pes

Opilého majitele německý ovčák absolutně neposlouchal

ilustrační foto městská policie

Minulou sobotu v odpoledních hodinách bylo přijato prostřednictvím linky 156 oznámení týkající se opilce, který má svého psa na volno a ten doráží na menšího psa oznamovatele.

„Strážníci nedaleko centra města zkontaktovali sedmašedesátiletého muže v podnapilém stavu. Jeho pes nekontrolovaně pobíhal okolo, a to i do frekventované silnice mezi projíždějící auta. Na povely svého pána nijak nereagoval. Strážníci situaci vyřešili tím, že neposlušného německého ovčáka za pomoci odchytových pomůcek odchytili a předali majiteli, který si ho poté připnul na vodítko," informovala komisařka Tereza Greplová. Protiprávní jednání hlídka s mužem vyřešila uložením pokuty příkazem na místě. Následně se dotyčný odebral i se svým psem k domovu. (red)

V příštím roce získají majitelé psů ekologické sáčky na psí exkrementy

Foto Magistrát města Prostějova

Neustálý apel na odpovědný přístup majitelů psů v úklidu při psích procházkách není žádnou novou informací. Péče o psa je odpovědnost a závazek a uklízet psí hromádky by mělo být nedílnou součástí zodpovědného přístupu všech majitelů zvířat ke svému okolí. Od příštího roku budou v této oblasti k dispozici, jako nezbytný pomocník, nové EKO sáčky na trus.

„Sáčků pracovníci odboru správy a údržby majetku města nakoupili přes deset tisíc kusů, jsou černé barvy s bílým potiskem, a hlavně jsou EKO. Jejich ekologický přínos spočívá v tom, že nebyly vyrobeny z nové folie. Jsou vyrobeny s výrazným podílem HDPE regranulátu, který vzniká zpracováním HDPE odpadu vzniklého při výrobě folií. Věříme, že využití EKO materiálu, který je šetrný k životnímu prostředí ještě více pomůže v ekologické ochraně našeho města. Mělo by nám záležet na tom, kde žijeme, a hlavně jak se nám tu žije,“ uvedl náměstek primátora pro komunální oblast Jiří Pospíšil.

Nejlepší policejní psí stopař je z Olomouckého kraje. Umpalumpu vede Tom Ministr

Foto Policie ČR

V pořadí XVIII. ročník mistrovského klání ve služební kynologii se konalo ve výcvikovém středisku psovodů a služebních psů Policie České republiky v Dobroticích od 12. do 16. září 2022. Svůj talent tam poměřilo 36 nejlepších psovodů se svými čtyřnohými parťáky ze všech bezpečnostních sborů a ozbrojených sil České republiky. Vítězem kategorie pachové práce se stal pprap. Tomáš Ministr se služebním psem Umpalumpa z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje.

Pozvání na policejní mistrovství pořádané Ředitelstvím služby pořádkové policie Policejního prezidia ČR letos přijali již tradičně kolegové z Celní správy ČR a Vězeňské služby ČR. Klání se účastnili také psovodi ze Slovenska a pozici čestného nesoutěžního hosta přijali kolegové z Polska.

Takzvaní obranáři soutěžili ve dvou kategoriích (hlídkový a výjezdový pes) a v několika speciálních kynologických disciplínách – pachové práce, poslušnost, obranné práce. Soutěžit museli nejen za bílého dne, ale svojí schopnosti museli ukázat i v noci.

Narozeniny si zřejmě představoval jinak. Skončil na záchytce, pes u strážníků

ilustrační foto městská policie

Minulý pátek ve večerních hodinách se na linku 156 obrátila oznamovatelka s tím, že právě viděla z okna muže, který šel se psem a náhle upadl na zem. Strážníci v uvedené lokalitě ležícího muže nalezli.

Zjistili, že si při pádu způsobil zranění na hlavě. Na místo přivolána zdravotní záchranná služba. „Za doprovodu strážníků byl šestačtyřicetiletý muž převezen na chirurgickou ambulanci do nemocnice, kde mu byla krvácející rána zašita. Jelikož byl dotyčný ve značně podnapilém stavu, rozhodl lékař o převozu do protialkoholické záchytné stanice v Olomouci. Pes, kterého muž venčil, skončil na služebně Městské policie Prostějov,“ doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Seniorka si nezabezpečila psa. Ten zaútočil na cyklistu

Ilustrační foto pixabay.com

4. června ve večerních hodinách řešili strážníci na jednom z prostějovských sídlišť konflikt mezi sousedy, který vznikl kvůli psovi.

„Sedmašedesátiletá žena šla vyvenčit svého psa, ale neměla ho připnutého na vodítku. Na ulici před domem se její čtyřnohý kamarád rozběhl směrem k sousedovi jedoucím na jízdním kole, na kterého začal štěkat a dorážet. Šestašedesátiletý muž psa odehnal, a navíc z plných plic vulgárními výrazy urazil sousedku, které dále vyčetl, že nemá svého psa na vodítku,“ infomoval komisař Petr Zapletal.  Celý incident se obešel bez zranění a nebyla způsobena žádná škoda na majetku zúčastněné dvojice.

