pes

Seniorka si nezabezpečila psa. Ten zaútočil na cyklistu

Ilustrační foto pixabay.com

4. června ve večerních hodinách řešili strážníci na jednom z prostějovských sídlišť konflikt mezi sousedy, který vznikl kvůli psovi.

„Sedmašedesátiletá žena šla vyvenčit svého psa, ale neměla ho připnutého na vodítku. Na ulici před domem se její čtyřnohý kamarád rozběhl směrem k sousedovi jedoucím na jízdním kole, na kterého začal štěkat a dorážet. Šestašedesátiletý muž psa odehnal, a navíc z plných plic vulgárními výrazy urazil sousedku, které dále vyčetl, že nemá svého psa na vodítku,“ infomoval komisař Petr Zapletal.  Celý incident se obešel bez zranění a nebyla způsobena žádná škoda na majetku zúčastněné dvojice.

Psa si odmítl uvázat. A zaplatil pokutu

ilustrační foto ber

Jak by se člověk neměl chovat při venčení psa, předvedl 27. února osmadvacetiletý muž. Svého čtyřnohého kamaráda měl na volno v místě, kde je to zakázané.

„Když byl upozorněn třicetiletým mužem, který byl na vycházce se svými dětmi, že by měl mít psa na vodítku, následná reakce byla nemile překvapující. Chovatel psa začal schválně házet míček směrem k dětem a jejich otci. Poté vždy pobízel svého mazlíčka k jeho aportování,“ uvedl strážník Petr Zapletal. Strážníci bezohlednému majiteli vysvětlili, jaká pravidla by měl dodržovat a na kterých místech může mít psa na volno. Přestupkové jednání vyřešila hlídka uložením pokuty příkazem na místě. (red)

 

Nedodržení pravidel přišlo majitele psů draho

foto Magistrát města Prostějova

Nezodpovědné chování předvedl ve středu ve večerních hodinách třiašedesátiletý muž. Zašel si do obchodu nedaleko centra Prostějova nakoupit a vzal na procházku i své dva psy. Ty nechal před obchodem volně pobíhat bez dozoru a v klidu šel nakupovat.

Přivolaná hlídka kontaktovala dotyčného muže při nakupování a upozornila jej na povinnost mít psa na veřejném prostranství pod kontrolou a připnutého na vodítku. „Hafani naštěstí nic neprovedli a lehkomyslné jednání jejich majitele vyřešili strážníci uložením pokuty,“ doplnil strážník Petr Zapletal. (red)

Centrální evidence psů se odkládá. Registr začne fungovat až v roce 2023

ilustrační foto pesweb

K 1. lednu 2022 měla začít fungovat v České republice Centrální evidence psů (CEP), kterou měla podle novely veterinárního zákona schválené vládou v lednu 2021 vést Komora veterinárních lékařů. Vzhledem k tomu, že legislativní proces novely nebude do konce kalendářního roku dokončen, původně plánovaný registr k Novému roku 2022 nevznikne. V souvislosti s tím nevzniká prozatím chovatelům povinnost vkládat či hlásit čísla čipů svých psů jakož i s nimi související údaje a za nesplnění této povinnosti nehrozí chovateli žádná sankce. Ministerstvo zemědělství již veřejně uvedlo, že reálným datem, kdy by plnohodnotná verze této evidence měla být spuštěna, je rok 2023.

Komora veterinárních lékařů již řadu let eviduje čísla čipů všech psů, jimž byl vystaven tzv. pet pas, který je podmínkou pro cestování se zvířetem do zahraničí. V současné době (konec listopadu 2021) jsou v databázi údaje o bezmála 790 000 psech. Nově mohou do databáze prostřednictvím veterinárních lékařů vkládat dobrovolně čísla čipů svých psů také všichni ostatní chovatelé (tedy nejen ti, jejichž psi mají pet pas).

Hlídejte si, kam čůrají vaši psi, upozorňují strážníci

ilustrační foto pixabay.com

Někteří lidé vlastnící psa si vůbec nelámou hlavu nad tím, kde jejich miláček vykoná malou potřebu. Začíná to vycházkou ven, samozřejmě za účelem vyvenčení psa. Následuje zvednutá pravá nebo levá zadní noha a spokojený výraz hafana, tak i majitele. Na jaké místo se pes vymočil, spousta pánečků vůbec neřeší. Většinou jsou to rohy domů a problém je na světě. 

"Není pro majitele nemovitosti nic horšího než, když opravíte dům a máte novou fasádu, na kterou vám chodí močit psi. Potíž je v tom, že pokud jde kolem jiný pes, chce místo přeznačkovat. Najednou se stává z vašeho domu močící pisoár pro psy. Nejenže to nevypadá po určité době hezky, ale také to patřičně zapáchá," říká strážník Petr Zapletal. I když je to pro psy přirozené, protože si značí svoje teritorium, žádný člověk si nepřeje, aby měl tímto způsobem označkovaný dům. I samotnému chovateli psa by se určitě nelíbilo, kdyby mu cizí pes močil na jeho nemovitost.

