příběhy

Příběhy klokánkových dětí. Vašíka (7) otec málem uškrtil

Ilustrační foto pixabay.com

Malý Vašík žil od dětství jen s otcem. Z počátku s výchovou pomáhala babička, když ale zemřela, musel se tatínek začít snažit o chlapce starat sám. Jeho žena ho opustila a na Vašíka nikdy nepřispěla ani korunu. To po čase začalo být pro jeho otce náročné.

Chlapci se ve škole příliš nedařilo, často někde zapomínal věci, byl nepozorný. Z počátku na něho otec jen křičel, později se přidaly i nějaké ty facky. A tak se Vašík začal otce bát. Vašík chodil do školy s modřinami, takže si po čase učitelé a kamarádi všimli, že něco není v pořádku. Proto začala do rodiny chodit na pravidelné kontroly sociálka. Když jednoho dne dostal ve škole chlapec poznámku, bál se, že bude otec zase křičet. A tak se domů nakonec odhodlal jít až pozdě v noci. Naštvaný otec ho v afektu škrtil mikinou tak silně, až měl velkou strangulační rýhu po škrcení.

Příběhy klokánkových dětí. Míšovi (14) dali byt, kreditku i peníze. Na lásku zapomněli

Ilustrační foto pixabay.com

Míša se narodil velmi mladé mamince. Během dětství vystřídala dva nevlastní tatínky, se kterými si chlapec velmi rozuměl. Mladá žena ale chtěla víc než jen chodit do práce a večer vařit. A tak se nakonec seznámila s Ivošem. Toho si po čase vzala, přestěhovala se i s Míšou k němu do velké vily a pořídila si s ním miminko. Jejich život se najednou změnil. Byl plný luxusu, drahého oblečení, šperků, aut a blahobytu.

Ivoš pracoval pro firmu, která sídlila přímo ve velkém domě, kde rodina bydlela. Míša si začínal připadat odstrčený, žárlil, že už nemá maminku jen sám pro sebe. Když se o firmu začala jednou zajímat policie, právníci všechno vyřešili. Míša se ale chytl příležitosti a začal pátrat po tom, co se děje. Myslel si, že by tím mohl získat maminku zase pro sebe. To se Ivošovi nelíbilo, a tak chlapci pořídil malou garsonku, dal mu kreditku a řekl, že s nimi už bydlet nemůže.

Příběhy klokánkových dětí. Erikova (3) matka byla narkomanka, babička jej nezvládala

Ilustrační foto pixabay.com

Do Klokánku nejsou přijímány jenom děti, které rodiče zanedbávají či týrají. Instituce slouží také jako pomoc těm, kteří se o děti nezvládají postarat a chtějí pro ně najít lepší domov. Tak se dostal do Klokánku teprve tříletý Erik.

„Erikova matka se nikdy nestarala. Byla to narkomanka a krátce po jeho porodu se o něho přestala úplně zajímat. Otce chlapec nikdy nepoznal. Do svých tří let žil s babičkou, která se mu snažila dát vše, co mohla,“ říká Klokánek. Jenomže starší paní hyperaktivního kloučka už nezvládala jak finančně, tak ani fyzicky. Nakonec zavolala do Klokánku, aby si chlapce vyzvedl. Erik měl s sebou přichystaný pytlík s věcmi na cestu a s babičkou se rozloučil slovy „Tak čau, babi.“

Příběhy klokánkových dětí. Pro Haničku (5), Péťu (4) a Sáru (2) byl dětský domov to nejlepší

Ilustrační foto pixabay.com

Dva dny před štědrým dnem přivedla matka 3 dcery – Haničku pětiletou, Péťu čtyřletou a Sáru dvouletou, jelikož neměla finance a neměla s nimi kde být. Otec byl toho času v léčebně. Děti přivedla špinavé, v letních botkách, bez čepiček, rukavic. Bez jejich dokladů, bez osobních věcí, pouze kočár, který sotva jel.

