kočky

Veřejná sbírka pro Mourek potrvá do konce ledna

Foto Magistrát města Prostějova

Již týden mohou návštěvníci vánočního jarmarku přispět spolku Mourek do nepřenosné pokladničky umístěné na sloupu veřejného osvětlení na nám. T. G. Masaryka vedle dřevěného betléma.

„Veřejná sbírka bude probíhat v době provozu mobilního kluziště na náměstí a současně po dobu konání vánočních trhů, tedy v termínu od 24. listopadu 2023 do 28. ledna 2024. V tomto období bude instalována nepřenosná pokladnička na sloupu veřejného osvětlení na nám. T. G. Masaryka, kde lze očekávat zvýšený pohyb osob a tím pádem vyšší počet potencionálních dárců. Rada města dále rozhodla, že věnuje pro tyto účely prvotní vklad ve výši 20 tisíc korun,“ přiblížila náměstkyně primátora Marcela Župková.

Do veřejné sbírky pro Mourek bude možné přispět u kluziště

ilustrační foto pixabay.com

Radní na svém jednání odsouhlasili uspořádání veřejné sbírky na podporu financování spolku Mourek. Bude probíhat v době provozu mobilního kluziště na náměstí a současně po dobu konání vánočních trhů, tedy v termínu od 24. listopadu 2023 do 28. ledna 2024.

V tomto období bude instalována nepřenosná pokladnička na sloupu veřejného osvětlení na nám. T. G. Masaryka, kde lze očekávat zvýšený pohyb osob a tím pádem vyšší počet potencionálních dárců. Rada města dále rozhodla, že věnuje pro tyto účely prvotní vklad ve výši 20 tisíc korun.

Nekrmte kočky, vyzývá obyvatele sídliště město

Foto plakát

V sídlišti Jana Zrzavého v Prostějově nebydlí jen lidé, poskytuje také azyl neustále se rozrůstající kolonii toulavých koček. Ty rozdělily místní na dva tábory, jeden bezprizorní zvířata lituje a krmí, druhému vadí zápach ze zkaženého krmení a fakt, že se daná místa stala rejdištěm potkanů.

„Podle místních k založení kočičí kolonie dal základ muž, který zde kdysi „zapomněl“ tři koťata. Od té doby se kočky nekontrolovaně množí. Dnes je jich zde víc, než tucet a dvě z nich opět čekají mladé,“ sdělila PvNovinkám náměstkyně primátora Marcela Župková. Situací se zabývá již delší dobu spolu se spolkem Mourek a jednou z místních obyvatelek.  „Kočky budeme postupně odchytávat a kastrovat, proto je nutné, aby si zvykly na jediné místo, kde budou krmeny.

Konzervy a stelivo pro Mourek Prostějov můžete nosit do TIC

Ilustrační foto ber

Jak PvNovinky informovaly, v těchto dnech začala materiální sbírka ve prospěch Mourek Prostějov, z. s., který již několik roků zajišťuje krmení a zateplené boudičky pro bezprizorní kočky v koloniích, stejně jako kastrace a nutné veterinární ošetření.

Předmětem sbírky je stelivo a masové konzervy – pokud možno výrobky s kvalitnějším složením.

Sběrná místa jsou Alice Kučerová, Štarnov 6, Konice, Park Avenue Fashion, s. r. o., Havlíčkova 28, Prostějov a Květinářství Ptáčková, s. r. o., Tyršova 31, Kostelec na Hané. Nově přibylo i Turistické informační centrum, nám. T. G. Masaryka 12, Prostějov. Sbírka potrvá do vánočních svátků.

Bližší informace zjistíte na tel. 722 729 671, e-mail: kucerova@park-avenue.cz. (ber)

O sterilizaci koček a kastraci kocourů je veliký zájem

Foto ber

Na začátku letošního roku byla Radou města Prostějova schválena nová pravidla pro poskytování finančních darů občanům na sterilizaci koček a kastraci kocourů. Pravidly se změnila výše poskytovaných darů.

„Na sterilizaci kočky mohou občané získat až jeden tisíc korun, na kastraci kocoura maximálně šest stovek. Původní výše poskytovaného daru činila tři sta korun bez rozdílu pohlaví kastrovaného zvířete a za každou další kočku, v daném kalendářním roce, to bylo pouze sto padesát korun,“ vyjmenovala náměstkyně primátora pro životní prostředí Milada Sokolová. Jak doplnila, s vyšší částkou poskytovaného finančního daru došlo i k většímu zájmu občanů o příspěvek. „Nyní může žadatel přijít pro příspěvek i vícekrát, uvedená částka se mu nebude snižovat.

