nemoc

Lidl věnoval ozdravný pobyt v Řecku těžce zkoušené rodině z Baldovce

Foto lidl.cz

Na tuto rodinu z Baldovce na Prostějovsku se snáší víc smůly, než je zdrávo. Obě děti, malý Jiříček i starší sestřička Barunka, trpí vzácnou genetickou nemocí, kdy jim v těle vznikají nezhoubné nádory. Bohužel i maminka má za sebou onkologickou léčbu. Proto jim nesmírně pomůže pobyt u moře, v řecké Velice.

Jiříček má starší sestřičku Barunku. Ta byla naprosto zdravá, ale v sedmi letech po ráně do hlavy začala trpět velkými bolestmi, a tak ji rodiče taky odvezli na onkologii do Brna. Bohužel tam zjistili, že i ona má stejný typ nádorů jako Jiříček. Barunka nemusela na chemoterapii a rovnou jí nasadili biologickou léčbu a všichni doufají, že u ní se další nádory objevovat nebudou. Ale tím trápení rodiny neskončilo.

Počet nemocných na Prostějovsku stoupl

ilustrační foto pixabay.com

Výskyt respiračních onemocnění v Olomouckém kraji se v porovnání s předchozím týdnem zvýšil z 1356 na 1480 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Souvislost to podle hygieniků může mít s ukončením jarních prázdnin v regionu, ale i s domácími karanténami kvůli obavě z nákazy novým typem koronaviru.

„V Olomouckém kraji nyní evidujeme třiadvacet případů chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem, z toho sedm případů úmrtí," uvedla ředitelka protiepidemického odboru olomoucké krajské hygienické stanice Růžena Haliřová. Oproti minulému týdnu podle ní počet závažných onemocnění stoupl o tři, počet obětí zůstává stejný.

Počet nemocných stoupl na Prostějovsku, kde je 1647 případů na 100 tisíc obyvatel, což je zhruba o stovku více než minulý týden.

Nemocných v Olomouckém kraji od minulého týdne přibylo

ilustrační foto netdoktor, internet

Lidí s akutními respiračními chorobami v Olomouckém kraji oproti minulému týdnu opět přibylo, podle statistik hygieniků je nyní v regionu 1475 nemocných na 100.000 obyvatel, předchozí týden jich bylo 1397. Ordinace zaplnily hlavně děti. Olomoucký kraj vykazuje relativní nemocnost nižší než republikový průměr, který je 1722 lidí. Vyplývá to z údajů Krajské hygienické stanice v Olomouci. V některých nemocnicích už platí zákaz návštěv.

„K dnešnímu dni v Olomouckém kraji zatím neevidujeme případ chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem," uvedla hygienická stanice na svých internetových stránkách. Fakultní nemocnice Olomouc v pátek kvůli rostoucímu počtu nemocných obyvatel zakázala návštěvy na oddělení dětské hematoonkologie a ode pondělí zákaz platí pro celou dětskou kliniku. V nemocnicích v Prostějově, Přerově a ve Šternberku na Olomoucku byl vyhlášen zákaz návštěv na odděleních LDN. Jesenická nemocnice podle Miloševské návštěvy zatím nezakázala, návštěvy neomezila ani Nemocnice Šumperk.

Byla dívkou z plakátů. Nyní bojuje s nádorem na mozku

Foto archiv Miriam, ber

Její tvář znáte z reklamních poutačů a článků. Je stejně dobrá před objektivem fotoaparátu, jako za ním. Je jí 24 let, jmenuje se Miriam Marčišinová a její život radikálně změnila vážná nemoc. Miriam stále bojuje o své místo na slunci, potřebuje k tomu ale pomoc jiných.

„Nemoc se u mě projevila v létě 2014, kdy jsem začala špatně chodit, cítila slabost v levé ruce a začala špatně vidět. Následovala nejrůznější vyšetření, která odhalila, že mám v hlavě dva nádory. Jeden mi lékaři částečně odstranili, druhý je neoperabilní,“ popisuje Miriam počátek onemocnění. Od té doby podstoupila operace, rehabilitace, ozařování a chemoterapie. Její zdravotní stav se ale nelepší. „Po Novém roce se situace zhoršila, začala jsem ochrnovat ještě víc na půl těla.

Chodíte se psem do lesa? Může ho zabít "prasečí" nemoc

Ilustrační foto myslivost.cz

V České republice byl po více než roce potvrzen případ nebezpečné nákazy Aujeszkyho choroby u psa. Vyšetření provedené ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci potvrdilo výskyt viru u uhynulého labradorského retrívra. Pes majitele z Bohuňovic u Olomouce přišel do styku s divokými prasaty.

