veteráni

„Veteráni“ zvou na tradiční motoristickou burzu

ilustrační foto Automotoklub Prostějov

Hanácký auto moto veterán klub v AČR Prostějov pořádá v sobotu 23. dubna tradiční podzimní burzu. Na parkovišti u OD Tesco můžete i tentokrát nabídnout či sehnat nejrůznější sběratelské předměty.

Součástky ze starých automobilů a motocyklů, jízdních kol, koloběžek, šlapacích autíček, plakety, hračky, odznáčky, skleničky, vlaječky, firemní cedule ale i modely autíček, vláčků, časopisy, plakáty a řadu dalších sběratelských kousků můžete na burze najít každý rok.

„Burza začne v 8 a končí ve 12 hodin,“ přidal pozvání předseda klubu Petr Studený. (red)

Veteráni zvou na tradiční burzu. Bude v sobotu!

ilustrační foto plakát

Hanácký auto moto veterán klub v AČR Prostějov pořádá v sobotu 27. října tradiční podzimní burzu. Na parkovišti u OD Tesco můžete i tentokrát nabídnout či sehnat nejrůznější sběratelské předměty.

Součástky ze starých automobilů a motocyklů, jízdních kol, koloběžek, šlapacích autíček, plakety, hračky, odznáčky, skleničky, vlaječky, firemní cedule, ale i modely autíček, vláčků, časopisy, plakáty a řadu dalších sběratelských kousků můžete na burze najít každý rok.

„Burza začne v 8 a končí ve 12 hodin,“ přidal pozvání předseda klubu Petr Studený. (red)

Tip na neděli. Veterán Rallye aneb Z lázní do lázní

ilustrační foto

V neděli 15. srpna v 10 hodin odstartuje z lázní Skalka Veterán Rallye. Její účastníci pojedou přes Čechy pod Kosířem do lázní Slatinice. Letos už po šestnácté!

Trasa měří 46 kilometrů a je vedena převážně po silnicích III. třídy prostějovského a olomouckého okresu. Ze Skalky, přes Výšovice, Určice, Seloutky, Domamyslice, Mostkovice, Plumlov, Vícov, Ptení, Zdětín, Bělecký Mlýn až do Čech pod Kosířem. Zde bude hodinová pauza, po ní budou pokračovat do Lhoty, Drahanovic a Slatinic.

Podpora novodobých válečných veteránů. Hejtmanství jednalo o její konkrétní podobě

foto Olomoucký kraj

V úterý se v sídle Olomouckého kraje sešli členové krajské rady k pracovnímu jednání se zástupci organizací, které sdružují novodobé válečné veterány. Předmětem schůzky bylo především budoucí možné prohloubení vzájemné spolupráce a také podpora kvality civilního života účastníků zahraničních vojenských misí.

„Přítomnost v místech vojenských konfliktů na různých místech světa přináší většinou traumatizující prožitky, takže kromě možných fyzických zranění se vojáci vystavují také riziku budoucích psychických potíží. Ministerstvo obrany České republiky zřídilo před časem k podpoře válečných veteránů v Olomouci komunitní centrum. K těmto aktivitám se chce v současnosti připojit také Olomoucký kraj,“ uvedl po ukončení schůzky náměstek hejtmana pro zdravotnictví Dalibor Horák.

Prostějovští průzkumníci běhali pro válečné veterány

Foto FB

Období od 8. do 25. května věnovali prostějovští průzkumníci mimo jiné služební povinnosti i podpoře válečných veteránů.

Stejně jako minulý rok se zapojili do celoarmádní akce „Běh pro válečné veterány“ a mimo finanční sbírku sčítali i uběhnuté kilometry, které jejich podporovatelé přetaví v další finanční podporu Vojenskému fondu solidarity. (red)

Vloupání do garáže přineslo poškozeným statisícovou škodu. Zmizely veterány

ilustrační foto motorkari.cz

Ze zločinu krádež podezírají prostějovští policisté dosud nezjištěného pachatele, který měl v dosud přesně nezjištěné době od 23. do 29. prosince násilím vniknout do garáže v ulici Za Sokolskou v Prostějově.

