pes

Koupila si štěňátko. A zaplakala

Ilustrační foto pixabay.com

Policisté z plumlovského oddělení šetří případ oklamané ženy, která koupila štěně kříženého plemena a dala za něho prodávajícímu ze Šternberka částku 5 000 Kč.

K prodeji došlo koncem května a šťastná majitelka si fenku odvezla domů bez jakýchkoliv dokladů, očkovaní a čipu, ale s tím, že byla řádně odčervena. Radost netrvala dlouho, protože štěně po několika dnech uhynulo na parvovirózu, jak sdělil poškozené veterinář a nebylo odčervené. V ordinaci majitelka fenky nechala za její léčbu přes 3 500 Kč. „Poté se žena spojila s prodávajícím a chtěla po něm úhradu vzniklé škody. Nato ale zareagoval tak, že přestal s oklamanou ženou komunikovat.

Dívenku pokousal pes. V obličeji!

ilustrační foto pixabay.com

V pátek večer vyjížděla zdravotnické záchranka do Stínavy, kde pes pokousal malé dítě. Dívenka podle záchranářů utrpěla tržné rány v obličeji a byla transportována do olomoucké fakultní nemocnice.

„Došlo k tržným ranám v oblasti obličeje. Dívka byla transportována do Fakultní nemocnice Olomouc na oddělení urgentního příjmu," sdělila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková.

„Okolnostmi incidentu se zabýváme," potvrdila policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. (red)

Konflikt kvůli psovi skončil plivanci a kopáním

Ilustrační foto pixabay.com

Večerní procházka se čtyřnohým kamarádem určitě v úterý nedopadla podle představ osmašedesátiletého muže. Jeho pes se při venčení vyčůral na sklepní okno rodinného domu.

 Tuto událost viděla majitelka, která se bavila se sousedkou venku na ulici. Oslovila muže s tím, že se jí nelíbí, když jeho pes močí na její dům. Následná reakce byla pro ni překvapující." Majitel psa k ní přistoupil do těsné blízkosti, plivnul ji do tváře a urazil slovy ty stará bábo. Žena se bránila a agresora odstrčila rukama. Ten jí na oplátku nohou kopnul do levé ruky. Následkem tohoto útoku byl oteklý palec," uvedl strážník Petr Zapletal. Lékařské ošetření napadená nepožadovala. K jiným zraněním nebo ke škodě na majetku během incidentu nedošlo.

Policisté mají skvělého pomocníka. Umpalumpa opět zachránil lidský život

foto Policie ČR

V pátek krátce po půl čtvrté ráno přijali policisté oznámení od muže z Olomoucka, který postrádal svoji 78letou manželku. Tu měl naposledy vidět o půlnoci. Žena z domu odešla bez dokladů, peněz, mobilního telefonu, potřebných léků a nalehko oděna. Důvodnou obavu o ženin život a zdraví umocnil fakt, že pohřešovaná mohla být dezorientována v čase i prostoru.

Policisté okamžitě zahájili rozsáhlou a koordinovanou pátrací akci, do které se zapojilo 15 policistů a příslušníků Armády ČR, včetně 3 psovodů, letecká služba Policie ČR s vrtulníkem vybaveným termovizí a 3 strážníci Městské policie Olomouc. Pátrání probíhalo v zalesněné lokalitě Svatý Kopeček.

Veterináři varují chovatele psů před krmivem z USA. Má v sobě aflatoxiny

Foto SVS ČR

Státní veterinární správa (SVS) varuje před potencionálně nebezpečným krmivem pro zájmová zvířata od výrobce ze Spojených států amerických (USA) značky Sportmix. Podle informací amerických úřadů je konzumace krmiva v zemi výroby dávána do souvislosti s úhynem více než stovky psů.  Kukuřice použitá při výrobě krmiva byla kontaminovaná nebezpečnými aflatoxiny.  Některé šarže krmiva Sportmix, které kontaminovanou složku obsahovaly, se prodávaly také na českém trhu. V současné době probíhá jejich stahování, následně budou zlikvidovány. Chovatelé, kteří krmivo mají doma, by jej neměli svým psům (zvířatům) dávat a měli by jej vrátit v místě prodeje.

Výrobcem krmiva je společnost Midwestern Pet Foods, Inc, která krmiva vyrábí ve více provozech na několika místech USA.  Rizikovým má být podle informací amerických úřadů krmivo vyrobené v závodě ve státě Oklahoma s exspirací nejpozději do 9. července 2022. Potenciálně je tedy nebezpečné krmivo z tohoto závodu s exspirací 9. července, či dříve. Kód problematického závodu je v tomto případě „05“. Na obale je v takovém případě uvedeno např.: 07/09/22/05.

