policie

Speed Marathon v kraji odhalil rychlíky

foto Policie ČR

Ve čtvrtek 24. března v rámci mezinárodní spolupráce organizace ROADPOL proběhla celorepubliková dopravně bezpečnostní akce zaměřená zejména na kontrolu dodržování povolené rychlosti v obci a mimo obec.

Dvaačtyřicet policistů zkontrolovalo přes 400 vozidel v Olomouckém kraji. Plánovaná akce byla řidičům dopředu známa, a přesto při ní policisté zjistili 123 dopravních přestupků. Z toho 107 vyřešili příkazem na místě v celkové výši 58 000 korun. Nejvyšší povolenou rychlost překročilo 93 řidičů. Policisté přistihli 5 řidičů pod vlivem alkoholu a 1 pod vlivem jiných návykových látek.

Po hádce bodl recidivista mladíka do zad. Ten skončil v nemocnici

foto Policie ČR

V neděli 23. ledna krátce před 23. hodinou přijali policisté na linku 158 oznámení o tom, že ve Fakultní nemocnici Olomouc hospitalizovali pacienta s bodným zraněním v oblasti zad. Muže do nemocnice přepravila zdravotnická záchranná služba po tom, co zkolaboval v jednom z autobusů olomoucké městské hromadné dopravy.

Jedny z prvních kroků olomouckých kriminalistů směřovaly do nemocnice za zraněným dvacetiletým mužem. Ten jim, bohužel, ke vzniku svého zranění neuvedl žádné relevantní skutečnosti.

Při dopravních nehodách vyhaslo vloni v Olomouckém kraji 42 životů

foto Policie ČR

V uplynulém roce 2021 zaznamenali policisté mírný nárůst počtu dopravních nehod v Olomouckém kraji. Policisté jich šetřili 5 269. Bohužel při nich 42 osob zemřelo, což je o 19 více než v roce 2020.

Přibyly i těžce zraněné osoby, kterých vloni bylo 105. Nejkritičtějším dnem v týdnu byl pátek, kdy se přihodilo 888 dopravních nehod. Naopak nejpříznivější byla neděle s 545 nehodami. Mezi hlavní příčiny nehod patřil nesprávný způsob jízdy a nepřiměřená rychlost.

“Nejtragičtější dopravní nehoda se stala v neděli 14. listopadu 2021 u olomoucké místní části Nemilany. Nehoda čtyř osobních vozidel si vyžádala tři lidské životy. Nehoda se stále vyšetřuje,“ doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Za neuhrazenou pokutu může policie zadržet registrační značku i dát na vůz botičku

ilustrační foto PČR

Policisté, celníci a v některých případech i strážníci obecních a městských policií mohou od letošního roku vyžadovat při silniční kontrole zaplacení neuhrazené pokuty za dopravní přestupek. Změna má zlepšit vymahatelnost pravomocně uložených pokut.

Řidiči si od ledna musí dávat větší pozor. Pokud policisté, celníci či strážníci při kontrole vozidla zjistí, že řidič nebo provozovatel vozu nezaplatil splatnou pravomocně uloženou pokutu za dopravní delikt, mohou nově na místě požadovat její uhrazení. V případě, že řidič pokutu hotově či kartou nezaplatí, bude možné mu zadržet registrační značky vozidla nebo zabránit odjezdu vozidla tzv. botičkou. Cílem nové úpravy je zvýšit bezpečnost silničního provozu a respekt k dodržování právních předpisů.

Řidička nezvládla Fabii. Rozdivočelé auto zastavil až strom

Foto HZS Olomouckého kraje

V sobotu dopoledne zasahovaly záchranné složky u havárie osobního vozu. Ten vylétl ze silnice mezi Ptením a Suchdolem. Při nehodě byli zraněni dva lidé.

„Podle dosavadního šetření 33letá řidička vozidla Škoda Fabia zřejmě nepřizpůsobila rychlost na komunikaci. Po projetí zatáčky dostala na zledovatělé vozovce smyk, vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman s tím, že žena nebyla pod vlivem alkoholu.  

