu rozšířena o dalších 13 jmen. Při příležitosti Dne ozbrojených sil ČR se s některými novodobými hrdiny a jejich rodinnými příslušníky osobně setkal náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata, aby je ocenil.

Podpora novodobých válečných veteránů. Hejtmanství jednalo o její konkrétní podobě

foto Olomoucký kraj

V úterý se v sídle Olomouckého kraje sešli členové krajské rady k pracovnímu jednání se zástupci organizací, které sdružují novodobé válečné veterány. Předmětem schůzky bylo především budoucí možné prohloubení vzájemné spolupráce a také podpora kvality civilního života účastníků zahraničních vojenských misí.

„Přítomnost v místech vojenských konfliktů na různých místech světa přináší většinou traumatizující prožitky, takže kromě možných fyzických zranění se vojáci vystavují také riziku budoucích psychických potíží. Ministerstvo obrany České republiky zřídilo před časem k podpoře válečných veteránů v Olomouci komunitní centrum. K těmto aktivitám se chce v současnosti připojit také Olomoucký kraj,“ uvedl po ukončení schůzky náměstek hejtmana pro zdravotnictví Dalibor Horák.

Zákaz pohybu mezi okresy zkontrolují policisté, celníci a vojáci

ilustrační foto Policie ČR

Dohlížet na to, jak lidé dodržují zákaz pohybu mezi okresy, má od pondělí policie. Na pomoc ministr vnitra Jan Hamáček přizval až 5000 vojáků a téměř 500 celníků. Kontroly ale budou především namátkové a jejich cílem prý nemá být vybírání pokut.

„Hlídky budou rozmístěny tak, abychom dosáhli účelu opatření a byly v co nejmenší míře obcházeny,“ informoval policejní prezident Jan Švejdar.

 Vstupenkou do jiného okresu bude buď potvrzení od zaměstnavatele, nebo čestné prohlášení o nezbytnosti cesty. Stačí ho napsat rukou, ale jsou k dispozici předepsané vzory. Najít se dají na stránkách ministerstva vnitra a vlády.  

Kontroly se mají zaměřit také na vlaky a autobusy. (ber)