Město přistupuje k výraznému zvýšení příspěvků na kastraci kocourů a sterilizaci koček

ilustrační foto

Toulavé kočky nemají lehký život, a to se často odráží na jejich zdravotním stavu. Pomineme-li, že tím trpí zvíře samotné, může být nebezpečné i pro své okolí – jak další zvířata, tak lidi, neboť se snadno může stát přenašečem různých onemocnění. Je proto jistě ve veřejném zájmu, aby toulavých koček bylo ve městě co nejméně. Opatření, jak toho docílit, existuje vícero. Základem je ale prevence, protože problémy toulavé kočky začínají nechtěným kotětem v domácnosti. Nejefektivnějším preventivním nástrojem, který může město použít, je kastrační program. Ten teď projde výraznou změnou!

A jaká jsou tedy nová pravidla?

· Žadatel musí mít trvalé bydliště na území města Prostějova.

· Žádost se uplatňuje na Odboru životního prostředí Magistrátu města Prostějova.

· Součástí žádosti musí být originál dokladu veterinárního lékaře o úhradě platby za provedený veterinární úkon sterilizace kočky nebo kastrace kocoura, doklad nesmí být starší více než 7 měsíců.

· Výše poskytovaného finančního daru je maximálně 1 000,- Kč na sterilizaci kočky.

· Výše poskytovaného finančního daru je maximálně 600,- Kč na kastraci kocoura.

Mourek hledá „dočaskáře“. Pomozte kočkonautům

Foto FB Mourek

Spolek Mourek Prostějov z.s.  uvažoval koncem roku 2021 u ukončení činnosti. Nakonec se ale jeho členové rozhodli v práci pro toulavé, opuštěné, nemocné a nechtěné kočky pokračovat. Potřebují ale nutně pomoc.

„V současnosti hledáme ochotné lidi, kteří by mohli poskytnout dočasné ubytování potřebným nalezencům různého stáří do doby, než se jim najde nový domov,“ říká za spolek Jana Seifriedová.

Milovníci psů a koček zbystřete! Hafmňau shop je tu pro vás!

Foto JS

V Prostějově byl se začátkem října spuštěn e-shop pro všechny milovníky psů a koček.

"V našem obchodě najdete krásné výrobky s touto tématikou. A samozřejmě tu máme i zboží pro čtyřnohé mazlíčky. Snažíme se podporovat hlavně české výrobce, takže je to i přehlídka, co poctivé české ruce dokáží," říká zakladatelka e-shopu Jana Seifriedová.

"A v čem jsme jiní? S každým nákupem podpoříte zvířecí útulky a ke každému nákupu posíláme dárek jako poděkování," dodává.

Tip na neděli. Odpoledne s Mourkem

Ilustrační foto ber

V neděli 16. srpna od 15 hodin bude hospůdka U Růžičků v Kostelní ulici v Prostějově patřit všem milovníkům koček.  Na setkání je zve spolek Mourek.

Máte rádi kočky? Pak v neděli přijďte podpořit svou účastí a drobným příspěvkem neziskovou organizaci Mourek Prostějov z. s., která mapuje v Prostějově opuštěné či toulavé kočky. V hospůdce bude pro vás připravena hudba, fotokoutek, tvoření a hry pro děti i dobroty. Vstupné je dobrovolné. (red)

Kočičí přání - mise Vánoce 2017. Pomůžeme?

ilustrační foto

Od 15. prosince do Tří králů můžeme pomoci kočkám v útulcích a přitom zůstat sedět v teple svých domovů a kanceláří. V tomto období se totiž opět koná již tradiční internetová sbírka na podporu koček v péči útulků a spolků z celé České republiky. Útulkové micky si i letos přejí krmení, pelíšky, léky, nebo třeba rovnou nové domovy.

První kolo akce, Vánoce 2010, přineslo do útulků 96 000 korun. Tenkrát nám to přišlo jako strašně moc peněz. Jenže to jsme ještě netušili, jakou oblibu si naše akce získá. Vloni na Vánoce do 44 útulků putovaly 2 260 000,-. Letos máme účastníků okolo padesátky, takže ještě více hladových krků a přání.

Každé kočce je možné koupit jeden dárek a zároveň virtuálně plnit její misku - tedy přispět na krmení a stelivo, případně některým zaplatit zdravotní testy. Také můžete podpořit jeden velký projekt od každého útulku.