 

Děti byly nachlazené. Péťa byla hodně nakrátko a zubatě ostříhaná, každý vlas jinak dlouhý a ve vláskách ošklivé krusty ekzému. Všechny měly vši. Hanička měla na noze nehet, vypadající jako dlouhý černý dráp, který ji prstík deformoval. Tety měly hodně práce, aby se holčičky daly dohromady.

Holčičky neuměly držet pastelku v ruce, neznaly základní zvířátka, barvy apod... Hanička v Klokánku začala docházet do MŠ. Protože byly velmi šikovné, postupně dohonily v dovednostech děti jejich věku.

Příběhy klokánkových dětí. Toničku (14) rok zneužíval otec. Matka to věděla

ilustrační foto Linka bezpečí

Posmutnělá a vážná čtrnáctiletá dívka zavolala na Linku bezpečí. Prý ji táta bije! Volala anonymně, ale po dlouhém rozhovoru se přece jen svěřila a souhlasila, že ji někdo navštíví a pomůže. Během jednoho dne mohla z nefunkční rodiny odejít do Klokánku. Rodiče byli proti, ale nakonec rezignovali. V Klokánku se Toničce líbilo, ale odmítala se mýt a také se stále velmi teple oblékala.

Na sobě měla několik triček a dvě mikiny, které si nechtěla sundat ani na noc. „Je to všechno nějaké divné“, líčila teta a pokračovala: „Tonička si ani jednou nepostěžovala na nějaké bití. Bude v tom něco jiného.“ Psycholožka jí dala za pravdu. Tonička byla sexuálně zneužívána vlastním otcem, navíc s tichým souhlasem matky. Ta byla totiž dlouhodobě hospitalizovaná a nařídila dceři, ať se otci podvolí. Ve všem. Toničce nezbývalo, než poslechnout.

Příběhy klokánkových dětí: kloučky matka zapomněla před barem. Mrzli celou noc

Ilustrační foto pixabay.com

Dva promrzlí malí chlapci se do Klokánku dostali díky zájmu barmanky, která je ráno při úklidu baru našla před podnikem schoulené na lavičce. Bylo září a dětem byla zima. Ona proto kontaktovala sociální pracovnici, která děti vyzvedla a zjišťovala, co se stalo.

Ukázalo se, že děti před barem nechala matka, která v opilosti zapomněla, že je vůbec do baru vzala. Po návratu domů sdělila příteli, že jsou chlapci u babičky, a nikdo je proto neměl důvod hledat.

„Že své dva syny nechala sedět venku, si nepamatovala. Podle Hynka a Matěje jim slíbila, že se pro ně brzy vrátí, místo toho ale v baru strávila několik hodin popíjením,“ vypráví Klokánek. „A to i přesto, že to vše se stalo jenom pár dní po jejím propuštění z protialkoholní léčebny.“

Příběhy klokánkových dětí: Matka s neobvyklou poruchou ubližovala Kamilovi

Ilustrační foto pixabay.com

Kamilova matka měla o svého pětiletého syna neustále strach. Vodila ho k doktorům kvůli sebemenší změně v chování, dávala na něho pozor více, než bylo zdrávo. Ukázalo se ale, že chlapec není ten, kdo je nemocný. Naopak se po umístění chlapce do Klokánku zjistilo, že jeho matka trpí Münchhausenovým syndromem.

Tento syndrom se projevuje předstíráním nemoci u někoho blízkého. Matka Kamila léčila alternativní medicínou na nemoci, kterými vůbec netrpěl, její chování a výpovědi dokonce přiměly mnohé doktory Kamilovi nesprávně diagnostikovat nemoci. Její jednání proto bylo posouzeno jako týrání dítěte.

Příběhy klokánkových dětí: Zavšivené holčičky přivedla matka

Ilustrační foto pixabay.com

Možná se v matce hnulo svědomí a chtěla dětem dopřát hezké Vánoce, možná jí jenom došlo, že děti zkrátka nezvládá.

Dva dny před Štědrým dnem přivedla do Klokánku tři malé holčičky: pětiletou Haničku, čtyřletou Péťu a dvouletou Sáru.