charita

Zákazníci Tesco darovali v podzimní Sbírce potravin 95 tun potravin a drogerie

Foto sbirkapotravin.cz

Do podzimní sbírky potravin se v sobotu 12. listopadu vůbec poprvé zapojily všechny obchody sítě Tesco, včetně prodejen typu Expres, a podařilo se vysbírat 80 tun potravin a drogerie. Sbírka probíhala také přes Tesco online nákupy až do úterý 22. listopadu, kde zákazníci darovali dalších 15 tun potravin a drogerie prostřednictvím tzv. Balíčků pomoci.

Sbírka potravin patří mezi největší charitativní akce v České republice a jsou do ní po celé zemi zapojeny tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací. Během soboty Češi darovali ve všech řetězcích celkem 520 tun potravin a drogistického zboží, což dokládá, že i v tomto ekonomicky náročném období Češi myslí na lidi v nouzi a pomáhají.

Michal pojede pro život. Sbírka Pomáháme ON|KOLO|GICKÝM pacientům pomůže i Dětské klinice FN Olomouc

Foto znesnaze21.cz

Život se někdy nevyvíjí podle našich představ. Michal o tom ví své. Ve třech letech mu byl diagnostikován Wilmsův tumor, poměrně vzácný ledvinový nádor postihující především děti předškolního věku. Na poslední chvíli, díky Michalově přirozené houževnatosti a vůli nevzdávat se, díky péči lékařů a sester, díky shodě příznivých náhod a obrovské dávce štěstí, podstoupil Michal operaci, která mu dala druhou šanci k životu.

Vystudoval Fakultu tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, stal se vášnivým sportovcem a trenérem v jím založené posilovně Činkárna Olomouc. Jako poděkování lékařům a sestrám v českých nemocnicích se rozhodl vyhlásit ve spolupráci s Olomoučané sbírku pro vybrané dětské kliniky, přičemž jednou z nich je Dětská klinika FN Olomouc. A jako důkaz, že i vyléčení onkologičtí pacienti mohou dosáhnout velkých věcí, pojede 24 hodin nonstop na spinningovém kole a pokusí se tak zdolat český rekord.

Na prodejnách Kauflandu startuje vánoční sbírka pro Světlušku na pomoc zrakově postiženým

Foto kaufland.cz

Od pondělí 21. listopadu startuje ve všech prodejnách Kaufland již tradiční vánoční sbírka, která potrvá až do 4. prosince. I v letošním roce výtěžek podpoří Světlušku, veřejnou sbírku Nadačního fondu Českého rozhlasu, která pomáhá zrakově postiženým po celé České republice. „Zákazníci se mohou zapojit nákupem vánočních jmenovek, jež budou za symbolických 30 korun k dispozici na pokladnách a informacích všech našich prodejen. Společnost Kaufland navíc přidá dalších 10 korun za každý prodaný arch,“ přiblížila tisková mluvčí Renata Maierl.

Kaufland ve svých prodejnách pořádá již čtvrtý ročník sbírky pro Světlušku. Dosud vybral přes 47 milionů korun a přes Fond Kaufland podpořil stovky žádostí jednotlivců a lokálních neziskových organizací. Jen loni se v součtu podařilo vybrat neuvěřitelných 20 milionů korun. Za prodej 5 jmenovek je možné pro nevidomé pořídit hodinu osobní asistence, za 7 jmenovek hodinu přepisu textu do Braillova písma a za 20 jmenovek hodinu zrakové terapie.

Tesco spouští přihlašování do svého grantového programu, organizacím se nedostává financí

Foto tesco.cz

Společnost Tesco otevřela přihlašování do 12. kola oblíbeného grantového programu na podporu dobročinných projektů „Vy rozhodujete, my pomáháme“, neziskovým organizacím rozdělí přes tři miliony korun. Až do pátku 4. listopadu mohou neziskové a příspěvkové organizace z celé České republiky přihlásit své projekty zaměřené na zlepšení kvality života v lokalitě, ve které působí.

Unikátní grantový program Vy rozhodujete, my pomáháme oceňuje veřejně prospěšné projekty neziskových organizací v celé republice již od roku 2016. O konečném pořadí vítězů budou poté rozhodovat zákazníci Tesco pomocí žetonů na prodejnách, a to od poloviny ledna do poloviny února 2023. Program je největší grantovou výzvou v oblasti zapojení zákazníků ve střední Evropě.

Podzimní Floru si užilo téměř 20 tisíc lidí. Radovala se Charita i Zoo

Foto Flora Olomouc

Bezmála 20 tisíc lidí přilákala na přelomu září a října podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex 2022. S podtitulem Plody otce genetiky se konala od čtvrtka 29. září do neděle 2. října na olomouckém Výstavišti Flora.

Návštěvnost letošního ročníku tradiční přehlídky kvalitních českých výpěstků je tak téměř identická jako minulý rok. Tehdy ovšem ve společnosti panovaly zcela jiné podmínky. Nehovořilo se o vysoké inflaci, zdražování či všeobecné nutnosti šetřit. Nic z toho se ale návštěvnosti letošní podzimní výstavy nedotklo. Navzdory všem těmto faktorům zachovali návštěvníci výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex svoji přízeň. „Vnímáme, že doba je pro mnoho lidí obtížná a že mohou mít obavy z budoucnosti.

