vojáci

Do nemocnice míří vojáci. Od pondělí budou pomáhat pacientům s covidem

ilustrační foto army.cz

Od pondělí budou pomáhat v nemocnicích kvůli epidemii covidu-19 čtyři desítky vojáků, uvedla armáda. Na základě žádosti o pomoc Ústředního krizového štábu (ÚKŠ), budou vojáci pomáhat i v Nemocnici Prostějov.

Ta kvůli rychle rostoucímu počtu hospitalizovaných pacientů s covid-19 začala rušit některé plánované operace. Vojáci budou pomáhat ve skupinách od čtyř do šesti vojáků v osmihodinových až dvanáctihodinových směnách. Půjde zejména o pomocné práce jako je polohování, asistence s hygienou či odběrem stravy. Předpokládaná doba jejich nasazení jsou dva týdny s možností prodloužení.

Prostějovští vojáci testovali český bezpilotní letoun Primoco

Foto 533.pBS

Ve výcvikovém prostoru Libavá testovali v minulých dnech bezpilotní systém Primoco One 150 vojáci 533. praporu bezpilotních systémů z Prostějova.

Prostějovský prapor vznikl začátkem loňského roku a své počáteční operační schopností dosáhnul v říjnu 2020. S jeho dalším rozvojem, v souladu s koncepcí výstavby a rozvoje AČR, bude potřeba i nových bezpilotních systémů. „Pro obě strany je takové testování prospěšné, kdy na jedné straně vidíme aktuální možnosti systému a na straně druhé jsme pak schopni vydefinovat naše specifické požadavky a identifikovat tak i možný růstový potenciál,“ komentoval testování podplukovník Petr Manda, velitel praporu.

Prostějovští průzkumníci běhali pro válečné veterány

Foto FB

Období od 8. do 25. května věnovali prostějovští průzkumníci mimo jiné služební povinnosti i podpoře válečných veteránů.

Stejně jako minulý rok se zapojili do celoarmádní akce „Běh pro válečné veterány“ a mimo finanční sbírku sčítali i uběhnuté kilometry, které jejich podporovatelé přetaví v další finanční podporu Vojenskému fondu solidarity. (red)

Blíží se Den válečných veteránů. Kupte si vlčí mák

ilustrační foto pametnaroda.cz

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku. Vlčí mák, vetknutý do klopy, vyjadřuje úctu a vzpomínku na bývalé vojáky a bojovníky. Veřejnou sbírku se symbolem vlčího máku pořádá už šestým rokem nezisková společnost Post Bellum.

Letos výtěžek sbírky pomůže pamětníkům prostřednictvím Centra pomoci Paměti národa ulehčit jejich každodenní starosti v době ochranných opatření v souvislosti s šířením koronaviru a onemocněním covid‑19. Dobrovolníci obstarají hrdinům nákupy, různé pochůzky, zprostředkují odbornou pomoc nebo si s nimi jednoduše popovídají a pomohou zvládnout těžkou dobu domácí izolace.

Případné zbylé finanční prostředky podpoří zdokumentování a uchování vzpomínek hrdinů v archivu Paměti národa.

53. pluk rozšířil provoz call center do posádek Prostějov a Tábor

ilustrační foto army.cz

Už 90 vojáků 53. pluku průzkumu a elektronického boje vypomáhá ve třech krajích s trasováním osob, které byly v kontaktu s případy onemocnění COVID-19. V současné době působí v celkem pěti call centrech téměř dvě stě příslušníků Armády ČR včetně mediků.

Vojáci 532. praporu elektronického boje, který sídlí v Opavě, vypomáhají hygienickým stanicím v Moravskoslezském kraji od poloviny října. Nyní se připojili i jejich kolegové z posádek v Prostějově a Táboře.

Vojáci zranění při výkonu služby se setkali v Prostějově

Foto army.cz

„Jim patří veškeré díky za to, co pro Českou republiku udělali. Neskutečně rád jsem je poznal a hlavně věřím, že si mezi sebou vytvořili silné pouto. Jsou to novodobí válečníci v pravém slova smyslu,“ tak zhodnotil setkání vojáků zraněných při výkonu služby vrchní praporčík Armády České republiky štábní praporčík Peter Smik.