Chtěla prodat sošku psa. A přišla o 13 tisíc

ilustrační foto ber

V říjnu letošního roku uveřejnila 27letá žena z Litovle na inzertním portále nabídku prodeje starožitné porcelánové sošky ve tvaru psa za 1 100 korun. Ve středu 13. října ji prostřednictvím aplikace pro bezplatné zasílání zpráv kontaktovala žena, která projevila zájem o koupi starožitnosti.

„Zájemkyně zaslala prodávající ženě odkaz s legendou, že po vyplnění potřebných údajů proběhne transakce a prodávající obdrží smluvenou částku na svoji platební kartu. Důvěřivá inzerentka nezaváhala a v odkaze vyplnila heslo ke svému internetovému bankovnictví, které potvrdila přes SMS zprávu. Navíc vypsala i pole s dotazem k zůstatku na účtu, který činil přes 13 000 korun. Poté měla do odkazu vložit heslo, které obdržela v SMS zprávě. To se pokusila několikrát zadat, ale vždy s odezvou neplatného kódu. V tuto chvíli již žena pojala podezření, že se stala zřejmě obětí podvodnice.

Nezabezpečil svého psa. Zle to dopadlo

ilustrační foto pixabay

Procházka se čtyřnohým kamarádem nedopadla ve středu 8. 9. 2021 dobře pro dvaatřicetiletou ženu. Při venčení vlastního psa, kterého měla na vodítku, se neočekávaně objevil cizí pes na volno a bez majitele. Ihned si to namířil k ženě a zaútočil na jejího psa. 

"Po několika minutách doběhl na místo i majitel, který volně pobíhající zvíře přivolal a zajistil. Žena při obraně svého pejska utrpěla drobná poranění na prstech pravé i levé ruky," uved strážník Petr Zapletal. Hlídka prověřením zjistila, že útočící pes nemá potřebná očkování. Pětatřicetiletý muž přislíbil obstarání všech veterinárních vyšetření. Veškerá zjištěná protiprávní jednání byla oznámena příslušnému správnímu orgánu. (red)

Koupila si štěňátko. A zaplakala

Ilustrační foto pixabay.com

Policisté z plumlovského oddělení šetří případ oklamané ženy, která koupila štěně kříženého plemena a dala za něho prodávajícímu ze Šternberka částku 5 000 Kč.

K prodeji došlo koncem května a šťastná majitelka si fenku odvezla domů bez jakýchkoliv dokladů, očkovaní a čipu, ale s tím, že byla řádně odčervena. Radost netrvala dlouho, protože štěně po několika dnech uhynulo na parvovirózu, jak sdělil poškozené veterinář a nebylo odčervené. V ordinaci majitelka fenky nechala za její léčbu přes 3 500 Kč. „Poté se žena spojila s prodávajícím a chtěla po něm úhradu vzniklé škody. Nato ale zareagoval tak, že přestal s oklamanou ženou komunikovat.

Dívenku pokousal pes. V obličeji!

ilustrační foto pixabay.com

V pátek večer vyjížděla zdravotnické záchranka do Stínavy, kde pes pokousal malé dítě. Dívenka podle záchranářů utrpěla tržné rány v obličeji a byla transportována do olomoucké fakultní nemocnice.

„Došlo k tržným ranám v oblasti obličeje. Dívka byla transportována do Fakultní nemocnice Olomouc na oddělení urgentního příjmu," sdělila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková.

„Okolnostmi incidentu se zabýváme," potvrdila policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. (red)

Konflikt kvůli psovi skončil plivanci a kopáním

Ilustrační foto pixabay.com

Večerní procházka se čtyřnohým kamarádem určitě v úterý nedopadla podle představ osmašedesátiletého muže. Jeho pes se při venčení vyčůral na sklepní okno rodinného domu.

 Tuto událost viděla majitelka, která se bavila se sousedkou venku na ulici. Oslovila muže s tím, že se jí nelíbí, když jeho pes močí na její dům. Následná reakce byla pro ni překvapující." Majitel psa k ní přistoupil do těsné blízkosti, plivnul ji do tváře a urazil slovy ty stará bábo. Žena se bránila a agresora odstrčila rukama. Ten jí na oplátku nohou kopnul do levé ruky. Následkem tohoto útoku byl oteklý palec," uvedl strážník Petr Zapletal. Lékařské ošetření napadená nepožadovala. K jiným zraněním nebo ke škodě na majetku během incidentu nedošlo.