týrání

Příběhy klokánkových dětí. Denise a Karličku nutila matka krást. Spali v pokoji s krysami

Ilustrační foto pixabay.com

Ve velmi zanedbaném stavu přijal Klokánek dva sourozence – Denise a jeho sestru Karličku. Obě děti byly podvyživené, velmi špatně komunikovaly s okolím, hlavně Karlička měla problém se socializací. Ukázalo se, že chodila na kontroly k psychiatrovi, ale nebrala pravidelně předepsané prášky. To musely tety v Klokánku napravit, aby se časem dala dívka zase do pořádku.

„Denis se rozkoukal o něco rychleji než jeho sestřička. Brzy nám proto začal vyprávět, že doma neměli s Karličkou ani lampičky, ani jiné světlo, že žili úplně bez elektřiny,“ říkají tety. „Podle všeho se neměli ani pořádně kde umýt, protože jim netekla teplá voda. Navíc se nám svěřil, že jim často v noci lezly krysy až do postele. Sestřička se jich prý bála, ale on si jich moc nevšímal.“

Po matce plival, nadával jí i bil ji. Z vlastního domu se nakonec odstěhovala

ilustrační foto pixabay.com

Obvinění ze spáchání zločinu týrání osoby žijící ve společném obydlí si vyslechl 47letý muž z menší obce na Jesenicku. Ten měl nejméně od prosince 2019 do srpna 2020 v místě společného bydliště fyzicky a psychicky napadat svoji 68letou matku.

Rodinný dům s matkou obýval i přesto, že na chod domácnosti nepřispíval ani korunou a ani se nestaral o údržbu domu. „Muž měl schválně pouštět hlasitě hudbu, nechávat téct vodu, aby matka platila vysoké účty za vodu, házet jí pod nohy petardy, vulgárně jí nadávat, plivat po ní apod. Při některých incidentech měl seniorku dokonce fyzicky napadnout. Protože se žena svého syna bála, vše snášela, neodporovala mu a raději se mu co nejvíce vyhýbala.

Příběhy klokánkových dětí. Adámka (7) bránil před matkou feťačkou otec zloděj

Ilustrační foto pixabay.com

Sedmiletý chlapeček se dostal do Klokánku potlučený, zanedbaný a hladový. Proti ničemu neprotestoval, udělal přesně to, co se mu řeklo, v jeho obličeji se zračil klid a nezájem.

Na chlapci bylo znát, že doma nezažil příliš pěkné zacházení. Dobře věděl, že když neudělá, co se po něm chce, bude bit. Bohužel rány od jeho matky padaly často i bezdůvodně. Sociálku zavolal jeho otec. Když sociální pracovnice přijela k rodinnému domu, Adámkův otec venku opravoval auto. Zavedl jí do domu, kde na podlaze ležela zdrogovaná těhotná žena. V koutě seděl malý zbitý chlapec.

„Když ho k nám sociálka přivedla, vyprávěl nám o tom, jako by to bylo normální,“ vzpomíná Klokánek.

Zabil štěňátko a hodil ho do kontejneru. Je stíhán za týrání

Ilustrační foto pixabay.com

Kriminalisté územního odboru Olomouc zahájili ve druhé polovině července letošního roku trestní stíhání 34letého muže z Olomoucka, jakožto obviněného z přečinu týrání zvířat. Štěňátko zabil zvlášť surovým a trýznivým způsobem.

Tohoto protiprávního jednání se měl dopustit tím, že začátkem měsíce března letošního roku měl v jednom z olomouckých bytů poté, co jeho družka odešla do práce, usmrtit pětiměsíční štěně rasy mops a následně ho, i s jeho věcmi, vhodit do kontejneru před domem. Tam ho také družka obviněného nalezla a vše oznámila na policii. "Na základě provedené veterinární pitvy a výsledků znaleckého posudku z oboru zemědělství, odvětví veterinářství bylo zjištěno, že útok na štěně byl veden zvlášť surovým a trýznivým způsobem.

Příběhy klokánkových dětí. Ivančin nevlastní otec bil celou rodinu, psa mlátil kladivem

Ilustrační foto pixabay.com

Na pobočku Klokánku zavolala učitelka ZŠ a sdělila, že k ní do první třídy nastoupila holčička, která je nadměrně lekavá a ustrašená. Paní učitelce se svěřila, že ji tatínek (druh matky) bije, což potvrdila i matka.

„Dívenku jsme nejprve navštívili ve škole – byla drobná, vystrašená, bledá, s kruhy pod očima. Potvrdila, že tatínek ji bije páskem i přes hlavu, bije často i maminku a malého Káju, i když ještě nemá srostlou hlavičku. Bije i psa, toho dokonce kladivem,“ říká Klokánek.

Příběhy klokánkových dětí. Pro Haničku (5), Péťu (4) a Sáru (2) byl dětský domov to nejlepší

Ilustrační foto pixabay.com

Dva dny před štědrým dnem přivedla matka 3 dcery – Haničku pětiletou, Péťu čtyřletou a Sáru dvouletou, jelikož neměla finance a neměla s nimi kde být. Otec byl toho času v léčebně. Děti přivedla špinavé, v letních botkách, bez čepiček, rukavic. Bez jejich dokladů, bez osobních věcí, pouze kočár, který sotva jel.