Setkání, které inicioval štábní praporčík Smik, se uskutečnilo ve čtvrtek 30. července u 601. skupiny speciálních sil v Prostějově. Celkem 18 vojáků, z nichž někteří stále slouží v armádě, se takto pohromadě setkalo vůbec poprvé. Slouží nebo sloužili u různých útvarů armády, vědí o sobě, ale ne všichni se znají osobně. Společně se svými blízkými přijeli do Prostějova a strávili zde celý den. Navštívili síň tradic útvaru, vojáci jim předvedli svou vybranou techniku a krátkou ukázku výcviku. Zbytek dne pak strávili povídáním.

Slavnostní vojenský nástup v areálu Leteckých kasáren v Prostějově

Foto Michal Voska

V posádce Prostějov se uskutečnil slavnostní nástup ke Dni ozbrojených sil a k předání funkce velitele 533. praporu bezpilotních systémů. Slavnostního aktu se zúčastní velitel pozemních sil, brigádní generál Ladislav Jung a další hosté.

V rámci nástupu předal Velitel pozemních sil spolu s velitelem 53. pluku průzkumu a elektronického boje, plukovníkem Pavlem Andráškem rezortní vyznamenání a pamětní medaile pluku. Nově příchozí podplukovník Petr Manda, který dosud působil na Sekci zpravodajského zabezpečení, vystřídal ve funkci velitele praporu majora Jana Štrbíka, který velel jak organizačnímu prvku výstavby, tak samotnému praporu od jeho vzniku.

Za střelbu „bévépéčka“ do vlastních řad může velitel

ilustrační foto ZZS

Při nácviku střelby ve vojenském prostoru Libavá se v květnu 2016 zranili dva vojáci. Nehodu způsobilo bojové vozidlo, které omylem vystřelilo na druhé. Za nehodu může podle soudu velitel střílejícího vozu. Dostal roční podmínku se zkušební dobou rok a půl, střelce a velitele střeleb soud zprostil viny.

Záchranáři tehdy vytáhli devětadvacetiletého vojáka z vnitřku bojového vozidla a převezli ho do Fakultní nemocnice Olomouc. „Naši specialisté ho akutně operovali, poranění zasáhla oblast břicha, vnitřních orgánů, hrudníku i končetin,“ popsal tehdy mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Při incidentu byli zraněni dva vojáci, jeden z nich přišel o ruku a část nohy. Všichni muži byli příslušníky 71. mechanizovaného praporu v Hranicích. (ber) 

 

Výbuch ve vyškovských kasárnách. Jeden mrtvý

ilustrační foto wikipedie.org

V úterý 19. září 2017 v cca 8.45 hodin došlo podle dostupných informací k výbuchu ve veřejně nepřístupných sklepních prostorách v administrativní budově ve Vyškově, které využívala Vojenská policie. Výbuch si bohužel vyžádal jednu oběť na životě, jedna osoba byla zraněná.

Místo události bylo zabezpečeno složkami Integrovaného záchranného systému, další exploze nehrozí. "Nepředpokládáme, že by se jednalo o útok či obdobný úmyslný čin. Konkrétní příčiny výbuchu však bude možné určit až na základě šetření, které provádí na místě za dozoru státního zástupce Vojenská policie," vzkazuje Ministerstvo obrany. (Zdroj army.cz)

Pozor na zvýšený hluk letadel! Je tu „AMPLE STRIKE 2017“

ilustrační foto Ample Strike

Ve dnech 23. srpna až 12. září 2017 proběhne na území ČR cvičení AMPLE STRIKE 2017, a to za účasti členských a partnerských států NATO. Cílem společného výcviku aliančních a partnerských jednotek bude především sladění činnosti pilotů taktického a vrtulníkového letectva s činností předsunutých leteckých návodčích a velitelů pozemních jednotek. I na Prostějovsku musíme počítat se zvýšeným hlukem při přeletech letadel.

Hlavními místy cvičení jsou 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a vojenské výcvikové prostory Boletice a Libavá. Vojáci využijí také 21. základnu taktického letectva Čáslav, Správu letiště Pardubice a 15. ženijní pluk Bechyně. Letová činnost bude rovnoměrně rozvržená do čtyř prostorů a to Náměšť, Libavá, Boletice a Bechyně. Lety v nočních hodinách budou omezeny jen na minimum. V okolí uvedených prostorů se v průběhu cvičení předpokládá zvýšený pohyb osob a pozemní vojenské techniky. (red)