Kraj přispěje Charitě na provoz ordinace. Další taková už v regionu není

ilustrační foto

Hejtmanství poskytne olomoucké Charitě mimořádný dar ve výši jednoho milionu korun. Peníze poslouží na provoz lékařské ordinace, která pečuje o lidi bez domova. Jen vloni v ní všeobecný lékař ošetřil 563 pacientů, další stovce pomohl odborný psychiatr.

„Darované finanční prostředky jsou nezbytné pro zachování provozu ordinace praktického lékaře a psychiatra. Olomoucký kraj je uvolní ze svých rezerv k účelu, o jehož prospěšnosti nemůže nikdo pochybovat,“ uvedl Dalibor Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví.

Peníze může Charita využít například na nákup léků a energií pro ordinaci, pořízení spotřebního materiálu a úhradu režijních nákladů. Krajští radní už dali záměru zelenou, uvolnění financí pro mimořádný dar však ještě musí schválit krajské zastupitelstvo.

Sportuj a pomáhej. Už dnes v Kolářových sadech!

Foto TRX bez hranic

Charitativní akce pod záštitou trenéra TRX bez hranic Honzy Hrádela se koná 20. srpna v době od 14 do 19 hodin na workoutovém hřišti v Kolářových sadech v Prostějově. Společně si můžete zasportovat a zároveň pomoci malé Sofince, která potřebuje zrekonstruovat pokoj v bytě po požáru.

„Je to již přes 2 měsíce, co nám požár zničil velkou část bytu. Od té doby žijeme v jedné malé místnosti. Obývák je neobyvatelný. Pro dítě s tak těžkým kombinovaným postižením, jako má moje dcera Sofinka, jsou tyto podmínky nevhodné. Nemá prostor pro trávení času např. v sedě na speciální židličce apod., jelikož se do naší malé ložnice nic nevejde,“ říká maminka. Sofinka je 4letá holčička, která se narodila jako zdravé miminko. Těhotenství i porod proběhl bez problémů. Hned druhý den se však vše změnilo a ukázalo se, že je vážně nemocná.

Lidl věnoval ozdravný pobyt v Řecku těžce zkoušené rodině z Baldovce

Foto lidl.cz

Na tuto rodinu z Baldovce na Prostějovsku se snáší víc smůly, než je zdrávo. Obě děti, malý Jiříček i starší sestřička Barunka, trpí vzácnou genetickou nemocí, kdy jim v těle vznikají nezhoubné nádory. Bohužel i maminka má za sebou onkologickou léčbu. Proto jim nesmírně pomůže pobyt u moře, v řecké Velice.

Jiříček má starší sestřičku Barunku. Ta byla naprosto zdravá, ale v sedmi letech po ráně do hlavy začala trpět velkými bolestmi, a tak ji rodiče taky odvezli na onkologii do Brna. Bohužel tam zjistili, že i ona má stejný typ nádorů jako Jiříček. Barunka nemusela na chemoterapii a rovnou jí nasadili biologickou léčbu a všichni doufají, že u ní se další nádory objevovat nebudou. Ale tím trápení rodiny neskončilo.

Rád bych se ještě několik let udržel na nohou jakožto otec, říká Jan Minarčík

Foto Donio.cz

Honzovi z Prostějova je 41 let, od narození je tělesně postižený (DMO), špatně chodí. Už odmalička má motivaci žít a sportovat. V 16 letech tragicky přišel o rodiče a od 19 žije sám. Chtěl a stále dokazuje, že i člověk s hendikepem se o sebe dokáže postarat. Přesto prosí o pomoc na platformě Donio.

„Mám přítelkyni, která je také v invalidním důchodu. Spolu máme tříletou princeznu, kvůli které se chci co nejdéle udržet na nohou. Proto hledám finance na ležící tříkolku, abych mohl mít nějaký pohyb a časem ke sportu vedl i mou dceru. Mám sice obyčejnou tříkolku, ale už se na ní dost dobře neudržím, navíc je malá, takže na nějaké delší vzdálenosti bohužel není. Co bych udělal, kdyby se vybralo více peněz? Přeposlal bych je zde někomu, kdo je také potřebuje. Můj celoživotní motor je – když nemůžeš, přidej víc," říká Honza.

Pomozte Zdeničce na Donio.cz. Potřebuje vozík a rehabilitace

Foto donio.cz

O Zdeničce Kotyzové PvNovinky pravidelně informují již několik let. Pro dívku, která zůstala nehybná a mentálně postižená po těžké autonehodě, teď její maminka Zdenka založila sbírku na Donio.cz. Peníze potřebuje na elektrický invalidní vozík a případně i další rehabilitační pobyt, který Zdeničce moc pomáhá.

Nehoda se stala 25. 1. 2015 směr z Prostějova na Olšany, měsíc po dívčiných 21. narozeninách. Auto dostalo smyk a otočilo se kolem stromu.  Zdeňka utrpěla silný náraz do hlavy a upadla do kómatu, ve kterém byla téměř 3 měsíce. Po probuzení lékaři zjistili, že je nehybná a mentálně postižená. Celých 7 let je v péči své maminky, která se o ní stará s láskou a péčí, jak jen může.  Bojuje denně za její zlepšení. Učí se vše od začátku a dělá pokroky.