„Z garáže měl pachatel odcizit dva historické motocykly Jawa 350 a Jawa 350 pérák, obloukovou svářečku, křovinořez Daemon, 16 kusů disků s nasazenými letními pneumatikami Sava 195/65 R-15, náhradní díly k uvedeným motocyklům a drobné ruční a elektrické nářadí. Majiteli garáže tím pachatel způsobil škodu 1 500 korun, majitelům odcizených věcí pak škodu 225 tisíc korun," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

V případě dopadení a prokázání viny pachateli tohoto skutku hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let. (red)

Tip na výlet. Muzeum veteránů Slatinice

Foto ber

V renovovaném statku z roku 1850 v lázeňské obci Slatinice se na ploše 400 m2 nachází unikátní sbírka starých automobilů a motocyklů značek Mercedes Benz, BMW, KdF a množství dobových artefaktů.

Upoutá vás kulisa dobové Olomouce, autodílna s benzínovou pumpou ze začátku 20. století i venkovská stodola s veteránem „uloženým“ pod slámou a obklopeným zemědělským nářadím našich dědů. Ve vitrínách naleznete modely aut, historické nářadí i ukázky staré automobilové techniky.

Pilířem sbírky je kolekce Mercedes Benz 200 W 21 z období 1933-1936. Jde o neucelenější kolekci automobilů této výrobní řady na světě, s téměř kompletní ukázkou nabídky různých typů karoserií (kabriolet A, B, C, roadster, limuzína).

Vlčím mákem si kraj připomněl válečné veterány

Foto kr-olomoucky.cz

Minulou sobotu 11. listopadu si Olomoucký kraj připomněl Den válečných veteránů. Jejich setkání uspořádalo hejtmanství společně s Armádou ČR, Českým svazem bojovníků za svobodu a legionářskou obcí. Vzpomínkového aktu se zúčastnily zhruba tři desítky vojáků, kteří prošli válečnou vřavou. Symbolem dne je vlčí mák.

„Na ty, kteří bojovali ve válkách, nesmíme nikdy zapomenout a pozorně jim naslouchat, protože jsou pamětí našeho národa i jeho svědomím,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Zástupci kraje i armády poděkovali válečným veteránům za účast v boji, památku těch, kteří se dneška nedožili, uctili minutou ticha. Setkání hejtmana s vojáky proběhlo v Klášterním hradisku.

Válečný veterán z Kraliček dostal Záslužný kříž. Od ministra

Foto Eva Frýbortová

Výnosem ministra obrany České republiky byl 8. května 2017 vyznamenán za výjimečné zásluhy o obranu republiky a jejího ústavního pořádku Ján Svítek. Dvaadevadesátiletý plukovník ve výslužbě žije v Kraličkách u Prostějova.

Dnes dvaadevadesátiletý pilot Ján Svitek pochází ze Slovenska a bojoval i ve Slovenském národním povstání. „Tam jsem se dostal do Zvolenského pluku, kde mi bylo ctí sloužit mimo jiné pod velením Františka Fajtla,“ vzpomínal veterán.

Po potlačení povstání se stal příslušníkem partyzánské skupiny "Imrich" a "Rodina". Po válce zůstal v armádě u letectva, kde prošel řadou velitelských a technických funkcí, mimo jiné válce pracoval co by pedagog na prostějovském leteckém učilišti. V prosinci 1983 byl přeložen do zálohy. 

V Prostějově se uskutečnilo slavnostní setkání výsadkových veteránů

Foto Jaroslav Kovář

Rok 2017 je rokem, kdy všichni výsadkáři slaví nebo budou slavit 70. výročí vzniku výsadkových jednotek u nás. Především pro výsadkové veterány je to velká a významná událost. 1. října 1947 přečetl v té době plk. Paleček z balkonu radnice v Zákupech nově vznikajícím výsadkovým jednotkám rozkaz č. 1. Po přečtení tohoto rozkazu i dnes musí všem výsadkářům zamrazit a musí s hrdostí tento rozkaz přijmout. 

V průběhu roku bude probíhat mnoho různých setkání s různým charakterem a pokaždé na jiné úrovni. Prvním takovým setkáním bylo Slavnostní shromáždění výsadkových veteránů České a Slovenské republiky, které se uskutečnilo v sobotu 15.4. ve Společenském domě v Prostějově. Celou akci organizoval Klub výsadkových veteránů Prostějov v součinnosti se spolkem Červené barety. Na 200 pozvaných účastníků si ve slavnostní atmosféře připomnělo tuto událost.