Zákaz pohybu mezi okresy zkontrolují policisté, celníci a vojáci

ilustrační foto Policie ČR

Dohlížet na to, jak lidé dodržují zákaz pohybu mezi okresy, má od pondělí policie. Na pomoc ministr vnitra Jan Hamáček přizval až 5000 vojáků a téměř 500 celníků. Kontroly ale budou především namátkové a jejich cílem prý nemá být vybírání pokut.

„Hlídky budou rozmístěny tak, abychom dosáhli účelu opatření a byly v co nejmenší míře obcházeny,“ informoval policejní prezident Jan Švejdar.

 Vstupenkou do jiného okresu bude buď potvrzení od zaměstnavatele, nebo čestné prohlášení o nezbytnosti cesty. Stačí ho napsat rukou, ale jsou k dispozici předepsané vzory. Najít se dají na stránkách ministerstva vnitra a vlády.  

Kontroly se mají zaměřit také na vlaky a autobusy. (ber)

V noci zemřel při havárii 35letý muž. V Kostelecké

foto Policie ČR

V pondělí kolem třiadvacáté hodiny řídil pětatřicetiletý muž z Prostějova osobní automobil Fiat Stilo od Kostelce na Hané k Prostějovu.

„Asi 300 metrů před Prostějovem řidič z dosud přesně nezjištěných příčin nezvládl řízení a po projetí mírnou pravotočivou zatáčkou vyjel vpravo mimo komunikaci. Tam vozidlo narazilo do hliněného náspu, v důsledku čehož se přetočilo přes střechu. Řidič při nehodě utrpěl zranění, kterým na místě podlehl," sdělil PvNovinkám policejní mluvčí František Kořínek.

Agresivního Maďara eskortovali policisté z nemocnice rovnou na záchytku

ilustrační foto Policie ČR

Ve středu po dvaadvacáté hodině se čtyřiatřicetiletý muž v prostějovské nemocnici dopustil hrubého jednání vůči zdravotnickému personálu, který se mu snažil pomoct. Zdravotníkům se muže nepodařilo uklidnit, a proto na místo museli přivolat policisty.

„Ve verbálním napadání pacient pokračoval i za přítomnosti policistů a navíc nadávkami zasypal i je. Protože muž neuposlechl výzev, musel být policisty zajištěn. Následnou dechovou zkouškou u maďarského státního příslušníka změřili hodnotu 3,00 ‰ alkoholu v dechu," informoval policejní mluvčí František Kořínek. Z důvodu ochrany jeho i okolí muže k vystřízlivění umístili do protialkoholní záchytné stanice. Pro své jednání je muž nyní podezřelý z přestupků proti občanskému soužití a proti veřejnému pořádku. (red)

Policie pátrá po Richardu Šmídovi z Prostějovska

foto Policie ČR

Od 24. listopadu pátrají policisté po Richardu Šmídovi. Devětadvacetiletý muž má trvalé bydliště v okrese Prostějov.

Hledaný je asi 204 cm vysoký, hubené postavy. Má hnědočerné vlasy a hnědé oči.

Pokud jste hledaného muže viděli, kontaktujte PČR na bezplatné lince 158. (red)

Policisté z krajského ředitelství policie se zapojili do trasování

foto Policie ČR

V souvislosti s výskytem epidemie COVID-19 se v těchto dnech policisté a občanští zaměstnanci Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zapojili do epidemiologického šetření „trasování“ na území České republiky.

V rámci kraje se této činnosti v pracovní dny od 7 do 15 hodin věnuje 37 členů. Každý z nich prošel školením k získání uživatelských znalostí s trasovacím informačním systémem. Jejich pracovní náplní je kontaktování osob vygenerovaných systémem. Tyto osoby vytěží podle požadavků systému a v souladu s pokyny Ministerstva zdravotnictví ČR.  „Je to pro nás nová zkušenost, a jsme rádi, že můžeme v této složité době pomoci tímto způsobem,“ doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)