vojáci

Vojenské specialisty smetl vlak. Před 19 lety ve Vrahovicích

Foto idnes.cz

Je čtvrtek 9. prosince roku 2004. Z cvičných střeleb se zpátky do kasáren vrací jednotka příslušníků Armády ČR. Mladí muži v maskáčích sedí na ložné ploše bublajícího náklaďáku. V té chvíli ještě netuší, že mohutná tatrovka veze pět z nich vstříc nelítostné smrti. Ta je potkala na železničním přejezdu ve Vrahovicích.

Dnes už nikdo nezjistí, proč zkušený řidič zahnul z vedlejší cesty na přejezd přímo před projíždějící rychlík. Mohutný náraz rozerval auto napůl a rozesel zmrzačená a mrtvá těla kolem tratě. „Zdemolovaná kabina ležela jen padesát metrů od přejezdu, o kus dál trčela ložná plocha náklaďáku. Pod vlakem zůstalo kus podvozku,“ vzpomínal na neštěstí tehdejší ředitel prostějovských hasičů Petr Ošlejšek. Sténající a zraněné lidi odvážela do nemocnice záchranka i přivolaný vrtulník. Pětici vojáků už ale nemohl pomoct nikdo. Zranění se nevyhnulo ani dvěma cestujícím z vlaku.

Drahany se v sobotu vrátily do válečné vřavy

Foto ber

Druhý ročník akce Drahany 1945 přilákal do obce tisíce příznivců historické válečné techniky. Organizátoři ze Spolku vojenské pancéřové techniky si dali záležet a divákům připravili nejen statické ukázky, ale i souboje ve vzduchu i na zemi.

„Představili jsme v dynamické bojové ukázce dva tanky T-34, jeden ve válečné verzi, druhý ve verzi z 50. let 20. století, která se vyráběla v tehdejším Československu. Poválečný tank ze sbírky Slezského zemského muzea prošel v letech 2019 až 2022 náročnou generální opravou a restaurováním. Poprvé po rekonstrukci vyjel v loňském roce právě v Drahanech,“ uvedl za organizátory Jaroslav Pánek. Téčko se následně předvedlo v akci, když sešrotovalo vypálenou Octavii, na které chvíli předtím předváděli zásah hasiči z Protivanova.

Vojenský fond solidarity vybral letos během sbírky ke Dni válečných veteránů téměř dva miliony korun

Foto plakát

Vojenský fond solidarity finančně pomáhá vojákům a jejich rodinám, které se dostaly do tíživé životní situace, zároveň podporuje nezaopatřené děti vojáků, kteří zemřeli při plnění služebních povinností. Stejně jako loni se i letos podařilo vybrat téměř dva miliony korun.

„Ze srdce děkuji všem, kteří se i v této složité době zapojili a podpořili Vojenský fond solidarity tak významnou měrou. Mám z toho obrovskou radost. Díky vám všem můžeme pomáhat. Děkuji za vaši podporu a přeji vám krásné Vánoční svátky,“ komentovala brigádní generálka Lenka Šmerdová, předsedkyně Vojenského fondu solidarity. V rámci sbírky ke Dni válečných veteránů se vybralo 1 946 618, 97 korun.

Vojáci pomáhali Ježíkovi. A obdarovali sedmiletou Emičku

Foto FB 533.pbs

Vojáci z prostějovského 533. praporu bezpilotních systémů generálmajora in memoriam Josefa Dudy mezi sebou vybrali více než třicet tisíc korun, které věnovali sedmileté holčičce se zdravotním handicapem. Emička Hnízdilová navštěvuje speciální školu Jistota.

Příslušníci roty Scan Eagle na nápad přišli na zahraniční misi. "Byli jsme v situaci, kdy nám nebylo nejlépe, ale současně jsme si uvědomili, že jsou na tom někteří lidé mnohem hůře než my. Rozhodli jsme se, že můžeme pomoci, a proto jsme věnovali část svého platu na charitativní pomoc," vysvětluje člen týmu Miroslav Kadavý s tím, že osobu, které by se pomoc hodila nejvíce, vybírali v různých institucích. Nakonec padlo rozhodnutí věnovat finance Lucii Hnízdilové, mamince malé Emy.

Den otevřených dveří u vojáků přilákal stovky dětí

Foto MMP

Den otevřených dveří prostějovské vojenské posádky přilákal v pátek do areálu letiště stovky dětí.