„V tomto konkrétním případě zažádal o laboratorní vyšetření uhynulého psa, které následně nákazu v minulém týdnu prokázalo, veterinární lékař. Zvíře majitele z Bohuňovic na Olomoucku bylo utraceno pro nezvladatelné nervové příznaky typické pro Aujeszkyho chorobu. Dle vyjádření majitele se pes v závěru loňského roku dostal do kontaktu s divokými prasaty,“uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

V kraji vloni onemocněly tři desítky lidí tuberkulozou

ilustrační foto ulekare.cz

 

Výskyt tuberkulózy v Česku není ve srovnání s ostatními zeměmi nijak hrozivý, naopak patří k nejnižším na světě. Nemoc se přesto stále nedaří zcela vymýtit. Loni v tuzemsku onemocnělo 512 lidí. V Olomouckém kraji se nemoc TBC v roce 2014 potvrdila u 33 pacientů, to je o osm víc než o rok dříve. 

Nad republikovým průměrem, který je 4,9 nemocných na sto tisíc obyvatel, byl v roce 2014 i Olomoucký kraj. Výskyt TBC je tady 5,2 osob na sto tisíc obyvatel.

Lékaři zaznamenali meziroční nárůst nově diagnostikovaných pacientů v devíti krajích. Nejvíce ve Středočeském, Moravskoslezském, Pardubickém a Olomouckém kraji. Pokles byl ve čtyřech krajích - nejvýrazněji v Ústeckém. To, čeho přibývá, jsou i podezření na onemocnění TBC.

Aktualizujeme: V ulicích města se pohybuje nebezpečí. Svrab a žloutenka

ilustrační foto

 

Jak PvNovinky informovaly, v okolí prostějovského hlavního nádraží se pohybuje muž, který má pravděpodobně svrab a žloutenku. V pátek odpoledne si u jednoho z obchodních středisek rozbil hlavu a byl převezen do nemocnice. V ní ale nezůstal.

"Byla jsem u toho, když H. v pátek volali lidi sanitu. Spadl a rozmlátil si hlavu. Celý den se tady potloukal, popíjel a evidentně byl zdrogovaný. Co vím, motal se i po nádraží v kolejišti," sdělil redakci dobře informovaný zdroj. Nemocnice odmítla ošetření konkretizovat, záchranná služba potvrdila převoz muže s tržnou ranou na hlavě. Jestli panu H. někdo v nemocnici provedl jiná vyšetření, než bylo zašití rozražené kůže na hlavě, je otázkou. Včera ráno byl totiž opět na svém oblíbeném stanovišti na hlavním nádraží.

V ulicích města se pohybuje nebezpečí. Svrab a žloutenka

ilustrační foto ordinace.cz

 

 

Nakažlivou nemoc musí lékař hlásit hygienikům, říká zákon. Jak ale postupovat v případě, že nemocný lékaře nevyhledá, toť otázka. Zabývají se jí prodejci z okolí prostějovského hlavního nádraží. V této lokalitě se již delší dobu pohybuje muž bez domova, který má s největší pravděpodobností svrab.  Pan H. to ale neřeší.
  • Prodejci si stěžují
"H. chodí k nám do prodejny. To, že není zrovna čistý, bych pominula, mnohem horší je fakt, že se mu z rukou loupou cáry kůže. A on samozřejmě chytá na zboží, nejen na to balené," sdělila redakci jedna z prodavaček. Ani další se netají znepokojením. "Je to nejen alkoholik, ale i feťák. Od jeho kamarádů jsem slyšela, že má žloutenku typu B," uvedla žena. Ta se se žádostí o pomoc obrátila i na muže zákona s tím, že podle jejího mínění jde v tomto případě o obecné ohrožení.

Ptačí chřipka se šíří Evropou

ilustrační foto

 

Od začátku listopadu se vyskytl chřipkový kmen v Nizozemí, Německu a Spojeném království a byl potvrzen také u volně žijících ptáků. Poslední případy tento týden potvrdili Itálie i Německo. Italské úřady informovaly 15. prosince o výskytu ohniska vysocepatogenní aviární influenzy (AI) subtypu H5N8 v chovu krůt v obci Porto Viro, provincii Rovigo poblíž Benátek. Dne 16. prosince potvrdily německé úřady druhé ohnisko stejného subtypu v chovu krůt v obci Barßel, okres Cloppenburg v Dolním Sasku.

Přestože jsou prokázaným zdrojem viru volně žijící migrující ptáci, nákaza se objevila především v uzavřených chovech. To znamená, že k vlastnímu zanesení infekce do chovu dochází nepřímým kontaktem prostřednictvím kontaminovaného krmiva, pomůcek, nekontrolovatelným pohybem techniky a osob apod.

Teplé počasí přináší alergie

Foto ber

 

Dělá vám radost sluníčko a přesto vám teče z nosu?

Nedivte se, kvetly a kvetou jívy, jedny z největších alergenů. Takže pozor na jehnědy! (red)