charita

Pomozte tancem. Už po jedenácté!

Foto Pomáháme tancem z.s.

11. ročník tradičního charitativního plesu Pomáháme tancem se bude konat v závěru plesové sezóny, v sobotu 18. března 2023 ve Společenském domě v Prostějově.

„Výtěžek z 11. ročníku i tentokrát rozdělíme mezi Střední školu, Základní školu a Mateřskou školu Prostějov, Komenského 10 a Centrum sociálních služeb Prostějov (CSS), p. o. Konkrétně máme zájem podpořit nákup pomůcek do multismyslové místnosti Snoezelen v MŠ speciální a opravu chodníku u klubového zařízení v CSS. Finance proto opět pomohou jak dětem s postižením, tak například seniorům,“ říká Tomáš Lázna, předseda sdružení Pomáháme tancem.

Zákazníci svými hlasy rozhodli. Tesco dá peníze Domovu pro seniory Soběsuky

Foto TESCO ČR

Zákazníci Tesco hlasováním pomocí žetonů na prodejnách rozhodli o vítězích 12. kola grantového programu „Vy rozhodujete, my pomáháme“. Celkově bude rozděleno 3 150 000 korun mezi 70 vítězných projektů, které jsou dle názoru zákazníků nejprospěšnější pro místní komunity. Výherce v každém regionu obdrží 45 000 korun. V našem regionu tu je Domov pro seniory v Soběsukách, které použije na nákup rehabilitačního šlapacího přístroje ro klienty.

Senioři v Domova pro seniory Soběsuky mají ve svém věku různé zdravotní obtíže. Cvičení na rehabilitačním přístroji zvaném MOTOMED jim může pomoci procvičit si ruce, nohy a celé tělo zároveň. Pravidelné cvičení pomůže odstranit ztuhlost kloubů a zmírní křeče. Šlapat na tomto přístroji je možné přímo vsedě na židli nebo na vozíčku a na displeji přitom sledovat ujetou vzdálenost a čas. Bez ohledu na svůj věk a zdravotní omezení si senioři mohou pomyslně naplánovat nějaké místo, kam chtějí dojet a v jakém čase.

Polévkový projekt se opět rozjel. Po dvou letech

Foto ber

Šest let v lednu a únoru rozdávala předsedkyně Okrašlovacího spolku Prostějov Milada Sokolová spolu s dobrovolnými pomocníky před místním nádražím teplé polévky. V letech 2021–2 charitativní akci zrušila koronavirová situace. Nyní se znovu vrátil.

„Hlavním principem rozdávání polévek sociálně slabým osobám a lidem bez domova je poskytnout v zimě potřebným jedno teplé jídlo denně. Jsem ráda, že můžeme opět pomoci,“ uvedla Milada Sokolová, která projekt zajišťuje i finančně.

S rozdáváním začali dobrovolníci v pondělí 6. února, pokračovat budou až do konce měsíce. „Polévky, které kupujeme, opět vaří Národní dům a jsou vydávány od pondělí do soboty v době od 11,30 do 12 hodin. Porce, které zůstanou, vozíme, jako v předchozích letech, matkám s dětmi do azylového domu,“ doplnila Sokolová.

Příběhy Znesnaze21.cz. Pomozme vozíčkářce Tereze k rehabilitacím

Foto znesnaze21.cz

Znesnáze21 je dárcovská online platforma, která umožňuje vytvoření charitativní sbírky během krátkého časového úseku. Tato platforma byla vytvořena v lednu 2020 Nadačním fondem pomoci. My vám přineseme několik příběhů lidí z Olomouckého kraje, kterým můžete změnit život. Druhou je Tereza.

Jmenuji se Tereza a trpím vzácným systémovým autoimunitním onemocněním a dalšími zdravotními komplikacemi, které mě přivedly právě až na vozíček. Mojí největší životní motivací je můj 2letý syn, o kterého bohužel díky mojí zdravotní kondici nezvládám pečovat, tudíž je na rodičovské dovolené můj úžasný manžel, který se stará i o mne a má tak jen velmi omezené možnosti výdělku, navíc sám dostudoval teprve v červnu. Aby se můj zdravotní stav nezhoršoval, potřebuji pravidelně rehabilitovat.

Příběhy Znesnaze21.cz. Pomozme Vladimírovi s roztroušenou sklerózou s úpravou bytu

Foto znesnaze21.cz

Znesnáze21 je dárcovská online platforma, která umožňuje vytvoření charitativní sbírky během krátkého časového úseku. Tato platforma byla vytvořena v lednu 2020 Nadačním fondem pomoci. My vám přineseme několik příběhů lidí z Olomouckého kraje, kterým můžete změnit život. Prvním je Vladimír.