Jednak zde proběhlo vyhlášení výsledků závodů dětí a veteránů (ty se uskutečnily v Hamrech) a jednak zde návštěvníci měli možnost zhlédnout ukázky vojenské techniky, ukázky činnosti složek IZS, Policie České republiky i Městské policie Prostějov.

Za město Prostějov se této úspěšné akce účastnil primátor František Jura, který zároveň předal poháry vítězným týmům, dále náměstkyně Milada Sokolová a náměstkové Jiří Rozehnal a Jan Krchňavý. (red)

Do nemocnice míří vojáci. Od pondělí budou pomáhat pacientům s covidem

ilustrační foto army.cz

Od pondělí budou pomáhat v nemocnicích kvůli epidemii covidu-19 čtyři desítky vojáků, uvedla armáda. Na základě žádosti o pomoc Ústředního krizového štábu (ÚKŠ), budou vojáci pomáhat i v Nemocnici Prostějov.

Ta kvůli rychle rostoucímu počtu hospitalizovaných pacientů s covid-19 začala rušit některé plánované operace. Vojáci budou pomáhat ve skupinách od čtyř do šesti vojáků v osmihodinových až dvanáctihodinových směnách. Půjde zejména o pomocné práce jako je polohování, asistence s hygienou či odběrem stravy. Předpokládaná doba jejich nasazení jsou dva týdny s možností prodloužení.

Prostějovští vojáci testovali český bezpilotní letoun Primoco

Foto 533.pBS

Ve výcvikovém prostoru Libavá testovali v minulých dnech bezpilotní systém Primoco One 150 vojáci 533. praporu bezpilotních systémů z Prostějova.

Prostějovský prapor vznikl začátkem loňského roku a své počáteční operační schopností dosáhnul v říjnu 2020. S jeho dalším rozvojem, v souladu s koncepcí výstavby a rozvoje AČR, bude potřeba i nových bezpilotních systémů. „Pro obě strany je takové testování prospěšné, kdy na jedné straně vidíme aktuální možnosti systému a na straně druhé jsme pak schopni vydefinovat naše specifické požadavky a identifikovat tak i možný růstový potenciál,“ komentoval testování podplukovník Petr Manda, velitel praporu.

Prostějovští průzkumníci běhali pro válečné veterány

Foto FB

Období od 8. do 25. května věnovali prostějovští průzkumníci mimo jiné služební povinnosti i podpoře válečných veteránů.

Stejně jako minulý rok se zapojili do celoarmádní akce „Běh pro válečné veterány“ a mimo finanční sbírku sčítali i uběhnuté kilometry, které jejich podporovatelé přetaví v další finanční podporu Vojenskému fondu solidarity. (red)

Blíží se Den válečných veteránů. Kupte si vlčí mák

ilustrační foto pametnaroda.cz

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku. Vlčí mák, vetknutý do klopy, vyjadřuje úctu a vzpomínku na bývalé vojáky a bojovníky. Veřejnou sbírku se symbolem vlčího máku pořádá už šestým rokem nezisková společnost Post Bellum.

Letos výtěžek sbírky pomůže pamětníkům prostřednictvím Centra pomoci Paměti národa ulehčit jejich každodenní starosti v době ochranných opatření v souvislosti s šířením koronaviru a onemocněním covid‑19. Dobrovolníci obstarají hrdinům nákupy, různé pochůzky, zprostředkují odbornou pomoc nebo si s nimi jednoduše popovídají a pomohou zvládnout těžkou dobu domácí izolace.

Případné zbylé finanční prostředky podpoří zdokumentování a uchování vzpomínek hrdinů v archivu Paměti národa.

53. pluk rozšířil provoz call center do posádek Prostějov a Tábor

ilustrační foto army.cz

Už 90 vojáků 53. pluku průzkumu a elektronického boje vypomáhá ve třech krajích s trasováním osob, které byly v kontaktu s případy onemocnění COVID-19. V současné době působí v celkem pěti call centrech téměř dvě stě příslušníků Armády ČR včetně mediků.

Vojáci 532. praporu elektronického boje, který sídlí v Opavě, vypomáhají hygienickým stanicím v Moravskoslezském kraji od poloviny října. Nyní se připojili i jejich kolegové z posádek v Prostějově a Táboře.