 

Děti byly nachlazené. Péťa byla hodně nakrátko a zubatě ostříhaná, každý vlas jinak dlouhý a ve vláskách ošklivé krusty ekzému. Všechny měly vši. Hanička měla na noze nehet, vypadající jako dlouhý černý dráp, který ji prstík deformoval. Tety měly hodně práce, aby se holčičky daly dohromady.

Holčičky neuměly držet pastelku v ruce, neznaly základní zvířátka, barvy apod... Hanička v Klokánku začala docházet do MŠ. Protože byly velmi šikovné, postupně dohonily v dovednostech děti jejich věku.

Příběhy klokánkových dětí. Leničku (9) bili pěstouni

Ilustrační foto pixabay.com

V pěstounské péči se měla Lenička mít dobře, ale nebylo tomu tak. Její třídní učitelka opakovaně upozorňovala na velké modřiny, kterých měla devítiletá dívenka na zádech, stehnech i rukách nepočítaně. Byla lehce mentálně retardovaná a její pěstounka si na ni neustále stěžovala.

 

„Je to prase a drobí. Pořád po ní uklízím,“ hádala se s učitelkou, jako by to byla omluva pro bití a fackování, které se ani nenamáhala skrývat. Lenička skončila v Klokánku, kde si připadala jako v nebi. Doslova. Stále se totiž tety ptala: „A takhle vypadá nebe? A budu i zítra u vás v nebi?“ Její otázky byly tetě divné a vše šla probrat s vedením. To o všem informovalo nejen příslušné orgány, ale také se pořádně vyptalo oné starostlivé třídní učitelky. „Ona patří celá rodina k nějaké sektě! Nesmějí navštěvovat kino ani divadlo, doma nemají televizi ani rádio.

Příběhy klokánkových dětí: Otčím Elsu (5) ostříhal dohola a matka opustila

Ilustrační foto pixabay.com

Když v Klokánku v noci zazvonil telefon, příslušní pracovníci byli ihned na nohou. V takových chvílích zkrátka není čas na spánek. Tehdy volala policie, a sociální pracovnice tak čekal noční výlet.

 

„Na policejní stanici na nás čekaly dvě drobné postavy. U jedné z nich jsme si mysleli, že je to chlapec. Šlo ale o dívku, úplně dohola ostříhanou,“ vypráví Klokánek. „U druhé osoby jsme si rozhodně netipovali, že by šlo o dívčinu maminku.“

Když se ale žena rozpovídala o svém příběhu, bylo hned všechno jasné. Vyrůstala prý v dětském domově a život nikdy neměla lehký. Vystřídala několik partnerů a teď bydlí u muže, který ji poslal, aby se malé Elsy zbavila. „Prý že ji jinak vyhodí z domu. Chvíli byly s dívkou na ulici, ale byla jim zima, a tak se musely ozvat na policii.“

Příběhy klokánkových dětí. Rány a nadávky byly na denním pořádku. Káju (7) rodiče nepustili ani na záchod

Ilustrační foto pixabay.com

Když během karantény potkala ředitelka Klokánku mladou slečnu v roušce, nejprve si nemohla vzpomenout, kam ji zařadit. Až když se jí Kája představila, došlo jí, že jde o dívenku, která před roky skončila v Klokánku kvůli domácímu týrání.

„V roušce bylo náročné ji poznat. Nemohla jsem uvěřit tomu, že je to opravdu ona,“ vzpomíná ředitelka. „Pamatuji si ji jako klubíčko neštěstí, teď je z ní ale nádherná mladá dáma, která mě s úsměvem zdraví na ulici,“ říká.

Kája se narodila nezletilé dívce, proto se starosti o ni ujala její starší sestra. S tetou Kája vyrůstala šťastně a spokojeně, měla skvělé kamarády, byla veselá a šikovná. Jenomže když si po pár letech její biologická matka našla přítele, usoudili společně, že by pro ně byla ostuda se o dívku nepostarat.

Žena týrala dobytek. Umíral hladem!

Foto PČR

Komisař z oddělení hospodářské kriminality obvinil v uplynulých dnech osmačtyřicetiletou ženu ze Šumperska ze spáchání trestného činu zanedbání péče o zvíře z nedbalosti. 

"Tohoto skutku se obviněná žena, coby chovatelka skotu, měla podle kriminalistů dopustit tím, že v období mimo pastevní sezónu na své farmě nezajistila dostatečné množství krmiva pro chovaný dobytek. V důsledku toho mělo dojít v období od ledna do konce května letošního roku u šedesáti kusů chovaného skotu k výraznému zhoršení výživného stavu, který měl vést až ke spontánnímu úhynu sedmadvaceti kusů chovaného skotu a bohužel také k nutné porážce dalších pěti kusů," popsal situaci policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.