Jmenuji se Vladimír, je mi 33 let a trpím roztroušenou sklerózou. Bohužel můj stav se zhoršil natolik, že jsem již ve svém věku upoutaný na invalidní vozík. Dříve jsem pracoval v gastronomii a později jsem šel do lépe placené práce ve fabrice, kde jsem ale začal pociťovat první příznaky tohoto zákeřného onemocnění – dělalo se mi často nevolno a začal jsem mít vážné motorické obtíže. Tyto příznaky nemoci ale ještě při mé první návštěvě lékaře nebyly vyhodnocené jako vážné a nepodařilo se tak stanovit diagnózu včas.

Kasičku Tříkrálové sbírky najdete i u radnice

Foto Magistrát města Prostějova

Před hlavním vchodem do budovy prostějovské radnice na náměstí T. G. Masaryka je i letos umístěna kasička Tříkrálové sbírky.

Dohlíží na ni ostraha budovy. Přispívat do Tříkrálové sbírky (nejen do kasičky před hlavním vchodem do budovy prostějovské radnice) můžete do 15. ledna 2023. Děkujeme! (red)

Tři králové dorazili na prostějovskou radnici

Foto Magistrát města Prostějova

Až do 15. ledna potrvá letošní Tříkrálová sbírka, která oficiálně započala 1. ledna 2023. Po včerejším požehnání koledníkům přišli Tři králové tradičně také na prostějovskou radnici.

Zde je přivítali primátor František Jura společně s 1. náměstkyní Miladou Sokolovou a dalšími náměstky. „Tradice Tříkrálové sbírky vznikla v Olomouci, v našem kraji, takže se dá říct, že je to taková domácí tradice, která se rozšířila do celé republiky, což mě samozřejmě moc těší," připomenul historii Tříkrálové sbírky primátor František Jura a zároveň všem popřál pevné zdraví a jen to dobré v letošním roce.

„Věřím, že Prostějované opět otevřou koledníkům nejenom své dveře, ale hlavně svá srdce a přispějí na dobrou věc,“ doplnila své přání Milada Sokolová. (red)

Tříkrálová sbírka začala

Ilustrační foto Charita Prostějov

Tříkrálová sbírka se i v letošním roce koná od 1. do 15. ledna 2023. Do měst a obcí na Prostějovsku se vydali malí i velcí dobrovolní koledníci, aby přinesli radostnou zvěst o narození Krista a zároveň prosili za ty, kteří si ocitli v nouzi.

Skupinky koledníků navštíví domácnosti i některé instituce, aby popřáli pokoj a poprosili o dar pro potřebné. Příspěvky se sbírají do úředně zapečetěných a očíslovaných kasiček s logem Charity, vedoucí tříkrálové skupinky se vždy prokáže platnou průkazkou. Sbírku provází tradičně psaní iniciál K+M+B+ včetně letopočtu křídou nad dveře, což z latinského Christus mansionem benedicat znamená "Kristus ať požehná tomuto domu".

Obchůdky s Albertem vynesly dětem z dětských domovů 600 tisíc korun. Využijí je na společné zážitky

Foto https://www.albert.cz/

Po dvouleté covidové pauze se adventní obchůdky vrátily k tradiční podobě. Ve stáncích před obchody, ale také online, nabídly během adventu děti z dětských domovů originální výrobky. Díky svým dovednostem a štědrosti zákazníků utržily rekordních 590 906 korun. Výdělek využijí neziskové organizace především ke společným aktivitám či výletům, na které jim v náročné době nezbývají prostředky.

Projekt Nadačního fondu Albert se konal již pojedenácté. Jeho cílem je přiblížit dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí základy podnikání a pomoci je připravit na vstup do dospělého života.

Vojenský fond solidarity vybral letos během sbírky ke Dni válečných veteránů téměř dva miliony korun

Foto plakát

Vojenský fond solidarity finančně pomáhá vojákům a jejich rodinám, které se dostaly do tíživé životní situace, zároveň podporuje nezaopatřené děti vojáků, kteří zemřeli při plnění služebních povinností. Stejně jako loni se i letos podařilo vybrat téměř dva miliony korun.

„Ze srdce děkuji všem, kteří se i v této složité době zapojili a podpořili Vojenský fond solidarity tak významnou měrou. Mám z toho obrovskou radost. Díky vám všem můžeme pomáhat. Děkuji za vaši podporu a přeji vám krásné Vánoční svátky,“ komentovala brigádní generálka Lenka Šmerdová, předsedkyně Vojenského fondu solidarity. V rámci sbírky ke Dni válečných veteránů se vybralo 1 946 618, 97 korun.