Psa si odmítl uvázat. A zaplatil pokutu

ilustrační foto ber

Jak by se člověk neměl chovat při venčení psa, předvedl 27. února osmadvacetiletý muž. Svého čtyřnohého kamaráda měl na volno v místě, kde je to zakázané.

„Když byl upozorněn třicetiletým mužem, který byl na vycházce se svými dětmi, že by měl mít psa na vodítku, následná reakce byla nemile překvapující. Chovatel psa začal schválně házet míček směrem k dětem a jejich otci. Poté vždy pobízel svého mazlíčka k jeho aportování,“ uvedl strážník Petr Zapletal. Strážníci bezohlednému majiteli vysvětlili, jaká pravidla by měl dodržovat a na kterých místech může mít psa na volno. Přestupkové jednání vyřešila hlídka uložením pokuty příkazem na místě. (red)

 

Nedodržení pravidel přišlo majitele psů draho

foto Magistrát města Prostějova

Nezodpovědné chování předvedl ve středu ve večerních hodinách třiašedesátiletý muž. Zašel si do obchodu nedaleko centra Prostějova nakoupit a vzal na procházku i své dva psy. Ty nechal před obchodem volně pobíhat bez dozoru a v klidu šel nakupovat.

Přivolaná hlídka kontaktovala dotyčného muže při nakupování a upozornila jej na povinnost mít psa na veřejném prostranství pod kontrolou a připnutého na vodítku. „Hafani naštěstí nic neprovedli a lehkomyslné jednání jejich majitele vyřešili strážníci uložením pokuty,“ doplnil strážník Petr Zapletal. (red)

Centrální evidence psů se odkládá. Registr začne fungovat až v roce 2023

ilustrační foto pesweb

K 1. lednu 2022 měla začít fungovat v České republice Centrální evidence psů (CEP), kterou měla podle novely veterinárního zákona schválené vládou v lednu 2021 vést Komora veterinárních lékařů. Vzhledem k tomu, že legislativní proces novely nebude do konce kalendářního roku dokončen, původně plánovaný registr k Novému roku 2022 nevznikne. V souvislosti s tím nevzniká prozatím chovatelům povinnost vkládat či hlásit čísla čipů svých psů jakož i s nimi související údaje a za nesplnění této povinnosti nehrozí chovateli žádná sankce. Ministerstvo zemědělství již veřejně uvedlo, že reálným datem, kdy by plnohodnotná verze této evidence měla být spuštěna, je rok 2023.

Komora veterinárních lékařů již řadu let eviduje čísla čipů všech psů, jimž byl vystaven tzv. pet pas, který je podmínkou pro cestování se zvířetem do zahraničí. V současné době (konec listopadu 2021) jsou v databázi údaje o bezmála 790 000 psech. Nově mohou do databáze prostřednictvím veterinárních lékařů vkládat dobrovolně čísla čipů svých psů také všichni ostatní chovatelé (tedy nejen ti, jejichž psi mají pet pas).

Hlídejte si, kam čůrají vaši psi, upozorňují strážníci

ilustrační foto pixabay.com

Někteří lidé vlastnící psa si vůbec nelámou hlavu nad tím, kde jejich miláček vykoná malou potřebu. Začíná to vycházkou ven, samozřejmě za účelem vyvenčení psa. Následuje zvednutá pravá nebo levá zadní noha a spokojený výraz hafana, tak i majitele. Na jaké místo se pes vymočil, spousta pánečků vůbec neřeší. Většinou jsou to rohy domů a problém je na světě. 

"Není pro majitele nemovitosti nic horšího než, když opravíte dům a máte novou fasádu, na kterou vám chodí močit psi. Potíž je v tom, že pokud jde kolem jiný pes, chce místo přeznačkovat. Najednou se stává z vašeho domu močící pisoár pro psy. Nejenže to nevypadá po určité době hezky, ale také to patřičně zapáchá," říká strážník Petr Zapletal. I když je to pro psy přirozené, protože si značí svoje teritorium, žádný člověk si nepřeje, aby měl tímto způsobem označkovaný dům. I samotnému chovateli psa by se určitě nelíbilo, kdyby mu cizí pes močil na jeho nemovitost.

Chtěla prodat sošku psa. A přišla o 13 tisíc

ilustrační foto ber

V říjnu letošního roku uveřejnila 27letá žena z Litovle na inzertním portále nabídku prodeje starožitné porcelánové sošky ve tvaru psa za 1 100 korun. Ve středu 13. října ji prostřednictvím aplikace pro bezplatné zasílání zpráv kontaktovala žena, která projevila zájem o koupi starožitnosti.

„Zájemkyně zaslala prodávající ženě odkaz s legendou, že po vyplnění potřebných údajů proběhne transakce a prodávající obdrží smluvenou částku na svoji platební kartu. Důvěřivá inzerentka nezaváhala a v odkaze vyplnila heslo ke svému internetovému bankovnictví, které potvrdila přes SMS zprávu. Navíc vypsala i pole s dotazem k zůstatku na účtu, který činil přes 13 000 korun. Poté měla do odkazu vložit heslo, které obdržela v SMS zprávě. To se pokusila několikrát zadat, ale vždy s odezvou neplatného kódu. V tuto chvíli již žena pojala podezření, že se stala zřejmě obětí podvodnice.