Od ledna 2022 bude spuštěna centrální evidence psů

ilustrační foto pixabay.com

Vláda schválila novelu veterinárního zákona, připravenou Ministerstvem zemědělství. Její součástí je doplnění právní úpravy centrální evidence psů a souvisejících povinností soukromých veterinárních lékařů a chovatelů psů.

Centrální evidence psů (CEP) bude zavedena od 1. ledna 2022. Do tohoto informačního systému budou mít přístup soukromí veterinární lékaři, Státní veterinární správa a Policie ČR (při nalezení psa). 

Za zapsání psa do centrální evidence bude cenu určovat individuálně soukromý veterinární lékař v rámci ceny za vakcinaci proti vzteklině. Veterinární lékaři budou povinni zapsat psa do této evidence do 7 pracovních dní od čipování nebo očkování či přeočkování. 

Státní úřad prodává psy i koně. Adoptuje Filípka nebo Britu

Foto UZVSM

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových má ve své nabídce i zvířata. Ta byla v převážné většině případů odebrána původním majitelům kvůli týrání. V současné době nabízí i dva koně.

Karlo, šestiletá argentinská doga, doplatil na svého majitele. Karlo mu byl odebrán z důvodu napadení procházejících osob, ke kterému došlo v důsledku nezodpovědného chování majitele.

Brutus, nejspíše kříženec rotvajlera, je asi 8 až 9 let starý pes. Při příchodu do útulku byl zanedbaný, špinavý a vychrtlý. Úřady ho odebraly nezodpovědné majitelce.

Příběh bandoga Lea je stejný. Pětiletý pes byl odebrán majiteli kvůli týrání, stejně, jako Richiho, pětiletého křížence argentinské dogy a bernardýna.

Utíkal před policisty. A narazil na rotvajlera

Ilustrační foto ber

V neděli před polednem řídil osmadvacetiletý muž VW Polo Plumlovskou ulicí v Prostějově, směrem k centru. Když zahlédl hlídku policistů, prudce strhl řízení a vpravo mimo komunikaci zastavil. Z vozidla vyskočil a dal se na útěk. Při tom neuzamčenou bránou vnikl na dvůr rodinného domu, kde dále pokračoval směrem do zahrady. Tam však narazil na volně puštěného psa majitele objektu.

„Konfrontaci s rotvajlerem si rychle rozmyslel a vrátil se na ulici, kde byl již rychle zadržen policisty oddělení hlídkové služby, kteří ho před pár vteřinami přiměli k útěku. Krátce po zadržení vyšel najevo důvod jeho obavy ze setkání s policisty. Rozhodnutím Okresního soudu v Olomouci a dvěma rozhodnutími Magistrátu města Prostějova mu byly totiž uloženy zákazy řízení, a to v souhrnu až do listopadu příštího roku," přidal informaci policejní mluvčí František Kořínek.

Šla si pro peníze za psa, skončila na záchytce

ilustrační foto Městská policie

V úterý v odpoledních hodinách se na linku 156 prostějovských strážníků obrátila oznamovatelka s tím, že má dlouhodobé problémy s jinou ženou, která se na ní nyní dobývá. Do uvedené lokality byla vyslána hlídka, která zkontaktovala obě ženy.

Spor, který mezi sebou měly, se měl týkat psa, kterého dříve dala čtyřiačtyřicetiletá žena oznamovatelce. V současné době se neustále domáhá finančního vyrovnání. "Při řešení situace se čtyřiačtyřicetiletá žena chovala agresivně a snažila se neustále napadat oznamovatelku. Vlivem požitého alkoholu neovládala své jednání. Dechovou zkoušku odmítala provést. Kvůli neustálé agresivitě byly ženě za použití donucovacích prostředků nasazeny pouta a bylo rozhodnuto o jejím umístění do protialkoholické záchytné stanice v Olomouci.

Nezapomeňte na vládní opatření! Výjimka neprošla

ilustrační foto Policie ČR

Nezapomeňte, že letos i během silvestrovských oslav platí aktuální vládní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru. Původně zvažovanou výjimku pro poslední noc roku totiž ministerstvo zdravotnictví odmítlo.

Od 27. prosince proto platí nejpřísnější pátý stupeň PES, který zakazuje vycházení v době od 21 do 5 hodin. Kromě zákazu vycházení po 21. hodině platí také zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Výjimka ze zákazu se na Silvestr nevztahuje, naopak budou pro tento den posíleny policejní hlídky i hlídky strážníků. (red)